Od 23 kwietnia do 5 czerwca dwudziestu nauczycieli z Ustki, z Gminy Ustka i Gminy Miastko przeszło szkolenie żeglarskie na żaglówkach typu slup (2 żagle) na Jeziorze Bobięcińskim.
SP 2 reprezentowali: Aldona Feszler, Gabriela Troczyńska i Marek Owsiński. We wrześniu rozpoczną oni szkolenie uczniów naszej szkoły.
Gabriela Troczyńska
Miło nam poinformować, że uczennice klasy 8e zajęły wysokie lokaty w VII edycji Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji – Zuzanna Michońska zajęła trzecie miejsce, a Oliwia Bochniak otrzymała wyróżnienie.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
Gratulacje laureatom złożyli także: Marek Biernacki – przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego, Bożena Żuk – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – prezes Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, inicjator i główny juror Konkursu oraz Prezydentka Miasta Słupska – Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
Oliwia Bochniak, Zuzanna Michońska i Jan Chilecki zostali również wyróżnieni przez Burmistrza Miasta Ustka za zaangażowanie w rozwój morskości miasta.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Beata Zduniak
Dnia 12 maja 2022 r. troje naszych finalistów VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji oraz trzech uczniów z 8e odbyło czterogodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „PorFavor”
Wyprawa okazała się nie lada wyzwaniem, ponieważ mocno wiało. Młodzi żeglarze przeżyli jednocześnie chwile radości i grozy. Uczestnicy przekonali się, że morze kształtuje charakter, integruje załogę i wymusza pokonywanie swoich ograniczeń.
Dziękujemy Kapitanowi Janowi Piernikarczykowi za bezpieczne dopłynięcie do portu i wiele emocji.
Gabriela Troczyńska
6 kwietnia 2022 r. odbył się etap finałowy VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji
Naszą szkołę reprezentowali:
Miło nam poinformować, że wśród uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami nawigacyjnymi, znalazły się Oliwia Bochniak i Zuzanna Michońska. W maju uczennice wezmą udział w gali finałowej, w Gdańsku. Wtedy też dowiemy się, kto został tegorocznym Mistrzem Nawigacji.
Gabriela Troczyńska
Rozpoczyna się rekrutacja uczniów do projektu „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Żagle Wiedzy”.
Projekt realizowany jest w okresie od stycznia 2021 do grudnia 2022 r.
Projekt jest skierowany do uczniów oraz nauczycieli z następujących szkół Gminy Miasto Ustka:
Rekrutacja jest prowadzona w każdej szkole oddzielnie.
Celem projektu jest wsparcie łącznie w latach 2021-2022 120 uczniów, w tym 45 uczniów/uczennic z Miasta Ustka, z potrzebami w obszarze kompetencji kluczowych i z niesprecyzowanymi predyspozycjami zawodowymi oraz 20 nauczycieli, w tym 8 z Miasta Ustka, z brakami umiejętności w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych u dzieci.
Działania w projekcie:
Termin rekrutacji: 29 marca – 15 kwietnia 2022 r.
Dokumenty należy składać zgodnie z „Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w projekcie” w sekretariacie szkoły biorącej udział w projekcie.
Niezbędne informacje można uzyskać w Biurze Projektu w Urzędzie Miasta Ustka, tel. 59 815 43 72, e-mail: ahrywniak@um.ustka.pl oraz u koordynatorki projektu w szkole p. Gabrieli Troczyńskiej, e-mail: g.troczynska@sp2.ustka.pl
ZAPRASZAMY!
Pliki do pobrania:
Załączniki:
21 marca, jak co roku, w naszej szkole obchodzono Dzień Patrona, kmdra Bolesława Romanowskiego.
Z tej okazji w hali sportowej uczniowie klas siódmych i ósmych zatańczyli „Belgijkę”, a młodsi, z klas 1-3, uczestniczyli w żeglarskich grach i zabawach. Dzieci rywalizowały także w turnieju „Dwóch ogni” oraz budowały modele statków.
Gabriela Troczyńska
25 listopada to Dzień Misia. Uczniowie klasy 1a, z wychowawcą Anną Poturaj, upamiętnili to święto po marynarsku.
Gabriela Troczyńska
25 listopada 2021r. w Szkole Podstawowej nr 2 w ramach wymiany doświadczeń odbyło się samokształceniowe spotkanie dyrektorów szkół podstawowych ze Słupska. Z zaproszenia dyrektora Cezarego Tokarczyka skorzystało 11 dyrektorów z SP1, SP2, SP3, SP4, SP8, SP9, SP10, SP11. Obecni byli także dyrektorzy Młodzieżowego Domu Kultury, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce Iwona Perużyńska.
Moderatorem zebrania był dyrektor szkoły Cezary Tokarczyk.
Temat spotkania dotyczył Realizacji kompetencji kluczowych w edukacji morskiej na przykładzie Szkoły Podstawowej nr 2 im. kmdra B. Romanowskiego w Ustce.
