2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016

Wychowanie morskie

Spotkanie z żeglarzami

26.03.24 r. na terenie naszej szkoły odbyło się spotkanie dzieci klas pierwszych z przedstawicielami Klubu żeglarskiego ProSport, trenerami Pawłem i Damianem Wierciochem oraz Marią Fornalczyk, zawodniczką która zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski katamaranów w klasie Hobie Cat 14 - Sopot 2023. Wyświetlana była prezentacja promująca żeglarstwo w naszym nadbałtyckim miasteczku.

Był to wstęp do kolejnego projektu żeglarskiego, którego celem jest stworzenie drużyny żeglarskiej w SP 2 wśród 7-8 latków. Dzieci od początku będą zaznajamiane z tajnikami tego sportu. Gry i zabawy morskie, nauka węzłów, bezpieczeństwo na wodzie. Zajęcia od kwietnia na symulatorze żeglarskim na naszej sali gimnastycznej, w maju i czerwcu raz w tygodniu na żaglówkach typu „Optymist” w usteckim porcie. W wakacje dla dzieci będą organizowane półkolonie żeglarskie. We wrześniu i październiku znowu na wodzie raz w tygodniu. Projekt chcemy realizować do 8 klasy. Starsi uczniowie będą też trenowali na jeziorze Jasień, potem mogą pływać na jachtach typu „Mariner” lub katamaranach.

Od 19.04.24 r. rozpoczęliśmy zajęcia na symulatorze żeglarskim. Po obejrzeniu instruktarzowego filmiku młodzi żeglarze wskoczyli do swojej pierwszej żaglówki. Ćwiczyli umiejętność obsługi steru i oswajali się z bezpieczną przestrzenią podczas zwrotów – jak uniknąć zderzenia z bomem. Dzieci uczyły się też pierwszego węzła żeglarskiego - knagowego.

Mój miś marynarz

27 listopada 2023 r. obchody „Dnia Misia” w klasach 0-3 odbywały się po marynarsku (w ramach uczestnictwa  naszej szkoły w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej). Wśród dzieci przeprowadzono konkurs plastyczny „Mój miś marynarz”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu. Każde dziecko miało możliwość  zrobienia sobie zdjęcia w marynarskiej fotobudce. Minął kolejny wesoły dzień w naszej szkole.

Dziękujemy wychowawczyniom i uczestnikom konkursu z klas 0-3 za zaangażowanie i wkład pracy.

Agnieszka Wardecka

Certyfikat Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

W dniach 6-7 października 2023 r. na Konferencji pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne, dyrektor Cezary Tokarczyk miał przyjemność odebrać Certyfikat Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.

Podczas uroczystości, która odbywała się w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie, przedstawiłam sposób realizacji w SP 2 dwuletniego projektu morsko-żeglarskiego „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego  Pomorskie Żagle Wiedzy”. Uczestniczyłam też w sesji dyskusyjnej „Rozwój kompetencji uczniów poprzez żeglarstwo w edukacji formalnej i nieformalnej”.

Drugiego dnia konferencji odbyła się wizyta studyjna w Yacht Clubie Rewa, po którym oprowadzał nas Janusz Frąckowiak – ikona polskiego żeglarstwa.

Odbyły się też warsztaty instruktażowo-merytoryczne: nawigacja, prace bosmańskie, ratownictwo wodne i bezpieczeństwo nad wodą oraz zajęcia artystyczne o tematyce morskiej.

Uzyskanie certyfikatu nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy i inwencji twórczej nauczycieli z naszej szkoły oraz wysiłkowi i cierpliwemu dążeniu do celu naszych uczniów. Wyrażam wdzięczność wszystkim nauczycielom, którzy wplatają kompetencje kluczowe o tematyce żeglarskiej i morskiej do podstawy programowej swoich przedmiotów. Pragnę podziękować zwłaszcza dyrektorowi Cezaremu Tokarczykowi, Markowi Owsińskiemu, Aldonie Feszler za czas i energię, które włożyli w doskonalenie swoich umiejętności żeglarskich i motorowodnych. Dziękuję nauczycielkom, które prowadziły zajęcia pozalekcyjne metodą projektu i TIK paniom: Marzenie Markowicz, Beacie Zduniak, Joannie Tuziak, Grażynie Malczewskiej oraz Hannie Kostrzewskiej. Dziękuję cudownej młodzieży z grupy  projektowej: Oskarowi Chramcowi, Zofii Czternastek, Bartoszowi Gilowi, Lenie Horbacz, Julii i Krystianowi Jaroszom, Lenie Lipińskiej, Nikolasowi Majdzie,  Szymonowi Nowakowi, Darii Rudzińskiej, Bartoszowi Siwkowi, Kordianowi i Marcelowi Szewczykom, Amelii Tochowicz, Weronice Witkowskiej, Wiktorii Zalińskiej, Nicoli Lewandowskiej.

Podziękowania należą się też instruktorom z ProSportu, którzy nas przygotowali praktycznie i teoretycznie do zdobycia patentu żeglarskiego i motorowodnego, Słowińskiej Grupie Rybackiej za niezapomniane warsztaty, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i Stacji Ratownictwa Morskiego za ciekawe i pouczające wycieczki studyjne.

Mam nadzieję, że przygoda z żeglarstwem pozostanie dobrym wspomnieniem na długo. Może zaszczepiona pasja do sportów wodnych zaowocuje w przyszłości pracą związaną z morzem.

Rejs po Zatoce Gdańskiej

9.09.2023 r. absolwentki naszej szkoły Maja Szydloch i Eliza Sztafij – laureatki VIII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji – w nagrodę popłynęły w rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „PorFavor”.  Kapitan Jan Piernikarczyk zaznajamiał załogantów z urządzeniami nawigacyjnymi znajdującymi się na jachcie. Przepłynęliśmy w słonecznej aurze z prędkością 5 węzłów z portu w Gdyni pod Hel i z powrotem. Organizatorem rejsu był Polski Związek Żeglarski.