Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

2024/2025 Godziny pracy Regulamin korzystania z podręczników Centrum multimedialne Darczyńcy biblioteki Księgozbiór 2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015

Biblioteka

2017/2018

Szymon Krajnik z Literackim Laurem

Z wielką radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Szymon Krajniak z klasy 6a otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży. 


W Słupsku odbyła się już XXXIV edycja konkursu literackiego, który od tego roku nosi imię zmarłej niedawno poetki Wandy Chotomskiej. W etapie szkolnym, organizowanym przez bibliotekę szkolną, praca Szymona również została wyróżniona. Szymon napisał pracę w kategorii proza. To krótka, wstrząsająca opowieść z czasów II wojny światowej, co ważne – w całości dotycząca autentycznych zdarzeń rodzinnych. Jury doceniło kondensację treści i emocjonalny wydźwięk opowiadania, które w lakonicznej formie pokazuje ślepe okrucieństwo wojny. Sukces Szymona cieszy nas tym bardziej, że jest on jedynym uczniem z całej Ustki, uhonorowanym przez znamienite postacie współczesnej polskiej literatury – w jury pracowali m. in.: Jolanta Nitkowska – Węglarz, Barbara Kosmowska, prof. Zbigniew Zielonka. 

Serdecznie gratulujemy Szymonowi i dziękujemy jego rodzicom za pomoc i wsparcie. Uczeń pracował pod opieką wychowawczyni Marzeny Markowicz oraz polonistki Marii Drapalskiej. 


Jubileuszowa i wspomnieniowa XXV Pomorska Wiosna Literacka

Tegoroczne literackie spotkania w Słupsku i okolicy rozpoczęły się w poniedziałek 21 maja. Właśnie wtedy naszą szkołę odwiedziła autorka powieści młodzieżowych Barbara Ciwoniuk – od kilku lat ustczanka z wyboru.


Następnego dnia w słupskim teatrze Rondo odbyła się uroczysta inauguracja Wiosny: jubileuszowej, bo dwudziestej piątej, i w większości wspominającej dotychczasową, niekwestionowaną jej gwiazdę – Wandę Chotomską. Prowadzący uroczystość prof. Grzegorz Leszczyński namawiał do wspomnień wszystkich zaproszonych ludzi pióra, zaczynając od Ewy Chotomskiej – córki honorowej obywatelki Słupska. Opowieści, anegdoty i osobiste refleksje snuli znani pisarze, m.in.: Barbara Gawryluk, Wioletta Piasecka, Barbara Ciwoniuk, Agata Marzec, Paweł Beręsewicz, Daniel Odija, Michał Ogórek, Marcin Pałasz. Zaproszone na spotkanie bibliotekarki SP-2 patrzyły z dumą na pisarzy, z którymi zetknęły się w ostatnich latach właśnie dzięki wydarzeniom organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku. Niezmiernie miłą chwilą była wypowiedź Barbary Ciwoniuk, która z uznaniem mówiła o pobycie w naszej szkole: chwaliła kulturę i oczytanie grona siódmoklasistów. Była to niezwykle cenna promocja SP-2, zwłaszcza że wśród gości znajdowali się przedstawiciele władz Kuratorium Oświaty w Gdańsku (Romuald Bieniasz - Krzywiec – dyrektor Delegatury w Słupsku) oraz Starostwa Powiatowego (Zbigniew Babiarz - Zych – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej). W środę 23 maja nasi czwartoklasiści spotkali się w Ustce z piszącym książki dla dzieci Marcinem Pałaszem, a pracownice biblioteki ponownie wybrały się do Słupska – tym razem w gościnne mury PBW na seminarium pod intrygującym tytułem: "Jeśli z dziecka absolutnie nie można wydusić, jak się nazywa ani ile ma lat, z umiejętnością tą może zostać rzecznikiem prasowym”. Zgodnie z zapowiedzią „o duszeniu dzieci, umiejętności nieliczenia lat i o rzecznikach prasowych” rozmawiali: Michał Ogórek i Grzegorz Leszczyński. Liczne audytorium z zachwytem słuchało dialogu obu panów, którzy swobodnie i z ogromnym poczuciem humoru gawędzili o książkach, o życiorysach pisarzy, o czytelniczych gustach, o najmłodszej polskiej prozie rapującej. A także o tym, jak szybko upływ czasu zmienia zapatrywania czytelników, oraz o tym, że do niektórych książek trzeba dorosnąć i że każdej warto dać szansę.
Bibliotekarki naszej szkoły: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska składają wyrazy wielkiej wdzięczności pracownicom Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku za wieloletnią i owocną współpracę, za ogromną pomoc w upowszechnianiu czytelnictwa. 


Dzieci z klasy 4d na spotkaniu z pisarzem

Tegoroczna Pomorska Wiosna Literacka okazała się bardzo hojna dla naszej szkoły. 21 maja gościliśmy pisarkę Barbarę Ciwoniuk, a już 23 maja nasi uczniowie zostali zaproszeni do szkoły Adventure na spotkanie z autorem książek dla dzieci Marcinem Pałaszem.


W gościnę wybrała się klasa 4d pod opieką wychowawczyni  Małgorzaty Iwańczuk. Należy podkreślić, że dzieci bardzo starannie przygotowały się do spotkania: z biblioteki szkolnej wypożyczone zostały wszystkie dostępne książki autora, m.in. Bardzo dzikie historie, Wakacje w wielkim mieście, Wszystko zaczyna się od marzeń czy Sposób na Elfa. Uczniowie świadomi, że reprezentują całą naszą szkołę, zabrali ze sobą estetyczne kartki na autografy i przygotowali szereg pytań do pisarza. W odpowiednim momencie został przeprowadzony fachowy wywiad! Na początku spotkania Marcin Pałasz opowiedział dzieciom, jak to się stało, że zaczął pisać. Wyjaśnił, że koniecznie chciał zachęcić do czytania swojego małego kuzyna Krzysia. Ta pierwsza próba zyskała wielkie uznanie rodziny oraz przyjaciół i w ten właśnie sposób narodził się nowy polski pisarz. Następne książki były doceniane przez wydawnictwa i trafiały do wielu młodych czytelników. Zwieńczeniem tych starań była nagroda im. Kornela Makuszyńskiego przyznana za powieść Sposób na Elfa. Od bieżącego roku szkolnego książka stała się lekturą szkolną, z czego autor jest bardzo dumny. W ten sposób jego ukochany pies został bohaterem literackim, a i sam pisarz zasłużył na to miano. Barwna opowieść o niezwykłym psiaku bardzo zaciekawiła i rozbawiła uczniów – dowiedziały się na przykład, że imię Elf wzięło się od tego, że jako szczeniak miał on bardzo długie uszy. Pan Marcin opowiadał także, jak wygląda codzienne życie pisarza. Zwierzył się, że chciałby napisać horror, ale wciąż szuka pomysłów. Dzieci oczywiście miały tu wiele do zaproponowania…    

W trakcie całego spotkania panowała bardzo przyjemna atmosfera: pisarz miał  z dziećmi świetny kontakt. Jego żywiołowość i naturalne poczucie humoru sprawiły, że uczniowie  bez skrępowania zadawali mnóstwo pytań i ucieszyli się bardzo, gdy okazało się, że pan Marcin jako dziecko najbardziej lubił w-f, oraz że chętnie w szkole rozrabiał.  Na zakończenie pisarz rozdał mnóstwo autografów oraz wpisów do książek. Nasi uczniowie wychodzili po spotkaniu naładowani pozytywną energią i wdzięcznością, że to właśnie ich klasa została zaproszona na spotkanie ze znanym pisarzem i przesympatycznym człowiekiem.
Koordynatorki spotkania: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska serdecznie dziękują uczniom oraz wychowawczyni Małgorzacie Iwańczuk za godne i odpowiedzialne reprezentowanie naszej szkoły.
Dziękujemy również szkole Adventure za zaproszenie na tak ciekawą imprezę – to nieoceniona pomoc w promowaniu czytelnictwa.


Igor, Ania Rocco i inni... Spotkanie z pisarką Barbarą Ciwoniuk

W ramach XXV Słupskiej Wiosny Literackiej odwiedziła naszą szkołę p. Barbara Ciwoniuk – współczesna autorka wielu powieści młodzieżowych. Wyjątkowego gościa powitała dyr. Leokadia Kuper, a w specjalnie udekorowanej sali czekali uczniowie klas siódmych pod opieką polonistki Katarzyny Meldner, oraz organizatorki spotkania: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska. 


W pierwszej części spotkania p. Ciwoniuk opowiedziała krótko o swoim dotychczasowym życiu, wspominając z tęsknotą swoje rodzinne Olecko, a także Suwałki, skąd kilka lat temu przeprowadziła się do Ustki. Centralną część wystąpienia pisarki stanowiła charakterystyka jej kilku książek. Z największym sentymentem opowiadała o swej debiutanckiej powieści Igor, której tytułowy bohater boryka się z problemami rodzinnymi, rówieśniczymi, ale także z dysleksją. Autorka czytała fragmenty utworu, zwracając uwagę na kłopoty, czy wręcz dramaty, które stają się udziałem osób dyslektycznych. Wymieniła też nazwiska sławnych dyslektyków ( A. Einstein, L. da Vinci, V. van Gogh, P. Picasso, W.Churchill, W. Disney, Jacek Kuroń), co wyraźnie zaintrygowało naszych uczniów.

Następnie  p. Ciwoniuk krótko naszkicowała zarys fabuły kolejnych swoich powieści: Ania, Rocco, Ten gruby, Własny pokój, Musisz to komuś powiedzieć, Wakacje z gangsterem. Słuchaczy zainteresowała tematyka tych utworów: problemy rodzinne i szkolne, młodzieńcze uczucia, konflikty z rodzicami, społeczne i emocjonalne odrzucenie. Napomknęła również o utworach dla dorosłych czytelników i podkreśliła, że ich pisanie kosztuje ją więcej przygotowań i wysiłku. W końcowej części spotkania nadszedł czas na zadawanie pytań. Młodzież interesowała się procesem pisarskim, dopytywała o konkretne utwory i ich tematykę. Autorkę zapytano także, jak mieszka jej się w Ustce. Odpowiedziała  ze szczerym entuzjazmem, że Ustka to przepiękne miejsce i że wszyscy powinniśmy być dumni i szczęśliwi, będąc jej mieszkańcami. Najistotniejszym wnioskiem z całego spotkania była zachęta do czytania książek – bez względu na ich gatunek. Pani Ciwoniuk przyznała, że w latach szkolnych nie wszystkie lektury jej się podobały, ale wytłumaczyła, że nawet te nie najciekawsze jednak warto poznać, choćby po to, by mieć wspólny temat do rozmów z rówieśnikami. Podkreśliła również, jak ważna jest znajomość naszej literatury i kultury. W podziękowaniu za poświęcony czas i wysiłek uczniowie wręczyli pisarce własnoręcznie wykonany kalendarz na rok 2019. Jego okładkę stanowiło piękne zdjęcie pani Ciwoniuk, a na kolejnych kartkach wypisano wybrane cytaty z jej książek. Autorka nie kryła zachwytu i zaskoczenia tak wyjątkowym prezentem. W zamian podarowała szkolnej bibliotece swoje dwie książki. Nasze bibliotekarki przyjęły dar z wielką wdzięcznością.

Na zakończenie chętni uczniowie zdobyli autografy i wpisy do książek, inni pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Rozstawaliśmy się z panią Barbarą jak dobrzy znajomi, z wdzięcznością za ciekawie i wartościowo spędzony czas.


Patron szkoły w internetowej sieci

Biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła kolejną edycję konkursu internetowego dla klas szóstych.Tym razem zmagania dotyczyły osoby patrona naszej szkoły – komandora Bolesława Romanowskiego.


Zadaniem uczestników było wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z patronem: jego dzieciństwem, szkolną nauką, życiem osobistym, a zwłaszcza – z miłością do okrętów podwodnych i działalnością podczas II wojny światowej. W szkolnej czytelni stawiło się czworo szóstoklasistów: jedna uczennica i trzech chłopców. Po wylosowaniu miejsc i zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi, szybkiego czytania ze zrozumieniem i precyzyjnego formułowania odpowiedzi.  Każdemu uczestnikowi przytrafiły się drobne niedokładności, niektórym zabrakło cierpliwości w prze-czesywaniu zasobów internetowych, jednak wyniki okazały się niezwykle wyrównane. Z tego względu komisja postanowiła przyznać równorzędne nagrody wszystkim uczniom. Otrzymają je:

Miłosz Medwid, kl. VI a
Bartosz Ścisło, kl. VI b 
Eryk Stroński, kl. VI c 
Marta Zielińska, kl. VI d 

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Samorządu. 

M. Lipska, I.Słomka


 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania czytelnik mały gif

 

KONKURS PLASTYCZNY SAM PRZECZYTAŁEM

Biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję konkursu plastycznego dla uczniów klas pierwszych. Zadaniem chętnych dzieci było stworzenie ilustracji do samodzielnie przeczytanej książki. Technika i forma prac były dowolne.


W tym roku na konkurs wpłynęło dużo ciekawych prac; część z nich powstała pod kierunkiem wychowawczyń, część pod opieką rodziców. W wyniku skrupulatnej oceny: wartości, pracochłonności i samodzielności dostarczonych ilustracji, jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

     I miejsce – Kacper Plaskota – kl. I d

          II miejsce – Gabriela Michońska – kl. I a
                            Remigiusz Wegner – kl. I d
                               Zuzanna Witkowska – kl. I d

III miejsce – Ksawery Born – kl. I d
                         Tymoteusz Bujak – kl. I c

Wyróżnienia otrzymali:

Nina Andrzejewska – kl. I d
Lena Klata – kl. I c
Oskar Krawczyk – kl. I d
Wiktoria Laszczyk – kl. I b
Zuzanna Łukaszewicz – kl. I d
Maja Sobisz – kl. I c
Błażej Tryba – kl. I c  
Dawid Tywoniuk – kl. I d                                                                                                                                          Dominik Wolszlegier - kl. I d

Prace wszystkich laureatów można podziwiać w bibliotecznej gablocie. Organizatorki konkursu bardzo dziękują za poświęcony czas i wysiłek wszystkim uczestnikom, a paniom wychowawczyniom oraz rodzicom – za pomoc i dopingowanie naszych uczniów do dodatkowej pracy.

 

Znalezione obrazy dla zapytania czytelnik

PIERWSZAKI W BIBLIOTECE


    Koniec pierwszego semestru nauki w szkole to dla większości pierwszoklasistów czas, gdy potrafią już samodzielnie czytać. W związku z tym, uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki na swą pierwszą lekcję biblioteczną. 
    Podczas zajęć dzieci poznały zasady korzystania z księgozbioru w czytelni, a także nauczyły się samodzielnie wypożyczać książki. Były zadziwione ogromną ich ilością zgromadzoną w bibliotece (ponad 17 tys.). Najwięcej emocji wzbudziła rozmowa na temat poszanowania książek. Po wielu pytaniach i opowieściach o osobistych doświadczeniach z książką i czytaniem, uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnicze:


My, uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy!


    Na koniec każdy pierwszoklasista samodzielnie wybrał sobie i wypożyczył pierwszą  w życiu książkę ze szkolnej biblioteki. Wizytę ma dzieciom przypominać podarunek w postaci kolorowanki tematycznie związanej z książką. Mamy nadzieję, że od tej pory to właśnie uczniowie klas pierwszych będą naszymi najczęstszymi gośćmi. Zapraszamy!

 

Znalezione obrazy dla zapytania konkurs literacki

 

PODSUMOWANIE KONKURSU LITERACKIEGO


Zgodnie z wieloletnią tradycją biblioteka szkolna przeprowadziła I etap Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. W tym roku w Słupsku odbędzie się już XXXIV edycja konkursu.
Wszyscy tegoroczni uczestnicy złożyli prace prozatorskie. Po wnikliwej ocenie opowiadań jury postanowiło o następujących wynikach:

I. miejsce – Alicja Piątak, kl. Vc
opowiadanie „Wichura”, op. Beata Górna

II. miejsce – Kornelia Dubois, kl. VIb
opowiadanie „Marzenia…”, op. Iwona Piotrowska

III. miejsce ex-aequo:
Michał Grzegorczyk, kl. VIb
opowiadanie „Nieoczekiwany gość” – op. I Piotrowska
Michalina Trześniak, kl. VIa
opowiadanie „Historia wojenna…” – op. M. Markowicz
 

Wyróżnienia:
Szymon Krajniak, kl. VIa – op. M. Markowicz
Antoni Mordal, kl. IVa – op. B. Górna
Oskar Nawoz – Wysocki, kl. Vb – op. I. Piotrowska
Sylwia Zdanowska, kl. VIa – op. M. Markowicz

Wszystkie prace zostaną wysłane na finał Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej, który odbywa się w Słupsku.
Pracownice biblioteki serdecznie gratulują laureatom oraz dziękują uczniom i opiekunom za podjęty twórczy wysiłek.
Nagrody zostaną wręczone na Gali Samorządu.

 

 

 

CAŁA SZKOŁA CZYTAŁA ZERÓWCE

   Listopad to czas, gdy najmłodsi uczniowie naszej szkoły stają się wyjątkowymi gośćmi szkolnej biblioteki.
Od kilku lat panie: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska organizują spotkania dla grup zerowych w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom.”
Impreza czytelnicza odbywa się w uroczyście przystrojonej czytelni, gdzie można podziwiać bogatą wystawkę książek dla dzieci. 
   W tym roku odwiedziła bibliotekę nasza jedyna „zerówka”, która przybyła pod opieką wychowawczyni p. Beaty Kostrzewskiej. W role lektorów wcielili się kolejno: dyrektor Leokadia Kuper, logopeda – p. Milena Kaczmarek oraz p. Marek Owsiński –  nauczyciel wychowania fizycznego.
Pani dyrektor wystąpiła jako dobra wróżka: w magicznej czapce i z czarodziejską różdżką. Przeczytała opowieść „Złote kurczęta”, z której dzieci wywnioskowały, że „każda mama kocha swoje dzieci” – bez względu na ich wygląd. Następnie pani logopeda przedstawiła książeczkę „Pracowite pszczółki”. Wyjaśniła ona, na czym polega praca tych owadów i jakie korzyści mają z nich ludzie. Dowodem na to był pyszny miodowy przysmak. 
Na zakończenie swoje talenty aktorskie zaprezentował nasz trener pływania. Przygotował współczesną wersję bajki o Jasiu i Małgosi pt. „Jaś, Małgosia i stara czarownica”. Z niej dzieci dowiedziały się, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz mycie zębów.
    Tegoroczna, dziewiąta już edycja imprezy czytelniczej „Cała szkoła czytała zerówce” była wyjątkowo udana: dzieci wychodziły z biblioteki z pamiątkowymi zakładkami, obdarowane słodkim i zdrowym upominkiem. A także pełne dobrych emocji i z przekonaniem, że książki naprawdę warto czytać, gdyż przynoszą zabawę oraz uczą, jak radzić sobie w życiu.

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania rusinek michał

 

SPOTKANIE Z CZŁOWIEKIEM – „ORKIESTRĄ RENESANSU”

 

Nasz dzisiejszy gość to człowiek – orkiestra, człowiek renesansu” – tymi słowami został powitany bohater spotkania autorskiego Michał Rusinek.
Znany pisarz, pracownik naukowy UJ, a przede wszystkim były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej przybył do Słupska z wykładem Porozumiewanie się w języku ojczystym a problemy językowe”.

Widownię spotkania stanowili licznie zebrani uczniowie słupskiego „Drzewniaka” oraz reprezentacja nauczycieli i bibliotekarzy z regionu. Wśród nich znalazły się także pracownice naszej biblioteki szkolnej.

Michał Rusinek wystąpił wyłącznie w roli zawodowego polonisty i doświadczonego wykładowcy akademickiego. Z ogromną swobodą i w bardzo ciekawy sposób przedstawił najczęstsze problemy językowe, z jakimi spotykamy się na co dzień. Co najważniejsze – unikał teoretyzowania, natomiast zasypał słuchaczy mnóstwem przykładów błędnego lub niefortunnego używania słów.
Najwięcej emocji wzbudził apel autora, aby nie rozpoczynać listów mailowych rozpowszechnionym „Witam”, lecz tradycyjnym „Szanowna Pani/Panie” lub po prostu „Dzień dobry”.
Zebrani usłyszeli również prośbę, aby używać właściwej formy wołacza, np.: Michale! – nie: Michał!
Bardzo wiele śmiesznych i strasznych przykładów dotyczyło nieprzemyślanego stosowania słów wieloznacznych, typu:

 - rękawice robocze z drugiej ręki;

 - mężczyzna wyniósł z pożaru swą świeżo upieczoną żonę

 - szynka z Łysych

 

Pisarz mówił też o swojej pasji wyszukiwania tego typu nieszczęśliwych sformułowań w różnych regionach Polski oraz w terminologii branżowej.

Z terenów Wybrzeża pozostało mu w pamięci przerażające wyrażenie „Dobijanie dziobem – zakazane”.

         Wykład był tak ciekawy i wartki, że jego zakończenie zaskoczyło wszystkich zebranych.
Na szczęście była jeszcze chwila na zakupienie książek Michała Rusinka oraz zdobycie jego osobistego wpisu. Nasza biblioteka również wzbogaciła się o książkę z autografem pisarza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania z książką na walizkach logo

 

 

KLASA III F „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH”

  W pierwszej połowie października klasa III f udała się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z pisarką Joanną Wachowiak, w ramach cyklu „Z książką na walizkach”.

   Przed spotkaniem uczniowie zapoznali się z treścią książki p. Joanny pt. „Baba Blaga” oraz rysowali własne ilustracje do książki. Najładniejsze prace zostały przekazane do Biblioteki Miejskiej. W czasie spotkania z pisarką autorzy najładniejszych prac zostali nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami oraz książkami.

   Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, uczniowie aktywnie brali udział w zabawach zaproponowanych przez p. Joannę Wachowiak. Dużo śmiechu wywołała zabawa „Ufoludki”, w czasie której wybrani uczniowie podejmowali próby porozumiewania się z kolegami bez używania słów. Liczna grupa uczniów zakupiła książki p. Wachowiak.

   Tradycyjnie, na koniec, autorka rozdawała autografy i pozowała do zdjęć. Była to również okazja do zadawania pytań i zdobywania ciekawych informacji na temat inspiracji oraz pomysłów do pisania książek dla dzieci.

   Pracownice biblioteki serdecznie dziękują wychowawczyni klasy III f p. Agnieszce Wardeckiej za zaangażowanie i sprawną organizację wycieczki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania wojny dorosłych bezsenność julki

 

 

„WOJNY DOROSŁYCH – HISTORIE DZIECI”

 

Biblioteka Miejska w Ustce, w ramach festiwalu literatury historycznej „Bałtyckie Klimaty Literackie”, zorganizowała spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską – Nogalą, autorką m.in. książek z serii wydawniczej „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Seria ta, to wzruszająca literatura faktu, trudne historie dzieci z czasów wojny napisane w przystępnej formie zbeletryzowanej opowieści.

W spotkaniu z autorką, które odbyło się w sobotę 16 września, uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły – dzieci z kółka historycznego wraz z opiekunką p. Moniką Piechotą.

Na podstawie książki „Bezsenność Jutki” autorka przedstawiła dzieciom, uczestnikom spotkania, los dziewczynki mieszkającej w łódzkim getcie podczas II wojny światowej.
Wspólnie z uczestnikami spotkania zastanawiała się, jak wyglądało dzieciństwo Jutki – czy było tylko smutne i ciężkie, czy mimo dramatycznych okoliczności - barwne i pełne ciekawych zdarzeń. Na podstawie książki „ Syberyjskie przygody Chmurki” autorka opowiadała o życiu na mroźnej Syberii i o ciężkim losie ludzi wysiedlonych podczas II wojny światowej.

Spotkanie zakończyło się pytaniami do autorki. Nasi uczniowie na pewno dobrze zapamiętają przedstawione treści i własne wrażenia.

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania paweł beręsewicz

SPOTKANIE Z AUTOREM

W ramach festiwalu „Bałtyckie Klimaty Literackie” w Bibliotece Miejskiej w Ustce odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci - panem Pawłem Beręsewiczem. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 5c wraz z wychowawczynią - panią Hanną Kostrzewską.

Spotkanie rozpoczęło się w nietypowy sposób, bowiem autor rozmowę z uczniami o czytaniu książek prowadził w języku angielskim. Okazało się, że wśród piątoklasistów zdecydowana większość lubi czytać i wielu z nich zna książki pana Pawła, który w formie wywiadu opowiadał o swoich dziełach.

Szczęśliwcy, w towarzystwie pana Beręsewicza – w minikawiarni – mogli poznać tajemnice bohaterów jego książek.

„Tajemnica człowieka z blizną”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Pieniądze albo kasa”, „Więcej niż klub”, „Co tam u Ciumków?” – to tylko niektóre tytuły utworów, dobrze już znanych wielu uczniom klasy 5c.

Do łez rozbawił uczestników spotkania drobny gadżet, który pan Paweł zaprezentował na koniec. Noskawer z pilotem – ubranie dla nosa, z klimatyzacją i z całą gamą zapachów. W ten sposób autor zachęcił dzieci (i nie tylko) do przeczytania książki o modzie, reklamie, wolności i manipulacji – „Noskawery”.

Na pożegnanie uczniowie klasy 5c wręczyli panu Beręsewiczowi drobny upominek –  samodzielnie wykonaną kukiełkową rodzinę Ciumków: mamę, tatę, Kaśkę i Grześka.

Spotkanie autorskie na długo pozostanie w pamięci piątoklasistów i mamy nadzieję, że zmotywuje ich do częstszego obcowania z literaturą piękną.

            Koordynatorki spotkania – bibliotekarki naszej szkoły serdecznie dziękują p. Hannie Kostrzewskiej za profesjonalne i twórcze przygotowanie uczniów do imprezy.

 

 

 

 


 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć