Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016

Wychowanie morskie

2022/2023

 

REJS PO ZATOCE GDAŃSKIEJ

9.09.2023 r. absolwentki naszej szkoły Maja Szydloch i Eliza Sztafij – laureatki VIII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji – w nagrodę popłynęły w rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „PorFavor”.  Kapitan Jan Piernikarczyk zaznajamiał załogantów z urządzeniami nawigacyjnymi znajdującymi się na jachcie. Przepłynęliśmy w słonecznej aurze z prędkością 5 węzłów z portu w Gdyni pod Hel i z powrotem. Organizatorem rejsu był Polski Związek Żeglarski.
                                                                                                   Gabriela Troczyńska

 

ANGIELSKI DLA ŻEGLARZY

Uczestnicy projektu Poszerzamy Horyzonty Wiedzy czynnie brali udział w zajęciach „English in the sea language”, podczas których zaznajamiali się z terminologią żeglarską w języku angielskim.
Na pierwszych zajęciach uczniowie poznali budowę jachtu. Odkrywali bardzo trudną terminologię angielską, odkodowując zaszyfrowane wiadomości. Wśród różnych szyfrów znalazł się również – wykorzystywany w urządzeniach radionawigacyjnych – kod Morse’a.
Drugie zajęcia przebiegały pod znakiem pogody. Uczniowie przypomnieli sobie słownictwo związane ze zjawiskami meteorologicznymi, poznali kilka nazw na określenie mgły, dowiedzieli się, jakie przyrządy meteorologiczne można znaleźć na jachcie i zaznajomili się ze skalą Beauforta. Każdy z uczestników mógł zmierzyć prędkość wiatru dzięki anemometrowi.
Ostatnie spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa na wodzie. Młodzi żeglarze poznali słownictwo i procedury związane z wzywaniem pomocy. Efektem tych działań było wykonanie dwóch gier planszowych.

Marzena Markowicz

 

kliknij

 

Zajęcia badawcze

 

Ostatnie spotkanie grupy projektowej Poszerzamy Horyzonty Wiedzy to zajęcia laboratoryjne.

Uczestnicy badali własności fizyczne i chemiczne wcześniej pobranych próbek wody ze Słupi, kanału portowego, morza i Otocznicy. Wyznaczali gęstość, wyporność, poprzez doświadczenie obserwowali napięcie powierzchniowe wody. Określali poziom azotanów, azotynów, fosforanów oraz PH. Oglądali pobrane próbki wody pod mikroskopem, dzięki czemu mogli podziwiać żyjące w nich organizmy.

 

Hanna Kostrzewska, Grażyna Malczewska, Joanna Tuziak

kliknij

 

Szkolenie żeglarskie uczniów – Poszerzamy Horyzonty Wiedzy

Od piątku do niedzieli w Porcie Ustka i na przyportowym akwenie Morza Bałtyckiego dzieci z grupy projektowej Poszerzamy Horyzonty Wiedzy odbywały szkolenie żeglarskie pod okiem instruktorów z Klubu Żeglarskiego ProSport.

W piątek, po przypomnieniu podstawowych zasadach bezpieczeństwa na wodzie, dzieci w dwóch grupach rotacyjnie ćwiczyły manewry jachtem typu Bawaria 38 Cruiser o nazwie MATBET Słupsk. Z kolei na motorówce uczyły się, jak podchodzić do „człowieka za burtą”, rzucać rzutką i kołem ratunkowym.

W sobotę odbył się rejs jachtem Gryfita z kapitanem Antonim Pietrzakiem. Następnie dzieci uczyły się pływać pod żaglami na jachcie MATBET oraz na jednoosobowych Optymistach i Skiffach. W niedzielę kontynuowały pływanie na małych jednostkach i odbyły minirejs MATBETEM.
Każdy uczestnik mógł się przekonać, czy żeglarstwo jest pasją, którą będzie kontynuować po zakończeniu projektu.

Gabriela Troczyńska

 

kliknij

 

 

IX Słupska Konferencja Marynistyczna

13 maja br. uczennice naszej szkoły Eliza Sztafij z 8e i Maja Szydloch z 8fms wzięły udział w IX Słupskiej Konferencji Marynistycznej.

W trakcie tego wydarzenia nasze uczennice odebrały z rąk dyrektora szkoły gratulacje od Burmistrza Miasta Ustka za działania i zaagażowanie w edukację marynistyczną, morską i żeglarską w roku szkolnym 2022/2023.

Dziewczęta osiągnęły wysokie wyniki w VIII Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji. Maja Szydloch znalazła się w gronie Laureatów.

Gratulujemy!

Beata Zduniak

 

kliknij

 

Edukacja Morska – Stacja Ratownictwa Morskiego w Ustce

Uczestnicy projektu unijnego ,,Poszerzamy horyzonty wiedzy” odbyli wizytę w Stacji Ratownictwa Morskiego w Ustce.

Poznali wyposażenie służące do ratownictwa chemicznego, a także obejrzeli łódź i pojazd ratunkowy. Zwiedzili duży statek ratunkowy ORKAN. Zobaczyli sprzęt medyczny, który jest używany podczas akcji ratunkowych. Odbyli również podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy.

Pracownicy stacji otworzyli zaplecze placówki, dzięki czemu uczniowie mogli poznać jej tajemnice. Ponadto w bardzo ciekawy oraz przystępny sposób przedstawili swoją pracę i wiele ciekawostek.

Dziękujemy pracownikom stacji za poświęcony czas i przygotowanie wielu atrakcji.

Grażyna Malczewska

 

kliknij

Edukacja Morska – Poszerzamy Horyzonty Wiedzy – zajęcia w terenie

Uczestnicy projektu unijnego Poszerzamy Horyzonty Wiedzy majowe zajęcia spędzili w terenie. Wyznaczali szybkość nurtu wody w Słupi oraz mierzyli szybkość wiatru.

Oglądali w powiększeniu własnoręcznie złapane okazy fauny i rozpoznawali gatunki roślin rosnących wzdłuż trasy. Pobierali próbki wody ze Słupi, kanału portowego, morza i Otocznicy do dalszych badań.

Hanna Kostrzewska, Grażyna Malczewska, Joanna Tuziak

kliknij

 

Szkolenie żeglarskie w Bobięcinie

Dzieci naszej szkoły uczestniczące w projekcie Poszerzamy Horyzonty Wiedzy w dniach 14-16.04.23 r. brały udział w praktycznym szkoleniu żeglarskim w Bazie Turystycznej w Bobięcinie koło Miastka. Młodzi żeglarze pływali pod okiem instruktorów na slupach – dwużaglowcach. Mieli do dyspozycji pięć  Marrinerów i jedną Omegę.
W piątek zaczęli szkolenie od przygotowania żaglówki do wyjścia na wodę i nauki wiązania węzłów.
Przez trzy dni spędzili 12 godzin na wodzie, ucząc się manewrowania na otwartym akwenie. Dowiedzieli się, co to ostrzenie i odpadanie, zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, dryf, odejście od pomostu i podejście do pomostu, podejście do człowieka za burtą.
W sobotę przeprawili się na Jezioro Bobięcińskie Wielkie, gdzie poczuli, co to znaczy złapać wiatr w żagle. Wieczorem przy ognisku śpiewali szanty i pieśni żeglarskie.
Dziękujemy właścicielom ProSportu za czas spędzony w ich gościnnych progach.

                                                                       Gabriela Troczyńska

 

kliknij

 

W głębinach oceanów – edukacja morska

Klasa III a w ramach zagadnień z zakresu edukacji morskiej poznawała różne zbiorniki wodne: jeziora, rzeki, morza i oceany. Uczniowie poznawali ich budowę, wskazywali na mapie Polski i świata. Zdobywali również nowe wiadomości na temat życia roślin i zwierząt wodnych.

Podsumowaniem cyklu zajęć było wykonanie pracy plastycznej „Ocean w pudełku”. Powstały wspaniałe, barwne prace, które ozdobiły naszą salę.

Agnieszka Wardecka

kliknij

 

Szkolenie dla dzieci „Bezpieczeństwo nad wodą"

W ramach projektu Poszerzamy Horyzonty Wiedzy dzieci z usteckich szkół podstawowych uczestniczyły w szkoleniu na temat „Bezpieczeństwo nad wodą". Wykład miał miejsce w auli Szkoły Podstawowej nr 1.
Ratownik w bardzo przystępny sposób zaprezentował sprzęt stosowany do ratowania tonących. Uczestnicy szkolenia mogli w praktyce zastosować wiedzę na temat tego, jak udzielić doraźnej pomocy medycznej poszkodowanemu przed dotarciem zespołu medycznego.

Gabriela Troczyńska

kliknij

 

Warsztaty nawigacyjne

Jak co roku nasza szkoła przygotowuje uczniów do Tytułu Mistrza Nawigacji.
Nauczycielka matematyki – pani Beata Zduniak – przeprowadziła warsztaty tematyczne, w trakcie których uczniowie korzystali z gier i zabaw na mapach nawigacyjnych.

Zajęcia odbywały się w ramach projektu Poszerzamy Horyzonty Wiedzy kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół Podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego  Pomorskie Żagle Wiedzy.

Gabriela Troczyńska

kliknij

 

 

Symulator żeglarski – żeglowanie na sucho!

