Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kmdra Bolesława Romanowskiego

 

Nawigacja

Wydarzenia

Wychowanie morskie

Wydarzenia

 

 

2017/2018

               

 

ŻEGLARSKA LEKCJA OTWARTA

23 maja 2018r. pani Anna Poturaj przeprowadziła lekcję otwartą, prezentując zajęcia Szkolnego Koła Żeglarskiego „Ahoj, żeglarze!”, którego jest opiekunem. Temat zajęć- „Od ery żaglowców, do ery samolotów” zainteresował dzieci, które bardzo chętnie poznały historię powstawania, podobieństwa i różnice między statkami i samolotami.
    

Dzięki prezentowanej lekcji, nauczyciele, działającej przy ODN w Słupsku „Sieci współpracy i samokształcenia. Interdyscyplinarne możliwości edukacji morskiej” mogli skorzystać z doświadczeń Anny Poturaj, która jest żeglarzem jachtowym i od 11 lat i prowadzi koło żeglarskie  w szkole.

 

 

                                                                                             Znalezione obrazy dla zapytania żeglarstwo

WIZYTA U SŁUPSKICH ŻEGLARZY, CZYLI PRZEZ ZABAWĘ DO NAUKI


W lutym grupa dzieci z koła żeglarskiego „Ahoj żeglarze!” w składzie: Maria Fornalczyk i Kordian Szewczyk z kl. III f oraz Sebastian Wawrzyniak z kl. VII b wraz z opiekunką Anną Poturaj zostali zaproszeni przez zaprzyjaźnione koło żeglarskie „Omega” do  Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku na zajęcie otwarte.


Uczniowie ćwiczyli wiązanie węzłów marynarskich, poznawali budowę jachtu i uczestniczyli w montażu łódki Optymist – od kadłuba po żagle. Młodzi żeglarze musieli sami,  na czas, uzbroić jachcik. Nasza grupa jako pierwsza ukończyła prawidłowo zadanie.
    

Za udział w żeglarskiej lekcji otwartej, dzieci otrzymały certyfikaty.

  Znalezione obrazy dla zapytania żeglarstwo

Nadzieja polskiego żeglarstwa


    Marysia Fornalczyk z klasy III f od kilku lat należy do Koła Żeglarskiego „Ahoj, żeglarze!”. Opiekunką jej jest pani Anna Poturaj. Dziewczynka równocześnie trenuje żeglarstwo w klubie OPTY Ustka. 
    Marysia została wybrana przez łowcę młodych talentów żeglarskich pana Krzysztofa Kociębę – trenera z OPTY CWM Gdynia, do wspólnego trenowania w Hiszpanii. Pan Krzysztof Kocięba zauważył jej pasję do uprawiania tego sportu, umiejętności, odwagę i upór. To już jej drugi wyjazd do Torrevieja koło Alicante w ciągu 3 miesięcy. Tam,  po 10-dniowym intensywnym treningu, dziewczynka ma duże szanse do udziału w Żeglarskim Pucharze Polski klasy b. 
Gratulujemy Marysiu!


                 

Znalezione obrazy dla zapytania żaglówka gif

Żeglarze w porcie

    Dzieci z koła żeglarskiego „Ahoj, żeglarze!” wraz z opiekunką Panią Anną Poturaj odwiedziły, podczas sobotniego treningu, zaprzyjaźniony Klub Żeglarski Opty. 
Nasi młodzi żeglarze kibicowali starszym kolegom w czasie wyścigów. 
    Pomimo chłodu wszyscy bawili się wspaniale.

 

2016/2017

Przedszkolaki chcą żeglować

 

Dzieci z Koła Żeglarskiego gościły na zajęciach z edukacji morskiej młodszych kolegów z Przedszkola nr 1 w Ustce wraz z opiekunką i Panią dyrektor. Żeglarze zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności żeglarskie zdobyte w szkole i klubie Opty. Spotkanie zorganizowała opiekunka klubu Pani Anna Poturaj w ramach działalności sieci współpracy i samodoskonalenia nauczycieli z zakresu edukacji morskiej.

 

Piknik Żeglarski

Kostek Łatowski, Martynka Lemańczyk i Weronika Buta oraz Pani Anna Poturaj uczestniczyli w Pikniku Żeglarskim „Wiatr, woda i bezpieczeństwo”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa w Gogolewie. Pływaliśmy na jachcikach, robiliśmy prace bosmańskie, uczyliśmy się pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestniczyliśmy też w prezentacji Parku Krajoznawczego Dolina Słupi. Atrakcją pikniku był poczęstunek: pyszne ciasta, kiełbaski z grilla i żurek. W pikniku wzięli udział uczniowie ze szkół działających w sieci współpracy i samodoskonalenia  z zakresu edukacji morskiej.

 

 

Żeglarze na konferencji morskiej w Łebie

 

Nasza szkoła należy do sieci współpracy i samodoskonalenia: Interdyscyplinarne możliwości edukacji morskiej stworzonej przez ODN w Słupsku.
Jako członkowie Sieci nasi żeglarze zostali zaproszeni przez burmistrza Łeby, Zespół Szkół w Łebie, Port Jachtowy, Pomorski Związek Żeglarski i ODN na Konferencję „Edukacja morska jako element kształtujący tożsamość lokalnej społeczności”.
Konferencja odbyła się 21 i 23 kwietnia w Marinie w Łebie.
Patronem honorowym konferencji był Marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk- prywatnie żeglarz. Celem konferencji było przybliżenie problematyki edukacji morskiej
Włączenie do udziału w konferencji lokalnych instytucji, stowarzyszeń i żeglarzy umożliwi opracowanie i wdrożenie przez szkoły działające w sieci modelowego programu działań w zakresie edukacji morskiej. 
Dzieci wzięły udział w warsztatach robienia i puszczania latawców, odwiedziły fokarium w Sarbsku i uczestniczyły w pochodzie pomorskich morsów ulicami Łeby na plażę. Tam odbyło się zakończenie sezonu zimowych kąpieli w Bałtyku. Jednocześnie w Porcie Jachtowym odbyło się uroczyste otwarcie sezonu letniego dla żeglarzy.
W spotkaniu wzięła udział pani Anna Poturaj- opiekun Kola Żeglarskiego i uczennice klasy IV c– Nina Mordal oraz Oliwia Lenczewska.

 

Wiążemy węzły

     Dzieci należące do Koła Żeglarskiego „Ahoj, żeglarze!” pod kierunkiem  pani Anny Poturaj uczyły się na zajęciach żeglarskich wiązać węzły.

      Konstanty Łatowski, Natalia Łoboda, Jagoda Pilarczyk, Weronika Buta, Nadia Borkowska z kl. III b, Kordian Szewczyk, Maria Fornalczyk z kl. II f, Weronika Duduś i Oliwia Supieta z kl. I a przygotowali sobie linki do wiązania, zatapiając ich końcówki w ogniu. Dzieci wiedzą, że istnieje wiele rodzajów węzłów, a każdy z nich ma swoje przeznaczenie.

1.Węzeł ósemkowy - do wiązania na końcu liny, aby się nie wyplątała.

2. Węzeł płaski - do związania dwóch  sznurów lub połączenia końcówek rozerwanej liny.

3. Węzeł cumowy - stosowany do cumowania łódki do nadbrzeżnego pachołka lub obręczy.

    Młodzi żeglarze ćwiczyli też buchtowanie liny, czyli staranne jej wiązanie oraz knagowania, czyli odpowiednie obkładanie na knadze.

 

 

 

Regatowe sukcesy naszych żeglarzy

W dniach 24-25 września odbył się w Ustce VI Memoriał Jana Kołpy. W regatach wzięli udział zawodnicy z YKP Gdynia, MBSW UKŻR Giżycko, CWM Gdynia, OKŻ Olsztyn, MOS SSW Iława, SEJK Pogoń Szczecin, BTŻ Bydgoszcz, MKS Szkuner Myślibórz, Darłowo Sail Darłowo i CSW Opty Ustka. Sportowcy walczyli w klasach: Optimist, 420 oraz ratownictwo wodne.

Młodym żeglarzom pogoda dopisała, warunki do rozegrania wyścigów były bardzo dobre, choć pierwszego dnia najmłodsi uczestnicy regat nie mieli lekko.

W klasie Optimist do lat 10 pierwsze miejsce zajął Filip Sikorski z CSW Opty Ustka uczeń klasy IV c, drugie miejsce zajęła Alicja Piątak z klasy IV c, trzecie miejsce zajął Konstanty Łatowski z klasy IIIb, zaś do lat 15 Igor Białek z CSW Opty Ustka.

W klasie UKS Optimist pierwsze miejsce zajęła Martyna Lemańczyk z CSW Opty Ustka uczennica klasy III b, drugie miejsce zajął Artur Radomski z klasy IV c, szóste miejsce Marysia Fornalczyk z klasy II f.

W klasie 420 pierwsze miejsce zajęły Julia Szmit i Hanna Dzik, MBSW UKŻR Giżycko/YKP Gdynia, na drugiej pozycji uplasowali się Seweryn Wysokiński, Mateusz Kruczyński CSW Opty Ustka/ CWM Gdynia.

W ratownictwie morskim pierwsze miejsce zajął Wiktor Syldatk CSW Opty Ustka.

Warto podkreślić, że regaty uświetnione zostały obecnością czołówki światowej w klasie 420.

 

Spotkanie z żeglarzem Eugeniuszem Ginterem

14 kwietnia br. dzieci z koła żeglarskiego zaprosiły do szkoły znanego usteckiego żeglarza, zwycięzcę wielu regat krajowych i zagranicznych oraz konstruktora jachtów Eugeniusza Gintera.

Gość opowiadał uczniom o swojej pasji, jaką jest żeglarstwo i o tym, jak należy bezpiecznie zachowywać się w łodzi i nad wodą. Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat historii żeglarstwa, budowy jachtu i organizacji regat. Eugeniusz Ginter zachęcał uczniów do uczestnictwa w szkółce żeglarskiej, którą uruchomiono od marca 2016 r. w Centrum Sportów Wodnych „Opty”. W klubie instruktorzy nauczą młodych żeglarzy pływania na łódce Optymist, wiązania węzłów i kierowania motorówką. Spotkanie zorganizowała opiekunka koła p. Anna Poturaj.

   

  Łajba 2016

19 marca młodzi żeglarze z koła żeglarskiego wraz z opiekunką p. Anną Poturaj gościli w XX jubileuszowej edycji Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba” 2016. Kibicowali Karolinie Guzowskiej, która zaśpiewała piosenkę pt. „Trzy fale”. Oklaskiwali Oskara Jabłonowskiego zdobywcę Brązowej Kotwicy w XV Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim „O Laur Słupskich Kotwic” za fotoreportaż - „Rejs po morzu” oraz Laurę Bujak, która została wyróżniona za fotoreportaż „Spokojnie, to tylko ćwiczenia”, a także Oskara Nowaka wyróżnionego w I Międzyszkolnym Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji. XX Festiwal zorganizowała zaprzyjaźniona z nami Szkoła Podstawowa nr 9 ze Słupska.

 

 Zajęcia koła „Ahoj, żeglarze!”

Żeglarze z klas młodszych na swoich zajęciach w marcu poznali historię żeglarstwa, dowiedzieli się, jak ludzie kiedyś żeglowali, usłyszeli o Krzysztofie Kolumbie i innych wielkich żeglarzach oraz ich odkryciach. Podczas zajęć plastycznych malowali piękne żaglowce. Wystawę swoich prac zaprezentowali w siedzibie koła żeglarskiego w sali nr 10

REJS MORSKI NASZYCH ŻEGLARZY

Grupa młodzieży z koła żeglarskiego, uczestnicząca w projekcie edukacji morskiej, wzięła udział w rejsie po morzu 14.5 metrowym luksusowym jachtem „Horizon”, który odbył się 18 czerwca br.

Rejs odbył się pod patronatem Burmistrza Ustki pana Jacka Graczyka i został zorganizowany przez pana Kapitana Witolda Feszlera i jego załogę: panią Urszulę i pana Sławka. Celem organizatorów było promowanie żeglarstwa wśród młodzieży usteckiej. W tej wspaniałej żeglarskiej przygodzie pod opieką p. Anny Poturaj uczestniczyli: Oliwia Janik, Wiktoria Ignaciuk, Weronika Szulc, Jakub Brzóska i Mikołaj Mordal.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych - silnego wiatru i deszczu oraz choroby morskiej rejs był bardzo udany. Dla naszych młodych żeglarzy były to praktyczne zajęcia na wodzie, podczas których wiedzę teoretyczną zdobytą podczas zajęć szkolnego koła żeglarskiego mogły połączyć z pracą na jachcie. A było co robić: stawianie foka i grota, sterowanie, wybieranie szotów podczas zwrotów, cumowanie przy kei i zawieszanie odbijaczy.

Na koniec rejsu każdy z uczestników otrzymał z rąk Kapitana Certyfikat odbycia rejsu morskiego i pamiątkowy kubek. Załoga zadbała też o poczęstunek, były ciasteczka w kształcie kotwic i pyszne kanapeczki. Uczestnikiem rejsu był również dziennikarz z Telewizji Panorama Gdańska.

Dziękujemy panu Feszlerowi i załodze za tę piękną morską przygodę.

Kliknij, aby obejrzec zdjęcia.

 

ŻEGLARZE NA ŁAJBIE PO RAZ TRZECI

 

28 marca 2015 r. młodzi żeglarze z klasy IVa wraz z opiekunką Panią Anną Poturaj gościli na XIX Festiwalu Piosenki Marynistycznej Łajba 2015 w Słupsku, który organizuje zaprzyjaźniona z nami Szkoła Podstawowa Nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego.

Impreza ta wraz z towarzyszącymi jej konkursami: Ogólnopolskim Konkursem Plastycznym i Ogólnopolskim Konkursem Dziennikarskim o Laur Słupskich Kotwic, pomaga młodym i uzdolnionym dzieciom rozwijać uzdolnienia plastyczne, dziennikarskie i fotograficzne.

Z dumą ogłaszamy, że laureatką Festiwalu Piosenki marynistycznej została

 Karolina Guzowska z klasy Vb. Zaśpiewała piosenkę pt. „Kołysanka”. Wygrała rejs po Bałtyku.

III miejsce w kategorii zespół zdobyła nasza Melodyjka za piosenkę „Słuchaj morza”. Opiekunką nagrodzonych jest Pani Bożena Świedzińska.

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim w kategorii fotoreportaż zdobyli:

Mikołaj Mordal z klasy VIb za pracę „Morze - gospodarka i ekologia” i

Marek Drwal z klasy VIa za „Morze - przypływ zmian”. Opiekunką obu wyróżnionych uczniów jest Pani Iwona Piotrowska.

Burmistrz Ustki Pan Jacek Graczyk przyznał wyróżnienie dla ucznia klasy Va Igora Białka za osiągnięcia sportowe w żeglarstwie.

Wszystkim zwycięzcą gratulujemy sukcesu!

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

AHOJ, ŻEGLARZE!

3 grudnia 2014 r. młodzi żeglarze z klas IV i VI wraz z opiekunką Anną Poturaj wzięli udział w ciekawych zajęciach z komunikacji społecznej w Centrum Pomocy Dzieciom. Pani Paulina - instruktorka z CPD przygotowała dla naszych uczniów kilka zabaw i ćwiczeń, podczas których dzieci musiały wykazać się umiejętnością pracy w grupach. Rozwijanie kompetencji społecznych, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, pomaganie sobie nawzajem i umiejętność przewidywania to cel, do którego zmierzamy wychowując przyszłych żeglarzy.

Dziękujemy Panu komandorowi Leszkowi Kasperowiczowi i Panu Hubertowi Bierndgarskiemu z Klubu Jachtowego OPTY za pomoc w zorganizowaniu zajęć, udział w nich i podarowanie dzieciom żeglarskich gadżetów: kompasów, wodoodpornych toreb i pojemników na telefony.

Kliknij, aby obejrzec zdjęcia.

 

KŁADKA ZWYCIĘŻYłA W KONKURSIE EDUKACJI MORSKIEJ

 

Grupa piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce zwyciężyła w projekcie edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy" i pojedzie na obóz żeglarski do Jastarni. Projekt realizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ligę Morską i Rzeczną i finansowany przez Unię Europejską. Celem projektu był rozwój kompetencji kluczowych uczniów. Działania proponowane w ramach projektu dotyczyły tematyki morskiej i żeglarstwa. W projekcie wzięło udział ponad 10000 uczniów ze szkół naszego województwa. Szkolną opiekunką grup projektowych była p. Anna Poturaj. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w zajęciach w szkole, w pikniku naukowym, w warsztatach edukacyjnych oraz w praktycznych zajęciach żeglarskich na jeziorze Jasień.

Na konkurs młodzi żeglarze przygotowali 3 projekty: "Makieta mariny żeglarskiej w Ustce"(grupa 1), "Gablota przyrodnicza- Skarby Bałtyku znalezione na plaży w Ustce" (grupa2) oraz "Model kładki obrotowej w porcie Ustka w skali 1:100" (grupa 3). Ta praca spodobała się jury konkursu i pokonała projekty z 650 szkół z województwa pomorskiego. Na obóz żeglarski pojadą: Maja Konieczna, Agnieszka Paszkowska, Wanesa Szyc, Patryk Gołąb, Katarzyna Koteras i Andrzej Szurek.

Oto nasz projekt:

"Na konkurs projektów grupa III wykonała model nowej kładki obrotowej w porcie w Ustce w skali 1: 100.

Wybraliśmy ten temat, ponieważ działająca dopiero od grudnia kładka obrotowa, a właściwie most, jest urządzeniem prototypowym, jedyną taką konstrukcją w Europie! Stał się też, obok naszej usteckiej Syrenki, nowym symbolem Ustki. Łączy oba brzegi rzeki Słupi i zachodnią oraz wschodnią część miasta. Z kładki korzystają mieszkańcy, turyści i pojazdy uprzywilejowane.

Jest to potężna konstrukcja ze stali, ma 57 metrów długości, szerokość pomostu wynosi 4 metry, waży 80 ton. Najbardziej charakterystycznym elementem mostu jest 24-metrowy pylon, na którym oparta jest kładka. Napędzana silnikiem elektrycznym konstrukcja uchylana jest w kierunku morza. Otwarcie trwa 4 minuty. Kładka robi wspaniałe wrażenie - jest elegancka i piękna. Autorem projektu jest słupska pracownia Colloseum, a wykonawcą firma Hydro-Naval z Ustki.

Nasza grupa projektowa została zaproszona na uroczystość otwarcia kładki w grudniu przez Pana Burmistrza Ustki. Informacje o kładce czerpaliśmy przede wszystkim z prasy lokalnej i ze strony internetowej Urzędu Miasta.

