W ostatni piątek maja naszą szkołę odwiedził słupski pisarz Daniel Odija, którego powieści „Tartak” i „Kronika umarłych” były nominowane do ogólnopolskiej nagrody literackiej Nike.
Pan Daniel został zaproszony przez bibliotekę szkolną w ramach XXIV Pomorskiej Wiosny Literackiej. Do spotkania doszło dzięki ścisłej współpracy naszych bibliotekarek z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Słupsku.
Widownią oraz uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie klas czwartych: cała klasa 4c oraz przedstawiciele klas: 4b i 4s. Pisarza powitała dyr. Leokadia Kuper, życząc wszystkim miłych doznań.
Na wstępie Daniel Odija krótko przedstawił swoje książki oraz wyjaśnił uczniom, jak książka powstaje – już na tym etapie dzieci wykazały się aktywnością i pomysłowością.
Druga, zasadnicza część spotkania miała charakter warsztatowy. Po objaśnieniu, na czym polega krótka japońska forma literacka o nazwie haiku, uczniowie przystąpili do indywidualnej pracy twórczej. Najpierw układali wersy z wylosowanych dziesięciu słów i tworzyli do nich barwne ilustracje. Najważniejsze zadanie polegało na stworzeniu własnego haiku: zgodnie z 3 – wersową budową oraz tematyką dotyczącą przyrody i wynikających z jej obserwacji odczuć człowieka.
Nasi uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem, a ich wrażliwość i poetyckie talenty zachwyciły nie tylko panie bibliotekarki i wychowawczynię klasy 4c. Także zawodowy pisarz nie krył zadziwienia i entuzjazmu, gdy dzieci kolejno prezentowały swoje dzieła, naznaczone świeżością spojrzenia i wyraźnym błyskiem talentu. Słowa znane i powszednie nagle nabrały blasku: srebrne chwile, radosny deszcz, szorstka dolina smutków, milczące fiołki, diabeł dni, złote skrzydła brzegu, tajemnica pulsuje, ananas się pyszni, powiewają minuty, chmury rozkwitają, krzyczą pąki, kokarda z mądrych słów, dąb się śmieje, rzeka szuka słońca, ptaki wplątują się w chmury, morze biegnie, spacer płatków śniegu…
W zachwycie i zadumie wysłuchaliśmy na przykład haiku ułożonego przez Ninę Mordal z klasy 4c:
błękitne niezapominajki
rosną na polu
spływają łzy
W ten sposób 90 minut minęło zupełnie niepostrzeżenie, a uczniowie byli tak przejęci, że nawet nie wychodzili na przerwę. Pan Daniel dla każdego miał dobre słowo i fachową poradę, każdy uczestnik został nagrodzony uznaniem i brawami. Dzieci odnosiły się z szacunkiem zarówno do prowadzącego, jak i do siebie nawzajem.
Na zakończenie pisarz został obdarowany pamiątkami i kwiatami, były wspólne zdjęcia i autografy. Długo nie zapomnimy tego spotkania. Pracownice biblioteki serdecznie dziękują p. Hannie Kostrzewskiej za ogromną pomoc w organizacji spotkania.
Pod koniec kwietnia biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję konkursu plastycznego dla uczniów klasy pierwszej. Zadaniem chętnych dzieci było stworzenie ilustracji do samodzielnie przeczytanej książki. Technika i forma prac były dowolne.
W tym roku na konkurs wpłynęły ciekawe prace; część z nich powstała pod kierunkiem wychowawczyni, część pod opieką rodziców.
W wyniku skrupulatnej oceny: wartości, pracochłonności i samodzielności dostarczonych ilustracji, jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Patrycja Skoneczna – „Krecik”
II miejsce – Oskar Kuleta – „Pilot i ja”
III miejsce – Nikola Stefańska – „Garfield”
Wyróżnienia otrzymali:
Prace wszystkich laureatów można podziwiać w bibliotecznej gablocie.
