Zagrożenie radiacyjne

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA USTKA W RAZIE WYSTĄPIENIA ZAGROŻENIA RADIACYJNEGO

W razie wystąpienie zagrożenia radiacyjnego na terenie Ustki mieszkańcy zostaną niezwłocznie poinformowani o sposobach działania. Zostaliśmy wyposażeni w niezbędną ilość preparatu jodowego, który będzie dystrybuowany wg planu przygotowanego na wypadek takiej sytuacji. Preparat będzie wydawany w punktach na terenie miasta, do każdego z nich przypisane są konkretne ulice. Prosimy mieszkańców/osoby przebywające czasowo o sprawdzenie, w jakim miejscu będą mogli otrzymać preparat oraz KONIECZNE zapoznanie się z kartą produktu i zaleceniami jego spożywania.

Zażycie tabletek z jodem zalecane jest tylko w momencie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, po oficjalnym komunikacie od władz.

Obecnie zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

W przypadku ogłoszenia powstania zagrożenia radiacyjnego w szkole zostanie utworzony punkt dystrybucji preparatu.

• Punkt nr 4: Szkoła Podstawowa nr 2 (region obwodu głosowania nr 3):

Ulice: Akacjowa, Bałtycka 3, 5, 7, Banacha, Brzozowa, Bukowa, Bursztynowa, Cisowa, Dunina, Dworcowa, Jagiellońska, Klonowa, Krasickiego, Lipowa, Łąkowa, Ogrodowa, Puławskiego, Reja, Rzemieślnicza, Słoneczna, Słupska, Sosnowa, Sportowa, Uzdrowiskowa, Willowa.

Pozostałe PUNKTY DYSTRYBUCJI PREPARATU na terenie MIASTA USTKA, które zostaną uruchomione w przypadku wystąpienia zagrożenia:

• Punkt nr 1: Szkoła Podstawowa nr 1 (region obwodu głosowania nr 1):

Ulice: Azaliowa, Chabrowa, Narutowicza, Harcerska, Irysowa, Jaśminowa, Kolorowa, Koszarowa, Kowalewskiego,  Konwaliowa, Krokusowa, Kwiatowa, Liliowa, Morska, Makowa,  narcyzowa, Nowa, Przylesie, Różana, Rumiankowa, Storczykowa, Szafirkowa, Tulipanowa, Wilcza, Wrzosowa, Żeglarzy.

• Punkt nr 2: Przychodnia ul: Leśna 10 (część regionu głosowania nr 7):

Ulice: Chopina, Jana z Kolna, Kilińskiego, Kopernika od nr 1 do nr 18, Kopernika 19, Kopernika 20, Kościuszki, Leśna.

• Punkt nr 3: Przychodnia ul: Kopernika 18 (region obwodu głosowania nr 4):

Ulice: Grunwaldzka 14, 16, 16A, 16B, 16C, Grunwaldzka od nr 18 do nr 39B, Grunwaldzka od nr 39C do nr 67.

• Punkt nr 5: Dom Kultury, ul: Kosynierów 19 (część obwodu głosowania nr 7):

Ulice: Limanowskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego, Plac Wolności, Pogodna, Słowiańska, Spokojna, Wczasowa, Żeromskiego.

• Punkt nr 6: Urząd Miasta Ustka, ul: Wyszyńskiego 3 (region obwodu głosowania nr 6):

Ulice: Bałtycka nr 1, Beniowskiego, Bulwar Portowy, Zaruskiego, Grunwaldzka od nr 1 do nr 11, Grunwaldzka nr 15 i nr 17, Wyszyńskiego, Kaszubska, Kosynierów, Kościelna, Krótka, Bakuły, Mała, Marynarki Polskiej, Nadmorska, Perłowa, Plac Dąbrowskiego, Pomorska, Portowa, Rybacka, Sprzymierzeńców, Zielona.

• Punkt nr 7: Szkoła Podstawowa nr 3, ul: Wróblewskiego 7 (region obwodu głosowania nr 5):

Ulice: Grunwaldzka 12, Legionów, Wróblewskiego.

• Punkt nr 8: Miejskie Przedszkole nr 3, ul: Polna 12  (region obwodu głosowania nr 2):

Ulice: Westerplatte, Darłowska od nr 1 do 18, Kościelniaka, Muszelkowa, Nad Słupią, Na Wydmie.

• Punkt nr 9: Centrum Integracji Społecznej, ul: Wiejska 10  (część obwodu głosowania nr 2 i nr 1):

Ulice: Polna, Rzeczna, Uroczysko, Wiejska, Darłowska od nr 19 do 57.

W razie zalecenia przyjęcia preparatu z jodkiem potasu:

• jeżeli jesteś rodzicem/opiekunem małoletniego, osobą do 40 roku życia lub powyżej 40 roku życia i zdecydowałeś się przyjąć tabletkę z jodkiem potasu, udaj się do swojego punktu wydawania, zgodnie z rejonizacją; tabletki nie będą wydawane uczniom,
  • jeżeli nie wiesz, do którego punktu się udać – zapytaj służb lub nasłuchuj komunikatów nadawanych przez Policję oraz Straż Miejską,
  • oczekując na swoją kolej ZACHOWAJ SPOKÓJ, pamiętaj, wszyscy pracownicy zaangażowani w dystrybucję preparatu z jodkiem potasu dokładają wszelkich starań, aby odbyło się to sprawnie, szybko i bezpiecznie,
  • jeżeli chcesz zażyć tabletki bezpośrednio w punkcie dystrybucji preparatu musisz posiadać ze sobą wodę do popicia lub będziesz mógł skorzystać z dystrybutora wody tzw. "poidełka",
  • po przyjęciu zalecanej dawki preparatu wróć do domu, nasłuchuj komunikatów w masowych środkach przekazu (ogólnokrajowych i  lokalnych)

Pamiętaj o swoich sąsiadach, którzy mogą potrzebować specjalnej pomocy przy małych dzieciach, starszych lub niepełnosprawnych osobach.

• nie każdy wypadek związany z wydostaniem się substancji promieniotwórczych jest dla ciebie niebezpieczny,
  • komunikat o wystąpieniu zagrożenia radiacyjnego (np. z powodu poważnych awarii reaktorów jądrowych w państwach ościennych), będzie podany do publicznej wiadomości.

W razie zalecenia pozostania w domu:

• zamknij okna i drzwi,
  • wyłącz wentylację, klimatyzację, ogrzewanie nawiewowe itp.,
  • zamknij (uszczelnij) zasuwy piecowe i kominowe, zabezpiecz inne otwory w mieszkaniu (budynku),
  • ukryj zwierzęta,
  • przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach lub lodówce, przed schowaniem niezabezpieczoną żywność dokładnie opłucz,
  • unikaj spożywania: żywności z twojego ogrodu, warzyw i owoców nieznanego pochodzenia, wody z niepewnych źródeł, mleka od krów i kóz wypasanych na skażonym terenie lub karmionych skażoną paszą i pojonych skażoną wodą,
  • pozostań wewnątrz pomieszczeń do czasu odwołania zalecenia przez władze lokalne (służby ratownicze),
  • jeśli musisz wyjść na zewnątrz zakryj nos i usta mokrym ręcznikiem, chusteczką itp.,
  • gdy powracasz z zewnątrz do miejsca schronienia:
  • schowaj rzeczy noszone na zewnątrz do plastikowej torby i szczelnie ją zamknij,
  • następnie umyj dokładnie całe ciało (łącznie z włosami), zmień buty i odzież.

Załączniki:

1. Charakterystyka produktu