Styczeń to czas karnawału.
Nie mogliśmy się doczekać, kiedy odbędzie się bal przebierańców. W końcu we wtorek, 22 stycznia, mogliśmy zamienić się w królewny, wróżki, rycerzy, biedronki, piratów, Spider – Mana, Batmana. Nasza szkolna sala gimnastyczna została zamieniona w salę balową. Baloniki i ozdoby zachęcały do wesołej zabawy, którą prowadził wodzirej, zachęcający wszystkich do tańca. Bawiliśmy się wesoło, uśmiechy nie znikały nam z twarzy. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, z żalem opuszczaliśmy salę balową. Na kolejny bal karnawałowy musimy poczekać cały rok!
W styczniu nie zapomnieliśmy także o babciach i dziadkach. Kilka tygodni przygotowywaliśmy program artystyczny. Oprócz montażu słowno – muzycznego, nasi goście podziwiali pokazy taneczne, grę na instrumentach. Bardzo staraliśmy się wypaść jak najlepiej i chyba nam się to udało, bo widzieliśmy łzy wzruszenia u naszych dziadków. Obdarowaliśmy ich własnoręcznie wykonanymi upominkami – laurkami, zakładkami, „dyplomami dla super dziadków”. Narysowaliśmy ich portrety, które wręczaliśmy dopiero wtedy, gdy babcie i dziadkowie rozpoznali się na nich. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Troskliwie zajęliśmy się gośćmi. Częstowaliśmy wszystkich smakołykami przygotowanymi przez nasze mamy. Miło było gościć babcie i dziadków w naszej zerówce.
Teraz czekamy już na ferie. Marzymy o zabawach na śniegu, jeździe na sankach, lodowisku i lepieniu bałwana. Wiemy, co zrobić, aby nasze ferie były przyjemne i bezpieczne.
Beata Wyroślak
11 lutego uczniowie w województwie pomorskim zaczynają ferie zimowe.
Dom Kultury, Biblioteka Miejska, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Centrum Aktywności Twórczej przedstawiły bogatą ofertę zajęć zarówno dla dzieci młodszych, jak i młodzieży.
Zachęcamy Wszystkich chętnych do skorzystania. Mamy nadzieję,że każdy uczeń znajdzie coś dla siebie.
Katarzyna Meldner
25 stycznia 2018r. odbył się III Szkolny Konkurs Języka Angielskiego „ Reading Master”.
Uczniowie klas czwartych i piątych głośno i pięknie odczytywali wybrane teksty w języku angielskim. Ocenie podlegały: płynność i tempo czytania, poprawność wymowy, rytm i intonacja, a także umiejętności komunikacyjne.
Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom. Teksty nie należały do łatwych, a oni świetnie sobie z nimi poradzili.
LAUREACI:
Klasy czwarte:
wyróżnienie – Gabriela Bożek – klasa 4a
Klasy piąte:
Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy! Zapraszamy na kolejną edycję za rok.
Organizatorzy:
Marzena Markowicz, Marlena Gruszczyńska, Lidia Klein, Lesja Ziółkowska
Młodzi angliści naszej szkoły osiągnęli wielki sukces w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Memory Master, zdobywając 4 nagrody laureata oraz 12 wyróżnień.
Przygotowując się do konkursu mieli przed sobą nie lada wyzwanie, ponieważ musieli zapamiętać aż 1500 angielskich słów i kolokacji.
Maksymalna ilość punktów do zdobycia w konkursie – 100.
Lesja Ziółkowska
22 stycznia 2019 roku klasa 4f wraz z wychowawcą p. Marzeną Roszman udała się na zajęcia do Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce.
Głównym celem spotkania było umożliwienie dzieciom obcowania z dziełami sztuki, wdrażanie do pogłębiania zainteresowań malarstwem, rzeźbą i architekturą.Uczniowie klasy 4f zapoznali się z wystawą dzieł zatytułowaną „Man- Machine”. Całe rzedsięwzięcie jest inspirowane płytą zespołu Kraftwerk , która została wydana w 1978 roku. Tytułowy „Man-Machine” 1982 roku dotarł do pierwszego miejsca angielskiej listy przebojów. Pierwsze zadanie polegało na obejrzenie wystawy i analizie prezentowanych eksponatów, natomiast w drugiej części dzieci mogły samodzielnie zinterpretować tytuł przedsięwzięcia. Stworzyli bardzo ciekawe prace plastyczne, które ukazują różnorodność w myśleniu każdego z nich. Było to bardzo pouczające spotkanie, które na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Marzena Roszman
22.01.2019 r. dzieci z klasy 4a zaprezentowały swoje aktorskie talenty na scenie Domu Kultury w Ustce.
Tego dnia odbyło się tam spotkanie Związku Emerytów i Rencistów. Aby jeszcze choć na chwilę poczuć magię świąt, młodzi artyści przedstawili Jasełka przygotowane pod czujnym okiem wychowawczyni - M.Gruszczyńskiej, pani B. Kamińskiej - Mikiciuk i siostry Liliany (którą wyjątkowo tego dnia zastąpiła pani K.Meldner).
Wszyscy z wielką uwagą wsłuchiwali się w teksty wygłaszane przez czwartoklasistów, które były okazją do zadumy i reflesji nad tym, co w życiu każdego z nas jest najważniejsze. W niejednym oku zakręciła się łza ze wzruszenia.
Dzieci zaprezentowały się fantastycznie, czego dowodem były gromkie brawa i uśmiechy na twarzach uczestników spotkania.
Katarzyna Meldner
W dniu 16.01.2019 w Szkole Podstawowej im. K.Makuszyńskiego w Słupsku odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego.
Startowało w nim 49 uczniów z powiatu słupskiego. Brała w nim również udział nasza uczennica z klasy VIII A - Helen Aslan. Wyniki zostaną ogłoszone 25.01.019.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Mariola Gruszczyńska
Koniec pierwszego semestru to tradycyjnie już czas, kiedy pierwszoklasiści wstępują w szeregi czytelników szkolnej biblioteki.
Na lekcje biblioteczne przybyli uczniowie klas Ia (z p. Beatą Przybylską-Dys) i Ib (z p. Iwoną Wieczorek). Po zapoznaniu się z zasadami wypożyczania książek i wysłuchaniu „Skargi książki” uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnicze i wypożyczyli swoje pierwsze książki ze szkolnej biblioteki. Odtąd – mamy nadzieję – będą częstymi gośćmi w naszej wypożyczalni.
Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały kolorowanki tematycznie związane z książkami.
Małgorzata Lipska
Iwona Słomka
Z dumą informujemy, że w roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła otrzymała Złoty Certyfikat programu Zadowolony Konsument przyznawany przez Europejskie Centrum Nadzoru.
Nasza radość jest tym większa, że certyfikat został wystawiony na podstawie pozytywnych opinii uczniów i rodziców. Wyróżnienie przyznawane jest szkołom oferującym najwyższą jakość usług i stanowi dodatkową nagrodę dla sprawdzonych Uczestników programu.
Mamy nadzieję, że nie zawiedziemy tych, którzy nam zaufali.
Katarzyna Meldner
Zgodnie z wieloletnią tradycją biblioteka szkolna przeprowadziła I etap Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. W tym roku w Słupsku odbędzie się już XXXV edycja konkursu.
Wszyscy tegoroczni uczestnicy złożyli prace prozatorskie. Po wnikliwej ocenie opowiadań jury postanowiło o następujących wynikach:
I miejsce – Gabriela Danielewicz, kl. 7b
„Nie wszystko jest takie Oczy – wiste”; op. Maria Drapalska
II miejsce – Igor Sitarz, kl. 5f
„Nowa planeta”; op. Klaudia Sołoduch
III miejsce – Paulina Przybyła, kl. 8c
„Rodzina jutra”; op. Katarzyna Meldner
wyróżnienia:
Wszystkie prace zostały wysłane na finał Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej, który odbywa się w Słupsku.
Pracownice biblioteki serdecznie gratulują laureatom oraz dziękują uczniom i opiekunom za podjęty twórczy wysiłek.
Nagrody zostaną wręczone na Gali Samorządu.
Małgorzata Lipska
Tradycyjnie już, ostatniego dnia przed świąteczną przerwą, społeczność szkolna uczestniczyła w Jasełkach.
W tym roku bożonarodzeniowe widowisko przygotowała klasa IV „a” z s. Lilianą, p. Beatą Kamińską – Mikiciuk oraz p. Mariolą Gruszczyńską. Dekorację wykonała p. Aldona Feszler. Bogate treści z narodzin Jezusa przeplatane były tańcem Aniołów, występami wokalnymi solistek i zespołów muzycznych, składających się z uczniów naszej szkoły. W przedstawieniu ukazane zostały postaci wywodzące się z różnych środowisk społecznych. Można było spotkać uczonego, bogacza, grzesznika, dziewczynkę, która zgubiła rodziców - wszyscy podążali do Jezusa, aby złożyć Mu pokłon. Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, stały się okazją, aby zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu.
Mariola Gruszczyńska
L. Staff - ,,Gwiazda"
Świeciła gwiazda na niebie
srebrna i staroświecka.
Świeciła wigilijnie,
każdy ją zna od dziecka.
Zwisały z niej z wysoka
długie, błyszczące promienie,
a każdy promień – to było
jedno świąteczne życzenie.
I przyszli – nie magowie
już trochę podstarzali –
lecz wiejscy kolędnicy,
zwyczajni chłopcy mali.
Chwycili w garść promienie,
trzymają z całej siły.
I teraz w tym rzecz cała,
by się życzenia spełniły.
Spokojnych, radosnych i rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz
pomyślności w Nowym Roku
życzy
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fenomen na skalę światową, a My znowu jesteśmy jego częścią! Społeczność naszej szkoły przekazała do sztabu WOŚP kwotę 4850,00 zł
Już od wielu lat nasza szkoła wspiera WOŚP. Wspólnie z tysiącami innych wolontariuszy tworzymy niesamowitą Orkiestrę, która pomaga najmłodszym. W tym roku wydarzenie przebiega pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Celem zbiórki jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych. Wiadomo, że dzięki pozyskanym środkom do szpitali mają trafić aparaty do diagnostyki RTG, ultrasonografy i echokardiografy, rezonanse magnetyczne oraz tomografy komputerowe.
13 stycznia 2019r. grupa uczniów, z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego Marzeną Markowicz i Katarzyną Podściańską, reprezentowała społeczność naszej szkoły i przekazała do sztabu WOŚP w Domu Kultury kwotę 4850,00 zł.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za każdy przekazany datek, rodzicom, babciom i znajomym za smaczne ciasta, galaretki, desery i przepyszne ciasteczka.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa 6c, której udało się zebrać aż 1860 zł!
Marzena Markowicz
Od 7 do 11 stycznia uczniowie klas 4f i 5a wraz opiekunami: p. Aldoną Feszler, s.Heleną oraz Marzeną Roszman przebywali na Zielonej Szkole w Schodnie.
Miejscowość, w której się znajdowaliśmy położona jest w przepięknym Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Zielona Szkoła funkcjonuje od 1994 roku. Mieści się w budynku dawnej szkoły wiejskiej dzierżawionej przez gminę Dziemiany dla Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Uczniowie wzięli udział w różnego rodzaju zajęciach, które odbywały się według ustalonego programu. Pobyt w Schodnie rozpoczął się od warsztatów przyrodniczych pt.: „Wycieczka w epokę lodowcową”. W czasie długiego spaceru po pięknej okolicy uczniowie poszerzyli swoją wiedzę. Kolejne zajęcia to: Czy wiewiórki zasypiają na zimę? i „Ziołowa apteka”, które zakończyły się własnoręcznym wykonaniem mydeł. Dzień trzeci rozpoczął się od leśnych podchodów. Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny i musieliśmy rozwiązać 15 bardzo ciekawych zadań. Wiele emocji dostarczyły zajęcia „Jak czytać mapę i nie zgubić się w lesie?”. W czwartek również odbyły się bardzo interesujące warsztaty. Na pierwszych z nich dzieci musiały wyłowić z jeziora żyjące tam organizmy, które później można było zobaczyć pod mikroskopem. Popołudniowe zajęcia poruszały temat wilków i zgłębiały tajniki ich życia i funkcjonowania. Poza tym uczniowie: wyplatali koszyki, lepili z gliny, malowali na szkle i uczestniczyli w pokazie sokolniczym.
Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem była dyskoteka, która zakończyła pobyt w Schodnie. Wszyscy świetnie się bawili. Czas wolny uczniowie poświęcali na wspólną zabawę i integrację, dużą popularnością cieszył się stół z piłkarzykami oraz gry planszowe.
Do szkoły wróciliśmy w świetnych nastrojach i z uśmiechami na twarzach.
Marzena Roszman
Nasza szkoła przyłączyła się już do 19 edycji akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.
Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja została przeprowadzona w szkole w terminie 26.11 18r. - 19.12.2018r. w kl. 0-8. Polegała ona na zbiórce pieniędzy, szczególnie o niskich nominałach; 1, 2,5 gr., aby uświadomić dzieciom, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
Dzieci naszej szkoły przynosiły do swoich klas grosze, które segregowane były według nominałów. Na koniec akcji pieniądze zostały przeliczone przez uczniów wraz z wychowawcami i przekazane do opiekuna akcji. Kartony z pieniędzmi na początku stycznia 2019 r. za pośrednictwem Poczty Polskiej zostaną przekazane organizatorowi akcji. Zebrana kwota to 331,92 zł.
Udział w akcji wzięły następujące klasy:
1A – 20,73zł
2A – 11,50 zł
2B – 55,00zł
2C – 15,70zł
2D– 20,13zł
4C – 34,78zł
4D - 31,28zł
4F - 103,57zł
7B - 30,06zł
7C – 9,17 zł
Agnieszka Ciesielska
Od 15 listopada do połowy grudnia br. w naszej szkole po raz kolejny zorganizowana została akcja pomocy zwierzętom, które są pod opieką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w słupskim schronisku i na terenach wiejskich.
W akcji, która polegała na zbiórce karmy dla psów i kotów oraz innych rzeczy potrzebnych zwierzętom, wzięli udział chętni uczniowie klas 0-3 wraz z rodzicami. Dzięki wrażliwości dzieci udało się zebrać 14 puszek karmy mokrej, 12 kg karmy suchej, 3 kg ryżu, 10 koców, 11 kołder, 6 poduszek, 47 sztuk poszew, prześcieradeł i ręczników. Dary dla zwierząt zostały odebrane ze szkoły osobiście przez prezesa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami panią inspektor Barbarę Aziukiewicz, która w imieniu organizacji przekazała dyplom – podziękowanie dla dzieci klas 0-3 za okazaną pomoc na rzecz potrzebujących zwierząt.
Agnieszka Ciesielska
Ósmoklasiści, próbny egzamin już za Wami.
Mieliście okazję sprawdzić się przed tym właściwym - kwietniowym testem. Teraz przyszedł czas na odpoczynek, wykorzystajcie go i wróćcie do szkoły pełni energii i zapału do pracy.
Życzymy Wam spokoju i wytrwałości w realizacji planów, a Waszym Rodzicom dużo cierpliwości.
Minął pierwszy dzień próbnego egzaminu ósmoklasisty.
Uczniowie zmierzyli się dzisiaj z zadaniami z języka polskiego. Mamy nadzieję,że ani rozprawka, ani opowiadanie nie przysporzyło im kłopotów.
Jutro matematyka. Pamiętajcie zabrać ze sobą linijki!
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
Katarzyna Meldner
„Witajcie w naszej bajce!” - piosenka pod tym tytułem przywitała naszych gości - dzieci z oddziałów przedszkolnych, które wraz ze swymi wychowawczyniami: p. Beatą Wyroślak i p. Lidią Foksińską przybyły do szkolnej biblioteki na imprezę z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”.
W odświętnie przygotowanej czytelni dzieci wysłuchały opowieści czytanych przez panie: dyrektor Leokadię Kuper, wicedyrektor Jolantę Wójtowicz, Beatę Górną, Milenę Kaczmarek i Bożenę Żytko. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, żywo reagowały i odpowiadały na pytania. Tegoroczną nowością było wykorzystanie teatrzyku kamishibai, zakupionego z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek i słodki poczęstunek.
Małgorzata Lipska
Iwona Słomka
Drodzy Ósmoklasiści !!!!!
Matematyka napisana! Jeszcze tylko jutro - w zależności od Waszych deklaracji - język angielski lub niemiecki.
Pamiętajcie o pozytywnym nastawieniu :)
Powodzenia !!!!!!
Katarzyna Meldner