W poniedziałek 7 kwietnia 2025 r. uczniowie z klas 4a i 4b pod opieką Doroty Bernackiej i Marii Drapalskiej wybrali się do Biblioteki Miejskiej. Celem wyprawy było spotkanie z pisarzem Marcinem Szczygielskim, autorem wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Jest on gościem tegorocznej Pomorskiej Wiosny Literackiej.
Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani osobą i twórczością pana Marcina. Zadawali wiele ciekawych i dociekliwych pytań, na które autor odpowiadał z pasją i humorem. Barwnie opowiadał o tajnikach swojej pracy, o bohaterach książek, o inspiracjach.
Dużą niespodzianką był konkurs – pan Marcin przeczytał fragment swojej książki „Teatr niewidzialnych dzieci”, a zadaniem uczniów było uważne słuchanie. Maja z 4b najszybciej odpowiedziała na pytanie do tekstu i w nagrodę otrzymała najsławniejszą książkę autora – „Za niebieskimi drzwiami”.
Na zakończenie bardzo wielu uczniów kupiło książki pisarza i poprosiło o jego autograf. Warto dodać, że oprócz tradycyjnego wpisu i pieczątki M. Szczygielski pomyślał o osobach słabowidzących – dla nich przygotował autografy wytłaczane. W ramach podziękowania pan Marcin otrzymał biblioteczną odznakę CZYTAM, BO LUBIĘ.
Spotkanie było wyjątkowo udane, dzieci wracały do szkoły pełne gorących wrażeń.
W imieniu naszych uczniów serdecznie dziękujemy Bibliotece Miejskiej za ten niezwykły prezent.
Dorota Bernacka i Małgorzata Lipska – szkolne koordynatorki spotkania
Biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła kolejną edycję konkursu internetowego na temat patrona naszej szkoły.
Zadaniem uczniów było wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z komandorem Bolesławem Romanowskim: jego życiem osobistym, a zwłaszcza – z działalnością podczas II wojny światowej.
W szkolnej czytelni 18 marca 2025 r. stawili się przedstawiciele wszystkich klas szóstych – każdą klasę reprezentował zespół: dziewczyna i chłopak. Po wylosowaniu zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi i czytania ze zrozumieniem. Trudność sprawiły: fachowe słownictwo, nagromadzenie faktów oraz długie teksty do uważnego przejrzenia.
Każdemu uczestnikowi przytrafiły się drobne niedokładności, jednak w klasyfikacji indywidualnej wyniki były bardzo wyrównane:
I. miejsce – Aleksander Adamski, kl. 6b, 14,25 pkt.
II. m. – Alevtyna Bilas, kl. 6c, 12 pkt.
III. m. – Mikołaj Żyłka, kl. 6b, 11,5 pkt.
Natomiast klasyfikacja drużynowa ujawniła nieco większe różnice:
I. miejsce – klasa. 6a, 24 pkt. (A. Adamski, B. Wojcieszek)
II. m. – klasa 6c,18,25 pkt. (A. Bilas, B. Siwek)
III. m. – klasa 6b,15 pkt. (M. Żyłka, E Markitan)
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
Biblioteka ogłosiła najlepszych czytelników szkoły w I półroczu, są to:
Zuzia Iwańcz, kl. 4b – wypożyczyła 56 książek
Sara Preiss, kl. 2a – 40 książek
Maja Chwajoł, kl. 2a – 32 książki i Marcin Poszepczyński, kl. 3b – 32 książki
W rywalizacji klas zdecydowanie zwyciężyła kl. 2a, w dużej mierze dzięki wychowawczyni p. Beacie Wyroślak, która skutecznie motywuje dzieci do kontaktu z książką.
Uczniom serdecznie gratulujemy, a wychowawczyniom i rodzicom bardzo dziękujemy za pomoc w promowaniu czytelnictwa, zgodnie z hasłem: Czytam, bo lubię!
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
Jak zwykle o tej porze roku uczniowie klas pierwszych stają się czytelnikami szkolnej biblioteki. Tym razem (04.02.2025 r. ) swoich wychowanków przyprowadziły panie: Iwona Mordal, Izabela Orłowska z pomocą Beaty Bellwon oraz Monika Waluk.
Na gości czekała biblioteka, pięknie udekorowana przez panie: Dorotę Bernacką i Małgorzatę Lipską.
Uczniowie wkroczyli przez magiczną kotarę, przywitali się z Garfieldem (to dobry duch naszej biblioteki – dzieci najchętniej wypożyczają książki o tym niezwykłym kocie), a następnie szybkim pociągiem zwiedzili najdalsze zakamarki wypożyczalni pomiędzy regałami.
Druga część spotkania odbyła się w czytelni. Tu dzieci wspólnymi siłami ustaliły, jak traktować książki oraz dowiedziały się, w jaki sposób je wypożyczać. Wtedy dziewczynki i chłopcy uroczycie ślubowali:
My, uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy!
Dużo zabawy było przy własnoręcznym podpisaniu kontraktu – każdy świeżo upieczony czytelnik składał na umowie odcisk własnego palca.
Na zakończenie to, co najważniejsze – uczniowie samodzielnie wybrali i wypożyczyli swoje pierwsze książki.
W ten sposób ponad 50 nowych czytelników wróciło do domów z nowymi książkami i z wieloma niezapomnianymi wrażeniami.
Biblioteka czeka na Was codziennie od godziny 8.00 do 15.00.
Zapraszamy serdecznie!
Biblioteka postanowiła dołączyć do przedświątecznych przygotowań.
Już od piątku 13 grudnia 24 r. można wypożyczać nowo zakupione książki: tytuły dla dzieci z klas młodszych, powieści młodzieżowe oraz kilka wartościowych książek dla nauczycieli i innych osób dorosłych. Mamy też powieści historyczne potrzebne na turniej czytelniczy „Mole książkowe”, ale one są już zarezerwowane dla uczestniczek konkursu.
W pierwszej kolejności nowe książki wypożyczyli chłopcy z klasy 3b (seria „Minecraft”), pani dyrektor I. Perużyńska oraz polonistka K. Meldner.
Serdecznie zapraszamy: kto pierwszy, ten lepszy…
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
Z radością informujemy, że dwie nasze uczennice zakwalifikowały się do Wojewódzkiego Turnieju Czytelniczego „Mole Książkowe”. Hasło tegorocznego konkursu to „Dziecięcy świat w książkach o II wojnie światowej”.
Czytelnicze wyzwanie podjęły dziewczyny z klasy 8a: Gabriela Michońska i Julia Pożdał. Obie z powodzeniem uczestniczyły w ubiegłorocznym „Maratonie Czytelniczym” organizowanym przez szkoły z Gdańska. Tym razem wybrałyśmy konkurs prowadzony przez SP 2 w Kwidzynie, a dużą zachętę stanowiła jego forma – uczestnictwo polega na pracy przy komputerze. Mamy nadzieję, że dzięki temu konkurs będzie w pełni obiektywny.
Do uważnego przeczytania są następujące książki: „Bezsenność Jutki”, „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Arka Czasu” i „Złodziejka książek”. Biblioteka zakupiła brakujące egzemplarze, specjalnie z myślą o konkursie.
Wszystkie tytuły gorąco polecamy uczniom klas 7-8, a także rodzicom. A może Mikołaj spełni czyjąś prośbę?
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
Wzorem kilku poprzednich lat uczniowie klas pierwszych otrzymali „Wyprawki Czytelnicze” – upominek od Instytutu Książki w Warszawie. Instytut prowadzi ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Mała książka – wielki człowiek”.
Każdy uczeń otrzymał pakiet, w skład którego weszły:
- książka „Wnuczka antykwariusza” – do wspólnego czytania z rodzicami,
- broszura dla dorosłych „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”
Wyprawki dotarły do szkoły razem z Mikołajem, a w jego elfów wcieliły się uczennice klasy 7b: Amelia Gruba, Lena Lipińska i Daria Rudzińska.
Pierwszoklasiści byli bardzo mile zaskoczeni i ucieszeni z książkowej niespodzianki.
Za pomoc organizacyjną serdecznie dziękujemy dziewczętom z 7b, p. Marzenie Roszman oraz wychowawczyniom klas I: Iwonie Mordal, Izabeli Orłowskiej i Monice Waluk.
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
Zakończyliśmy trzeci miesiąc nauki – to dobry czas na pewne podsumowania.
Praca biblioteki jest ważna dla funkcjonowania szkoły, ale nie zawsze doceniana.
Rzadko też wspominamy o tych, bez których pomocy panie bibliotekarki na pewno by sobie nie poradziły.
W pierwszej kolejności pragniemy podziękować obu panom konserwatorom – to oni dostarczają dziesiątki bardzo ciężkich kartonów z książkami oraz wynoszą kolejne partie podręczników wycofanych z użycia. I zawsze możemy na nich liczyć.
Kilkukrotnie w rolę konserwatorów wcielili się też nasi uczniowie z klas ósmych, tu na wyróżnienie zasługują chłopcy z 8a.
Na początku roku, jak zawsze, chętni uczniowie pomagali nam w kasowaniu starych podręczników – to zajęcie bardzo żmudne, ale konieczne. Praca biblioteki była płynna właśnie dzięki naszym pomocnikom, niektórzy wspierają nas każdego roku.
Wszystkim dziękujemy bardzo serdecznie! Nie wymieniamy nazwisk, ale wielu naszych dobroczyńców można rozpoznać na zdjęciach. Zapraszamy do galerii.
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
Nasza szkoła od lat współpracuje z Biblioteką Miejską, dzięki czemu uczniowie korzystają z bogatej oferty BM. Najczęściej są to spotkania z pisarzami, w tym roku odbyły się już dwa – oba w ramach projektu „Zasłuchani, zaczytani”.
W skład projektu wchodzi też cykl warsztatów „Współpraca popłaca” (X 2024).
W październiku do udziału w zajęciach zostali zaproszeni nasi uczniowie z klas 4-7.
Godzinne spotkanie udowadnia dzieciom, jak ważna jest praca w grupie, gdzie każdy uczestnik może wykorzystać swoje możliwości i przyczynić się do końcowego efektu.
Najpierw, pracując w grupach, uczniowie odtwarzali z pamięci skomplikowany wzór graficzny, a następnie zamienili się w orkiestrę i wspólnie tworzyli efekty muzyczne do słuchanych melodii.
Warsztaty „Współpraca popłaca” to czas pracy w skupieniu oraz świetna zabawa.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki Miejskiej: pani Monice i panu Krzysztofowi za zaproszenie, za poświęcony nam czas i życzliwość.
Organizacją spotkań zajmują się nasze bibliotekarki: Małgorzata Lipska i Dorota Bernacka.
Bardzo dziękujemy wychowawczyniom klas za aktywną współpracę, która naprawdę popłaca
18 września 2024 r. klasa 5 b wybrała się wraz z opiekunami do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z pisarką Anną Czerwińską-Rydel. Autorka, na początku, opowiadała o swoich książkach – o Henryku Wieniawskim i Fryderyku Szopenie. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, tym bardziej, że znali już fragmenty innych dzieł pani Czerwińskiej-Rydel i wiedzieli, że historie o wielkich ludziach nie są zmyślone.
W drugiej części spotkania dzieci zadawały pytania, na które autorka odpowiadała z wielką przyjemnością.
Na koniec można było kupić książkę. Każdą z nich pisarka opatrzyła dedykacją i autografem.
To fantastyczne spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Zasłuchani, zaczytani".
Dziękujemy paniom z Biblioteki Miejskiej i szkolnym koordynatorkom, bibliotekarkom
D. Bernackiej i M. Lipskiej.
Katarzyna Meldner
W piękny, wrześniowy dzień uczniowie z klasy II a wraz z nauczycielkami Beatą Wyroślak i Ewą Krawiec wybrali się do Biblioteki Miejskiej, by poznać osobiście pisarkę dla dzieci Justynę Bednarek i zdobyć jej autograf.
Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Zasłuchani - Zaczytani czyli spotkania literacko-muzyczne w Bibliotece”. Koordynatorkami wyjścia dzieci były nasze bibliotekarki Małgorzata Lipska i Dorota Bernacka.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pisarki o tym, jak długo marzyła o pisaniu. Pisała bajki dla dzieci i chowała do biurka. Dopiero znaleziona na chodniku skarpetka stała się inspiracją do napisania skarpetkowej serii. Pani Justyna przeczytała fragmenty książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, pokazała dzieciom miniaturki skarpetek. Dużo radości sprawił quiz – Jakie przygody miały kolejne skarpetki?
Dzieci z ciekawością słuchały opowieści pani Justyny o inspiracjach do jej pracy, zostały zachęcone do poznania innych bohaterów jej książek.
Spotkanie było bardzo ciekawe i na pewno na długo pozostanie w pamięci drugoklasistów!
Beata Wyroślak