WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „SAM PRZECZYTAŁEM”
Biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję konkursu plastycznego dla uczniów wszystkich klas pierwszych. Zadaniem chętnych dzieci było stworzenie ilustracji do samodzielnie przeczytanej, ulubionej książki. Technika i forma prac były dowolne.
W tym roku na konkurs wpłynęło dużo ciekawych prac; część z nich powstała pod kierunkiem wychowawczyń, część pod opieką rodziców. Dzieci chętnie tworzyły formy przestrzenne; wykorzystywały plastelinę oraz materiały naturalne: mech, brzozową korę, liście roślin.
W wyniku skrupulatnej oceny: atrakcyjności, pracochłonności i pomysłowości dostarczonych ilustracji, wieloosobowe jury konkursu (panie: Marlena Atalska, Milena Kaczmarek, Marzena Markowicz, Anna Poturaj i Bożena Żytko) postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Pola Kozimor - kl. Id
Hubert Szarek - kl. Id
II miejsce: Lena Bąk - kl. Ia
Maja Mielewczyk - kl. Id
III miejsce: - Wiktoria Jakubek - kl. Ia
Selena Kowalewska - kl. If
Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Mateusz Cabel – kl. Id
Stanisław Czaja – kl. Ib
Gabriela Dąbkowska – kl. Ib
Wiktoria Grzesik – kl. If
Kamila Matulis – kl. Id
Eliza Sztafij – kl. If
Maja Szydloch – kl. If
Dawid Tomczak – kl. Id
Ida Żupnik – kl. If
Nagrodzone i wyróżnione prace można podziwiać w bibliotecznej gablocie.
Organizatorki konkursu bardzo dziękują za poświęcony czas i wysiłek wszystkim uczestnikom, a paniom wychowawczyniom oraz rodzicom – za pomoc i dopingowanie naszych uczniów do dodatkowej pracy.
Nagrody dla wszystkich wymienionych wyżej dzieci zostaną wręczone na podsumowaniu roku szkolnego.
CAŁA SZKOŁA CZYTAŁA PIĘCIOLATKOM
W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” biblioteka szkolna zorganizowała uroczyste spotkanie z oddziałem zerowym. To nasza wieloletnia tradycja, jednak w tym roku po raz pierwszy gościliśmy dzieci pięcioletnie.
Corocznie najmłodsi uczniowie zapraszani są do szkolnej czytelni, gdzie czeka na nich specjalna sceneria oraz niezwykli goście: dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. Dzięki temu spotkaniu uczniowie poznają nowe, ważne osoby – zwykle znane tylko z widzenia. Jednocześnie przekonują się, że naprawdę warto czytać książki, bez względu na to, ile ma się lat i jaką pracę się wykonuje. Ponadto dzieci czują się wyjątkowo istotne, skoro specjalnie dla nich organizuje się spotkanie z udziałem najważniejszych osób w szkole.
Do pięknie udekorowanej czytelni klasa „0” przybyła pod opieką wychowawczyni Agnieszki Babierackiej, gości powitała gospodyni – p. Iwona Słomka.
Jako pierwsza zabrała głos pani dyrektor Leokadia Kuper, która odczytała bajeczkę „Złote kurczęta”. Szczególne zainteresowanie wzbudził strój pani dyrektor – magiczna czapka i różdżka. Dzieci z przejęciem słuchały opowieści, z której wynikał ważny wniosek, że „każda mama kocha swoje dzieci” – bez względu na to, jak wyglądają.
Następnie zabrał głos pan Marek Owsiński – nauczyciel wuefu, znany niektórym dzieciom z zajęć gimnastyki korekcyjnej. Dzięki temu nawiązał ze słuchaczami bardzo dobry kontakt, prezentując pięknie ilustrowaną opowieść o samochodziku Franku „Wyprawa do lasu”. Dzieci po raz kolejny dowiedziały się, że warto mieć przyjaciół, z którymi spędza się czas, którym się pomaga i z którymi można się dzielić tym, co mamy.
Na zakończenie wystąpiła pani Milena Kaczmarek – specjalistka logopedii. Przygotowała dla dzieci książeczkę „Pracowite pszczółki” i zaprezentowała ją przebrana za pszczołę. Dzieci usłyszały, jak pożyteczne są te niewielkie owady, a następnie z lubością smakowały prawdziwy pszczeli miód.
Satysfakcji dopełniły upominki przygotowane przez panie bibliotekarki – każdy uczeń otrzymał pamiątkową zakładkę oraz słodycze. Przy akompaniamencie teledysku promującego kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” nasi goście z wielkim przejęciem obejrzeli wystawkę książek dla dzieci, a następnie powrócili do swojej sali.
Tegoroczne święto czytania książek było wyjątkowo udane, radosne i pełne miłych niespodzianek. Dzięki niemu nasi najmłodsi podopieczni na pewno będą miło wspominać i kojarzyć szkolną bibliotekę oraz głośne czytanie książek. Z pewnością będą także czuć się pewniej na terenie szkoły wśród nowo poznanych nauczycieli i pracowników.
Małgorzata Lipska, Iwona Słomka
KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
W marcu biblioteka szkolna finalizuje ministerialny „Program rozwoju czytelnictwa”, który pamiętamy z ubiegłorocznego głosowania na wymarzone książki.
Z bogatej listy zaproponowanej przez naszych uczniów zostały zakupione zwycięskie tytuły: głównie książki pisarzy współczesnych (polskich i zagranicznych), atrakcyjne bajeczki dla najmłodszych, pozycje popularnonaukowe, a nawet słuchowiska.
W szkolnej czytelni można obejrzeć wystawkę wszystkich zdobytych książek - razem 174 egzemplarze, na łączną kwotę: 2.718,34 zł.
Dodatkową atrakcję stanowi powieść młodzieżowa „Igor”, która posiada osobisty wpis autorki – mieszkającej w Ustce Barbary Ciwoniuk. Autograf zdobyły panie bibliotekarki podczas spotkania z pisarką.
Uczniowie klas II-VI oglądają wystawkę z ogromnym zainteresowaniem – wiele osób nie może się doczekać dnia, gdy książki z czytelni trafią do wypożyczania.
LITERACKIE TALENTY
Zgodnie z wieloletnią tradycją biblioteka szkolna przeprowadziła I etap Międzynarodowego Konkursu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.
Pod opieką nauczycielek języka polskiego powstawały opowiadania i mini-powieści na dowolny temat.
Po wnikliwej analizie złożonych prac jury konkursu ogłosiło następujące wyniki:
KLASY I – III
Nina Mordal – kl.3c (op. Beata Bellwon), opowiadanie „Nie można przenieść morza”
Alicja Piątak – kl.3c (op. Beata Bellwon), opowiadanie „Wakacje Rózi”
KLASY IV – VI
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom, a paniom polonistkom bardzo dziękujemy za pomoc w aktywizowaniu młodych twórców.
Wszystkie prace złożone w bibliotece zostały wysłane do Słupska na Międzynarodowy Konkurs Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.
Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Samorządu na podsumowaniu I półrocza.
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
POLSKA NIEPODLEGŁOŚĆ W SIECI
Biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła kolejną edycję konkursu internetowego „Polska niepodległość w sieci”. Do rywalizacji corocznie przystępują reprezentanci wszystkich klas szóstych. Zadaniem uczestników jest wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W czwartek 26 listopada w szkolnej czytelni stawiły się trzy mieszane pary ze wszystkich klas szóstych.
Po wylosowaniu miejsc i zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi, szybkiego czytania ze zrozumieniem i precyzyjnego formułowania odpowiedzi. Łącznie można było zdobyć 18 punktów.
W wieloletniej historii tego konkursu nie zdarzyła się nigdy taka sytuacja, jak tym razem. Jak zawsze uczestnicy pracowali w bardzo różnym tempie i każdy według własnej metody. Jednak końcowe wyniki okazały się niewiarygodne: tak wysoki i wyrównany poziom wszystkich uczniów wprawił jury konkursu w osłupienie. W efekcie wszyscy uczestnicy zmieścili się na podium, a rywalizacja zespołowa zakończyła się totalnym remisem: każda klasa zdobyła dokładnie 34 punkty.
A oto końcowe wyniki rywalizacji indywidualnej:
I miejsce: Piotr Bagiński, kl. VIs – 17,5 pkt.
Nina Kozimor, kl. VIb – 17,5 pkt.
II miejsce: Michał Gnaciński, kl. VIa – 17 pkt.
Gabriela Kozłowska, kl. VIa – 17 pkt.
III miejsce: Izabella Tarasiewicz, kl. VIs – 16,5 pkt.
Jakub Traczyk, kl. VIb – 16,5 pkt.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom niezwykle wyrównanej rywalizacji oraz bardzo wysokiego poziomu umiejętności.
Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Samorządu na zakończenie I półrocza.
M. Lipska, I. Słomka
Jest pomysłodawczynią i autorką serii biograficznych powieści o wielkich Polakach "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" - 2010 rok”, "W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" - 2011 rok. "Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku" - 2012 rok, "Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim" - 2013 rok. W swoim dorobku ma już 30 książek i wspaniałe nagrody.
Podczas spotkania pani Anna czytała fragmenty swoich książek. Opowiadała o kulisach powstawania kolejnych utworów, podając wiele ciekawych przykładów. Zwróciła uwagę na pracę ilustratora, gdyż czytany tekst można lepiej zapamiętać właśnie dzięki ciekawym ilustracjom. Autorka stwierdziła, że pisząc teksty dla najmłodszych czytelników, zawsze myśli o tym, jak ich rozbawić i rozbudzić zamiłowanie do czytania książek. Chętnie odpowiadała na ciekawe, a czasem wręcz kłopotliwe pytania.
W ostatniej części spotkania oceniła prace wykonane wcześniej przez nasze dzieci – komiks na temat „Na tropie tajemnic naszego regionu”. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i książki z dedykacją. Byli to: Marcin Szcześniak i Emilia Chilońska z klasy III b oraz Ksawier Mateja i Dominik Smołuch z klasy III d. Uczestnicy pięknie podziękowali autorce za ciekawe, pełne humoru spotkanie, a w zamian otrzymali zakładki do książek z autografem. Nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia.
Serdecznie dziękujemy paniom z biblioteki za zaproszenie i wspaniałe wrażenia.
W PODRĘCZNIKOWYM SZALE.
Nowy rok szkolny to zawsze nowe wyzwania i zadania. Jednak tegoroczny start był najtrudniejszy od wielu lat dla prawie wszystkich: nauczycieli, rodziców i uczniów, zwłaszcza tych z klas I, II, i IV.
Jednak największy ciężar spadł na barki pań bibliotekarek, bo to właśnie one musiały zorganizować dostawę nowych podręczników, a następnie przygotować je do wypożyczenia uczniom. W sumie przyjęto do księgozbioru 1.366 egzemplarzy podręczników i przygotowano do wydania uczniom 933 zeszyty ćwiczeń. Panie: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska rozpoczęły pracę już w połowie sierpnia, dzięki czemu wydawanie pierwszych egzemplarzy można było zacząć już w pierwszym tygodniu września.
Wyjątkowo dużo pracy pochłonęły podręczniki dla klas pierwszych, gdyż każdy uczeń otrzymał dwie książki, a każda musiała zostać podpisana imieniem i nazwiskiem ucznia. Tę czynność sumiennie wykonały wychowawczynie wszystkich sześciu klas.
Ogromnym wyzwaniem okazały się podręczniki dla klas czwartych, bo dla każdego ucznia przeznaczono aż 9 książek. W drugim tygodniu września uczniowie odwiedzili bibliotekę kilkukrotnie z poszczególnymi przedmiotowcami, aby maksymalnie usprawnić wydawanie kolejnych podręczników i ułatwić pracę nauczycielom.
Klasy drugie były najbardziej oswojone z wypożyczaniem podręczników, gdyż miały z tym do czynienia przez cały ubiegły rok. Ale tym razem każde dziecko otrzymało aż trzy książki; ich podpisaniem w większości musiały zająć się wychowawczynie – uczniowie podczas wakacji chyba zapomnieli, jak się pisze…
Niniejszym biblioteka szkolna zakończyła wydawanie podręczników i może przystąpić do wypożyczania lektur oraz innych książek. Wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość, zaś wychowawczyniom klas młodszych – za wydatną pomoc.
Jednocześnie informujemy, że w październiku biblioteka będzie całkowicie zamknięta, gdyż zostanie przeprowadzona inwentaryzacja księgozbioru – zadanie bardzo żmudne i odpowiedzialne. Z tego względu prosimy o wcześniejsze wypożyczenie potrzebnych książek, tak aby przewidziane prace uczniów i nauczycieli mogły przebiegać bez zakłóceń.