Organizatorki konkursu bardzo dziękują za poświęcony czas i wysiłek wszystkim uczestnikom, a pani Beacie Bellwon oraz rodzicom – za pomoc i dopingowanie naszych uczniów do dodatkowej pracy.
My, uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy!
Tymi słowami przyrzeczenia czytelniczego uczniowie klasy pierwszej potwierdzili, że zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Ale zanim do tego doszło, pierwszoklasiści odbyli całogodzinne zajęcia prowadzone przez p. Iwonę Słomkę. Dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek i korzystania ze szkolnej czytelni. Po wysłuchaniu wiersza „Skarga książki” dzieci samodzielnie opracowały reguły poszanowania książek, chętnie podając przykłady niewłaściwego postępowania. Zajęcia zakończył najważniejszy punkt programu – pierwsze wypożyczenie wybranej przez siebie książki. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali kolorowankę tematycznie związaną z biblioteką. Odtąd - mamy nadzieję – będą już częstymi gośćmi wypożyczalni i czytelni szkolnej.
Zgodnie z wieloletnią tradycją biblioteka szkolna przeprowadziła I etap Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. W tym roku w Słupsku odbędzie się już XXXIII edycja konkursu.
Wszyscy tegoroczni uczestnicy złożyli prace prozatorskie. Po wnikliwej ocenie opowiadań jury postanowiło o następujących wynikach:
I. miejsce – Alicja Piątak, kl. IVc
opowiadanie „Obrona doktoratu cioci Sabiny”, op. Ewa Tyszkiewicz
II. miejsce – Michał Grzegorczyk, kl. Vb
opowiadanie „Kraina Dębów”, op. Marzena Markowicz
III. miejsce – Justyna Maciąg, kl. Vb
opowiadanie „Syrenka schodzi z pomnika”, op. Marzena Markowicz
wyróżnienia:
Wiktor Gerczak, kl. IVb; „Przyjaciel”, op. Ewa Tyszkiewicz
Igor Rosiński, kl. IVs; „Laura”, op. Ewa Tyszkiewicz
Nagrody zostaną wręczone na Gali Samorządu. Pracownice biblioteki serdecznie gratulują laureatom oraz dziękują uczniom i opiekunom za podjęty twórczy wysiłek. Wszystkie prace zostaną wysłane na finał Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.
SPOTKANIE Z PISARKĄ JOLANTĄ NITKOWSKĄ – WĘGLARZ
W połowie grudnia pracownice biblioteki uczestniczyły w spotkaniu ze znaną słupską pisarką Jolantą Nitkowską – Węglarz.
Wydarzenie miało miejsce w gościnnych progach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, było częścią sieci współpracy i samokształcenianauczycieli – bibliotekarzy.
Pani Nitkowska – Węglarz przedstawiła swoje przemyślenia na temat „Baśnie – zmyślone opowieści czy przewodnik po kulturze?” Promocja czytelnictwa.
Autorka i propagatorka pomorskich, a zwłaszcza słupskich baśni opowiadała o początkach swoich pisarskich zainteresowań, o trudzie docierania do historycznych przekazów z dawnych, jeszcze niemieckojęzycznych źródeł.
Głównym celem wystąpienia było uzmysłowienie zebranym, na czym polega odrębność i wyjątkowość pomorskich opowieści ludowych. Pomorskie legendy i baśnie pomagały zrozumieć miejscowe realia, uczyły życia w trudnych warunkach klimatycznych, w świecie groźnym i nieprzyjaznym. W takich warunkach mógł przetrwać tylko człowiek pracowity, skromny i uczciwy. Zawsze jednak był zależny od żywiołów natury, od nieprze widywalnego losu, skazany na bezlitosną śmierć, otoczony fantastycznymi stworami.
Pisarka zwróciła szczególną uwagę na elementy typowe dla pomorskich baśni: ogromną rolę rodziny i zespołowej pracy, pochwałę rozsądku i umiaru, równouprawnienie mężczyzn i kobiet, partnerskie traktowanie dzieci, pokorę wobec żywiołów, marzenia o spokojnym życiu, wyższość moralności nad bogactwem materialnym.
Dwie godziny spędzone z Jolantą Nitkowską – Węglarz były czasem niezwykle wartościowym. Na zakończenie pisarka złożyła autograf specjalnie dla czytelników naszej szkoły.
POLSKA NIEPODLEGŁOŚĆ W SIECI
Biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła kolejną edycję konkursu internetowego „Polska niepodległość w sieci”. Do rywalizacji corocznie przystępują reprezentanci wszystkich klas szóstych. Zadaniem uczestników jest wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Kilka dni po Święcie Niepodległości w szkolnej czytelni stawiły się trzy mieszane pary ze wszystkich klas szóstych. Po wylosowaniu miejsc i zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi, szybkiego czytania ze zrozumieniem i precyzyjnego formułowania odpowiedzi. Łącznie można było zdobyć 18 punktów.
Tegoroczni uczestnicy potraktowali zadanie z wielką powagą; pracowali w bardzo różnym tempie i każdy według własnej metody. Jednak końcowe wyniki okazały się bardzo wyrównane, a minimalnie skuteczniejsi okazali się chłopcy.
Oto końcowe wyniki rywalizacji indywidualnej:
I miejsce – Paweł Łukowicz, kl. VIs – 16,5 pkt.
II miejsce – Stanisław Chilecki, kl. VIa – 16,25 pkt.
III miejsce – Sebastian Kryński, kl. VIb – 15,75 pkt.
Laura Bujak, kl. VIs – 15 pkt.
Helen Aslan, kl. VIa – 14,75 pkt.
Natalia Nejman, kl. VIb – 14,5 pkt.
Klasyfikacja zespołowa okazała się niemal remisowa:
I miejsce – klasa VIs – 31,5 pkt.
II miejsce – klasa VIa – 31 pkt.
III miejsce – klasa VIb – 30,25 pkt.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom niezwykle wyrównanej rywalizacji oraz bardzo wysokiego poziomu umiejętności.
Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Samorządu na zakończenie I półrocza.
M. Lipska, I. Słomka
CAŁA SZKOŁA CZYTAŁA MALUCHOM
Koniec października to czas, gdy najmłodsi uczniowie naszej szkoły stają się wyjątkowymi gośćmi szkolnej biblioteki. Od kilku lat panie: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska organizują uroczyste spotkania dla grup zerowych w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom.”
W tym roku oprócz dwóch zerówek została zaproszona także jedyna klasa pierwsza – Ia. Na spotkaniu z pierwszakami w role lektorów wcielili się kolejno: dyrektor Leokadia Kuper, logopeda Bożena Żytko oraz uczeń klasy IIIb – Kostek Łastowski. Pani dyrektor przeczytała opowieść „Złote kurczęta”, z której dzieci wywnioskowały, że „każda mama kocha swoje dzieci” – bez względu na ich wygląd.Bajeczka „Franek i zielony stworek”, atrakcyjnie zaprezentowana przez panią logopedę, przypomniała słuchaczom, że naprawdę warto dbać o porządek w swoim pokoju.Natomiast historyjka przygotowana przez ucznia z klasy III – „Niegrzeczny jeżyk” – uświadomiła dzieciom, że życie bez przyjaciół jest nie tylko nudne i trudne, ale także niebezpieczne. Klasa pani Beaty Bellwon podziękowała lektorom pięknymi różami.
Bohaterem drugiego spotkania była grupa 0b, którą opiekuje się wychowawczyni Beata Przybylska – Dys. Ci uczniowie wyróżnili się niezwykłymi strojami związanymi ze świętem duchów. W gronie lektorów zasiadły panie: Anna Poturaj – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Hanna Kostrzewska – nauczycielka przyrody i Milena Kaczmarek – logopeda.Pani Ania odczytała wzruszającą bajeczkę „O kotku grubasku”, dzięki której dzieci dowiedziały się, że najważniejszy jest charakter i postępowanie, a nie wygląd człowieka.Nasza przyrodniczka zabrała dzieci na „Wyprawę do lasu”, której bohater przekonał się, że bez przyjaciół nie ma prawdziwej zabawy. Na zakończenie pani logopeda przeczytała książeczkę „Pracowite pszczółki”, która wyjaśniła dzieciom, na czym polega praca tych owadów i jakie korzyści mają z nich ludzie. Dowodem na to był pyszny miodowy przysmak.
Na zamknięcie tegorocznego święta książki przybyła grupa 0a wraz z wychowawczynią Joanną Stróżek.Na uczniów czekały już znamienite lektorki: dyrektor Jolanta Wójtowicz, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Agata Łobocka oraz katechetka siostra Helena. Dzieci z przejęciem wysłuchały pani dyrektor, która przedstawiła opowieść „Miś Remiś musi nosić okulary”. Okazało się, że okulary to żaden wstyd, ale pożytek i dodatek do urody. Nieprzewidzianym efektem specjalnym okazał się chłopiec siedzący wśród słuchaczy – nosi on bowiem okulary identyczne jak te z bajeczki. Następnie pani Agata pięknie odczytała historyjkę „Magiczny księżyc niedźwiadka”, która wytłumaczyła dzieciom, że każdy ma prawo się bać, a prawdziwa odwaga jest wtedy, gdy pokonujemy swój strach. Na zakończenie niezwykłym talentem aktorskim wykazała się siostra Helena, prezentując bajeczkę „Deszczyk na zmartwienie”. Dzieci aktywnie wspierały siostrę i chętnie odpowiadały na pytania do tekstu.
Tegoroczna, ósma już edycja imprezy czytelniczej „Cała szkoła czytała maluchom” była wyjątkowo udana: dzieci wychodziły z biblioteki pełne dobrych emocji i z przekonaniem, że naprawdę warto czytać książki, gdyż przynoszą świetną zabawę oraz uczą, jak radzić sobie w życiu.
Biblioteka serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania, zwłaszcza osobom czytającym, które poświęciły nam swój czas i przygotowały atrakcyjne rekwizyty.
Kalina Jerzykowska to polonistka, teatrolog, dziennikarka, autorka wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych, entuzjastka teatru dziecięcego, laureatka Orderu Uśmiechu - międzynarodowego odznaczenia nadawanego przez dzieci za działania przynoszące dzieciom radość.
Podczas spotkania autorka czytała fragmenty swoich książek, wcielając się w kilka ról jednocześnie. Dzieci chętnie pomagały w interpretacji utworów, tworząc chórki towarzyszące pisarce. Kalina Jerzykowska opowiadała o kulisach powstawania swych utworów, stwierdziła, że pisząc teksty dla najmłodszych czytelników, zawsze myśli o tym, jak rozbudzić w nich zamiłowanie do czytania książek. Chętnie odpowiadała na ciekawe, a czasem wręcz kłopotliwe pytania naszych uczniów.
W ostatniej części spotkania autorka oceniła prace konkursowe wykonane wcześniej przez nasze dzieci – ilustracje do fragmentu książki „Widma z ulicy Wydmowej”. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i książki z dedykacją. Byli to: Klaudia Chramiec z kl. II d, Zuzanna Szanter z kl. II a i Alan Brzozowski z kl. II a.
Uczestnicy pięknie podziękowali autorce za ciekawe, pełne humoru spotkanie. Chętni mogli na miejscu zakupić książki p. Kaliny Jerzykowskiej i otrzymać specjalne rymowane dedykacje. Również szkolna biblioteka wzbogaciła się o trzy tytuły tej autorki z autografami. Serdecznie dziękujemy paniom z biblioteki za zaproszenie i wspaniałe wrażenia.