2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016

Wychowanie morskie

Mój miś marynarz

27 listopada 2023 r. obchody „Dnia Misia” w klasach 0-3 odbywały się po marynarsku (w ramach uczestnictwa  naszej szkoły w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej). Wśród dzieci przeprowadzono konkurs plastyczny „Mój miś marynarz”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu. Każde dziecko miało możliwość  zrobienia sobie zdjęcia w marynarskiej fotobudce. Minął kolejny wesoły dzień w naszej szkole.

Dziękujemy wychowawczyniom i uczestnikom konkursu z klas 0-3 za zaangażowanie i wkład pracy.

Agnieszka Wardecka

Certyfikat Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

W dniach 6-7 października 2023 r. na Konferencji pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne, dyrektor Cezary Tokarczyk miał przyjemność odebrać Certyfikat Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.

Podczas uroczystości, która odbywała się w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie, przedstawiłam sposób realizacji w SP 2 dwuletniego projektu morsko-żeglarskiego „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego  Pomorskie Żagle Wiedzy”. Uczestniczyłam też w sesji dyskusyjnej „Rozwój kompetencji uczniów poprzez żeglarstwo w edukacji formalnej i nieformalnej”.

Drugiego dnia konferencji odbyła się wizyta studyjna w Yacht Clubie Rewa, po którym oprowadzał nas Janusz Frąckowiak – ikona polskiego żeglarstwa.

Odbyły się też warsztaty instruktażowo-merytoryczne: nawigacja, prace bosmańskie, ratownictwo wodne i bezpieczeństwo nad wodą oraz zajęcia artystyczne o tematyce morskiej.

Uzyskanie certyfikatu nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy i inwencji twórczej nauczycieli z naszej szkoły oraz wysiłkowi i cierpliwemu dążeniu do celu naszych uczniów. Wyrażam wdzięczność wszystkim nauczycielom, którzy wplatają kompetencje kluczowe o tematyce żeglarskiej i morskiej do podstawy programowej swoich przedmiotów. Pragnę podziękować zwłaszcza dyrektorowi Cezaremu Tokarczykowi, Markowi Owsińskiemu, Aldonie Feszler za czas i energię, które włożyli w doskonalenie swoich umiejętności żeglarskich i motorowodnych. Dziękuję nauczycielkom, które prowadziły zajęcia pozalekcyjne metodą projektu i TIK paniom: Marzenie Markowicz, Beacie Zduniak, Joannie Tuziak, Grażynie Malczewskiej oraz Hannie Kostrzewskiej. Dziękuję cudownej młodzieży z grupy  projektowej: Oskarowi Chramcowi, Zofii Czternastek, Bartoszowi Gilowi, Lenie Horbacz, Julii i Krystianowi Jaroszom, Lenie Lipińskiej, Nikolasowi Majdzie,  Szymonowi Nowakowi, Darii Rudzińskiej, Bartoszowi Siwkowi, Kordianowi i Marcelowi Szewczykom, Amelii Tochowicz, Weronice Witkowskiej, Wiktorii Zalińskiej, Nicoli Lewandowskiej.

Podziękowania należą się też instruktorom z ProSportu, którzy nas przygotowali praktycznie i teoretycznie do zdobycia patentu żeglarskiego i motorowodnego, Słowińskiej Grupie Rybackiej za niezapomniane warsztaty, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i Stacji Ratownictwa Morskiego za ciekawe i pouczające wycieczki studyjne.

Mam nadzieję, że przygoda z żeglarstwem pozostanie dobrym wspomnieniem na długo. Może zaszczepiona pasja do sportów wodnych zaowocuje w przyszłości pracą związaną z morzem.

Gabriela Troczyńska

Rejs po Zatoce Gdańskiej

9.09.2023 r. absolwentki naszej szkoły Maja Szydloch i Eliza Sztafij – laureatki VIII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji – w nagrodę popłynęły w rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „PorFavor”.  Kapitan Jan Piernikarczyk zaznajamiał załogantów z urządzeniami nawigacyjnymi znajdującymi się na jachcie. Przepłynęliśmy w słonecznej aurze z prędkością 5 węzłów z portu w Gdyni pod Hel i z powrotem. Organizatorem rejsu był Polski Związek Żeglarski.
                                                                                                          Gabriela Troczyńska