Laboratorium fizyczne Akademia małego badacza Chemia: Nauka, zabawa, ciekawy zawód Podróż z językiem angielskim po Wielkiej Brytanii, USA i Australii Ekologiczny ogródek Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata Ciekawa matematyka  Ekonomia na co dzień

Innowacje pedagogiczne 2019/2020

Podróż z językiem angielskim po Wielkiej Brytanii, USA i Australii

Sprawozdanie z przebiegu innowacji

Innowacja realizowana jest w klasach V. Zrealizowano po 1 lekcji w miesiącu.

Polega ona na realizowaniu poszerzonego materiału o informacje na temat kultury, geografii, historii, życia codziennego w krajach anglojęzycznych. Klasy V realizują tematy związane z USA.

Cele rozszerzenia kompetencji językowych uczniów poprzez odniesienie do najciekawszych miejsc, symboli narodowych, zwyczajów, obyczajów panujących w USA.

Uczniowie pracują metoda projektu w grupach 2, 3 osobowych..

Podczas realizowania innowacji nauczyciel stosuje różnorodne metody i techniki nauczania , jak:

• Wykład
  • Dyskusja
  • „ Burza mózgów”
  • Rozmowa kierowana
  • Projekt

Wykorzystane zostały różne typy lekcji:

• Lekcja – podróż
  • Lekcja wykład

Klasy V pracując metodą projektu wykonały w I semestrze następujące projekty:

• Prezydenci USA
  • Symbole USA
  • Flaga USA
  • Boże Narodzenie w USA

Mariola Gruszczyńska, Lesja Ziółkowska

Termin realizacji:

rok szkolny 2019-2021, klasy IV- VI

Osoby realizujące:

Mariola Gruszczyńska, Lesia Ziółkowska

Opis innowacji:

Program innowacji zakłada, że nauka języka angielskiego nie będzie kojarzyć się uczniom z obowiązkiem siedzenia w szkolnej ławce i długą listą słów do zapamiętania. Przeciwnie – atrakcyjna forma zajęć przyczyni się do znaczącego pogłębienia znajomości języka angielskiego oraz zmotywowania uczniów do samodzielnej nauki poprzez ukazanie wszechobecności języka angielskiego we współczesnym świecie.

Aby uczniowie mogli rozwijać zdolności językowe, wykorzystywane będą różnorodne metody i formy pracy pozwalające na kontakt z żywym językiem oraz wszechstronne rozwijanie podstawowych elementów znajomości języka obcego: czytania ze zrozumieniem, mówienia, pisania oraz słuchania. Uczniowie będą przygotowywali scenki, by ćwiczyć praktyczne wykorzystanie poznanych struktur językowych w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych. Będą doskonalili swoje umiejętności językowe poprzez czytanie literatury w formie tradycyjnych książek w wersji tzw. easy readers (uproszczonych lektur obcojęzycznych) oraz książek elektronicznych (e-book). Praca z piosenką pozwoli dzieciom na kontakt z żywym językiem, bogacenie słownictwa oraz doskonalenie wymowy. Aktywizacji uczniów posłużą różnorodne gry i zabawy językowe (quizy, krzyżówki, kalambury itp.). Ponadto uczniowie będą przygotowywali ścienną gazetkę językową, łącząc tym samym rozwijanie umiejętności plastycznych i redakcyjnych z poszerzaniem znajomości języka.

Jednym z głównych obszarów zainteresowań dzieci i młodzieży w dzisiejszym świecie jest komputer, Internet oraz inne nowości techniczne. Uwzględniając fascynacje współczesnych uczniów, niniejsza innowacja jest odpowiedzią na połączenie nauki języka angielskiego z powszechnym hobby dzieci. Zajęcia w znacznej mierze będą prowadzone z wykorzystaniem komputera, tablicy multimedialnej i Internetu. Uczniowie będą rozwijali swoje umiejętności językowe z wykorzystaniem komputerowych programów edukacyjnych do nauki języka angielskiego. W ramach korzystania z zasobów Internetu, uczniowie odwiedzą wiele stron i portali internetowych, pełnych atrakcyjnych gier i zabaw dla uczących się języka. Doskonaleniu umiejętności językowych uczniów posłużą także projekcje filmów, zarówno bajek i historyjek dla dzieci w oryginalnej wersji, jak i filmów o tematyce kulturowej.

Cele innowacji:

• promowanie języka angielskiego wśród dzieci
  • podnoszenie motywacji do nauki języka obcego
  • rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów językiem angielskim
  • uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka
  • doskonalenie umiejętności językowych (słuchania, czytania, stosowania słownictwa i gramatyki w praktyce, pisania i mówienia)
  • poszerzanie kompetencji językowych z zakresu posługiwania się językiem angielskim celem uzyskania jak najlepszych wyników na Sprawdzianie Szóstoklasisty
  • rozwijanie zainteresowania uczniów krajami anglojęzycznymi
  • poznanie różnych strategii uczenia się języka obcego
  • rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
  • rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnokomunikacyjnymi
  • rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości językowe
  • wdrażanie uczniów do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności uczniów za własne wyniki w nauce
  • rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur
  • rozwijanie umiejętności współpracy w grupie i w zespole
  • kształtowanie kreatywności i umiejętności twórczego myślenia
  • wdrożenie uczniów do efektywnego spędzania wolnego czasu

Sposób realizacji:

Innowacja realizowana będzie w wymiarze jednej godziny w miesiącu podczas zajęć lekcyjnych. Aby w jak najlepszym stopniu zapewnić realizację celów innowacji, stosowane będą różnorodne metody, techniki i formy pracy.

Uczniowie na zajęciach korzystać będą z rozmaitych materiałów i środków dydaktycznych:

• płyty CD (nagrania dialogów, piosenki itp.)
  • filmy DVD lub dostępne w Internecie
  • komputerowe programy edukacyjne
  • tablica multimedialna
  • materiały internetowe
  • mapy, ilustracje, plansze, plakaty itp.
  • karty obrazkowe (flashcards)
  • easy readers – lektury w uproszczonej wersji językowej
  • książki elektroniczne (e-book)
  • materiały przygotowane przez nauczyciela