Laboratorium fizyczne Akademia małego badacza Chemia: Nauka, zabawa, ciekawy zawód Podróż z językiem angielskim po Wielkiej Brytanii, USA i Australii Ekologiczny ogródek Arteterapia jako sposób odczuwania i postrzegania świata Ciekawa matematyka  Ekonomia na co dzień

Innowacje pedagogiczne 2019/2020

Laboratorium fizyczne

Rozszerzalność cieplna

Uczennice przeprowadzają doświadczenia, w których poznają zjawisko rozszerzalności cieplnej ciał stałych i cieczy. Dzięki znajomości tego zjawiska znalazły odpowiedź na pytania: jak działa termometr cieczowy, kiedy koła pociągu stukają głośniej latem czy zimą?

Co ma pływać nie utonie

W ramach innowacji  „Laboratorium fizyczne”  uczennice badają od czego zależy siła wyporu działająca na zanurzone ciało oraz wyznaczają jej wartość. Wyjaśniają, czy zanurzenie jachtu płynącego po jeziorze i morzu jest takie samo, dlaczego bryłka metalu tonie, a metalowy statek pływa i dlaczego Archimedes wołał „Eureka”.

Wyznaczamy gęstość substancji

Co jest gęstsze olej czy woda? Jak wyznaczyć gęstość broszki, a jak drewnianego klocka? Dlaczego kostka lodu pływa w wodzie, a tonie w denaturacie. Na takie i inne pytania uczennice szukają odpowiedzi, wykonując doświadczenia podczas „Laboratorium fizycznego”.

Trochę statystyki

Uczestniczki „Laboratorium fizycznego” poznały elementy statystyki niezbędne do prawidłowej interpretacji pomiarów. W pomiarach jedno i wielokrotnych określały np. niepewność pomiarową.

Joanna Tuziak

Miejsce i zakres wprowadzanych zmian:

• zajęcia pozalekcyjne dla chętnych uczniów klas 7

Czas realizacji:

rok szkolny 2019/2020

Realizator:

Opis innowacji:

Fizyka w grupie nauk przyrodniczych pełni niezwykle ważna rolę. Przy konstruowaniu tematyki zajęć wzięłam pod uwagę fakt, że fizyka jest dziedziną kształcenia, w której metody nauczania – uczenia się sprzyjają rozwijaniu umiejętności samodzielnej pracy, uczą stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie, pozwalają uczniom dostrzec i zrozumieć związki przyczynowo- skutkowe między zjawiskami fizycznymi. Tematyka zajęć zakłada, że uczniowie ,,staną się ‘’ badaczami i ,,odkrywcami’’ zjawisk fizycznych, praw i zasad.

Głównym założeniem innowacji jest przeprowadzanie zajęć pozalekcyjnych metodą laboratoryjną. Na kolejnych zajęciach uczniowie indywidualnie lub w grupach wykonywać będą doświadczenia, a obserwacje, pomiary i wnioski przedstawiać będą w formie sprawozdań. Innowacja realizowana będzie z wykorzystaniem:

• przyrządów i zestawów doświadczalnych znajdujących się w pracowni fizycznej,
  • materiałów przygotowanych przez nauczyciela: kart pracy zawierających instrukcje do doświadczeń oraz sposobów opracowania i przedstawiania wyników pomiarów,
  • oprogramowania (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny) dostępnego w pracowni komputerowej.

Cele:

• ukazanie roli doświadczeń w fizyce;
  • doskonalenie umiejętności wykorzystania i posługiwania się przyrządami pomiarowymi;
  • zwiększenie zaangażowania w zdobywanie i poszerzanie wiedzy;
  • rozwijanie umiejętności badawczych;
  • projektowanie i przeprowadzanie doświadczeń;
  • doskonalenie umiejętności weryfikowania postawionych hipotez poprzez doświadczenia;
  • doskonalenie umiejętności opisywania zjawisk i formułowania praw fizyki na podstawie wyników doświadczeń;
  • doskonalenie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji w różnorodnej formie np. tabeli, wykresów, schematów;
  •  doskonalenie umiejętności w zakresie TIK: wykorzystanie komputerów do uzyskiwania, przechowywania, tworzenia, prezentowania i wymiany informacji;
  • kształtowanie krytycznej postawy w stosunku do dostępnych w Internecie informacji.
  • wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły.

Zadania:

• wprowadzenie podstawowych elementów statystyki (zakres i dokładność przyrządu, niepewność pomiarowa);
  • przygotowanie stanowiska pomiarowego;
  • wykonywanie przez uczniów doświadczeń mających na celu:
  • wyznaczanie wielkości fizycznych;
  • wyznaczanie zależności między wielkościami fizycznymi;
  • weryfikacja postawionych hipotez;
  • przedstawianie pomiarów w postaci tabel, wykresów, schematów;
  • opracowywanie pomiarów z użyciem programów komputerowych np. arkusza kalkulacyjnego;
  • przygotowanie raportu w formie sprawozdania;
  • poszerzenie wiadomości z wykorzystaniem różnych źródeł np. Internetu, programów edukacyjnych, programów interaktywnych, e-ćwiczeń.

Spodziewane efekty:

• uczniowie nabędą umiejętności zdobywania wiedzy poprzez działania praktyczne;
  • wzrost zainteresowania fizyką i podniesienie kompetencji fizycznych;
  • zwiększenie umiejętności w wyciąganiu samodzielnych wniosków;
  • zwiększenie umiejętności samodzielnego dochodzenia do pojęć, prawd i reguł;
  • wzrost motywacji do nauki, pracy własnej, twórczego i krytycznego myślenia;

(plik PDF) - mgr Joanna Tuziak