Laboratorium fizyczne Akademia małego badacza Chemia: Nauka, zabawa, ciekawy zawód Podróż z językiem angielskim po Wielkiej Brytanii, USA i Australii Ekologiczny ogródek Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata Ciekawa matematyka  Ekonomia na co dzień

Innowacje pedagogiczne 2019/2020

Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata

W PIZZERII

W ramach innowacji pedagogicznej "Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata" pięcioro uczniów kl. IV a wraz z opiekunkami Ewą Krawiec i Dorotą Bernacką wybrało się do pizzerii Gringos Amigos w Ustce.  Właściciele pizzerii nie tylko zaprosili dzieci na pizzę, ale także pozwolili im w samodzielnym przygotowywaniu składników potrzebnych do jej upieczenia. Dzieci obierały i kroiły warzywa, które następnie wraz z szynką i serem układały na cieście, komponując swoją ulubioną pizzę. Uczniowie próbowali wszystkich smaków przygotowywanych składników, w tym jednej z najostrzejszych papryk na świecie - habanero. Angażując się w  skomponowanie swojej własnej pizzy, dzieci ćwiczyły sprawność manualną poprzez obieranie i krojenie produktów, angażowały zmysły wzroku, smaku, dotyku, zapachu, wzbogacały swoją wiedzę  oraz uaktywniały wyobraźnię podczas komponowania  ulubionej pizzy.  Uczniowie byli bardzo zaangażowani i podekscytowani czynnościami, które wykonywali. Gdy wreszcie pizza została  upieczona - smakowali i podziwiali efekt swojej pracy.

Ewa Krawiec

Kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii

Warszataty w Centrum Pomocy Dzieciom

W dniu 20.02.2020 r. dzieci wybrały się do Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce. Tam przywitała nas p. Jowita. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które bardzo im się podobały.

Ewa Krawiec

Warsztaty taneczne

Uczestnicy wybrali się na zajęcia taneczne do Domu Kultury w Ustce. Tam pod okiem p. Jarosława Rus nauczyły się czym jest taniec oraz nauczyły się podstawowego kroku walca angielskiego.

"Niech żyje kolor"

Zajęcia z innowacji pedagogicznej: Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata. Dzieci na zajęciach wykonywały prace do tematu: "Niech żyje kolor".

Ewa Krawiec

Temat: Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata

Autor: Ewa Krawiec

Osoba współpracująca w ramach innowacji: Dorota Bernacka

Przedmiot: Zajęcia terapeutyczne

Rodzaj innowacji: organizacyjno-metodyczna

Adresaci: IVa

Czas realizacji:

innowacji obejmuje rok szkolny 2019/2020 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym.

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć dodatkowych. Niniejsza innowacja ma na celu wykorzystanie technik arteterapii w taki sposób, aby ułatwić uczniowi ekspresję emocji oraz stworzenie klimatu do retrospekcji znaczenia zdarzeń z przeszłości i umożliwienie zmianę postaw przyszłego zachowania z uwzględnieniem faktycznych warunków otaczających tę osobę. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do uaktywnienia, otwarcia i wyrażenia swoich emocji.

Cele szczegółowe:

- stwarzanie możliwości do uzewnętrznienia,

- rozwijanie sprawności manualnej,

- podnoszenie poziomu samoakceptacji,

- rozładowanie negatywnych napięć, emocji i agresji,

- poznanie różnego rodzaju materiałów nie tylko plastycznych,

- zrozumienie istoty samodzielności i odpowiedzialności za wykonane zadanie,

- wdrożenie w proces twórczy prac, przedmiotów praktycznych, potrzebnych i estetycznych,

- uaktywnienie i otwarcie.

Przewidywane osiągnięcia (korzyści wdrożenia innowacji)

- stwarzanie możliwości do uzewnętrznienia,

- rozwijanie sprawności manualnej,

- podnoszenie poziomu samoakceptacji,

- rozładowanie negatywnych napięć, emocji i agresji,

- poznanie różnego rodzaju materiałów nie tylko plastycznych,

- zrozumienie istoty samodzielności i odpowiedzialności za wykonane zadanie,

- uaktywnienie i otwarcie.

Spodziewane efekty

Wpływ na uczniów:

- doprowadzenie do pozytywnych zmian zachowania oraz postaw wobec siebie i innych.

Wpływ na pracę szkoły:

- podnoszenie jakości pracy szkoły,

- podnoszenie poziomu wyników edukacyjnych uczniów,

- promocja szkoły w środowisku lokalnym.

(plik PDF) - mgr Dorota Bernacka, mgr Ewa Krawiec