W czasie prezentacji Gabriela Troczyńska, animatorka edukacji morskiej w SP2, przedstawiła programy o tematyce morskiej zrealizowane w szkole, np. Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy, Ogólnopolski Program Żeglarski PolSailing 2016- 2018, Pomorze na morze oraz realizowane obecnie Pomorski program edukacji morskiej i Wiatr w żagle wiedzy.
Prelegentka wiele uwagi poświęciła sposobowi realizacji kompetencji kluczowych w ramach edukacji morskiej z podziałem na poszczególne przedmioty.
Omówiła także działania uczniów i nauczycieli w zakresie współpracy z klubami żeglarskim, np. OPTY Ustka, a także ProSport Bobięcino. Zaprezentowała sukcesy uczniów w konkursach o tematyce morskiej, np. w Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji czy Festiwalu Piosenki Marynistycznej i towarzyszącym mu ogólnopolskich konkursach o tematyce morskiej. Przybliżyła również działania finansowane z Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Miasto Ustka, np. półkolonie, obozy żeglarskie czy możliwość zdobycia patentu motorowodnego. Nie zabrakło także informacji o cyklicznych wydarzeniach wpisanych w tradycje szkoły, np. Komandory, Dzień Patrona czy Festyn Rodzinny.
Uczestnicy spotkania z wielką uwagą obejrzeli prezentację i wysłuchali wystąpienia.
Na zakończenie goście otrzymali prezenty promocyjne związane z SP2 i partnerem szkoły Centrum Sportów Wodnych „OPTY”, materiały poglądowe oraz książkę, zaprzyjaźnionego ze szkołą autora, Ludwika Gólskiego „Dzieje żeglugi”.
Gabriela Troczyńska
Uczniowie klasy 8e (Zuzanna Michońska, Oliwia Bochniak, Damian Gorczyński i Jan Chilecki) brali udział w pierwszych w tym roku warsztatach „Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich", które przygotowują uczniów do Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Zajęcia odbyły się w sali konferencyjnej ODN w Słupsku 26 października 2021r. Prowadził je kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski.
Program szkolenia obejmował: wyznaczanie kierunków geograficznych, oznaczanie pozycji na mapach morskich, nanoszenie pozycji oraz wyznaczanie kursów.
Celem warsztatów, a docelowo konkursu, jest upowszechnianie edukacji morsko-żeglarskiej, ale także podnoszenie kompetencji matematyczno-przyrodniczych uczniów, praktyczne wykorzystanie wiedzy matematycznej i geograficznej, podniesienie poziomu kompetencji nawigacyjno-kartograficznych i przygotowanie dzieci do samodzielnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych, praca z mapą i przyrządami nawigacyjnymi, podejmowanie decyzji oraz kalkulacja matematyczno-nawigacyjna.
Gabriela Troczyńska
W dniach 22-24 września nasi uczniowie, wraz z kolegami z innych usteckich szkół, brali udział w rejsie Gdańsk- Hel. Projekt realizowany był przez Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka, dzięki dofinansowaniu Miasta Ustka.
Po zaokrętowaniu na żaglowcu „Baltic Beauty” dzieci rozpoczęły przygodę z żeglarstwem.
Najpierw było ognisko integracyjne, na którym nie zabrakło ciekawostek i anegdot na temat życia na żaglowcu. Opowiadał je kapitan Robert Smagoń. Był także czas na chwilę historii. Uczniowie dowiedzieli się, że Twierdza Wisłoujście to zabytkowy obiekt Gdańska leżący nad Martwą Wisłą, dawniej położony przy głównym wejściu do portu. Najważniejszymi zadaniami twierdzy były: kontrola statków kupieckich, ich ochrona oraz nawigacja światłem latarni. Do XIX wieku miała również znaczenie militarne.
Rejs i dodatkowe atrakcje były dla wszystkich uczestników wielką przygodą. To promocja aktywności i zwalczanie siedzącego trybu życia. Żeglarstwo to doskonała forma spędzania wolnego czasu, która łączy sport i rekreację, uczy współpracy, odpowiedzialności i samoobsługi.
Gabriela Troczyńska
18 września dzieci z kola żeglarskiego, pod opieką pani Anny Poturaj, udały się do Centrum Sportów Wodnych OPTY, aby kibicować naszym żeglarzom biorącym udział w regatach XI Memoriału Jana Kołpy.
W zawodach startowali: Weronika Duduś z klasy VI a, Maria Rębarz z klasy VII c, Karol Radomski z klasy VIII a oraz nasi absolwenci i byli uczniowie: Alicja Piątak, Filip Sikorski, Artur Radomski oraz Martyna Lemańczyk.
Regaty przyniosły ze sobą mnóstwo emocji. Bardzo silny wiatr był ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników- dla mlodych żeglarzy z CSW OPTY Ustka oraz gości z klubu żeglarskiego ORLE ze Szczecinka.
Tym bardziej z dumą informujemy, że
w klasie Optymist C
w klasie Optymist B
Z kolei w klasie 420 wygrała zaloga:
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Anna Poturaj