W naszej szkole w sali gimnastycznej przez 4 tygodnie uczestniczyliśmy w zajęciach na Symulatorze żeglarskim w ramach projektu Poszerzamy Horyzonty Wiedzy kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego  Pomorskie Żagle Wiedzy”. Jest to urządzenie pozwalające na naukę żeglowania na lądzie, a więc dające szanse trenowania przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Przymocowana do urządzenia żaglówka – w tym przypadku „Optimist” – reaguje na każdy ruch sterem, dostarczając niemal prawdziwych żeglarskich wrażeń. Odtworzenie sytuacji do złudzenia przypominających te rzeczywiste możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnych siłowników, a odpowiedniej wielkości wentylator sprawia, że czujemy prawdziwy powiew wiatru.

Symulator przydaje się na każdym etapie nauki żeglowania – od trudnych początków, po niuanse techniczne i korektę błędów w późniejszych momentach. Rozpoczynając przygodę z żeglarstwem, większość początkujących niejednokrotnie może doświadczyć wielu negatywnych przeżyć, np. strachu przed wodą, trudności w opanowaniu techniki czy zrozumieniu zasad żeglowania. Sailingmaker pozwala nie tylko przełamać lęk przed żeglowaniem, pokazując, jak w rzeczywistości wygląda ten sport, ale przede wszystkim daje szanse na przygotowanie się na brzegu do praktycznego i bezpiecznego pływania po akwenach.

Dzieci z grupy projektowej przy okazji trenowania zapoznawały się z teorią żeglarstwa oraz uczyły się wiązać podstawowe węzły żeglarskie.

Gabriela Troczyńska

 

kliknij

 

Edukacja Morska – Poszerzamy Horyzonty Wiedzy – zajęcia w terenie

28.10.22 r. w ramach projektu Poszerzamy Horyzonty Wiedzy grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach, które odbywały się wzdłuż linii brzegowej portu.

Uczestnicy poznali zawody i przedsięwzięcia, które są tam realizowane. Każdy aktywnie dzielił się swoimi wiadomościami i mógł zweryfikować swoją wiedzę i poszerzyć zainteresowania.

Dużą atrakcją było zwiedzanie KONTROLERA 23 i poznanie realizowanych przez niego zadań.

Grażyna Malczewska

 

 

Nasi żeglarze w CSMW w Lędowie

W ramach doradztwa zawodowego 19.10.222 odbyła się wycieczka studyjna do CSMW w Lędowie. Wpisała się ona w realizację projektu edukacji morskiej - Poszerzamy horyzonty wiedzy - przedsięwzięcie strategiczne Pomorskie Żagle Wiedzy.

Uczniowie zwiedzili sale wykładowe CSMW – szkolno-treningową do symulacji pracy maszyn, urządzeń i systemów siłowni okrętowej oraz z symulatorem stacji radiolokacyjnej. Młodzież miała okazję uczestniczyć w systemie szkolno-treningowym broni strzeleckiej „Śnieżnik”.

Zwiedzali też Salę Tradycji Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Jósefa Unruga. Najciekawsze eksponaty wystawy: pocisk rakietowy kalibru 140 mm, dzwon z ORP Warta, repliki dzwonów z ORP Jastrząb i z ORP Dzik - 1958, mina kotwiczna przeciwdesantowa oraz koło ratunkowe z ORP Błyskawica.

Miło i pożytecznie spędziliśmy czas.

Gabriela Troczyńska

 

Kurs motorowodny

Nauczyciele usteckich podstawówek oraz Gminy Ustka i Gminy Miastko w ramach projektu Poszerzamy horyzonty wiedzy w dniach 21-23.10.2022 uczestniczyli w kursie i uzyskali, po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym, patent sternika motorowodnego. Przedsięwzięcie odbywało się w usteckim porcie i siedzibie Alpha Team.

Gabriela Troczyńska

 

 

Warsztaty żeglarskie

27.10.22 w siedzibie Słowińskiej Grupy Rybackiej w Przewłoce odbyły się warsztaty realizowane w ramach programu „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Żagle Wiedzy”.


Grupa uczniów zgłoszona do projektu uczestniczyła w mini wykładzie na temat darów Morza Bałtyckiego. Brała udział w doświadczeniach związanych z zatapialnością bursztynu w słodkiej wodzie. Uczniowie szukali w piasku, w świetle ultrafioletowym, bursztynu oraz obserwowali, jak zachowują się bursztyn i kamień podczas oddziaływania wysokich temperatur.


Był też czas na zabawę i inwencję twórczą. Z przedmiotów wyłowionych z morza i ozdobnego papieru konstruowaliśmy żaglówki.


Bardzo dziękujemy Instruktorkom Słowińskiej Grupy Rybackiej za cudowne zajęcia.

Gabriela Troczyńska

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć