Prace Laureatów Wyniki konkursu Fundatorzy nagród Regulamin konkursu Jak wysłać prace? Patroni konkursu Podsumowanie konkursu MKL 2020/21 - Archiwum MKL 2019/2020 - Archiwum

Podsumowanie konkursu

Ludzie czytają i często także znajdują w sobie odwagę, aby pisać

Janusz Leon Wiśniewski

Przyszedł maj, więc czas na podsumowanie drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”, Ustka 2020/2021.  Jurorzy – dr Marianna Borawska, Maria Drapalska, Grażyna Kamyszek, Żaneta Miąskowska-Dusza, Marzena Roszman, dr Klaudia Sołoduch, dr hab. Bernadetta Żynis, dr hab. Sławomir Rzepczyński, pod przewodnictwem dra hab. Tadeusza  Sucharskiego – wnikliwie ocenili prace nadesłane z całej Polski, z Litwy, USA i przyznali tytuły laureatów oraz wyróżnienia.

Co znaleźli w czytanych tekstach? Proza dotykała problemów współczesnych nastolatków, walki z przeciwnościami losu i własnymi słabościami. Były też historie o przyjaźni i spełnionych marzeniach, o posiadaniu psa. Wyróżniono dobrą narrację, bogate opisy, zwroty akcji, świetne dialogi i puenty.

Poezja uczniów szkół podstawowych dowiodła ogromnej wyobraźni i pomysłowości autorów. Poważne tematy przedstawiano w sposób optymistyczny. Jurorzy docenili lekkość w doborze odpowiednich słów i tworzeniu oryginalnych metafor, które sugestywnie oddziałują na wyobraźnię czytelnika.

Prozę starszych autorów charakteryzował znakomity język, służący przedstawieniu skomplikowanych przeżyć wewnętrznych lub opowiedzeniu baśni.

Nagrodzone wiersze uczniów szkół ponadpodstawowych nawiązywały do poezji Juliana Tuwima, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej – były swoistym dialogiem z utworami mistrzów. Autorzy prezentowali też ciekawe spojrzenie na wiek młodzieńczy, dojrzewanie, rodzące się uczucia czy zmysłowe przeżywanie drugiej osoby.

Wszystkie wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły, więc czytelnicy będą mieli okazję docenić ich wyjątkowość.

Dziękujemy młodym Autorom za odwagę pisania, a Ich Nauczycielom i Rodzicom za troskę o rozwijające się talenty.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Ustka, Wójt Gminy Ustka, Staroście Słupskiemu, Prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Usteckiemu Towarzystwu Oświatowemu i Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce za honorowy patronat, który objęli nad konkursem. To duże wyróżnienie naszego przedsięwzięcia.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Ustka, Wójt Gminy Ustka, Usteckiemu Towarzystwu Oświatowemu, Wydawnictwu Media Rodzina i Księgarni Ratuszowa ze Słupska za ufundowanie nagród dla laureatów i wyróżnionych.

Ogłoszenie następnej edycji konkursu już jesienią. Liczymy na twórcze pomysły młodych autorów, które zaprezentują w swoich pracach. Wystarczy wziąć do ręki pióro lub zasiąść przed klawiaturą komputera i pisać.

W imieniu organizatora konkursu

Iwona Perużyńska

Logo konkursu – Sylwia Mencel

Wsparcie techniczne – Maja Perużyńska, Filip Zerbst

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii i wyróżnieni oraz uczestnicy konkursu, których prace spełniały kryteria zapisane w regulaminie, otrzymają dyplomy. Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu przekażemy też nauczycielom. Dyplomy i podziękowania w wersji elektronicznej prześlemy do 15 czerwca do skrzynek mailowych szkół, których adresy podano w formularzu zgłoszeniowym. Prosimy zainteresowanych, żeby zaglądali do sekretariatów szkolnych.