Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

Profilaktyka

Działania profilaktyczne

Udział szkolnych koordynatorów programu „TRZYMAJ FORMĘ” na naradzie szkoleniowej w Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym w Słupsku

12 kwietnia 2024 r. w czasie szkolenia dr Magdalena Tańska z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku przedstawiła cenne informacje o „Żywieniowych zagrożeniach zdrowia dzieci i młodzieży”, a asp. szt. Łukasz Chłopicki, na co dzień pracujący w Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku, mówił o „Rozpoznawaniu substancji odurzających i psychotropowych oraz symptomów po ich zażyciu”. Długoletnia praktyka ww. specjalistów wskazuje na potrzebę edukowania rodziców, nauczycieli i uczniów. Dlatego kontynuujemy udział w programie „Trzymaj Formę”, który ma kształtować nasze dobre nawyki żywieniowe, promować aktywność fizyczną i zapobiegać zagrożeniom  wynikającym z ryzykownych zachowań naszych uczniów. Przypominamy o korzyściach płynących z regularnej aktywności. W świecie, w którym coraz więcej czasu spędzamy w rzeczywistości wirtualnej, wspólna aktywność fizyczna może być wspaniałym sposobem spędzania czasu dla całej rodziny. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia. W Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Dlatego edukacja zdrowotna dotycząca właściwych wyborów żywieniowych, odpowiedniej aktywności fizycznej i zapobieganie zagrożeniom uzależnień to klucz do wzmacniania zdrowia dzieci. I chociaż większość z nas dorosłych deklaruje, że zdrowie jest najważniejsze, to aż 60% Polaków nie robi nic, by zmienić styl życia na zdrowszy. Apelujemy: nie czekaj, aż poczujesz się źle, jak najszybciej zacznij wprowadzać w życie korzystne dla siebie i Twojej rodziny zmiany, a znacznie zwiększysz szanse na uniknięcie wielu groźnych chorób.

Katarzyna Podściańska

 

 

Rak piersi- nasze działania profilaktyczne

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. W Polsce każdego roku taką diagnozę słyszy ponad 22 tys. kobiet, a u 5–10 proc. z nich nowotwór rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym. To powoduje, że Polska jest drugą – po raku płuca – przyczyną zgonów onkologicznych wśród pań, a wśród młodych Polek (20–44 lata) nawet pierwszą. Od mniej więcej 13 lat obserwowana jest rosnąca tendencja w zakresie umieralności na raka piersi.

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, dlatego właśnie w październiku, od kilku lat, podejmujemy działania mające na celu przypomnienie naszym starszym uczennicom o konieczności badania piersi. Zadanie to na stałe wpisało się w naszą działalność profilaktyczną.

Przygotowujemy tablicę, na której pod hasłem „Październik na różowo – żyj długo i zdrowo” umieszczamy najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki raka piersi. Również na ekranie Wirtualnej Gazetki Szkolnej pojawia się różowy slajd z symbolami światowej kampanii przeciw rakowi piersi.

Dla uczennic klas VIII organizujemy spotkania z pracownicami Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.

Uczennice przed wejściem na spotkanie otrzymują różowe wstążeczki – międzynarodowy symbol walki z rakiem piersi oraz ulotki z instrukcją samodzielnego badania piersi.

Na spotkaniu dziewczynki poznają czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jego objawy. Mają także możliwość indywidualnie przećwiczyć, na fantomach, badanie palpacyjne piersi.

Cieszymy się, że uczennice, dzięki naszym działaniom, uświadamiają sobie wagę problemu i znaczenie profilaktyki.

Sylwia Mencel

kliknij

 

 

Jak wspieramy uczniów i ich rodziców, czyli zajęcia profilaktyczne w naszej szkole

W okresie od października do końca grudnia 2023 roku w szkole odbywały się zajęcia taneczne w ramach programu „Taniec jako element oddziaływań profilaktycznych”. Prowadziła je p. Lidia Klein. Uczestniczyły w nich uczennice z klas II-III oraz IV-V, łącznie 18 osób.

Podczas spotkań dziewczęta brały udział w różnych rodzajach zabaw rytmicznych, integracyjnych i poznawały kroki taneczne do różnorodnej muzyki.

W tym samym okresie odbywały się zajęcia z muzykoprofilaktyki, skierowane do uczniów klas III. Polegały one na rozwijaniu wrażliwości, wyzwalaniu emocji, a także wyrabianiu zdolności skupienia, uwagi i koncentracji. Zawierały elementy zarówno wyciszające jak i aktywizujące, stymulowane odpowiednio dobranymi utworami muzycznymi. Był także czas na śpiew, taniec, zabawy ruchowe oraz grę na instrumentach. Zajęcia prowadziła p. Anna Chłopicka.

Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”, które prowadziła p. Hanna Kostrzewska. Celem tych spotkań profilaktycznych było: rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, przygotowanie ich do samodzielnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wzmocnienie odporności na stres, kształtowanie optymistycznego i pozytywnego nastawienia do życia

Dzieci z kl. I i II brały udział w programie profilaktycznym „Przyjaciele Zippego”. Zajęcia, których celem było uświadomienie dzieciom, jak mają sobie radzić z trudnościami w życiu, w jaki sposób szukać sposobów rozwiązania problemów, jak prosić o pomoc i jak oferować pomoc innym, prowadziły pp. Beata Kostrzewska i Beata Przybylska-Dys.

Uczniowie klas III-VIII uczestniczyli w zajęciach plastycznych o charakterze profilaktycznym. Aktywność plastyczna dzieci przyczynia się do rozwoju ich indywidualności, umożliwiając im jednocześnie kontakt z bogactwem tworzywa, różnorodnością form i kształtów, wielością barw. Może ona również pomagać w usuwaniu napięć i konfliktów psychicznych, przezwyciężać frustrację, zapewniać dzieciom radość i zadowolenie. Dzięki twórczości zdobywają one swoiste doświadczenie emocjonalne i poznawcze w trakcie wytwarzania tego, co je cieszy, interesuje we wszystkich fazach działania twórczego. Zajęcia plastyczne odgrywają ważną rolę w rozwijaniu dyspozycji psychicznych dziecka takich jak: samodzielność, wytrwałość, umiejętność planowania, dokonywania właściwych wyborów. Ponadto działalność plastyczna dziecka przyczynia się do niwelowania u niego lęków i zahamowań, rozwija w nim pewność siebie, odwagę i wiarę we własne możliwości twórcze oraz samodzielne myślenie.

Głównym celem zajęć było ukazanie alternatywnych możliwości spędzania wolnego czasu w sposób kreatywny i bezpieczny, wolny od uzależnień.

Spotkania prowadziły pp. Aldona Feszler i Anna Szponar

Klasa VIII brała udział w 5 godzinach dodatkowych zajęć z programu profilaktyki uniwersalnej „Unplugged”. Zrealizowano tematy: Umiejętność radzenia sobie; Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji; Wyznaczanie celów. Zajęcia były realizowane jako część teoretyczna (pogadanki) i praktyczna (praca w grupach – przygotowywanie scenek), prowadziła je p. Mariola Gruszczyńska.

Pani Janina Sulewska proponowała uczniom kl. V i VI zajęcia socjoterapeutyczne. Tematy, które poruszono, dotyczyły m.in.: emocji i uczuć, radzenia sobie z konfliktami, integracji grupy, komunikowania się bez agresji, wzmacniania poczucia własnej wartości, odpowiedzialności.

Zajęcia wspierające rodziców prowadziła p. Anna Szponar w ramach programu „Szkoła dla rodziców i wychowawców”. To program profilaktyki uniwersalnej ukierunkowany na przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży oraz podnoszenie kompetencji wychowawczych rodziców i nauczycieli.

Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Główne motto „Szkoły dla rodziców i wychowawców” brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły, zależnie od wieku, jak co roku uczestniczyli w programach profilaktyki zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży (sięganie po alkohol, narkotyki, dopalacze, uzależnienia od internetu i gier komputerowych, agresja rówieśnicza). Warsztaty były prowadzone przez trenerów z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Bogucinie.

W SP 2 zrealizowano programy profilaktyczne rekomendowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, sfinansowano je ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ustce.

                                                                                                                                                                 Iwona Perużyńska

kliknij

 

TRZYMAJ FORMĘ

W ramach programu „Trzymaj Formę” na lekcjach WF-u prowadziliśmy pogadanki na temat szkodliwości picia energetyków.

Drodzy Rodzice, czy zastanawiało Was, czemu Wasze dziecko:

jest nadpobudliwe,

jest osowiałe,

nie śpi po nocach,

ma nadwagę,

ma bóle głowy?

Powodów może być wiele, ale zapytaj je, ile energetyków wypija na dobę.

Napoje energetyzujące, energetyki, energy drinki – lekarze alarmują, że coraz częściej sięgają po nie dzieci i młodzież. Napoje te, zawierające kofeinę, cukier, syntetyczne witaminy, guaranę, najpierw powodują nadpobudliwość, potem zmęczenie i drażliwość. Są też powodem odwodnienia u najmłodszych.

Może wydawać się Wam, że to kolejny napój gazowany – tymczasem, jak podkreśla Rzecznik Praw Dziecka – kofeina, która jest znaczącym składnikiem energy drinków, jest substancją psychoaktywną i powoduje uzależnienie.

Spożywane często napoje energetyczne dostarczają organizmowi ogromnych ilości cukrów. Najczęściej zawierają cukier biały, syrop glukozowy lub syrop glukozowo-fruktozowy, czyli składniki o wysokiej kaloryczności. To przyczynia się do rozwoju nadwagi i chorób związanych z nadmierną masą ciała – otyłości, insulinooporności czy cukrzycy typu II. Warto również pamiętać o negatywnym wpływie cukrów prostych na szkliwo zębów.

Energetyki mogą spowodować w młodym organizmie:

- zaburzenia koordynacji ruchowej,

- nieprawidłowości w procesie tworzenia kości u dzieci i młodzieży (kofeina zaburza gospodarkę wapniową),

- nudności, wymioty i dolegliwości ze strony układu pokarmowego,

- zaburzenia rozwoju układu nerwowego u nieletnich.

Dlatego od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie nowe przepisy prawne, zgodnie z którymi w Polsce będzie obowiązywał zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia.

Zainteresował Cię temat? Czytaj więcej:

- I. Gielecińska, Napoje energetyzujące znaczącym źródłem kofeiny w diecie dzieci, https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/napoje-energetyzujace-znaczacym-zrodlem-kofeiny-w-diecie-dzieci/ (dostęp 25.08.2023 r.).

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siemiatyczach, Czym są napoje energetyczne? Jak działają na organizm dzieci i młodzieży?, https://www.gov.pl/web/psse-siemiatycze/czym-sa-napoje-energetyczne-jak-dzialaja-na-organizm-dzieci-i-mlodziezy (dostęp 25.08.2023 r.).

- B. Wajszczyk, Szkodliwa energia, czyli dlaczego napoje energetyzujące nie są dla dzieci, https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/szkodliwa-energia-czyli-dlaczego-napoje-energetyzujace-nie-sa-dla-dzieci/ (dostęp 25.08.2023 r.).

                                                                                           Gabriela Troczyńska

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć