Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci z oddziału przedszkolnego wyruszyły wspólnie z rodzicami na ognisko do Orzechowa. Jedną z atrakcji stanowił przejazd ciuchcią. Rodzice dojechali na umówione miejsce swoimi samochodami i kiedy wszyscy byli już w komplecie, zaczęła się wspólna impreza.
Podczas spaceru po okolicy dzieci zbierały szyszki potrzebne do zaplanowanych zawodów – przedszkolaki kontra rodzice. Jak przystało na zabawy w lesie, było: rzucanie szyszką do celu, slalom między kawałkami pnia, przeskakiwanie przez konary. Nie obyło się bez przeciągania liny i przechodzenia pod nią. Na ognisku nie mogło zabraknąć kiełbaski, którą dzieci upiekły pod okiem rodziców i potem zjadły z apetytem. Ognisko było także okazją do zaprezentowania możliwości wokalnych dzieci i dorosłych. To tylko niektóre atrakcje z leśnej zabawy. Tak naprawdę chodziło o integrację dzieci i rodziców oraz wspólnie spędzony czas.
Nasza szkoła propaguje zdrowy styl odżywiania, dzięki czemu nasi podopieczni mogli posmakować potraw z owoców i warzyw, przygotowanych przez nauczycielki klas młodszych.
Przedszkolaki pod wodzą „Cytrynki” przybyły na degustację.
Surówki, szaszłyki owocowe i soczek posmakowały im tak bardzo, że nie obeszło się bez dokładki.
W ramach zajęć poświęconych tematyce ekologicznej przedszkolaki rozwijały wrażliwość na piękno i czystość przyrody.
Zrozumiały potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego. Poznały istotę recyklingu, symbole recyklingu i oznaczenia pojemników przeznaczonych do segregowania odpadów. Zdobyły wiadomości na temat pozyskiwania surowców wtórnych i możliwości przetwarzania ich na nowe produkty. Własnoręcznie wykonały grzechotki z rurek po ręcznikach papierowych. Uświadomiły sobie znaczenie czystego powietrza dla zachowania życia na ziemi.
Wraz z nadejściem długo wyczekiwanej wiosny zawitało do nas bogactwo kolorów, zapachów i smaków. Na straganach pojawiły się już świeże warzywa, które warto wprowadzić do codziennej diety. Dzień 15 kwietnia 2016 roku w naszej szkole był DNIEM Z WITAMINKĄ.
Maluchy z oddziału przedszkolnego mogły uczestniczyć w prezentacji i degustacji zdrowej żywności. Była to świetna okazja do podsumowania wiedzy na temat warunków, jakie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Sprawne funkcjonowanie organizmu zależne jest od wielu czynników. Przedszkolaki dowiedziały się o tym, jednocześnie poznając swój organizm. Utrwaliły nazwy związane z częściami ciała, dowiedziały się, jakimi zmysłami odbierają wrażenia z otoczenia.
Podczas różnego rodzaju zajęć i zabaw stosowały pojęcia określające stosunki przestrzenne: nad, pod, za, przed, obok, rozróżniały prawą i lewą stronę ciała. Rozwijały słuch fonematyczny, ćwiczyły umiejętność globalnego odczytywania wyrazów. Doskonaliły spostrzegawczość wzrokową, wrażliwość: słuchową, dotykową i zapachową. Rozwijały umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji u siebie i u innych. Poznały wpływ przeżywanych emocji na sposób funkcjonowania organizmu.
Nie mogąc się doczekać nadejścia „Pani Wiosny" wspólnymi siłami założyliśmy w naszej sali „Zielony ogródek". Dzieci mogły same posadzić rośliny, dbać o nie, a przy okazji obserwować ich rozwój.
Nie minęło kilka dni, a na naszym stoliku zrobiło się zielono. Teraz kilkulatki każdego dnia sprawdzają, co się zmieniło, które rośliny wykiełkowały, jak bardzo urosły od poprzedniego dnia. Korzyści z takich działań są różnorodne. Dzieci uczą się odpowiedzialności, wzbogacają wiedzę, co jest niezbędne do wzrostu roślin oraz wyciągają wnioski ze swoich obserwacji.
22 marca dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w apelu zorganizowanym z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Występ uczniów klas trzecich bardzo im się podobał. Maluchy wtórowały oklaskami w trakcie śpiewanych piosenek. Przedstawienie wprowadziło je w atmosferę nadchodzącej Wielkiej Nocy.
21 marca obchodziliśmy, jak corocznie, Dzień Patrona Szkoły. Dzieci z oddziału przedszkolnego po raz pierwszy poznały postać kmdra Bolesława Romanowskiego.
Tego dnia spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by wspólnie uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych. Rywalizując w różnych konkurencjach dzieci hartowały ciało i kształtowały ducha walki.
16 marca klasa „0” została zaproszona do czytelni. Bez wątpienia dużym przeżyciem dla dzieci było czytanie bajek przez panią dyrektor Leokadię Kuper, która przebrana za wróżkę zaczarowała przedszkolaki. Siedziały jak zaklęte, wsłuchane w treść opowieści.
Zaskoczeniem dla maluchów była nowa rola, w jakiej wystąpił pan Marek Owsiński, znany im z zajęć gimnastyki korekcyjnej. Okazało się, że jest też dobrym lektorem. Dodatkowym urozmaiceniem bajki o pszczołach przedstawionej przez panią logopedę Milenę Kaczmarek były wafle posmarowane miodem. Atrakcję stanowiła również możliwość obcowania z dużą ilością książek dla dzieci przygotowanych specjalnie na tę okazję przez panie bibliotekarki. Każdy przedszkolak wypatrzył coś dla siebie. Pewne jest, że dzieci, którym czytelnia została zaprezentowana w ten sposób, wrócą do niej z wielką przyjemnością.
Nasze zainteresowania
Nasze zainteresowania – pod takim hasłem odbyły się zajęcia, w trakcie których dzieci opowiadały o swoich pasjach. Dowiedziały się także, co daje ludziom hobby i jakie może mieć ono znaczenie dla ich rozwoju.
Poznały wiele zawodów. Miały okazję użyć maszyny do szycia. Zaprojektowały samodzielnie strój. Założyły hodowlę roślin. Wykonały też własne instrumenty muzyczne.
Bal karnawałowy
5 lutego dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się m.in. w bohaterów bajek Walta Disneya.
Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów bawili się wesoło, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku, jak również zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dzień Dziadka to dni szczególne w kalendarzu. Dzieci z klasy „0” przygotowały dla swoich bliskich program artystyczny.
Wnuczęta z przejęciem śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły, a goście ze wzruszeniem przysłuchiwali się ciepłym słowom skierowanym pod ich adresem. Oczywiście nie mogło zabraknąć własnoręcznie zrobionych przez dzieci prezentów oraz słodkiego poczęstunku.
Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy z bardzo dużym zaangażowaniem pomagali w przygotowaniach do uroczystości.
Pierwszy śnieg
Pierwszy śnieg to wspaniała okazja do poszerzenia wiedzy pięciolatków na temat charakterystycznych cech zimy. Dzieci mogą bezpośrednio obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, badać właściwości fizyczne wody, śniegu i lodu.
Poprzez gry i zabawy na śniegu kształcą umiejętność zgodnego współdziałania, uczą się bezpiecznych zachowań, dobierania ubrań odpowiednio do pogody, a przy okazji dobrze się bawią.
Nowy rok pod znakiem gościnności
W pierwszej połowie stycznia dzieci utrwaliły swoją wiedzę o porach roku. Poznały nazwy miesięcy. Rozmawiały o wesołym okresie, pełnym zabaw i radości, czyli o panującym obecnie karnawale.
Miały okazję gościć swoich kolegów i koleżanki z pierwszej klasy. W trakcie ich wizyty wykazały się serdecznością i życzliwością. Bez wahania dzieliły się swoimi zabawkami i zapraszały do wspólnej zabawy.
Stroimy choinkę
Nic tak nie wzmacnia więzi emocjonalnej dziecka z rodziną jak wspólnie spędzony czas.
W ramach tygodniowego bloku tematycznego „Moja rodzina” zostały zorganizowane zajęcia, w trakcie których rodzice wraz ze swoimi pociechami stworzyli ozdoby na naszą klasową choinkę. Z pomocą dorosłych dzieci wykonały kolorowe łańcuszki, błyszczące bombki z szyszek i białe bałwanki. Pięciolatki z dumą prezentowały swoje dzieła. Dzień ten był dniem wyjątkowym. Nasze drzewko jest już ubrane i wszyscy wiedzą, że święta są tuż, tuż. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w zajęciach.
„Brzechwolandia”
16 grudnia uczniowie klasy „0” znaleźli się w zaczarowanym świecie poezji i piosenki. Na scenie ujrzeli spektakl pełen przygód, w którym głównymi bohaterami były zabawki. Przedszkolaki miały okazję poznać mniej popularne i przypomnieć sobie znane wiersze Jana Brzechwy, takie jak: „Leń”, „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Atrament”, „Znaki przestankowe”.
Mikołajki w klasie „0”
W dziecięcym kalendarzu można odnotować kilka naprawdę ważnych dat. Jedną z nich jest niewątpliwie 6 grudnia, czyli oczekiwanie na wizytę św. Mikołaja. W tym roku odwiedził on dzieci z klasy „0” osobiście. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj przy kominku „zbudowanym” wspólnie przez „małe elfy” i panią Agnieszkę, obdarował wszystkie pięciolatki prezentami i poprosił, aby były grzeczne przez cały następny rok.
Spotkanie z pielęgniarką
9 grudnia gościliśmy panią pielęgniarkę Alicję Polan, która opowiedziała o swojej pracy oraz o tym, co trzeba robić, aby być zdrowym. Zaprezentowała elementy stroju i pokazała narzędzia, których używa. Dzieciom bardzo podobał się pokaz prawidłowej techniki mycia zębów, któremu towarzyszyło wyjaśnienie, dlaczego ważna jest systematyczna higiena jamy ustnej. Pani Alicja przypomniała także pięciolatkom, jak należy się zachować w sytuacji, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc.
Bajki i baśnie pod parasolem
Na przełomie listopada i grudnia pięciolatki powędrowały do krainy bajek i baśni. Jednym z elementów zajęć był teatr cieni. Dzieci mogły przy pomocy samodzielnie wykonanych kukiełek odgrywać role teatralne. Sprawdziły także swoje umiejętności literackie, biorąc udział w konkursie na najpiękniejszą bajkę. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom „Wspaniałego bajkopisarza”. Dodatkową atrakcją dla dzieci były baśnie czytane przez rodziców.
Andrzejki
27 listopada grupa „0” uczestniczyła w szkolnej zabawie andrzejkowej. Tego dnia dzieci zapoznały się z jednym z polskich obrzędów. Imprezę poprowadziły prawdziwie wróżki i czarownice, które stworzyły idealną atmosferę do wspólnych wróżb, czarów. Odczytywanie przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Dzieci uważnie słuchały, co dana wróżba dla nich znaczy. Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami. Jedną z atrakcji stanowił poczęstunek zorganizowany przez rodziców.
Dzień Pluszowego Misia
W dzień poświęcony pluszakom dzieci przyniosły do szkoły ukochane maskotki. Każde z nich chciało zaprezentować swojego małego przyjaciela. Bardzo chętnie opowiadały, jak spędzają z nimi czas. Misiaki pomogły również w edukacji przedszkolaków. Dzieci mogły porównywać wielkość, kształt, kolor, wyszukiwać podobieństwa i różnice. Pluszowy miś był także tematem zajęć przeprowadzonych przez panią mgr Lidię Klein na języku angielskim.
Logopeda radzi
Chętny do współpracy rodzic to nieoceniony skarb! Wiedząc o tym, pani mgr Milena Kaczmarek przeprowadziła 3 i 10 listopada br. zajęcia logopedyczne. Rodzice dowiedzieli się, jak w prosty i przyjemny sposób wspomagać prawidłowy rozwój mowy swoich pociech. Zaproponowane ćwiczenia i zabawy przyniosły wiele radości zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom.
W teatrze
24 listopada grupa „0” odwiedziła Teatr Lalki Tęcza w Słupsku. Dzieci obejrzały spektakl „Piękna i bestia”. Dzięki barwnej scenografii, przepięknej muzyce i realistycznym marionetkom – świat przedstawiony w sztuce był prawdziwie baśniowy. Dzieci mogły przenieść się do krainy wyobraźni. Wspólny wyjazd do teatru był dla nich prawdziwym przeżyciem.
Październik w naszej grupie
W październiku dzieci z oddziału przedszkolnego poznawały kolorową jesień. Rozmawiały m.in. o charakterystycznych cechach tej pięknej pory roku i o wartościach płynących ze spożywania warzyw i owoców oraz odbywania częstych spacerów.
Trzeci tydzień października poświęcony był samodzielności. Dzieci sprawdzały, jakie umiejętności już opanowały, a nad jakimi muszą jeszcze popracować. Ćwiczyły sprawne rozbieranie i ubieranie się. Założyły kącik małego badacza, aby samodzielnie badać różne substancje i pobudzać wrażliwość zmysłów. Rozmawiały o poprawnym i niepoprawnym zachowaniu się w różnych sytuacjach dnia codziennego. Ważnym sprawdzianem był udział w apelu „Bal Wszystkich Świętych”, który zdały wzorowo.
W kolejnym tygodniu dzieci poznawały zwierzęta domowe oraz dziko żyjące. Zdobywały informacje na temat ich wyglądu i sposobu życia jesienią. Nauczyły się należytej opieki nad zwierzętami domowymi, np.: kotem, psem i rybkami.
W związku ze zbliżającym się Dniem Czystego Powietrza uczestniczyły w zabawach badawczych. Wykonywanie doświadczeń pozwoliło im na samodzielne wyciąganie wniosków i przyniosło wiele radości.
„Zdrowe odżywianie, czas na drugie śniadanie”
We wrześniu dzieci z grupy 0A pod kierunkiem wychowawczyni p. Ewy Krawiec uczyły się, jak ważna dla zdrowia jest higiena i jak właściwie należy dbać o czystość ciała i zębów.
30.09.2015 r. dzieci wzięły udział w szkolnej akcji „Zdrowe odżywianie, czas na drugie śniadanie”. Z pomocą rodziców na stole pojawiło się zdrowe i pyszne śniadanie. Było mleko, owoce, warzywa, a także kolorowe kanapki, które dzieci same sobie przygotowywały według własnej wyobraźni i pomysłów. Zdrowe drugie śniadanie wszystkim bardzo smakowało.
W poszukiwaniu jesieni
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci z grupy 0A wraz z wychowawczynią p. Ewą Krawiec 29 września br. wybrały się do lasu na poszukiwanie oznak jesieni. W lesie dzieci znalazły kolorowe liście, szyszki, jarzębinę i kwitnące wrzosy. Zebrane dary jesieni zabrały do szkoły. W klasie zostały one wykorzystane do urządzenia kącika przyrody, który następnie został wzbogacony o skarby z przydomowego ogródka.
Spotkanie z policjantem
28.09.2015 r. na zaproszenie wychowawcy p. Ewy Krawiec do dzieci z grupy 0A przyszła na spotkanie pani sierż. Ewa Nadolna, która jest funkcjonariuszem Policji.
Dzieci poznały rolę policjanta w utrzymaniu porządku w ruchu drogowym, zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz dowiedziały się, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi.
Uczniowie zerówki wykazali ogromne zainteresowanie, zadawali mnóstwo pytań.
Na zakończenie pani sierżant wręczyła wszystkim dzieciom opaski odblaskowe. Dzieci obiecały je nosić, zwłaszcza w drodze do szkoły i ze szkoły.