Laboratorium fizyczne Akademia małego badacza Chemia: Nauka, zabawa, ciekawy zawód Podróż z językiem angielskim po Wielkiej Brytanii, USA i Australii Ekologiczny ogródek Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata Ciekawa matematyka  Ekonomia na co dzień

Innowacje pedagogiczne 2019/2020

Chemia: Nauka, zabawa, ciekawy zawód

Pokaz doświadczeń

Uczniowie przygotowali pokaz doświadczeń dla młodszych klas. W ramach przygotowań wybrane zostały doświadczenia oraz zostały one przećwiczone indywidualnie przez każdego ucznia biorącego w nim udział.

Kulki do kąpieli

Uczniowie na zajęciach otrzymywali kulki do kąpieli z użyciem naturalnych składników, takich jak: płatki róży, kurkuma, spirulina. Uczniowie nauczyli się także jak otrzymać antyperspirant i wykonywać różnego rodzaju slimy.

Fermentacja Octowa

Uczniowie przeprowadzili długotrwałą fermentację octową dwoma sposobami - otrzymanie naturalnego octu jabłkowego. Przygotowali oraz wykonali samodzielnie wszystkie czynności, obserwowali zachodzące zmiany oraz dokonywali analizy porównawczej.

Ustalenie zasad

Uczniowie w ramach innowacji odbyli zajęcia praktyczne mające na celu ustalenie zasad pracy w pracowni chemicznej i przećwiczenia zasad BHP, w ramach których poznali między innymi odzież ochronną.

Rodzaj innowacji pedagogicznej

organizacyjno - metodyczna

Adresaci innowacji

klasa 7c

Czas realizacji:

rok szkolny 2019/2020

Zajęcia edukacyjne objęte innowacją

chemia

Cele ogólne innowacji

• Doskonalenie umiejętności chemicznych oraz twórczego myślenia uczniów;
  • Wdrażanie uczniów do samokształcenia;
  • Rozwijanie wyobraźni, logicznego rozumowania;
  • Pogłębianie zainteresowań chemicznych oraz powiązanie zdobytej wiedzy chemicznej z życiem codziennym;
  • Kształtowanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w sytuacjach praktycznych;
  • Poznawanie zawodów w których wykorzystywana jest znajomość chemii.

Na czym polega nowatorstwo innowacji

Ważnym elementem innowacji będzie nawiązywanie zdobywanej wiedzy do wykorzystania w sytuacjach praktycznych – projektowanie oraz przeprowadzanie doświadczeń. Kształtowanie u uczniów m.in. umiejętności logicznego myślenia, stosowania zdobytej wiedzy w sytuacjach nowych. Uczniowie będą rozwiązywać zadania problemowe, zagadki logiczne.

Spodziewane efekty innowacji

Uczniowie biorąc udział w innowacji zdobędą nowe umiejętności i podniosą poziom posiadanych kompetencji kluczowych, rozwiną i zwiększą zainteresowanie przedmiotami ścisłymi- chemią i pokrewnymi. Uczniowie będą uczestniczyć w pokazach oraz warsztatach organizowanych dla klas młodszych. (ankieta, rozmowy indywidualne z uczniami, bieżąca analiza postępów w nauce, udział uczniów w konkursach, przygotowanie pokazów i warsztatów oraz relacji z nich przeprowadzenia)

Opis innowacji

W klasie VII ważnym elementem jest monitorowanie procesu krystalizowania się zdolności uczniów. Zatem bardzo ważne jest wprowadzenie efektywnego sposobu wspierania ich rozwoju. Innowacja będzie realizowana na lekcjach chemii ale również przewidywana jest jedna dodatkowa godzina zajęć rozwijających z chemii, która pozwoli na pogłębianie wiedzy oraz doskonalenie zdobywanych umiejętności praktycznych.

Ważnym elementem innowacji będzie rozwiązywanie zadań logicznych i problemowych – zadań nietypowych, które pozwolą uczniom nauczyć się:

• argumentowania,
  • stawiania sobie pytań,
  • worzyć własne, sprytne sposoby rozwiązywania problemów.

Integralnym elementem innowacji będzie przygotowywanie i prezentacja doświadczeń oraz warsztatów dla młodszych koleżanek i kolegów.

Zakres materiału:

zgodny z programem nauczania chemii w klasie siódmej: (wyd. WSiP)

• świat substancji,
  • budowa atomu a układ okresowy pierwiastków,
  • łączenie się atomów,
  • gazy i ich mieszaniny,
  • woda i roztwory wodne.

Zajęcia praktyczne ,,doświadczalnia chemiczna”- chemia kosmetyków, chemia spożywcza, chemia związana z uprawą roślin

Finansowanie innowacji pedagogicznej

Zajęcia realizowane bez dofinansowania, w ramach nieodpłatnego wolontariatu, prowadzone przez nauczyciela dyplomowanego: Grażynę Malczewską

(plik PDF) - mgr Grażyna Malczewska