Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016

Wychowanie morskie

2023/2024

Drużyna żeglarska SP 2

Nasi najmłodsi żeglarze stawiają pierwsze kroki pod okiem trenerów z Klubu Żeglarskiego ProSport. Co piątek w porcie usteckim  trenują na „Omegach” na wodzie, jeszcze bez żagla. Uczą się, jak zwodować żaglówkę, czucia równowagi i pracy na sterze. Współpraca w zespole przebiega w dobrej atmosferze, dreszczyk emocji doskonale kształci charakter dzieci. 22 maja 2024 r. uczniowie byli filmowani w porcie przez telewizję, która będzie wykorzystywała materiał w programie żeglarskim „Do brzegu" emitowanym w  TVP 3 Gdańsk. Ósemka żeglarzy będzie w lipcu uczestniczyć w półkoloniach żeglarskich.

                                                                                        Gabriela Troczyńska

kliknij

 

XX Festyn Rodzinny W MORSKIM KLIMACIE

8.06.2024 r. w Szkole Podstawowej  im. Bolesława Romanowskiego nr 2 w Ustce odbył się Festyn Rodzinny pod nazwą „W morskim klimacie”. To był wyjątkowy i pełen radości dzień. Słońce także nie szczędziło nam swych gorących promieni. O godz.11.00 rozpoczęliśmy nasz letni piknik wzbogacony o wiele atrakcji. Było coś dla duszy i coś dla ciała. Nasi cudowni nauczyciele przygotowali wiele stoisk gastronomicznych, w których można było skosztować pysznych ciast, wypić kawę lub herbatę, zjeść smaczną zupę, podelektować się specjałami z grilla. Można było spróbować swojego szczęścia przy stoisku z loterią fantową lub zakupić książki i nie tylko te z „głębin morza”, bo przecież: „Kto czyta, żyje wielokrotnie”.

Tych, którzy dbają o swoje ciało i formę,  przyciągnęły atrakcje przygotowane na boisku szkolnym: „Trzymaj formę”, tor przeszkód, rzut podkową oraz przejazd quadem. Przygotowaliśmy także „salonik piękności” dla kobiet tych małych i większych. Przy stoisku „Lady Vintage” można było zakupić piękną, niespotykaną biżuterię, a panie w saloniku „Hand Made” zadbały o nasze dłonie. Najmłodsi mogli pocieszyć się zwierzątkami z baloników i mydlanymi bańkami.

Piknikowi towarzyszyła akcja STOP HEJT!. Hejt dotyczy nas wszystkich. Można zetknąć się z nim wszędzie: w szkole, pracy, w Internecie, w przestrzeni publicznej. I często wydaje się, że jeśli nie my jesteśmy hejterami lub jego ofiarami – to nas nie dotyczy. Nadal jednak możemy być jego świadkami, obserwatorami, czasami obojętną publiką, mimo że nie dotyka nas bezpośrednio. Niezależnie od tego, w której z ról będziemy – możemy działać, żeby walczyć z hejtem. Dla osoby doświadczającej hejtu najgorsza jest samotność. Poczucie, że musi walczyć z hejtem w pojedynkę. Dlatego musimy nauczyć się dostrzegać hejt, rozmawiać o nim, szukać pomocy – ale też tej pomocy udzielać.

Tegoroczna akcja profilaktyczna w naszej szkole STOP HEJT! jest kontynuacją podobnych działań z poprzednich lat, kiedy to młodzież wypowiadała się artystycznie, włączaliśmy się w ogólnopolskie akcje # jestnaswięcej przeciwko hejtowi i „Szanuję nie hejtuję”.

W dniu Festynu Rodzinnego wystarczyło zgłosić się na stanowisko przy płycie boiska szkolnego i przejść lub przebiec (w swoim tempie) dowolny dystans na wyznaczonym torze bieżni. Przebyte metry i kilometry sumowały się. I w ten sposób uzyskaliśmy niesamowity wynik – 101 km i 900 m.

Na zakończenie pikniku dzieci losowały „dary morza” z wielkiej „Skrzyni skarbów”.

Festynowi „W morskim klimacie” towarzyszyła oprawa muzyczno-taneczna  naszych utalentowanych uczniów przygotowanych przez Urszulę Tamulis, Annę Chłopicką, Lidię Klein i Tetianę Durytską.

Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy zechcieli wesprzeć naszą inicjatywę.

Oto oni:

  1. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ustce
  2. Rodzice i uczniowie SP 2
  3. Nauczyciele i pracownicy SP 2
  4. Justyna Bujak
  5. Renata i Adam Brzóskowie
  6. Anna Plizga
  7. Agnieszka i Marek Wardeccy
  8. Cezary Tokarczyk
  9. Hurtownia Spożywcza SERKOL
  10. Firma AMBERMOTO - pani Joanna Janus-Świniarska
  11. Anna i Jakub Lipczyńscy
  12. Anna Lewandowska
  13. Wioleta Grabowska
  14. Aleksandra Bronowicka
  15. Rodzice uczniów kl. 3a – vouchery, tort
  16. Łukasz de Lubicz-Szeliski – HOTEL GRAND LUBICZ w Ustce
  17. Marzena i Krzysztof Woźniakowie
  18. Hurtownia owoców i warzyw JONATAN Roman Witold Poźniak

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy dołożyli cegiełkę do tego, by festyn się odbył i był zwiastunem nadchodzących słonecznych i radosnych wakacji.

Zapraszamy za rok!

Barbara Selonke

kliknij

Zdobywamy Hel

24 maja 2024 r. uczennice klasy 7a Alicja Dziuba i Małgorzata Giza wzięły udział w finale Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Wielojęzycznej o Tematyce Morskiej MAJ HEL FESTIVAL 2024 zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu oraz Stowarzyszenie Na Falach Wyobraźni. Wydarzenie miało na celu zachęcenie młodych ludzi do poznania i pielęgnowania rybackiej kultury kaszubskiej, zdobywania i rozwijania wiedzy dotyczącej wyjątkowości kaszubskiej Nordy. W rywalizacji udział wzięli uczniowie przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa pomorskiego. Jury konkursu oceniało występy uczestników w 8 kategoriach. Alicja i Gosia, szantą „Płyńmy do Starej Maui” wyśpiewały nie tylko I miejsce w kategorii zespołów klas 5-8, ale zdobyły również GRAND PRIX festiwalu. To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowała pani Anna Chłopicka.

kliknij

Spotkanie z żeglarzami

26.03.24 r. na terenie naszej szkoły odbyło się spotkanie dzieci klas pierwszych z przedstawicielami Klubu żeglarskiego ProSport, trenerami Pawłem i Damianem Wierciochem oraz Marią Fornalczyk, zawodniczką która zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski katamaranów w klasie Hobie Cat 14 - Sopot 2023. Wyświetlana była prezentacja promująca żeglarstwo w naszym nadbałtyckim miasteczku.

Był to wstęp do kolejnego projektu żeglarskiego, którego celem jest stworzenie drużyny żeglarskiej w SP 2 wśród 7-8 latków. Dzieci od początku będą zaznajamiane z tajnikami tego sportu. Gry i zabawy morskie, nauka węzłów, bezpieczeństwo na wodzie. Zajęcia od kwietnia na symulatorze żeglarskim na naszej sali gimnastycznej, w maju i czerwcu raz w tygodniu na żaglówkach typu „Optymist” w usteckim porcie. W wakacje dla dzieci będą organizowane półkolonie żeglarskie. We wrześniu i październiku znowu na wodzie raz w tygodniu. Projekt chcemy realizować do 8 klasy. Starsi uczniowie będą też trenowali na jeziorze Jasień, potem mogą pływać na jachtach typu „Mariner” lub katamaranach.

Od 19.04.24 r. rozpoczęliśmy zajęcia na symulatorze żeglarskim. Po obejrzeniu instruktarzowego filmiku młodzi żeglarze wskoczyli do swojej pierwszej żaglówki. Ćwiczyli umiejętność obsługi steru i oswajali się z bezpieczną przestrzenią podczas zwrotów – jak uniknąć zderzenia z bomem. Dzieci uczyły się też pierwszego węzła żeglarskiego - knagowego.