Praca nad projektem była trudna i czasochłonna. Model wykonaliśmy z papieru: brystolu, kartonu, wycinanek, z pudełek od zapałek, słomek do napojów, pudelka od kremu i cienkiego sznurka. Najpierw musieliśmy wykazać się wiedzą matematyczną, tj. przeliczyć metry na centymetry i policzyć długość każdego elementu kładki w skali 1:100. Nasz model ma 57 cm długości, 4 cm szerokości, 24 cm wysokości pylonu. Najtrudniej było sklejać elementy kładki z charakterystycznym splotem w kształcie kosza. Następnie chłopcy zrobili pylon z pudełek od zapałek, które skleili klejem Magik. Kładka zawisła na pylonie przy pomocy linki z włókna sztucznego, który się nam rozwiązywał, więc zastosowaliśmy wiedzę o węzłach żeglarskich. Wykorzystaliśmy węzły płaskie, a końcówki linek zatopiliśmy świeczką. Kładka obraca się na pudełku od kremu i przytwierdzona jest do kartonowego podłoża klejem, a pylon ma odciągi ze sznurka. Dziewczynki namalowały rzekę Słupię i chodniki w porcie. Na koniec przykleiliśmy szlaban ze słomek od napojów.

Pracowało nam się dobrze, a problemy rozwiązywaliśmy wspólnie z opiekunką.

Dzięki tej pracy rozwinęliśmy nasze sprawności manualne, wiedzę matematyczną, wiedzę o węzłach żeglarskich i nauczyliśmy się pracować w grupie. Podzieliliśmy się pracą tak, że chłopcy robili obliczenia matematyczne, pisali notatki na bloga i rozwiązywali trudności techniczne, a dziewczynki mierzyły, wycinały, kleiły, wydzierały i malowały.

Nasz projekt jest piękny. Podziwiają go nasi koledzy i nauczyciele na wystawie w holu szkoły oraz na stronie Internetowej naszej szkoły. Jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego i liczymy na zwycięstwo w konkursie o uczestnictwo w obozie żeglarskim."

 

PROJEKTY ŻEGLARSKIE

Uczestnicy projektu morskiego „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” zakończyli w czerwcu pracę nad projektami, które wezmą udział w konkursie o tygodniowy obóz żeglarski w Gdańsku.

Grupa I wykonała makietę mariny żeglarskiej w porcie Ustka.

Grupa II zrobiła gablotę przyrodniczą skarbów Morza Bałtyckiego znalezionych na plaży w Ustce.

Grupa III wykonała model kładki obrotowej w porcie Ustka w skali 1:100.

Gotowe prace zostały wystawione w szkole na dolnym holu i cieszą się zainteresowaniem kolegów, nauczycieli i rodziców.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

WARSZTATY EDUKACYJNE ŻEGLARZY

24 kwietnia 2014r. żeglarze z klas piątych,  wraz z opiekunem p. Anną Poturaj, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Spotkanie odbyło się  w ramach projektu edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”.

Warsztaty na temat: „Pomorscy piraci. Historia, gry i zabawy" prowadził Pan Rafał Foltyn. W ciekawy i zabawny sposób zaprezentował on młodym żeglarzom życie, wyprawy na długich smoczych łodziach i oręż Wikingów oraz  innych bałtyckich rabusiów.

Siedzibą muzeum jest piękny i kameralny Zamek Książąt Pomorskich. Uczniowie zwiedzili też zamek, poznali jego historię i dzieje rodów pomorskich, które go zamieszkiwały. Warsztaty bardzo się  podobały uczestnikom, obiad smakował, a pogoda dopisała. Ahoj!

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

„Łajba 2014”

 

Dnia 13 marca 2014 r. ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”, towarzyszącego Festiwalowi Piosenki Marynistycznej „Łajba 2014”.

I i II miejsce zdobyli uczniowie naszej szkoły.

„Złotą kotwicę” otrzymała Wiktoria Bilko uczennica kl. VI a za fotoreportaż o ćwiczeniach ratowników morskich na statku SAR 3000 MS ORKAN „Oby to były zawsze ćwiczenia” opiekun pani Beata Górna.

„Srebrną kotwicę” otrzymał  Mikołaj Mordal uczeń kl. V b za fotoreportaż  „Bezpieczeństwo – najważniejsza zasada na morzu” – opiekun pani Iwona Piotrowska.Naszym laureatom towarzyszyła grupa żeglarzy młodszych z klasy III a wraz z opiekunką panią Anną Poturaj.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

ŻEGLARZE PROWADZĄ BLOGI

 

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do odwiedzania naszych blogów, które prowadzimy na www.blox.pl.

Opisujemy nasze żeglarskie przygody - spotkania, wycieczki, pikniki, zajęcia na wodzie, itp.

Jednocześnie Urząd Marszałkowski ma możliwość kontroli postępów naszej pracy nad realizacją projektu uczniowskiego. Przypominamy, że grupa I tworzy projekt mariny żeglarskiej, grupa II wykonuje gablotę przyrodniczą o skarbach Bałtyku, grupa III buduje model kładki pieszej w porcie w skali 1:100.

Adresy blogów:

ahojgrupa1.blox.pl

ahojgrupa2.blox.pl

ahojgrupa3.blox.pl

ŻEGLARZE ROZPOCZĘLI REALIZACJĘ PROJEKTU MORSKIEGO

 

   Rozpoczęły się zajęcia żeglarskie dla chętnych uczniów z klas V, którzy uczestniczą w projekcie edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”. Zajęcia prowadzi nauczycielka i żeglarka pani Anna Poturaj.

   Jest to projekt Urzędu Marszałkowskiego, współfinansowany przez Unię Europejską i budżet państwa, realizowany przy współpracy z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza. Nasze działania dotyczą tematyki morskiej i żeglarskiej.

   Założeniem projektu morskiego jest powiązanie wiedzy zdobytej podczas zajęć pozalekcyjnych z umiejętnościami zdobytymi w trakcie praktycznych zajęć na wodzie.

   Grupa I w składzie : J. Brzóska, M. Mordal, O. Janik, A. Kowalczuk, W. Szulc, J. Konon, B. Komar – realizuje projekt ”Żeglujże, żeglarzu”. Na konkurs projektów wykonają projekt graficzny: Budujemy marinę w Ustce.

   Grupa II w składzie : A. Czaja, M. Rządkowski, W. Stanisławska, O. Kaczmarczyk, K. Grochala, K. Grochala, realizują projekt: „ Skarby Bałtyku”. Na konkurs projektów przygotowujemy gablotę przyrodniczą do nauki przyrody w klasach młodszych: Skarby znalezione na plaży w Ustce.

   Grupa III : A. Paszkowska, W. Szyc, A. Szurek, P. Gołąb, K. Koteras, M. Konieczna wybrała temat : „ Morze Bałtyckie”. Na konkurs projektów chcą wykonać: Makietę kładki w porcie Ustka w skali 1:100.

Zwycięzcy konkursu projektów pojadą na darmowy tygodniowy obóz żeglarski.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO – SPORTY WODNE

 

Paweł Zblewski z klasy III a został zwycięzcą konkursu „Wodne pasje – sporty wodne w Ustce: żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing”. II miejsce zajął Dawid Mikołajczak z klasyIII b.

Projekt realizowany był przez Dom Kultury w Ustce w ramach środków pozyskanych ze Słowińskiej Grupy Rybackiej. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i pokonkursowa wystawa prac plastycznych odbyły się 22 listopada. Atrakcją dla dzieci był koncert szant w wykonaniu Krzysztofa Piechoty.

kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

ŻEGLARZE NA PIKNIKU

 

Uczniowie klas V, którzy uczestniczą w projekcie morskim „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” wzięli udział w edukacyjno-żeglarskim pikniku w Zaleskich. Organizatorem pikniku była fundacja NAVIGARE Mateusza Kusznierewicza. W programie pikniku było spotkanie z mistrzem świata w windsurfingu Piotrem Myszką, szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej i wspólne śpiewanie szant.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

ZAJECIA PROMUJĄCE ŻEGLARSTWO

 

Na zaproszenie Domu Kultury w Ustce uczniowie klasy III a i III b wraz ze swoimi nauczycielkami p. Anną Poturaj i p. Alicją Sokołowską, uczestniczyli w zajęciach promujących żeglarstwo i kitesurfing – „Wodne pasje - sporty wodne w Ustce”.

Zajęcia prowadzone były przez żeglarza i dziennikarza Huberta Bierdgarskiego i jedyną w Ustce kiteserferkę Martynę Strzelec, którzy w ciekawy sposób opowiadali o swoich pasjach.

30 października br. nasi trzecioklasiści wzięli udział w konkursie plastycznym na temat  były sportów wodnych. Dzieci pracowały techniką kredek akwarelowych.

Nagrodzone prace będą prezentowane w Domu kultury 22 listopada 2013r.

Projekt jest finansowany ze środków Słowińskiej Grupy Rybackiej.

 Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 


 

REJS ŻEGLARZY PO MORZU BAŁTYCKIM

 

27 września br. żeglarze z klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce - uczestnicy projektu morskiego „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”2012/2013 - wzięli udział w rejsie redowym po morzu jachtem s/y Enif.

Miłosz, Sandra, Natalia, Karolina, Wiktoria, Michał i Bartek wraz z opiekunką – żeglarzem jachtowym panią Anną Poturaj oraz sternikami: Mieczysławem Markiewiczem i Krzysztofem Rycykiem wyruszyli w morze przy dobrej pogodzie: temperatura powietrza 16 stopni, wiatr 3 w skali Beauforta, humory wyśmienite, jacht pełnomorski 12-metrowy.

Im byliśmy dalej od brzegu, tym pogoda stawała się gorsza. Zaczął padać deszcz, wiatr się zmienił do 5 stopni, fale targały jachtem jak spławikiem. Zrobiło się zimno. Płynęliśmy na foku, ale kiedy okazało się, że silnik nie pracuje, musieliśmy postawić jeszcze grota. Popłynęliśmy dalej w morze. Odpowiednim halsem, na pełnych żaglach i przy oklaskach obserwujących z nabrzeża turystów wpłynęliśmy do portu.  

To była wielka przygoda, której nigdy nie zapomnimy!

Dziękujemy panu Burmistrzowi i Klubowi Jachtowemu w Ustce za zorganizowanie rejsu. Liczymy na dalszą współpracę w zakresie wychowania morskiego.

                                                                                           Ahoj! Anna Poturaj

 Kliknij, aby obejrzeć zdjęia.


 

Żeglarz na medal

 

 

 

W  dniach 14-15.09.2013r. na wodach jeziora Jamno odbyły się Regaty o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Marszałka ZP Andrzeja Jakubowskiego.

W tych prestiżowych zawodach I miejsce w klasie Optymist grupa B. zajął uczeń naszej szkoły Sebastian Czyż z Jacht Klub Ustka.

 

 

 


 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU MORSKIEGO "ZŁAP WIATR W POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR2 W USTCE

 

W roku szkolnym 2012/2013 uczestniczyliśmy w Projekcie Edukacji Morskiej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, współfinansowanym przez Unię Europejską i budżet państwa , a realizowanym przy współpracy z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną. Projekt skierowany jest do uczniów klas piątych szkół podstawowych, do gimnazjów, a nawet przedszkoli. Celem projektu jest przede wszystkim rozwój kompetencji kluczowych: matematycznych, naukowo-technicznych, komunikowanie się w języku polskim i obcym, przedsiębiorczość i inicjatywność, ekspresja kulturalna, kompetencje społeczne i obywatelskie. Niezwykle ważnym celem zakładanym w projekcie jest też wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej- że jesteśmy znad morza, morscy. Działania proponowane w  ramach projektu, prowadzonego pod hasłem "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy", dotyczą tematyki morskiej i żeglarskiej, nawiązując do bogatej tradycji morskiej naszego regionu. Założeniem projektu jest powiązanie wiedzy zdobytej w szkole podczas zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 8 spotkań po 2 godziny lekcyjne z każdą grupą projektową, z umiejętnościami zdobytymi w trakcie praktycznych zajęć na wodzie. Dodatkową atrakcją ma być udział w żeglarskich piknikach naukowych, wycieczkach do muzeum oraz uczestniczenie w obozie żeglarskim  podczas wakacji dla 10 % wyróżnionych uczniów. 

Szkolną opiekunką projektu została nauczycielka, a prywatnie żeglarka- Anna Poturaj. Aby przygotować się do realizacji zadań szkolnego opiekuna grup projektowych, wzięłam udział w kursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku w wymiarze 24 godzin + 6 godzin pracy własnej. Zajęcia odbywały się w ODN w Słupsku i uczestniczyli w nich nauczyciele z okolic Wejherowa, Lęborka, Bytowa, Ustki i Słupska. Na zakończenie kursanci musieli napisać swoje mini-projekty zajęć morskich.

Uczestniczyłam też w konferencji regionalnej w ramach projektu edukacji morskiej zorganizowanej przez Departament Edukacji i Sportu przy UMWP w Gdańsku oraz w konferencji na zakończenie projektu zorganizowanej przez Fundację Navigare M. Kusznierewicza.

Przygotowana do pracy metodą projektu, posiadająca dostateczną wiedzę na temat żeglarstwa, rozpoczęłam pracę z chętnymi uczniami z klas V. Doboru uczestników dokonali wychowawcy po rozmowie z rodzicami uczniów, na podstawie ocen z zachowania i zainteresowaniami. Zaskoczeniem dla mnie było to, że na 20 osób, które zadeklarowały swój udział w projekcie morskim jest tylko 6 chłopców. W naszym projekcie uczestniczą dzieci i wnuki żeglarzy, marynarzy , rybaków, bezrobotnych, rolników, urzędników, a nawet sierota z Naszego Domu, z miasta i okolicznych wsi.

Utworzyłam 3 grupy projektowe, które wybrały tematykę do realizacji i dla rozróżnienia kolor. Grupa I Niebiescy wybrali temat: "Mieszkańcy krajów nadbałtyckich". Swój wybór uzasadnili tym, że uczą się języka niemieckiego i angielskiego, interesują się geografią i krajami europejskimi i byli członkami klubu europejskiego i często mają kontakt z turystami z Niemiec i Danii podczas wakacji. Celem ich pracy ma być poznanie specyfiki Morza Bałtyckiego i zwyczajów ludzi, którzy nad nim mieszkają.

Grupa II Zieloni wybrali tematykę żeglarską: "Hej żeglujże, żeglarzu". Kilkoro z nich pochodzi z rodzin o tradycjach żeglarskich i morskich. Chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat żeglarzy żeglarstwa i żeglowania. Chcą spotykać się z ciekawymi ludźmi morza i pływać na jachtach.

Grupa III Czerwoni wybrali temat: "Skarby Bałtyku". Interesują się florą i fauną Morza Bałtyckiego, jej zasobami , skarbami bogactwami naturalnymi. Chcą poznać przepisy na smaczne potrawy z ryb, badać zasolenie wód Bałtyku, spotykać się z ciekawymi ludźmi i robić doświadczenia z wodą.

Wszyscy uczestnicy projektu zadeklarowali, że chcą się dobrze bawić, wyjeżdżać na wycieczki, pływać na jachtach i wygrać obóz żeglarski.

Kompetencje kluczowe: świadomość i ekspresja kulturalna- Uczniowie podczas pierwszych zajęć wykonali skrzynie skarbów i udekorowali je elementami morskimi: żaglówki, ryby, rozgwiazdy itp. Do skrzyń wkładają swoje wytwory- prezentacje, opracowania, materiały. Dziewczynka z grupy II wykonała w pracowni ceramicznej, do której uczęszczana zajęcia artystyczne jacht marzeń. Inna, z grupy III zrobiła na szydełku z włóczki ośmiornicę i z pomocą swojego taty- pejzaż morski techniką wypalania w drewnie. Chłopiec z grupy II zrobił makramę z cienkiego sznurka żeglarskiego. Wspólnie malowaliśmy farbami prace plastyczne przedstawiające żaglowce. Grupa I zrobiła z kartonu flagi wszystkich krajów nadbałtyckich, ich nazwy i stolice.  Dziewczynka z grupy III samodzielnie wymyśliła i wykonała grę planszową "Skarby Bałtyku".

Kompetencje kluczowe: informatyczne i naukowo-techniczne- Dzieci przygotowując się do zajęć korzystają z Internetu, materiał zapisują na nośniku i prezentują go przy użyciu laptopa, projektora na ekranie. Wykonaliśmy szereg doświadczeń z wodą, lodem, bursztynem, zrobiliśmy kompasy z gwoździa i korka, badaliśmy, co sprzyja pływalności łódki.

Kompetencje kluczowe: komunikacja i posługiwanie się językami obcymi- Dziewczynki z grupy I napisały listy w języku niemieckim i angielskim do kolegów z Niemiec i Danii, w których opisały naszą szkołę, piękną Ustkę i projekt morski. Listy zostały wysłane na adresy osób wyszukanych w Internecie.

Poczucie tożsamości regionalnej- Wszyscy uczestnicy  projektu uczą się przygotowywać potrawy regionalne z ryb. Wykonaliśmy też książkę kucharską z potrawami z ryb. Dziewczynki z grupy III nauczyły się piec tort "Przysmak kapitana", który był prezentem dla kapitana Edwarda Zająca.

Kompetencje społeczne i obywatelskie- Nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 9 w Słupsku, która również uczestniczy w projekcie morskim. Nasze szkoły łączą też osoby patronów, którzy byli komandorami, a nasza przyjaźń pięknie wpisuje się w ideę dwumiasta. Zaprosiliśmy dzieci wraz z opiekunkami Iwoną Poźniak i Beatą Grądzką  do naszej szkoły na spotkanie z ciekawymi ludźmi morza- kapitanem Edwardem Zającem, samotnym żeglarzem i zwycięzcą regat atlantyckich i komandorem Ryszardem Kwiatkowskim, byłym wiceburmistrzem Ustki i żeglarzem. SP 9 zaprosiła nas na Ogólnopolski Festiwal Marynistyczny "Łajba", który odbył się w Słupskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Nasz uczeń został laureatem Złotej Kotwicy w kategorii fotoreportaż.

W maju, ramach projektu wyjechaliśmy do GOK w Potęgowie na warsztaty edukacyjne. Przejazd autokarem, zajęcia z instruktorami i obiad zapewniają organizatorzy za darmo.  6 czerwca byliśmy na praktycznych zajęciach żeglarskich nad Jeziorem Lubowidzkim koło Lęborka, gdzie dzieciaki m wreszcie mogły połączyć teorię z praktyką i wraz z instruktorami z Fundacji Navigare Mateusza Kusznierewicza zrobić  pierwsze kroki żeglarskie na wodzie. Oprócz pływania uczniowie mieli zajęcia z ratownictwa, poznali historię i tradycje żeglarskie, wiązali węzły i śpiewali szanty. Dzieci cieszą się z atrakcyjnych wyjazdów, są zadowolone ,że uczestniczą w czymś innym, ciekawym, że są członkami elitarnej grupy. One już wiedzą, że żeglarstwo to wspaniała przygoda, to sposób na ciekawe życie, to pasja i przygoda. A poza tym żeglarstwo, pojmowane jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu i kształtowania charakteru młodego człowieka, jest doskonałym środkiem wychowawczym. Kto wie, może uda mi się w nich zaszczepić bakcyla morskiego i doczekamy się następców wielkich żeglarzy? Życzę sobie i im tego z całego serca, bo wspaniale jest robić coś z zamiłowania.

 

Anna Poturaj

nauczyciel i opiekun grup projektowych w projekcie morskim

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Ustce

 

 

 

PRAKTYCZNE ZAJĘCIA ŻEGLARSKIE

 

6 czerwca 2013 r. grupa żeglarzy z klas piątych pojechała nad jezioro Lubowidzkie koło Lęborka na praktyczne zajęcia żeglarskie. Wyjazd zorganizowała Fundacja Navigare Mateusza Kusznierewicza.

Przez 7 godzin młodzi żeglarze uczyli się i bawili pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Podczas zajęć z ratownictwa z Jackiem ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomie - sztuczne oddychanie i masaż serca. Jerry poprowadził wesołe zajęcia z marynistyk i - dzieci śpiewały szanty, tańczyły, uczyły się wiązać węzły marynarskie. Poznały historię żeglarstwa i tradycje żeglarskie. Od Marka dowiedziały się, jak wygląda życie na morzu, dlaczego statki toną, jak ratować życie na morzu. Uczniowie  żeglowali po jeziorze jachtami Dezeta z Michałem, Krystianem i Natalią. Każdy obsługiwał żagle - foka i bezana, oraz sterował jachtem.

Tego dnia dopisała nam pogoda i humory. Zjedliśmy też pyszny obiad.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

 


 

 

CHRZEST MORSKI ŻEGLARZY

 

11 maja, w lesie niedaleko Wydmy Orzechowskiej, odbył się chrzest morski uczniów klas piątych, którzy uczestniczą w projekcie morskim.
Pan leśniczy Kiedrowski przygotował nam drewno na ognisko, wyremontował wiaty ze stołami i ławami oraz schody i punkty widokowe na wydmie.

Aby otrzymać dyplom chrztu morskiego, uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą żeglarską, ale też kondycją. Przejście Orzechowskiej Wydmy to prawdziwy survival, ale przy okazji możliwość poznania flory i fauny wybrzeża oraz przyjemność bycia razem w pięknych okolicznościach przyrody. Wspólnie rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Żeglarze otrzymali drugie imiona, np. Wesoła Foczka, Ognisty Desant, Biały Szkwał itp.

Nasz następny wyjazd na praktyczne zajęcia żeglarskie, tym razem na jeziorze Lubowidz koło Lęborka, odbędzie się 5 czerwca.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.


 

 

 

KOLEJNE SPOTKANIA ŻEGLARZY Z PROJEKTU MORSKIEGO

 

19 kwietnia gościliśmy w naszej sali kapitana motorowodnego i wiceprezesa Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Zenona Jasika, a prywatnie dziadka uczestnika projektu Miłosza Wardeckiego z klasy Va.

Pan kapitan jest organizatorem letnich obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży nad jeziorem w Białym Borze. Zaprezentował nam pokaz slajdów przedstawiających życie na obozie. Opowiadał, jak wygląda szkolenie teoretyczne i praktyczne na jachtach, egzamin na stopień żeglarza, zakwaterowanie w namiotach i posiłki w obozowej stołówce.

Nas szczególnie zainteresował ceremoniał chrztu morskiego, który czeka nas w maju.

Panu kapitanowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia

 

 


 

ŻEGLARSKIE WARSZTATY EDUKACYJNE W POTĘGOWIE

 

18 kwietnia uczestnicy projektu morskiego pod opieką p. Anny Poturaj, wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Zaleskich, pojechali do Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie.

Uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych, na których dzieci robiły z gliny pamiątkowe medaliony oraz papier czerpany. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji na temat krajów nadbałtyckich - ich historii i współczesności. Żeglarze mieli chwilę odpoczynku na placu zabaw, a potem obiad i turniej wiedzy o państwach Morza Bałtyckiego.

To był udany wyjazd, podczas którego dopisywały nam humory i pogoda.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia

 

 

 

PIĄTE SPOTKANIE ŻEGLARZY

 

Dziewczęta z Grupy III projektowej –  "Czerwone" spotkały się tym razem w domu opiekunki projektu Anny Poturaj 2 lutego, aby upiec tort dla kapitana Edwarda Zająca i ozdobić go wizerunkiem jego ukochanego jachtu "Holly", którym zwyciężył w regatach oceanicznych w 2012 roku.
Tort ten był słodkim poczęstunkiem dla  naszych gości - żeglarzy i rówieśników ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Słupsku.

Po zgromadzeniu odpowiednich produktów, przystąpiłyśmy do pracy.

 

Wersja trudniejsza- do przygotowania na lądzie:

Składniki na 1 biszkopt (potrzebne 3 biszkopty):

1 szklanka mąki,

1 szklanka cukru,

3 jajka,

1 łyżeczka proszku do pieczenia.

 

Wykonanie:

 

Żółtka z cukrem utrzeć na masę, białka ubić mikserem, dodać mąkę i proszek, piec ok. 20 minut.

Krem: najlepiej kupić gotowe kremy firmy "Gelwe", przygotować wg przepisu. Nasączyć biszkopty, posmarować powidłami i kremami. Udekorować pisakami cukrowymi, kolorową posypką i innymi jadalnymi ozdobami. My ozdobiliśmy tort wizerunkiem jachtu.

 

Wersja łatwiejsza- do przygotowania na jachcie:

Zamiast pieczenia biszkoptów, wykorzystujemy gotowe blaty biszkoptowe kupione w sklepie.

 

 

Grupa I projektowa –  "Niebiescy" spotkali się 5 marca.
Natalia Jabłonowska i Eliza Galek zaprezentowały listy napisane w języku niemieckim i języku angielskim. W tych listach umieściły informacje o naszym pięknym mieście, o szkole nr 2 i jej uczniach i o realizowanym przez nas projekcie morskim.
Dziewczynki ozdobiły koperty elementami morskimi, wspólnie wybraliśmy adresatów naszych listów: dziewczynę z Berlina i chłopca ze Sztokholmu. Adresy znaleźliśmy w Internecie. Teraz z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.

 

 

Grupa II projektowa – "Zieloni" odbyli spotkanie 15 marca, podczas którego Wiktoria Bilko zaprezentowała swój jacht marzeń. Został on wykonany przez nią z gliny w pracowni ceramicznej. Wykonaliśmy też wstępnie projekt dyplomu dla uczestników projektu morskiego na chrzest morski.
Uczyliśmy się śpiewać szantę wybraną przez grupę.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

 


 

 

WYWIAD Z KAPITANEM EDWARDEM ZAJĄCEM

 

 • Czy w Pana rodzinie są tradycje żeglarskie?
 • W mojej rodzinie nie ma żadnego żeglarza. Wśród najbliższych też nikt nie chce żeglować. Dzieci nie przejęły mojej pasji.
 • Skąd w takim razie wzięła się Pana pasja?
 • Miałem w rodzinie kogoś, kto chodził w mundurze marynarskim. Był on oficerem marynarki wojennej, później handlowej. Od dziecka fascynowało mnie pływanie. Pierwszy raz zobaczyłem morze, gdy miałem 10 lat. W Ustce jestem dopiero od 1980 roku. Wcześniej mieszkałem bardzo daleko od Wybrzeża, ale bardzo dużo czytałem o morzu. Wtedy nie było telewizji, radio nawet mało kto miał. W tamtych czasach wychodził taki miesięcznik „Morze”, z którego bardzo wiele się dowiedziałem. Z czasem zyskałem ogromną wiedzę teoretyczną – znacznie większą niż ta, jaką mieli instruktorzy, którzy mieli mnie szkolić, ale praktyki nie miałem żadnej i pierwszy raz na jachcie tak się popisywałem tą wiedzą, że aż mi dali do ręki rumpel i kazali prowadzić, skoro byłem taki mądry… Łatwo nie było, ale jakoś sobie poradziłem. Kurs żeglarza i sternika jachtowego zrobiłem w Giżycku. Potem wykupiłem sobie rejsy morskie. W Trzebieżnie – najlepszym polskim wtedy ośrodku i „najtwardszym” – zdobyłem dyplom sternika morskiego – za drugim podejściem, bo pierwszy egzamin oblałem. Nigdy nie interesowały mnie rejsy załogowe. Zawsze ciągnęło mnie do samotnego żeglowania. Z rodziną pływałem tylko na Mazurach – rekreacyjnie. Przez dwa tygodnie urlopu wędrowaliśmy w czwórkę po jeziorach.
 • Kto z żeglarzy jest Pana wzorem – kto pana zainspirował?
 • To trudne pytanie. Można podziwiać Baranowskiego, który dwa razy opłynął świat dookoła. Takim wzorem może być Ludomir Mączka, który opłynął świat dookoła w 12 lat – to była taka morska włóczęga. Na każdy etap tej podróży zarobił sam, nie miał bogatych sponsorów. Musiał się zatrzymywać w portach, ciężko fizycznie pracować, by zarobić na dalszą podróż. To był na pewno ogromny wyczyn. Na pewno podziw budzą też żeglarze, którzy żeglują po morzach i oceanach na małych jachtach.
 • Czy trudno jest skończyć kurs żeglowania?
 • Stopień żeglarza nie jest trudno zdobyć. Natomiast kolejne etapy szkolenia są już znacznie trudniejsze, choćby dlatego, że dochodzi w nich nauka nawigacji, która jest trudną sztuką.
 • Jakimi jednostkami Pan pływa?
 • Pierwsze moje rejsy morskie odbyłem na żaglowcu Zew Morza – miał 360 m żagla. To był bardzo duży żaglowiec. Pływałem też na Chrobrym, który miał 100 m żagla. Teraz pływam na małych jachtach. Mój jacht nazywa się Holly.
 • Co Pan sądzi o GPS-ie, jest przydatną funkcją czy zbędnym gadżetem?
 • GPS w tej chwili jest bardzo potrzebny. To nowoczesne urządzenie nawigacji satelitarnej pokazuje pozycję jachtu na morzu niezależnie od pogody. Ja na pokładzie zawsze mam trzy takie urządzenia – na wszelki wypadek. Oczywiście, każdy kto, pływa po morzu, powinien też znać tradycyjne sposoby nawigacji i określania pozycji statku na tradycyjnej mapie, ponieważ elektronika zawsze może zawieść i wtedy też trzeba sobie umieć poradzić. Zwykłe komórki działają najdalej 10 km od brzegu i dalej już nie ma łączności, więc na jachcie zawsze mam też telefon satelitarny.
 • Przeżył Pan niebezpieczną sytuację typu przewrócenie się jachtu?
 • Jacht – trzeba przyznać – miewa kłopoty z przewracaniem się. Ta łódka często się przewraca, ale łatwo jest ją podnieść. Nawet osoba w waszym wieku może sobie z tym poradzić. Podczas treningów młodzi żeglarze często specjalnie wywracają łódź, by nauczyć się ją podnosić. Jest to łatwe. Łódki, na których ja pływam, mają duży balast na spodzie i w zasadzie się nie wywracają. Mnie się to jeszcze nie przydarzyło.
 • Czy stanął Pan kiedyś oko w oko ze śmiercią?
 • Żyję – to najważniejsze. Oczywiście, że zdarzały się trudne sytuacje. Miałem zawsze dużo szczęścia. Jest zasada, że żeglarz powinien być zawsze przywiązany do jachtu. Należałoby też zawsze mieć na sobie kamizelkę. Najgroźniejsze jest wypadnięcie za burtę. To najczęstsza przyczyna wypadków śmiertelnych, zwłaszcza gdy żegluje się po zimnych wodach. Śmierć z wychłodzenia przychodzi w morzu bardzo szybko.
 • Czy spotkał Pan kiedyś współczesnych piratów?
 • Na Bałtyku piratów się nie spotka, a mądrzy żeglarze zwykle unikają tych wód, gdzie grasują piraci. Dobre pytanie, bo piraci nadal istnieją. Napadają, grabią nawet duże statki handlowe. Są takie rejony świata, na przykład nad Morzem Czerwonym – tam właśnie zginął jeden z polskich samotnych żeglarzy. Został zabity. Znaleziono tylko oszabrowany jacht. Jachty i inne jednostki pływające poruszają się tam wyłącznie w specjalnych konwojach, pod eskortą okrętów wojennych. Ja piratów nie spotkałem i mam nadzieję, że nigdy nie spotkam. Będę unikał tych wód, gdzie można na nich trafić. To niepotrzebne ryzyko. Żeglarz się przed nimi nie obroni, bo mają szybkie łódki i są doskonale uzbrojeni.
 • Czy samotny żeglarz ma broń na pokładzie?
 • W rejonach świata, gdzie można być narażonym na atak piracki, jachty – zwłaszcza amerykańskie – pływają bardzo dobrze uzbrojone. Polscy żeglarze, którzy pływają na Spitzbergen, obowiązkowo muszą mieć na jachcie broń. Jest to związane z możliwością spotkania białych niedźwiedzi, które bywają bardzo agresywne. Nie trzeba zabić takiego niedźwiedzia, ale odstraszyć go trzeba mieć czym. Ja na jachcie mam tylko plastikową, małą, sześciostrzałową rakietnicę, wyposażoną w trzy naboje białe i trzy czerwone. Na szczęście nie musiałem jej używać.
 • Czy przeżył Pan sztorm?
 • Gdy się tak dużo pływa, to nie sposób nie natrafić na sztormową pogodę. Można uniknąć sztormu, kiedy wypływa się tylko na kilka godzin i szybko zawija do następnego portu. Mnie zdarzyło się na Bałtyku przeżyć dwa potężne sztormy. 10 w skali Beauforta! Na mojej małej łódce! Sztorm popędził mnie wtedy z powrotem prawie sto mil w stronę Gdańska. Zatrzymałem się dopiero we Władysławowie. Można przetrwać sztorm nawet na takim małym jachcie jak mój, pod warunkiem, że jest on dobrze przygotowany, ale oprócz tego trzeba mieć też dużo szczęścia. W czasie sztormu duża jednostka może łatwo nie zauważyć małej. Przydarzyło mi się coś takiego. Duży statek podczas sztormu o mało mnie nie staranował! Przeżyłem wtedy chwile grozy. To było bardzo niebezpieczne! Gdy próbowałem uciec przed tym kolosem, fala nakryła mój jacht. Miałem naprawdę wiele szczęścia, że wyszedłem z tego cało!
 • Pana największa morska przygoda?
 • Największą przygodą dla mnie było to, że udało mi się popłynąć na ocean. Taki rejs to ogromne przedsięwzięcie finansowe. Wiele osób mi w tym pomogło. Tylko dlatego mój udział w regatach na Azory był możliwy.
 • Czy widział Pan wieloryba?
 • Tak. To było paskudne spotkanie. Nie chciałbym nawet, żeby to mi się jeszcze raz przyśniło! Zapadał zmierzch. Coś robiłem na pokładzie i nagle około 10 m od jachtu wynurzyło się ogromne, czarne cielsko!... Wieloryb miał kilkanaście metrów długości, a moja łódka tylko 6… Niesamowite wrażenie! Przez całą noc nie zmrużyłem wtedy oka. Wiedziałem, że wieloryby lubią pływać parami, więc wolałem być czujny.
 • Jak pokonać chorobę morską?
 • Chyba nie ma na to skutecznej metody i każdemu może się taka niedyspozycja przydarzyć. Najważniejsze, by mieć na pokładzie zajęcie. Zauważyłem, że najbardziej chorują ci, którzy nie mają nic do roboty. Kto ma ręce pełne roboty, ten nie ma czasu myśleć o chorobie morskiej i znacznie łatwiej znosi trudy rejsu.
 • Najbardziej egzotyczna potrawa, którą Pan jadł podczas rejsu?
 • W czasie rejsu na Azory nie jadłem żadnych egzotycznych potraw. Praktycznie całe wyżywienie zabrałam z Polski. Było to dobre, domowe jedzenie zawekowane w słoikach: mięso, bigos i inne smakołyki. Kilkadziesiąt słoików wystarczyło mi prawie na cały rejs. Na Azorach musiałem dokupić trochę tamtejszych potraw w konserwach, ale to już nie było to samo. Nie smakowało mi takie jedzenie.
 • W ilu krajach na świecie ma Pan przyjaciół?
 • Można powiedzieć, że żeglarze na całym świecie to jedna wielka rodzina – żeglarska brać. Istnieje między nimi ogromna solidarność i kiedy ktoś potrzebuje pomocy, to żaden żeglarz nigdy nie odmówi. Ja sam nie raz się o tym przekonałem. Człowiek, którego w ogóle nie znałem, płynął kilka godzin, by odholować mój uszkodzony jacht do portu. 2000 km wiozłem jacht za samochodem, by zwodować go w Anglii, a tam okazało się, że jest on nieszczelny… i nie mogę wystartować w regatach, bo jacht mi zatonie! Do tego jeszcze wylądowałem w szpitalu z powodu zatrucia pokarmowego. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że angielscy żeglarze skrzyknęli się i naprawili mój jacht na tyle, że nadawał się do żeglugi. Na Azorach popsuł mi się silnik w łodzi, serwis powiedział, że nie da rady tego szybko naprawić. Kiedy rozniosła się po marinie wieść, że szukam silnika, to zaraz znalazł się żeglarz, który odsprzedał mi silnik, a od drugiego mocowanie tego silnika dostałem za darmo. Oczywiście zaraz też zebrali się żeglarze, którzy pomogli mi całość zamontować.
 • Czy wśród samotnych żeglarzy są też kobiety?
 • Tak. Wiele kobiet pływa samotnie. Tu w Ustce mieszka samotna żeglarka, która opłynęła świat dookoła – Natasza Caban. Było to trzy lata temu. Możecie znać ją również z telewizyjnych reklam Apapu J. Z Nataszą wiąże się miła dla mnie historia. Razem z mamą upiekła dla mnie całe duże pudełko ciastek i dała mi je przed moim rejsem, żebym miał do kawy. Starczyło mi tych ciastek prawie do samych Azorów!
 • Co czuje samotny żeglarz w czasie rejsu?
 • Mogę powiedzieć, że samotne rejsy to coś najpiękniejszego. Człowiek może w pełni poczuć się wolny i smakuje ten żywioł, jakim jest morze. Słyszy się i czuje morze całym sobą. Zmieniająca się pogoda, cudowne zjawiska atmosferyczne, czerwone zachody słońca, niezwykła tęcza po sztormie, wspaniałe gwiazdy nocą, księżyc jak na dłoni – to coś pięknego! Na lądzie nie dozna się takich wrażeń.
 • Pana największe żeglarskie marzenie.
 • W marzeniach najważniejsze jest to, że trzeba je realizować, trzeba być pasjonatem i pokonywać trudności, by osiągnąć to, czego się pragnie. Czasem trzeba też z wielu rzeczy zrezygnować, coś poświęcić. Teraz przygotowuję się do rejsu na Chester do Ameryki. To duże wyzwanie – także finansowe. Liczę na sponsorów. Mam nadzieję, że uda mi się popłynąć na te regaty.
 • Ma Pan jakieś inne hobby oprócz żeglarstwa?
 • Fotografuję, filmuję. Tu w Ustce kilka lat prowadziłem swoją prywatną gazetę. Sporo też piszę. Staram się w ten sposób utrwalać swoje wspomnienia z rejsów.
 • Dziękujemy za spotkanie.
 • Ja również Wam dziękuję i życzę wielu żeglarskich przygód!

Rozmawiali uczestnicy

Projektu Edukacji Morskiej – uczniowie klas V

 

 

 

SUKCESY NASZYCH ŻEGLARZY

 

Z dumą informujemy, że nasz żeglarz Mikołaj Mordal z klasy IVb otrzymał Złotą Kotwicę w XII Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o Laur Słupskich Kotwic. Nagrodę tę dostał za fotoreportaż „Morze to woda, ludzie i wiatr”, na którym uwiecznił grupę morsów podczas kąpieli w lodowatym Bałtyku.
Gala, podczas której wręczono nagrodę, odbyła się podczas Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba” 16 marca w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Gośćmi festiwalu, który corocznie organizuje Szkoła Podstawowa Nr 9 ze Słupska, byli młodzi żeglarze z klasy IIa pod opieką Anny Poturaj.
Nasze koło żeglarskie współpracuje z SP 9 w ramach projektu morskiego.

Ponadto Mikołaj Mordal, Jakub Palanis i Sebastian Czyż, należący do Szkolnego Klubu Jachtowego „OPTY”, otrzymali nagrody Burmistrza Ustki za sukcesy sportowe i wygrane regaty w klasie Optymist.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

 

 


 

SPOTKANIE Z KPT. EDWARDEM ZAJĄCEM I KMDR. RYSZARDEM KWIATKOWSKIM

 

            4 lutego 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Ustce odbyło się spotkanie uczniów klas V uczestniczących w Projekcie Edukacji Morskiej "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy" z kapitanem Edwardem Zającem - samotnym żeglarzem, człowiekiem wielce zasłużonym dla Ustki i żeglarstwa polskiego, wielokrotnie nagradzanym za swoje rejsy przez Polski Związek Żeglarski i redakcję miesięcznika "Żagle", zwycięzcą regat oceanicznych, mających początek w Wielkiej Brytanii, a zakończonych na portugalskich Azorach.

            Naszym drugim gościem był wiceburmistrz Ustki komandor Ryszard Kwiatkowski, którego pasją jest żeglarstwo, który godnie reprezentuje nasze miasto podczas regat morskich, dla którego wychowanie morskie dzieci i młodzieży usteckiej jest sprawą priorytetową.

            Spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Pan kapitan zaprezentował nam film z rejsu swoim ukochanym jachtem "Holly", opowiadał o samotnym żeglowaniu i morskich przygodach, m.in. o spotkaniu z wielorybem, o bezinteresownej pomocy żeglarzy z innych krajów, o przyjaźniach nawiązanych podczas rejsów, o swoich słabościach i chwilach grozy, które przeżył na oceanie. Kapitan opowiadał też o swoim dzieciństwie i młodości, w której zaczytywał się książkami o tematyce morskiej i marzył o dalekich podróżach.

            Wiceburmistrz Ryszard Kwiatkowski mówił o tym, że Ustka, jako miasto nadmorskie, chce wychować sobie młodych żeglarzy i stworzyć im jak najlepsze warunki do realizacji ich pasji. Zaprosił też dzieciaki do wspólnego żeglowania w maju br.

            Spotkanie zorganizowała Anna Poturaj, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2, opiekunka koła żeglarskiego i grup projektowych, a prywatnie żeglarz. W spotkaniu uczestniczyli też zaproszeni przez nas koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku, którzy również realizują projekt morski pod opieką p. Iwony Poźniak.

            Dzieci otrzymały od naszych gości słodycze, opiekunki - kalendarze, a na zakończenie spotkania wszyscy raczyli się rogalikami i tortem, który upiekły dziewczynki z III grupy projektowej.
Uczniowie SP nr 2 w Ustce otrzymali zaproszenie na Konkurs Morski "Łajba" organizowany przez SP 9 ze Słupska.

            Goście zwiedzili również salę nr 4, w której odbywają się zajęcia żeglarskie, wystawę prac malarskich przedstawiających żaglowce, gazetkę na temat projektu morskiego, galerię zdjęć z zajęć żeglarskich oraz jacht klasy Optymist, wypożyczony z Klubu Jachtowego OPTY, dzięki uprzejmości komandora Leszka Kasperowicza - przyjaciela usteckich młodych żeglarzy. Jachcik służy nam do nauki żeglowania.

Kliknij, abyu obejrzeć zdjęcia.

 

 

Test opracowała Anna Poturaj

 

 

 

TRZECIE SPOTKANIE ŻEGLARZY

 

" Niebiescy" – I grupa projektowa realizująca temat: "Mieszkańcy krajów nadbałtyckich" – spotkali się na swoich trzecich zajęciach 15 stycznia 2013 roku.

Bartosz Stępniak przygotował z internetu mapę Morza Bałtyckiego z wyróżnionymi krajami położonymi nad nim. Korzystaliśmy też z mapy Europy, która znajduje się w naszej sali żeglarskiej nr 4. Wspólnie omawialiśmy położenie krajów nadbałtyckich, języki, flagi, stolice, tradycje, style życia, literaturę, muzykę, sport, sławnych obywateli itp. Naszą wiedzę czerpaliśmy z dostępnej w sali literatury (albumy), internetu i doświadczeń zdobytych podczas zajęć Klubu Europejskiego.

Zrobiliśmy też prezentację na tablicy klasowej, na której obok nazwy państwa, umieściliśmy jego stolicę i flagę.
Wybraliśmy szantę, którą nauczymy się śpiewać podczas naszych zajęć i zaprezentujemy ją publicznie na chrzcie morskim w maju.
Pod koniec zajęć uczyliśmy się budowy jachtu OPTYMIST.

 

"Zieloni" – II grupa projektowa pracująca nad tematem "Hej, żeglujże żeglarzu" – spotkali się 18 stycznia 2013 roku.

Wiktoria Bilko przygotowała prezentację na temat: Typy żaglowców. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, przedstawiające sławne żaglowce.
Miłosz Wardecki zaprezentował sposób wykonania plecionki z cienkiego sznurka - juzingu.
Oglądaliśmy też zdjęcia z wyprawy żeglarskiej na Mazury jachtem Maxus 33, którą odbyła latem nasza opiekunka Anna Poturaj.
Uczyliśmy się też budowy jachtu OPTYMIST.
Wybraliśmy szantę pt. "Kubański szlak", której będziemy się uczyć podczas naszych spotkań.

 

"Czerwoni" – III grupa projektowa, która poznaje "Skarby Bałtyku", spotkała się 17 stycznia br.

Natalia Nadolna przygotowała prezentację na temat: "Opis rybołówstwa na Bałtyku". Korzystała z internetu, laptopa i projektora. Uczniowie oglądali zdjęcia przedstawiające poławiane ryby oraz typy kutrów rybackich, pływających po Morzu Bałtyckim, które zgromadziła opiekunka grupy.
Następnie wybraliśmy szantę pt. "Pijany żeglarz" i próbowaliśmy ją śpiewać.
Pod koniec zajęć zapoznaliśmy się z budową jachtu OPTYMIST.
Sandra Jarosz przyniosła na zajęcia wykonaną przez siebie na szydełku ośmiornicę oraz zrobiony przy pomocy taty - obraz wypalony na desce, przedstawiający żaglowiec na morzu. Wszystkie skarby zawędrowały do naszej skrzyni.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

                       

 

Następne spotkanie w lutym - WYWIAD Z KAPITANEM ZAJĄCEM

(4. 02. 2013 o godz. 15.45 )     Ahoj!   Anna Poturaj

 


 

 

DRUGIE SPOTKANIE MŁODYCH ŻEGLARZY

 

Grupa I "Niebiescy" spotkali się 8 stycznia 2013 r. w domu opiekunki Anny Poturaj, gdzie przygotowali potrawy według przepisów z krajów nadbałtyckich.
Nasz wybór padł na śledzie, które są chętnie spożywane zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów: Niemców, Rosjan, Litwinów, Szwedów i Duńczyków.

Śledzie matjasy zostały wcześniej zamoczone w zimnej wodzie (ok. 12 godzin), odsączone i posypane pieprzem. Następnie każdy płat śledzia zwinęliśmy w rolmops, umieszczając w jego wnętrzu farsz: kawior, suszone pomidory, żurawinę, ser, suszone śliwki lub prażone migdały. Naszą potrawę umieściliśmy w zalewie z octu, cukru i oliwy, włożyliśmy do słoja i zanieśliśmy do burmistrza Ustki w celu degustacji.
Bartek Stępniak, Michał Raczyński, Natalia Jabłonowska i Eliza Galek zaprojektowali okładkę do książki kucharskiej, w której umieściliśmy przepisy na śledziki. Oto nasze przepisy:

                                        

 ŚLEDZIKI PO ROSYJSKU

 

Składniki:

- śledziki matjasy,

- ocet winny,

- oliwa,

- pieprz,

- kawior

 

                                         

 ŚLEDZIKI PO DUŃSKU

 

Składniki:

- śledziki matjasy,

- ocet winny,

- oliwa,

- pieprz,

- prażone w cukrze płatki migdałów

 

                                         

 ŚLEDZIKI PO SZWEDZKU

 

Składniki:

- śledziki matjasy,

- ocet winny,

- oliwa,

- pieprz,

- żurawina

 

                                         

ŚLEDZIKI PO NIEMIECKU

 

Składniki:

- śledziki matjasy,

- ocet winny,

- oliwa,

- pieprz,

- wędzony ser

 

                                         

ŚLEDZIKI PO POLSKU

 

 Składniki:

- śledziki matjasy,

- ocet winny,

- oliwa,

- pieprz,

- suszone śliwki

 

 

 

Grupa II "Zieloni" spotkała się 11 stycznia 2013 r.
Miłosz Wardecki przygotował prezentację na temat historii żeglarstwa na świecie i w Polsce na przestrzeni wieków. Przygotowując się, korzystał z Internetu, a podczas prezentacji - z laptopa i projektora.
Tego dnia do naszej sali przywieziono jacht klasy Optymist, który nasza opiekunka Anna Poturaj wypożyczyła z Jacht Klubu Żeglarskiego OPTY w Ustce. Komandor klubu Leszek Kasperowicz udostępnił nam tę łódkę na czas trwania projektu morskiego w celach szkoleniowych. Miłosz Wardecki, Wiktoria Bilko, Oktawia Kaczmarek i Ola Kaliszczuk prace bosmańskie rozpoczęli od wyszorowania łodzi.

 

 

 

Grupa III "Czerwoni" spotkała się 10 stycznia 2013 r.
Swoją prezentację na temat "Flora i fauna Morza Bałtyckiego" przedstawiła Laura Sutowska. Ona również korzystała z i Internetu, laptopa i projektora. Następnie grupa wybrała szantę, której chce się nauczyć, aby zaprezentować się podczas chrztu morskiego.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 


 

 

            ŻEGLARZE ROZPOCZĘLI REALIZACJĘ PROJEKTU MORSKIEGO

 

   Żeglarze z klas V rozpoczęli realizację projektu "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy". Opiekunką grup projektowych jest nauczycielka Anna Poturaj - żeglarz jachtowy.

   Celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów w zakresie: porozumiewania się w języku ojczystym i w języku obcym, kompetencji matematycznych i naukowo-technicznych, kompetencji informatycznych, umiejętności uczenia się, kompetencji społecznych i obywatelskich, inicjatywność i przedsiębiorczość oraz świadomości i ekspresji kulturalnej.

   Działania realizowane przez nas w ramach projektu dotyczą tematyki morskiej i żeglarstwa i odwołują się do bogatej tradycji morskiej Ustki. Założeniem projektu jest powiązanie wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole z umiejętnościami rozwijanymi w trakcie zajęć żeglarskich na wodzie.

  Przez kilka najbliższych miesięcy będziemy zgłębiać wybrane przez nas zagadnienia, gromadzić i szeregować wiedzę, aby na koniec przedstawić ją w atrakcyjnej formie. W ten sposób stworzymy prezentacje multimedialne, gry planszowe, modele żaglowców, książki kucharskie, gazetkę szkolną.

   Będziemy też systematycznie przekazywać informacje o naszej pracy w zakładce  : Wychowanie morskie na stronie Internetowej szkoły.

Będziemy się też spotykać z ludźmi morza - obiecał nam spotkanie kapitan Edward Zając- zwycięzca regat oceanicznych, wiceburmistrz Ryszard Kwiatkowski- żeglarz i erudyta oraz Zenon Jasik- organizator obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży.

   Na zakończenie projektu weźmiemy udział w tradycyjnym chrzcie morskim.

 

Przed nami też:

Wyjazdowe warsztaty edukacyjne – zajęcia dla uczniów, podczas których prowadzone będą działania rozwijające

wyobraźnię, poszerzające horyzonty poznawcze, uczące twórczego wykorzystania posiadanej wiedzy, stwarzające

nieograniczone możliwości do aktywnego działania. Warsztaty edukacyjne stanowią podbudowę pod procesy

myślowe wpływające na rozwój kompetencji kluczowych.

Praktyczne zajęcia żeglarskie – jednodniowe zajęcia warsztatowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę

bezpośrednio na wodzie.

Edukacyjno-żeglarskie pikniki naukowe – plenerowe imprezy promujące rozwój zainteresowań uczniów edukacją

morską i rozwojem kompetencji kluczowych, aktywizujące społeczności lokalne w działaniach związanych

z tematyką morską.

Obozy żeglarskie – 8-dniowe obozy wakacyjne, będące nagrodą dla autorów najlepszych prac zrealizowanych

w ramach zajęć szkolnych prowadzonych metodą projektu.

 

Podczas pierwszych spotkań z opiekunką, które odbyły się w dniach 11, 12 i 13 grudnia 2012r. ,każda grupa wybrała temat do realizacji, przydzieliła sobie zadania oraz wykonała skrzynię skarbów, do której będziemy zbierali nasze materiały.

 

                   

Grupa I - NIEBIESCY, to uczniowie z klasy Vd, którzy będą realizować temat:

 

                                   "MIESZKAŃCY KRAJÓW NADBAŁTYCKICH".   

 

Bartek Stępniak i Michał Raczyński przygotują mapę krajów położonych nad Bałtykiem oraz charakterystykę mieszkańców( język, tradycje, style życia, zwyczaje, sport, muzyka).

Natalia Jabłonowska i Eliza Galek napiszą list do kolegów ze  Szwecji i Niemiec o Ustce i naszym projekcie, wyjaśnią, jak powstał bursztyn, oraz uszyją strój dla Prozerpiny.

Mateusz Wasielewski zaprezentuje tradycyjne imiona z krajów nadbałtyckich.

Cała grupa przygotuje śledziki wg przepisów z Danii, Polski i Rosji. Nauczymy się też śpiewać szanty.

 

                   

      Grupa II - ZIELONI, to uczniowie z klasy Va, którzy wybrali do realizacji temat:

 

                                   "HEJ, ŻEGLUJŻE, ŻEGLARZU".

 

 Miłosz Wardecki przedstawi historię żeglarstwa w Polsce i wykona projekt dyplomu na chrzest morski oraz zaprosi na spotkanie swojego dziadka Zenona Jasika.

Wiktoria Bilko ma zaprezentować typy żaglowców oraz ma wykonać projekt jachtu marzeń w pracowni ceramicznej.

Oktawia Kaczmarek ma przedstawić sylwetki polskich żeglarzy i ich osiągnięcia oraz zaprezentować żeglarskie obyczaje.

Aleksandra Kaliszczuk ma uszyć strój dla Posejdona.

Nauczymy się piec rogaliki dla gości i śpiewać szanty.

 

                        Grupa III - CZERWONI, to uczniowie z klasy Vb i Vc, którzy będą realizowali  temat:                 

 

                    "SKARBY BAŁTYKU"

 

Laura Sutowska ma przygotować charakterystykę flory i fauny Morza Bałtyckiego.

Natalia Nadolna ma opisać rybołówstwo na Bałtyku.

Sandra Jarosz ma opisać skarby naszego morza.

Karolina Grzeszczuk ma opisać bogactwa naturalne pozyskane z dna morza.

Izabela Wolczyk zrobi grę planszową: Wyprawa po skarby na dnie Bałtyku".

Wiktoria Opar i Nikola Zarzycka mają przygotować stroje diabłów na chrzest morski.

Upieczemy tort i ozdobimy go elementami morskimi, będziemy się też uczyć szant.

 

Następne zajęcia odbędą się w styczniu 2013 r.                 Ahoj ! - Anna Poturaj

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 


 

 

ŻEGLARZE W SPOŁECZNYM GIMNAZJUM

 

W dniu 28 listopada grupa żeglarzy starszych (uczestniczących w projekcie morskim „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”) wraz z opiekunką Anną Poturaj wzięła udział w III Debacie UTO na temat: ŻEGLARSTWO – WYZWANIE, PASJA, PRZYGODA!

Gospodarze przygotowali prezentację o tradycjach, mitach i przesądach związanych z morzem i z życiem na statku, sylwetki polskich żeglarzy z naszego regionu oraz wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Ustki na temat morskości naszego miasta.

W roli ekspertów wystąpili: kapitan Edward Zając – autorytet w dziedzinie żeglarstwa, laureat „Złotej Kotwicy w 2012 roku i zdobywca tytułu „Żeglarz Roku 2012 Samotników” oraz Marek Czaban – trener z Jachtklubu OPTY i Krzysztof Piechota, który śpiewał szanty.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.