                                                                                                  Gabriela Troczyńska

kliknij

 

Mój miś marynarz

27 listopada 2023 r. obchody „Dnia Misia” w klasach 0-3 odbywały się po marynarsku (w ramach uczestnictwa  naszej szkoły w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej). Wśród dzieci przeprowadzono konkurs plastyczny „Mój miś marynarz”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu. Każde dziecko miało możliwość  zrobienia sobie zdjęcia w marynarskiej fotobudce. Minął kolejny wesoły dzień w naszej szkole.

Dziękujemy wychowawczyniom i uczestnikom konkursu z klas 0-3 za zaangażowanie i wkład pracy.

                                                                                                       Agnieszka Wardecka

kliknij

 

 

Certyfikat Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej

W dniach 6-7 października 2023 r. na Konferencji pn. Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne, dyrektor Cezary Tokarczyk miał przyjemność odebrać Certyfikat Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.

Podczas uroczystości, która odbywała się w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie, przedstawiłam sposób realizacji w SP 2 dwuletniego projektu morsko-żeglarskiego „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego  Pomorskie Żagle Wiedzy”. Uczestniczyłam też w sesji dyskusyjnej „Rozwój kompetencji uczniów poprzez żeglarstwo w edukacji formalnej i nieformalnej”.

Drugiego dnia konferencji odbyła się wizyta studyjna w Yacht Clubie Rewa, po którym oprowadzał nas Janusz Frąckowiak – ikona polskiego żeglarstwa.

Odbyły się też warsztaty instruktażowo-merytoryczne: nawigacja, prace bosmańskie, ratownictwo wodne i bezpieczeństwo nad wodą oraz zajęcia artystyczne o tematyce morskiej.

Uzyskanie certyfikatu nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy i inwencji twórczej nauczycieli z naszej szkoły oraz wysiłkowi i cierpliwemu dążeniu do celu naszych uczniów. Wyrażam wdzięczność wszystkim nauczycielom, którzy wplatają kompetencje kluczowe o tematyce żeglarskiej i morskiej do podstawy programowej swoich przedmiotów. Pragnę podziękować zwłaszcza dyrektorowi Cezaremu Tokarczykowi, Markowi Owsińskiemu, Aldonie Feszler za czas i energię, które włożyli w doskonalenie swoich umiejętności żeglarskich i motorowodnych. Dziękuję nauczycielkom, które prowadziły zajęcia pozalekcyjne metodą projektu i TIK paniom: Marzenie Markowicz, Beacie Zduniak, Joannie Tuziak, Grażynie Malczewskiej oraz Hannie Kostrzewskiej. Dziękuję cudownej młodzieży z grupy  projektowej: Oskarowi Chramcowi, Zofii Czternastek, Bartoszowi Gilowi, Lenie Horbacz, Julii i Krystianowi Jaroszom, Lenie Lipińskiej, Nikolasowi Majdzie,  Szymonowi Nowakowi, Darii Rudzińskiej, Bartoszowi Siwkowi, Kordianowi i Marcelowi Szewczykom, Amelii Tochowicz, Weronice Witkowskiej, Wiktorii Zalińskiej, Nicoli Lewandowskiej.

Podziękowania należą się też instruktorom z ProSportu, którzy nas przygotowali praktycznie i teoretycznie do zdobycia patentu żeglarskiego i motorowodnego, Słowińskiej Grupie Rybackiej za niezapomniane warsztaty, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i Stacji Ratownictwa Morskiego za ciekawe i pouczające wycieczki studyjne.

Mam nadzieję, że przygoda z żeglarstwem pozostanie dobrym wspomnieniem na długo. Może zaszczepiona pasja do sportów wodnych zaowocuje w przyszłości pracą związaną z morzem.

                                                                                              Gabriela Troczyńska

 

kliknij

Rejs po Zatoce Gdańskiej

9.09.2023 r. absolwentki naszej szkoły Maja Szydloch i Eliza Sztafij – laureatki VIII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji – w nagrodę popłynęły w rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „PorFavor”.  Kapitan Jan Piernikarczyk zaznajamiał załogantów z urządzeniami nawigacyjnymi znajdującymi się na jachcie. Przepłynęliśmy w słonecznej aurze z prędkością 5 węzłów z portu w Gdyni pod Hel i z powrotem. Organizatorem rejsu był Polski Związek Żeglarski.
                                                                                                          Gabriela Troczyńska

kliknij

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć