28 marca 2015 r. młodzi żeglarze z klasy IVa wraz z opiekunką Panią Anną Poturaj gościli na XIX Festiwalu Piosenki Marynistycznej Łajba 2015 w Słupsku, który organizuje zaprzyjaźniona z nami Szkoła Podstawowa Nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego.
Impreza ta wraz z towarzyszącymi jej konkursami: Ogólnopolskim Konkursem Plastycznym i Ogólnopolskim Konkursem Dziennikarskim o Laur Słupskich Kotwic, pomaga młodym i uzdolnionym dzieciom rozwijać uzdolnienia plastyczne, dziennikarskie i fotograficzne.
Z dumą ogłaszamy, że laureatką Festiwalu Piosenki marynistycznej została Karolina Guzowska z klasy Vb. Zaśpiewała piosenkę pt. „Kołysanka”. Wygrała rejs po Bałtyku. III miejsce w kategorii zespół zdobyła nasza Melodyjka za piosenkę „Słuchaj morza”. Opiekunką nagrodzonych jest Pani Bożena Świedzińska. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim w kategorii fotoreportaż zdobyli:
Opiekunką obu wyróżnionych uczniów jest Pani Iwona Piotrowska.
Burmistrz Ustki Pan Jacek Graczyk przyznał wyróżnienie dla ucznia klasy Va Igora Białka za osiągnięcia sportowe w żeglarstwie.
Wszystkim zwycięzcą gratulujemy sukcesu!
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
3 grudnia 2014 r. młodzi żeglarze z klas IV i VI wraz z opiekunką Anną Poturaj wzięli udział w ciekawych zajęciach z komunikacji społecznej w Centrum Pomocy Dzieciom.
Pani Paulina - instruktorka z CPD przygotowała dla naszych uczniów kilka zabaw i ćwiczeń, podczas których dzieci musiały wykazać się umiejętnością pracy w grupach. Rozwijanie kompetencji społecznych, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, pomaganie sobie nawzajem i umiejętność przewidywania to cel, do którego zmierzamy wychowując przyszłych żeglarzy.
Dziękujemy Panu komandorowi Leszkowi Kasperowiczowi i Panu Hubertowi Bierndgarskiemu z Klubu Jachtowego OPTY za pomoc w zorganizowaniu zajęć, udział w nich i podarowanie dzieciom żeglarskich gadżetów: kompasów, wodoodpornych toreb i pojemników na telefony.
Kliknij, aby obejrzec zdjęcia.
Grupa piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce zwyciężyła w projekcie edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy" i pojedzie na obóz żeglarski do Jastarni. Projekt realizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ligę Morską i Rzeczną i finansowany przez Unię Europejską.
Celem projektu był rozwój kompetencji kluczowych uczniów. Działania proponowane w ramach projektu dotyczyły tematyki morskiej i żeglarstwa. W projekcie wzięło udział ponad 10000 uczniów ze szkół naszego województwa. Szkolną opiekunką grup projektowych była p. Anna Poturaj. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w zajęciach w szkole, w pikniku naukowym, w warsztatach edukacyjnych oraz w praktycznych zajęciach żeglarskich na jeziorze Jasień. Na konkurs młodzi żeglarze przygotowali 3 projekty: "Makieta mariny żeglarskiej w Ustce"(grupa 1), "Gablota przyrodnicza- Skarby Bałtyku znalezione na plaży w Ustce" (grupa2) oraz "Model kładki obrotowej w porcie Ustka w skali 1:100" (grupa 3). Ta praca spodobała się jury konkursu i pokonała projekty z 650 szkół z województwa pomorskiego. Na obóz żeglarski pojadą: Maja Konieczna, Agnieszka Paszkowska, Wanesa Szyc, Patryk Gołąb, Katarzyna Koteras i Andrzej Szurek.
"Na konkurs projektów grupa III wykonała model nowej kładki obrotowej w porcie w Ustce w skali 1: 100. Wybraliśmy ten temat, ponieważ działająca dopiero od grudnia kładka obrotowa, a właściwie most, jest urządzeniem prototypowym, jedyną taką konstrukcją w Europie! Stał się też, obok naszej usteckiej Syrenki, nowym symbolem Ustki. Łączy oba brzegi rzeki Słupi i zachodnią oraz wschodnią część miasta. Z kładki korzystają mieszkańcy, turyści i pojazdy uprzywilejowane. Jest to potężna konstrukcja ze stali, ma 57 metrów długości, szerokość pomostu wynosi 4 metry, waży 80 ton. Najbardziej charakterystycznym elementem mostu jest 24-metrowy pylon, na którym oparta jest kładka. Napędzana silnikiem elektrycznym konstrukcja uchylana jest w kierunku morza. Otwarcie trwa 4 minuty. Kładka robi wspaniałe wrażenie - jest elegancka i piękna. Autorem projektu jest słupska pracownia Colloseum, a wykonawcą firma Hydro-Naval z Ustki. Nasza grupa projektowa została zaproszona na uroczystość otwarcia kładki w grudniu przez Pana Burmistrza Ustki. Informacje o kładce czerpaliśmy przede wszystkim z prasy lokalnej i ze strony internetowej Urzędu Miasta. Praca nad projektem była trudna i czasochłonna. Model wykonaliśmy z papieru: brystolu, kartonu, wycinanek, z pudełek od zapałek, słomek do napojów, pudelka od kremu i cienkiego sznurka. Najpierw musieliśmy wykazać się wiedzą matematyczną, tj. przeliczyć metry na centymetry i policzyć długość każdego elementu kładki w skali 1:100. Nasz model ma 57 cm długości, 4 cm szerokości, 24 cm wysokości pylonu. Najtrudniej było sklejać elementy kładki z charakterystycznym splotem w kształcie kosza. Następnie chłopcy zrobili pylon z pudełek od zapałek, które skleili klejem Magik. Kładka zawisła na pylonie przy pomocy linki z włókna sztucznego, który się nam rozwiązywał, więc zastosowaliśmy wiedzę o węzłach żeglarskich. Wykorzystaliśmy węzły płaskie, a końcówki linek zatopiliśmy świeczką. Kładka obraca się na pudełku od kremu i przytwierdzona jest do kartonowego podłoża klejem, a pylon ma odciągi ze sznurka. Dziewczynki namalowały rzekę Słupię i chodniki w porcie. Na koniec przykleiliśmy szlaban ze słomek od napojów. Pracowało nam się dobrze, a problemy rozwiązywaliśmy wspólnie z opiekunką. Dzięki tej pracy rozwinęliśmy nasze sprawności manualne, wiedzę matematyczną, wiedzę o węzłach żeglarskich i nauczyliśmy się pracować w grupie. Podzieliliśmy się pracą tak, że chłopcy robili obliczenia matematyczne, pisali notatki na bloga i rozwiązywali trudności techniczne, a dziewczynki mierzyły, wycinały, kleiły, wydzierały i malowały. Nasz projekt jest piękny. Podziwiają go nasi koledzy i nauczyciele na wystawie w holu szkoły oraz na stronie Internetowej naszej szkoły. Jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego i liczymy na zwycięstwo w konkursie o uczestnictwo w obozie żeglarskim."
Uczestnicy projektu morskiego „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” zakończyli w czerwcu pracę nad projektami, które wezmą udział w konkursie o tygodniowy obóz żeglarski w Gdańsku.
Gotowe prace zostały wystawione w szkole na dolnym holu i cieszą się zainteresowaniem kolegów, nauczycieli i rodziców.
24 kwietnia 2014r. żeglarze z klas piątych, wraz z opiekunem p. Anną Poturaj, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”. Warsztaty na temat: „Pomorscy piraci. Historia, gry i zabawy" prowadził Pan Rafał Foltyn. W ciekawy i zabawny sposób zaprezentował on młodym żeglarzom życie, wyprawy na długich smoczych łodziach i oręż Wikingów oraz innych bałtyckich rabusiów. Siedzibą muzeum jest piękny i kameralny Zamek Książąt Pomorskich. Uczniowie zwiedzili też zamek, poznali jego historię i dzieje rodów pomorskich, które go zamieszkiwały. Warsztaty bardzo się podobały uczestnikom, obiad smakował, a pogoda dopisała. Ahoj!
„Łajba 2014”
Dnia 13 marca 2014 r. ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”, towarzyszącego Festiwalowi Piosenki Marynistycznej „Łajba 2014”. I i II miejsce zdobyli uczniowie naszej szkoły. „Złotą kotwicę” otrzymała Wiktoria Bilko uczennica kl. VI a za fotoreportaż o ćwiczeniach ratowników morskich na statku SAR 3000 MS ORKAN „Oby to były zawsze ćwiczenia” - opiekun pani Beata Górna. „Srebrną kotwicę” otrzymał Mikołaj Mordal uczeń kl. V b za fotoreportaż „Bezpieczeństwo – najważniejsza zasada na morzu” – opiekun pani Iwona Piotrowska.Naszym laureatom towarzyszyła grupa żeglarzy młodszych z klasy III a wraz z opiekunką panią Anną Poturaj.
ŻEGLARZE PROWADZĄ BLOGI
Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do odwiedzania naszych blogów, które prowadzimy na www.blox.pl. Opisujemy nasze żeglarskie przygody - spotkania, wycieczki, pikniki, zajęcia na wodzie, itp. Jednocześnie Urząd Marszałkowski ma możliwość kontroli postępów naszej pracy nad realizacją projektu uczniowskiego. Przypominamy, że grupa I tworzy projekt mariny żeglarskiej, grupa II wykonuje gablotę przyrodniczą o skarbach Bałtyku, grupa III buduje model kładki pieszej w porcie w skali 1:100.
Adresy blogów:
Rozpoczęły się zajęcia żeglarskie dla chętnych uczniów z klas V, którzy uczestniczą w projekcie edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”. Zajęcia prowadzi nauczycielka i żeglarka pani Anna Poturaj. Jest to projekt Urzędu Marszałkowskiego, współfinansowany przez Unię Europejską i budżet państwa, realizowany przy współpracy z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza. Nasze działania dotyczą tematyki morskiej i żeglarskiej. Założeniem projektu morskiego jest powiązanie wiedzy zdobytej podczas zajęć pozalekcyjnych z umiejętnościami zdobytymi w trakcie praktycznych zajęć na wodzie.
Zwycięzcy konkursu projektów pojadą na darmowy tygodniowy obóz żeglarski.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
Paweł Zblewski z klasy III a został zwycięzcą konkursu „Wodne pasje – sporty wodne w Ustce: żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing”. II miejsce zajął Dawid Mikołajczak z klasyIII b. Projekt realizowany był przez Dom Kultury w Ustce w ramach środków pozyskanych ze Słowińskiej Grupy Rybackiej. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i pokonkursowa wystawa prac plastycznych odbyły się 22 listopada. Atrakcją dla dzieci był koncert szant w wykonaniu Krzysztofa Piechoty.
ŻEGLARZE NA PIKNIKU
Uczniowie klas V, którzy uczestniczą w projekcie morskim „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” wzięli udział w edukacyjno-żeglarskim pikniku w Zaleskich. Organizatorem pikniku była fundacja NAVIGARE Mateusza Kusznierewicza. W programie pikniku było spotkanie z mistrzem świata w windsurfingu Piotrem Myszką, szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej i wspólne śpiewanie szant.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
Na zaproszenie Domu Kultury w Ustce uczniowie klasy III a i III b wraz ze swoimi nauczycielkami p. Anną Poturaj i p. Alicją Sokołowską, uczestniczyli w zajęciach promujących żeglarstwo i kitesurfing – „Wodne pasje - sporty wodne w Ustce”. Zajęcia prowadzone były przez żeglarza i dziennikarza Huberta Bierdgarskiego i jedyną w Ustce kiteserferkę Martynę Strzelec, którzy w ciekawy sposób opowiadali o swoich pasjach. 30 października br. nasi trzecioklasiści wzięli udział w konkursie plastycznym na temat były sportów wodnych. Dzieci pracowały techniką kredek akwarelowych. Nagrodzone prace będą prezentowane w Domu kultury 22 listopada 2013r. Projekt jest finansowany ze środków Słowińskiej Grupy Rybackiej.
REJS ŻEGLARZY PO MORZU BAŁTYCKIM
27 września br. żeglarze z klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce - uczestnicy projektu morskiego „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”2012/2013 - wzięli udział w rejsie redowym po morzu jachtem s/y Enif. Miłosz, Sandra, Natalia, Karolina, Wiktoria, Michał i Bartek wraz z opiekunką – żeglarzem jachtowym panią Anną Poturaj oraz sternikami: Mieczysławem Markiewiczem i Krzysztofem Rycykiem wyruszyli w morze przy dobrej pogodzie: temperatura powietrza 16 stopni, wiatr 3 w skali Beauforta, humory wyśmienite, jacht pełnomorski 12-metrowy. Im byliśmy dalej od brzegu, tym pogoda stawała się gorsza. Zaczął padać deszcz, wiatr się zmienił do 5 stopni, fale targały jachtem jak spławikiem. Zrobiło się zimno. Płynęliśmy na foku, ale kiedy okazało się, że silnik nie pracuje, musieliśmy postawić jeszcze grota. Popłynęliśmy dalej w morze. Odpowiednim halsem, na pełnych żaglach i przy oklaskach obserwujących z nabrzeża turystów wpłynęliśmy do portu. To była wielka przygoda, której nigdy nie zapomnimy! Dziękujemy panu Burmistrzowi i Klubowi Jachtowemu w Ustce za zorganizowanie rejsu. Liczymy na dalszą współpracę w zakresie wychowania morskiego.
Ahoj! Anna Poturaj
Żeglarz na medal
W dniach 14-15.09.2013r. na wodach jeziora Jamno odbyły się Regaty o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Marszałka ZP Andrzeja Jakubowskiego. W tych prestiżowych zawodach I miejsce w klasie Optymist grupa B. zajął uczeń naszej szkoły Sebastian Czyż z Jacht Klub Ustka.
W roku szkolnym 2012/2013 uczestniczyliśmy w Projekcie Edukacji Morskiej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, współfinansowanym przez Unię Europejską i budżet państwa , a realizowanym przy współpracy z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną. Projekt skierowany jest do uczniów klas piątych szkół podstawowych, do gimnazjów, a nawet przedszkoli. Celem projektu jest przede wszystkim rozwój kompetencji kluczowych: matematycznych, naukowo-technicznych, komunikowanie się w języku polskim i obcym, przedsiębiorczość i inicjatywność, ekspresja kulturalna, kompetencje społeczne i obywatelskie. Niezwykle ważnym celem zakładanym w projekcie jest też wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej- że jesteśmy znad morza, morscy. Działania proponowane w ramach projektu, prowadzonego pod hasłem "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy", dotyczą tematyki morskiej i żeglarskiej, nawiązując do bogatej tradycji morskiej naszego regionu. Założeniem projektu jest powiązanie wiedzy zdobytej w szkole podczas zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 8 spotkań po 2 godziny lekcyjne z każdą grupą projektową, z umiejętnościami zdobytymi w trakcie praktycznych zajęć na wodzie. Dodatkową atrakcją ma być udział w żeglarskich piknikach naukowych, wycieczkach do muzeum oraz uczestniczenie w obozie żeglarskim podczas wakacji dla 10 % wyróżnionych uczniów.
Szkolną opiekunką projektu została nauczycielka, a prywatnie żeglarka- Anna Poturaj. Aby przygotować się do realizacji zadań szkolnego opiekuna grup projektowych, wzięłam udział w kursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku w wymiarze 24 godzin + 6 godzin pracy własnej. Zajęcia odbywały się w ODN w Słupsku i uczestniczyli w nich nauczyciele z okolic Wejherowa, Lęborka, Bytowa, Ustki i Słupska. Na zakończenie kursanci musieli napisać swoje mini-projekty zajęć morskich. Uczestniczyłam też w konferencji regionalnej w ramach projektu edukacji morskiej zorganizowanej przez Departament Edukacji i Sportu przy UMWP w Gdańsku oraz w konferencji na zakończenie projektu zorganizowanej przez Fundację Navigare M. Kusznierewicza. Przygotowana do pracy metodą projektu, posiadająca dostateczną wiedzę na temat żeglarstwa, rozpoczęłam pracę z chętnymi uczniami z klas V. Doboru uczestników dokonali wychowawcy po rozmowie z rodzicami uczniów, na podstawie ocen z zachowania i zainteresowaniami. Zaskoczeniem dla mnie było to, że na 20 osób, które zadeklarowały swój udział w projekcie morskim jest tylko 6 chłopców. W naszym projekcie uczestniczą dzieci i wnuki żeglarzy, marynarzy , rybaków, bezrobotnych, rolników, urzędników, a nawet sierota z Naszego Domu, z miasta i okolicznych wsi. Utworzyłam 3 grupy projektowe, które wybrały tematykę do realizacji i dla rozróżnienia kolor. Grupa I Niebiescy wybrali temat: "Mieszkańcy krajów nadbałtyckich". Swój wybór uzasadnili tym, że uczą się języka niemieckiego i angielskiego, interesują się geografią i krajami europejskimi i byli członkami klubu europejskiego i często mają kontakt z turystami z Niemiec i Danii podczas wakacji. Celem ich pracy ma być poznanie specyfiki Morza Bałtyckiego i zwyczajów ludzi, którzy nad nim mieszkają. Grupa II Zieloni wybrali tematykę żeglarską: "Hej żeglujże, żeglarzu". Kilkoro z nich pochodzi z rodzin o tradycjach żeglarskich i morskich. Chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat żeglarzy żeglarstwa i żeglowania. Chcą spotykać się z ciekawymi ludźmi morza i pływać na jachtach. Grupa III Czerwoni wybrali temat: "Skarby Bałtyku". Interesują się florą i fauną Morza Bałtyckiego, jej zasobami , skarbami bogactwami naturalnymi. Chcą poznać przepisy na smaczne potrawy z ryb, badać zasolenie wód Bałtyku, spotykać się z ciekawymi ludźmi i robić doświadczenia z wodą. Wszyscy uczestnicy projektu zadeklarowali, że chcą się dobrze bawić, wyjeżdżać na wycieczki, pływać na jachtach i wygrać obóz żeglarski. Kompetencje kluczowe: świadomość i ekspresja kulturalna- Uczniowie podczas pierwszych zajęć wykonali skrzynie skarbów i udekorowali je elementami morskimi: żaglówki, ryby, rozgwiazdy itp. Do skrzyń wkładają swoje wytwory- prezentacje, opracowania, materiały. Dziewczynka z grupy II wykonała w pracowni ceramicznej, do której uczęszczana zajęcia artystyczne jacht marzeń. Inna, z grupy III zrobiła na szydełku z włóczki ośmiornicę i z pomocą swojego taty- pejzaż morski techniką wypalania w drewnie. Chłopiec z grupy II zrobił makramę z cienkiego sznurka żeglarskiego. Wspólnie malowaliśmy farbami prace plastyczne przedstawiające żaglowce. Grupa I zrobiła z kartonu flagi wszystkich krajów nadbałtyckich, ich nazwy i stolice. Dziewczynka z grupy III samodzielnie wymyśliła i wykonała grę planszową "Skarby Bałtyku". Kompetencje kluczowe: informatyczne i naukowo-techniczne- Dzieci przygotowując się do zajęć korzystają z Internetu, materiał zapisują na nośniku i prezentują go przy użyciu laptopa, projektora na ekranie. Wykonaliśmy szereg doświadczeń z wodą, lodem, bursztynem, zrobiliśmy kompasy z gwoździa i korka, badaliśmy, co sprzyja pływalności łódki.,Kompetencje kluczowe: komunikacja i posługiwanie się językami obcymi- Dziewczynki z grupy I napisały listy w języku niemieckim i angielskim do kolegów z Niemiec i Danii, w których opisały naszą szkołę, piękną Ustkę i projekt morski. Listy zostały wysłane na adresy osób wyszukanych w Internecie. Poczucie tożsamości regionalnej- Wszyscy uczestnicy projektu uczą się przygotowywać potrawy regionalne z ryb. Wykonaliśmy też książkę kucharską z potrawami z ryb. Dziewczynki z grupy III nauczyły się piec tort "Przysmak kapitana", który był prezentem dla kapitana Edwarda Zająca. Kompetencje społeczne i obywatelskie- Nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 9 w Słupsku, która również uczestniczy w projekcie morskim. Nasze szkoły łączą też osoby patronów, którzy byli komandorami, a nasza przyjaźń pięknie wpisuje się w ideę dwumiasta. Zaprosiliśmy dzieci wraz z opiekunkami Iwoną Poźniak i Beatą Grądzką do naszej szkoły na spotkanie z ciekawymi ludźmi morza- kapitanem Edwardem Zającem, samotnym żeglarzem i zwycięzcą regat atlantyckich i komandorem Ryszardem Kwiatkowskim, byłym wiceburmistrzem Ustki i żeglarzem. SP 9 zaprosiła nas na Ogólnopolski Festiwal Marynistyczny "Łajba", który odbył się w Słupskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Nasz uczeń został laureatem Złotej Kotwicy w kategorii fotoreportaż.
W maju, ramach projektu wyjechaliśmy do GOK w Potęgowie na warsztaty edukacyjne. Przejazd autokarem, zajęcia z instruktorami i obiad zapewniają organizatorzy za darmo. 6 czerwca byliśmy na praktycznych zajęciach żeglarskich nad Jeziorem Lubowidzkim koło Lęborka, gdzie dzieciaki m wreszcie mogły połączyć teorię z praktyką i wraz z instruktorami z Fundacji Navigare Mateusza Kusznierewicza zrobić pierwsze kroki żeglarskie na wodzie. Oprócz pływania uczniowie mieli zajęcia z ratownictwa, poznali historię i tradycje żeglarskie, wiązali węzły i śpiewali szanty. Dzieci cieszą się z atrakcyjnych wyjazdów, są zadowolone ,że uczestniczą w czymś innym, ciekawym, że są członkami elitarnej grupy. One już wiedzą, że żeglarstwo to wspaniała przygoda, to sposób na ciekawe życie, to pasja i przygoda. A poza tym żeglarstwo, pojmowane jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu i kształtowania charakteru młodego człowieka, jest doskonałym środkiem wychowawczym. Kto wie, może uda mi się w nich zaszczepić bakcyla morskiego i doczekamy się następców wielkich żeglarzy? Życzę sobie i im tego z całego serca, bo wspaniale jest robić coś z zamiłowania.
Anna Poturaj
nauczyciel i opiekun grup projektowych w projekcie morskim
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Ustce
6 czerwca 2013 r. grupa żeglarzy z klas piątych pojechała nad jezioro Lubowidzkie koło Lęborka na praktyczne zajęcia żeglarskie. Wyjazd zorganizowała Fundacja Navigare Mateusza Kusznierewicza. Przez 7 godzin młodzi żeglarze uczyli się i bawili pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Podczas zajęć z ratownictwa z Jackiem ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomie - sztuczne oddychanie i masaż serca. Jerry poprowadził wesołe zajęcia z marynistyk i - dzieci śpiewały szanty, tańczyły, uczyły się wiązać węzły marynarskie. Poznały historię żeglarstwa i tradycje żeglarskie. Od Marka dowiedziały się, jak wygląda życie na morzu, dlaczego statki toną, jak ratować życie na morzu. Uczniowie żeglowali po jeziorze jachtami Dezeta z Michałem, Krystianem i Natalią. Każdy obsługiwał żagle - foka i bezana, oraz sterował jachtem. Tego dnia dopisała nam pogoda i humory. Zjedliśmy też pyszny obiad.
11 maja, w lesie niedaleko Wydmy Orzechowskiej, odbył się chrzest morski uczniów klas piątych, którzy uczestniczą w projekcie morskim. Pan leśniczy Kiedrowski przygotował nam drewno na ognisko, wyremontował wiaty ze stołami i ławami oraz schody i punkty widokowe na wydmie. Aby otrzymać dyplom chrztu morskiego, uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą żeglarską, ale też kondycją. Przejście Orzechowskiej Wydmy to prawdziwy survival, ale przy okazji możliwość poznania flory i fauny wybrzeża oraz przyjemność bycia razem w pięknych okolicznościach przyrody. Wspólnie rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Żeglarze otrzymali drugie imiona, np. Wesoła Foczka, Ognisty Desant, Biały Szkwał itp. Nasz następny wyjazd na praktyczne zajęcia żeglarskie, tym razem na jeziorze Lubowidz koło Lęborka, odbędzie się 5 czerwca.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
19 kwietnia gościliśmy w naszej sali kapitana motorowodnego i wiceprezesa Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Zenona Jasika, a prywatnie dziadka uczestnika projektu Miłosza Wardeckiego z klasy Va. Pan kapitan jest organizatorem letnich obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży nad jeziorem w Białym Borze. Zaprezentował nam pokaz slajdów przedstawiających życie na obozie. Opowiadał, jak wygląda szkolenie teoretyczne i praktyczne na jachtach, egzamin na stopień żeglarza, zakwaterowanie w namiotach i posiłki w obozowej stołówce. Nas szczególnie zainteresował ceremoniał chrztu morskiego, który czeka nas w maju.
Panu kapitanowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy!
18 kwietnia uczestnicy projektu morskiego pod opieką p. Anny Poturaj, wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Zaleskich, pojechali do Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie. Uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych, na których dzieci robiły z gliny pamiątkowe medaliony oraz papier czerpany. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji na temat krajów nadbałtyckich - ich historii i współczesności. Żeglarze mieli chwilę odpoczynku na placu zabaw, a potem obiad i turniej wiedzy o państwach Morza Bałtyckiego. To był udany wyjazd, podczas którego dopisywały nam humory i pogoda.
Dziewczęta z Grupy III projektowej – "Czerwone" spotkały się tym razem w domu opiekunki projektu Anny Poturaj 2 lutego, aby upiec tort dla kapitana Edwarda Zająca i ozdobić go wizerunkiem jego ukochanego jachtu "Holly", którym zwyciężył w regatach oceanicznych w 2012 roku. Tort ten był słodkim poczęstunkiem dla naszych gości - żeglarzy i rówieśników ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Słupsku. Po zgromadzeniu odpowiednich produktów, przystąpiłyśmy do pracy.
Wersja trudniejsza - do przygotowania na lądzie:
Składniki na 1 biszkopt (potrzebne 3 biszkopty):
Wykonanie:
Żółtka z cukrem utrzeć na masę, białka ubić mikserem, dodać mąkę i proszek, piec ok. 20 minut. Krem: najlepiej kupić gotowe kremy firmy "Gelwe", przygotować wg przepisu. Nasączyć biszkopty, posmarować powidłami i kremami. Udekorować pisakami cukrowymi, kolorową posypką i innymi jadalnymi ozdobami. My ozdobiliśmy tort wizerunkiem jachtu.
Wersja łatwiejsza - do przygotowania na jachcie:
Zamiast pieczenia biszkoptów, wykorzystujemy gotowe blaty biszkoptowe kupione w sklepie.
Grupa I projektowa – "Niebiescy" spotkali się 5 marca.
Natalia Jabłonowska i Eliza Galek zaprezentowały listy napisane w języku niemieckim i języku angielskim. W tych listach umieściły informacje o naszym pięknym mieście, o szkole nr 2 i jej uczniach i o realizowanym przez nas projekcie morskim.
Dziewczynki ozdobiły koperty elementami morskimi, wspólnie wybraliśmy adresatów naszych listów: dziewczynę z Berlina i chłopca ze Sztokholmu. Adresy znaleźliśmy w Internecie. Teraz z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.
Grupa II projektowa – "Zieloni" odbyli spotkanie 15 marca, podczas którego Wiktoria Bilko zaprezentowała swój jacht marzeń. Został on wykonany przez nią z gliny w pracowni ceramicznej. Wykonaliśmy też wstępnie projekt dyplomu dla uczestników projektu morskiego na chrzest morski.
Uczyliśmy się śpiewać szantę wybraną przez grupę.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
Rozmawiali uczestnicy
Projektu Edukacji Morskiej – uczniowie klas V
Z dumą informujemy, że nasz żeglarz Mikołaj Mordal z klasy IVb otrzymał Złotą Kotwicę w XII Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o Laur Słupskich Kotwic. Nagrodę tę dostał za fotoreportaż „Morze to woda, ludzie i wiatr”, na którym uwiecznił grupę morsów podczas kąpieli w lodowatym Bałtyku. Gala, podczas której wręczono nagrodę, odbyła się podczas Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba” 16 marca w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Gośćmi festiwalu, który corocznie organizuje Szkoła Podstawowa Nr 9 ze Słupska, byli młodzi żeglarze z klasy IIa pod opieką Anny Poturaj. Nasze koło żeglarskie współpracuje z SP 9 w ramach projektu morskiego. Ponadto Mikołaj Mordal, Jakub Palanis i Sebastian Czyż, należący do Szkolnego Klubu Jachtowego „OPTY”, otrzymali nagrody Burmistrza Ustki za sukcesy sportowe i wygrane regaty w klasie Optymist.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
4 lutego 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Ustce odbyło się spotkanie uczniów klas V uczestniczących w Projekcie Edukacji Morskiej "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy" z kapitanem Edwardem Zającem - samotnym żeglarzem, człowiekiem wielce zasłużonym dla Ustki i żeglarstwa polskiego, wielokrotnie nagradzanym za swoje rejsy przez Polski Związek Żeglarski i redakcję miesięcznika "Żagle", zwycięzcą regat oceanicznych, mających początek w Wielkiej Brytanii, a zakończonych na portugalskich Azorach. Naszym drugim gościem był wiceburmistrz Ustki komandor Ryszard Kwiatkowski, którego pasją jest żeglarstwo, który godnie reprezentuje nasze miasto podczas regat morskich, dla którego wychowanie morskie dzieci i młodzieży usteckiej jest sprawą priorytetową. Spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Pan kapitan zaprezentował nam film z rejsu swoim ukochanym jachtem "Holly", opowiadał o samotnym żeglowaniu i morskich przygodach, m.in. o spotkaniu z wielorybem, o bezinteresownej pomocy żeglarzy z innych krajów, o przyjaźniach nawiązanych podczas rejsów, o swoich słabościach i chwilach grozy, które przeżył na oceanie. Kapitan opowiadał też o swoim dzieciństwie i młodości, w której zaczytywał się książkami o tematyce morskiej i marzył o dalekich podróżach. Wiceburmistrz Ryszard Kwiatkowski mówił o tym, że Ustka, jako miasto nadmorskie, chce wychować sobie młodych żeglarzy i stworzyć im jak najlepsze warunki do realizacji ich pasji. Zaprosił też dzieciaki do wspólnego żeglowania w maju br. Spotkanie zorganizowała Anna Poturaj, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2, opiekunka koła żeglarskiego i grup projektowych, a prywatnie żeglarz. W spotkaniu uczestniczyli też zaproszeni przez nas koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku, którzy również realizują projekt morski pod opieką p. Iwony Poźniak. Dzieci otrzymały od naszych gości słodycze, opiekunki - kalendarze, a na zakończenie spotkania wszyscy raczyli się rogalikami i tortem, który upiekły dziewczynki z III grupy projektowej. Uczniowie SP nr 2 w Ustce otrzymali zaproszenie na Konkurs Morski "Łajba" organizowany przez SP 9 ze Słupska. Goście zwiedzili również salę nr 4, w której odbywają się zajęcia żeglarskie, wystawę prac malarskich przedstawiających żaglowce, gazetkę na temat projektu morskiego, galerię zdjęć z zajęć żeglarskich oraz jacht klasy Optymist, wypożyczony z Klubu Jachtowego OPTY, dzięki uprzejmości komandora Leszka Kasperowicza - przyjaciela usteckich młodych żeglarzy. Jachcik służy nam do nauki żeglowania.
Kliknij, abyu obejrzeć zdjęcia.
Test opracowała Anna Poturaj
" Niebiescy" – I grupa projektowa realizująca temat: "Mieszkańcy krajów nadbałtyckich" – spotkali się na swoich trzecich zajęciach 15 stycznia 2013 roku. Bartosz Stępniak przygotował z internetu mapę Morza Bałtyckiego z wyróżnionymi krajami położonymi nad nim. Korzystaliśmy też z mapy Europy, która znajduje się w naszej sali żeglarskiej nr 4. Wspólnie omawialiśmy położenie krajów nadbałtyckich, języki, flagi, stolice, tradycje, style życia, literaturę, muzykę, sport, sławnych obywateli itp. Naszą wiedzę czerpaliśmy z dostępnej w sali literatury (albumy), internetu i doświadczeń zdobytych podczas zajęć Klubu Europejskiego. Zrobiliśmy też prezentację na tablicy klasowej, na której obok nazwy państwa, umieściliśmy jego stolicę i flagę. Wybraliśmy szantę, którą nauczymy się śpiewać podczas naszych zajęć i zaprezentujemy ją publicznie na chrzcie morskim w maju.
Pod koniec zajęć uczyliśmy się budowy jachtu OPTYMIST.
"Zieloni" – II grupa projektowa pracująca nad tematem "Hej, żeglujże żeglarzu" – spotkali się 18 stycznia 2013 roku. Wiktoria Bilko przygotowała prezentację na temat: Typy żaglowców. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, przedstawiające sławne żaglowce.
Miłosz Wardecki zaprezentował sposób wykonania plecionki z cienkiego sznurka - juzingu. Oglądaliśmy też zdjęcia z wyprawy żeglarskiej na Mazury jachtem Maxus 33, którą odbyła latem nasza opiekunka Anna Poturaj. Uczyliśmy się też budowy jachtu OPTYMIST. Wybraliśmy szantę pt. "Kubański szlak", której będziemy się uczyć podczas naszych spotkań.
"Czerwoni" – III grupa projektowa, która poznaje "Skarby Bałtyku", spotkała się 17 stycznia br. Natalia Nadolna przygotowała prezentację na temat: "Opis rybołówstwa na Bałtyku". Korzystała z internetu, laptopa i projektora. Uczniowie oglądali zdjęcia przedstawiające poławiane ryby oraz typy kutrów rybackich, pływających po Morzu Bałtyckim, które zgromadziła opiekunka grupy. Następnie wybraliśmy szantę pt. "Pijany żeglarz" i próbowaliśmy ją śpiewać. Pod koniec zajęć zapoznaliśmy się z budową jachtu OPTYMIST. Sandra Jarosz przyniosła na zajęcia wykonaną przez siebie na szydełku ośmiornicę oraz zrobiony przy pomocy taty - obraz wypalony na desce, przedstawiający żaglowiec na morzu. Wszystkie skarby zawędrowały do naszej skrzyni.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
Następne spotkanie w lutym - WYWIAD Z KAPITANEM ZAJĄCEM
(4.02. 2013 o godz. 15.45 ) Ahoj! Anna Poturaj
Grupa I "Niebiescy" spotkali się 8 stycznia 2013 r. w domu opiekunki Anny Poturaj, gdzie przygotowali potrawy według przepisów z krajów nadbałtyckich. Nasz wybór padł na śledzie, które są chętnie spożywane zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów: Niemców, Rosjan, Litwinów, Szwedów i Duńczyków. Śledzie matjasy zostały wcześniej zamoczone w zimnej wodzie (ok. 12 godzin), odsączone i posypane pieprzem. Następnie każdy płat śledzia zwinęliśmy w rolmops, umieszczając w jego wnętrzu farsz: kawior, suszone pomidory, żurawinę, ser, suszone śliwki lub prażone migdały. Naszą potrawę umieściliśmy w zalewie z octu, cukru i oliwy, włożyliśmy do słoja i zanieśliśmy do burmistrza Ustki w celu degustacji. Bartek Stępniak, Michał Raczyński, Natalia Jabłonowska i Eliza Galek zaprojektowali okładkę do książki kucharskiej, w której umieściliśmy przepisy na śledziki. Oto nasze przepisy:
Składniki:
Składniki:
ŚLEDZIKI PO SZWEDZKU
Składniki:
ŚLEDZIKI PO NIEMIECKU
Składniki:
ŚLEDZIKI PO POLSKU
Składniki:
Grupa II "Zieloni" spotkała się 11 stycznia 2013 r. Miłosz Wardecki przygotował prezentację na temat historii żeglarstwa na świecie i w Polsce na przestrzeni wieków. Przygotowując się, korzystał z Internetu, a podczas prezentacji - z laptopa i projektora. Tego dnia do naszej sali przywieziono jacht klasy Optymist, który nasza opiekunka Anna Poturaj wypożyczyła z Jacht Klubu Żeglarskiego OPTY w Ustce. Komandor klubu Leszek Kasperowicz udostępnił nam tę łódkę na czas trwania projektu morskiego w celach szkoleniowych. Miłosz Wardecki, Wiktoria Bilko, Oktawia Kaczmarek i Ola Kaliszczuk prace bosmańskie rozpoczęli od wyszorowania łodzi.
Grupa III "Czerwoni" spotkała się 10 stycznia 2013 r. Swoją prezentację na temat "Flora i fauna Morza Bałtyckiego" przedstawiła Laura Sutowska. Ona również korzystała z i Internetu, laptopa i projektora. Następnie grupa wybrała szantę, której chce się nauczyć, aby zaprezentować się podczas chrztu morskiego.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
Żeglarze z klas V rozpoczęli realizację projektu "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy". Opiekunką grup projektowych jest nauczycielka Anna Poturaj - żeglarz jachtowy. Celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów w zakresie: porozumiewania się w języku ojczystym i w języku obcym, kompetencji matematycznych i naukowo-technicznych, kompetencji informatycznych, umiejętności uczenia się, kompetencji społecznych i obywatelskich, inicjatywność i przedsiębiorczość oraz świadomości i ekspresji kulturalnej. Działania realizowane przez nas w ramach projektu dotyczą tematyki morskiej i żeglarstwa i odwołują się do bogatej tradycji morskiej Ustki. Założeniem projektu jest powiązanie wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole z umiejętnościami rozwijanymi w trakcie zajęć żeglarskich na wodzie. Przez kilka najbliższych miesięcy będziemy zgłębiać wybrane przez nas zagadnienia, gromadzić i szeregować wiedzę, aby na koniec przedstawić ją w atrakcyjnej formie. W ten sposób stworzymy prezentacje multimedialne, gry planszowe, modele żaglowców, książki kucharskie, gazetkę szkolną. Będziemy też systematycznie przekazywać informacje o naszej pracy w zakładce : Wychowanie morskie na stronie Internetowej szkoły. Będziemy się też spotykać z ludźmi morza - obiecał nam spotkanie kapitan Edward Zając- zwycięzca regat oceanicznych, wiceburmistrz Ryszard Kwiatkowski- żeglarz i erudyta oraz Zenon Jasik- organizator obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie projektu weźmiemy udział w tradycyjnym chrzcie morskim.
Przed nami też:
Podczas pierwszych spotkań z opiekunką, które odbyły się w dniach 11, 12 i 13 grudnia 2012r. ,każda grupa wybrała temat do realizacji, przydzieliła sobie zadania oraz wykonała skrzynię skarbów, do której będziemy zbierali nasze materiały.
Grupa I - NIEBIESCY, to uczniowie z klasy Vd, którzy będą realizować temat:
"MIESZKAŃCY KRAJÓW NADBAŁTYCKICH".
Bartek Stępniak i Michał Raczyński przygotują mapę krajów położonych nad Bałtykiem oraz charakterystykę mieszkańców( język, tradycje, style życia, zwyczaje, sport, muzyka). Natalia Jabłonowska i Eliza Galek napiszą list do kolegów ze Szwecji i Niemiec o Ustce i naszym projekcie, wyjaśnią, jak powstał bursztyn, oraz uszyją strój dla Prozerpiny. Mateusz Wasielewski zaprezentuje tradycyjne imiona z krajów nadbałtyckich. Cała grupa przygotuje śledziki wg przepisów z Danii, Polski i Rosji. Nauczymy się też śpiewać szanty.
Grupa II - ZIELONI, to uczniowie z klasy Va, którzy wybrali do realizacji temat:
"HEJ, ŻEGLUJŻE, ŻEGLARZU".
Miłosz Wardecki przedstawi historię żeglarstwa w Polsce i wykona projekt dyplomu na chrzest morski oraz zaprosi na spotkanie swojego dziadka Zenona Jasika. Wiktoria Bilko ma zaprezentować typy żaglowców oraz ma wykonać projekt jachtu marzeń w pracowni ceramicznej. Oktawia Kaczmarek ma przedstawić sylwetki polskich żeglarzy i ich osiągnięcia oraz zaprezentować żeglarskie obyczaje. Aleksandra Kaliszczuk ma uszyć strój dla Posejdona. Nauczymy się piec rogaliki dla gości i śpiewać szanty.
Grupa III - CZERWONI, to uczniowie z klasy Vb i Vc, którzy będą realizowali temat:
"SKARBY BAŁTYKU"
Laura Sutowska ma przygotować charakterystykę flory i fauny Morza Bałtyckiego. Natalia Nadolna ma opisać rybołówstwo na Bałtyku. Sandra Jarosz ma opisać skarby naszego morza. Karolina Grzeszczuk ma opisać bogactwa naturalne pozyskane z dna morza. Izabela Wolczyk zrobi grę planszową: Wyprawa po skarby na dnie Bałtyku". Wiktoria Opar i Nikola Zarzycka mają przygotować stroje diabłów na chrzest morski. Upieczemy tort i ozdobimy go elementami morskimi, będziemy się też uczyć szant.
Następne zajęcia odbędą się w styczniu 2013 r.
Ahoj ! - Anna Poturaj
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
ŻEGLARZE W SPOŁECZNYM GIMNAZJUM
W dniu 28 listopada grupa żeglarzy starszych (uczestniczących w projekcie morskim „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”) wraz z opiekunką Anną Poturaj wzięła udział w III Debacie UTO na temat: ŻEGLARSTWO – WYZWANIE, PASJA, PRZYGODA! Gospodarze przygotowali prezentację o tradycjach, mitach i przesądach związanych z morzem i z życiem na statku, sylwetki polskich żeglarzy z naszego regionu oraz wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Ustki na temat morskości naszego miasta. W roli ekspertów wystąpili: kapitan Edward Zając – autorytet w dziedzinie żeglarstwa, laureat „Złotej Kotwicy w 2012 roku i zdobywca tytułu „Żeglarz Roku 2012 Samotników” oraz Marek Czaban – trener z Jachtklubu OPTY i Krzysztof Piechota, który śpiewał szanty.
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
28 marca 2015 r. młodzi żeglarze z klasy IVa wraz z opiekunką Panią Anną Poturaj gościli na XIX Festiwalu Piosenki Marynistycznej Łajba 2015 w Słupsku, który organizuje zaprzyjaźniona z nami Szkoła Podstawowa Nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego. Impreza ta wraz z towarzyszącymi jej konkursami: Ogólnopolskim Konkursem Plastycznym i Ogólnopolskim Konkursem Dziennikarskim o Laur Słupskich Kotwic, pomaga młodym i uzdolnionym dzieciom rozwijać uzdolnienia plastyczne, dziennikarskie i fotograficzne. Z dumą ogłaszamy, że laureatką Festiwalu Piosenki marynistycznej została Karolina Guzowska z klasy Vb. Zaśpiewała piosenkę pt. „Kołysanka”. Wygrała rejs po Bałtyku. III miejsce w kategorii zespół zdobyła nasza Melodyjka za piosenkę „Słuchaj morza”. Opiekunką nagrodzonych jest Pani Bożena Świedzińska. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim w kategorii fotoreportaż zdobyli: Mikołaj Mordal z klasy VIb za pracę „Morze - gospodarka i ekologia” i Marek Drwal z klasy VIa za „Morze - przypływ zmian”. Opiekunką obu wyróżnionych uczniów jest Pani Iwona Piotrowska. Burmistrz Ustki Pan Jacek Graczyk przyznał wyróżnienie dla ucznia klasy Va Igora Białka za osiągnięcia sportowe w żeglarstwie. Wszystkim zwycięzcą gratulujemy sukcesu!
Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.
AHOJ, ŻEGLARZE!
3 grudnia 2014 r. młodzi żeglarze z klas IV i VI wraz z opiekunką Anną Poturaj wzięli udział w ciekawych zajęciach z komunikacji społecznej w Centrum Pomocy Dzieciom. Pani Paulina - instruktorka z CPD przygotowała dla naszych uczniów kilka zabaw i ćwiczeń, podczas których dzieci musiały wykazać się umiejętnością pracy w grupach. Rozwijanie kompetencji społecznych, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, pomaganie sobie nawzajem i umiejętność przewidywania to cel, do którego zmierzamy wychowując przyszłych żeglarzy. Dziękujemy Panu komandorowi Leszkowi Kasperowiczowi i Panu Hubertowi Bierndgarskiemu z Klubu Jachtowego OPTY za pomoc w zorganizowaniu zajęć, udział w nich i podarowanie dzieciom żeglarskich gadżetów: kompasów, wodoodpornych toreb i pojemników na telefony.
Kliknij, aby obejrzec zdjęcia.
KŁADKA ZWYCIĘŻYłA W KONKURSIE EDUKACJI MORSKIEJ
Grupa piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce zwyciężyła w projekcie edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy" i pojedzie na obóz żeglarski do Jastarni. Projekt realizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ligę Morską i Rzeczną i finansowany przez Unię Europejską. Celem projektu był rozwój kompetencji kluczowych uczniów. Działania proponowane w ramach projektu dotyczyły tematyki morskiej i żeglarstwa. W projekcie wzięło udział ponad 10000 uczniów ze szkół naszego województwa. Szkolną opiekunką grup projektowych była p. Anna Poturaj. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w zajęciach w szkole, w pikniku naukowym, w warsztatach edukacyjnych oraz w praktycznych zajęciach żeglarskich na jeziorze Jasień. Na konkurs młodzi żeglarze przygotowali 3 projekty: "Makieta mariny żeglarskiej w Ustce"(grupa 1), "Gablota przyrodnicza- Skarby Bałtyku znalezione na plaży w Ustce" (grupa2) oraz "Model kładki obrotowej w porcie Ustka w skali 1:100" (grupa 3). Ta praca spodobała się jury konkursu i pokonała projekty z 650 szkół z województwa pomorskiego. Na obóz żeglarski pojadą: Maja Konieczna, Agnieszka Paszkowska, Wanesa Szyc, Patryk Gołąb, Katarzyna Koteras i Andrzej Szurek.
Oto nasz projekt:
"Na konkurs projektów grupa III wykonała model nowej kładki obrotowej w porcie w Ustce w skali 1: 100. Wybraliśmy ten temat, ponieważ działająca dopiero od grudnia kładka obrotowa, a właściwie most, jest urządzeniem prototypowym, jedyną taką konstrukcją w Europie! Stał się też, obok naszej usteckiej Syrenki, nowym symbolem Ustki. Łączy oba brzegi rzeki Słupi i zachodnią oraz wschodnią część miasta. Z kładki korzystają mieszkańcy, turyści i pojazdy uprzywilejowane. Jest to potężna konstrukcja ze stali, ma 57 metrów długości, szerokość pomostu wynosi 4 metry, waży 80 ton. Najbardziej charakterystycznym elementem mostu jest 24-metrowy pylon, na którym oparta jest kładka. Napędzana silnikiem elektrycznym konstrukcja uchylana jest w kierunku morza. Otwarcie trwa 4 minuty. Kładka robi wspaniałe wrażenie - jest elegancka i piękna. Autorem projektu jest słupska pracownia Colloseum, a wykonawcą firma Hydro-Naval z Ustki. Nasza grupa projektowa została zaproszona na uroczystość otwarcia kładki w grudniu przez Pana Burmistrza Ustki. Informacje o kładce czerpaliśmy przede wszystkim z prasy lokalnej i ze strony internetowej Urzędu Miasta. Praca nad projektem była trudna i czasochłonna. Model wykonaliśmy z papieru: brystolu, kartonu, wycinanek, z pudełek od zapałek, słomek do napojów, pudelka od kremu i cienkiego sznurka. Najpierw musieliśmy wykazać się wiedzą matematyczną, tj. przeliczyć metry na centymetry i policzyć długość każdego elementu kładki w skali 1:100. Nasz model ma 57 cm długości, 4 cm szerokości, 24 cm wysokości pylonu. Najtrudniej było sklejać elementy kładki z charakterystycznym splotem w kształcie kosza. Następnie chłopcy zrobili pylon z pudełek od zapałek, które skleili klejem Magik. Kładka zawisła na pylonie przy pomocy linki z włókna sztucznego, który się nam rozwiązywał, więc zastosowaliśmy wiedzę o węzłach żeglarskich. Wykorzystaliśmy węzły płaskie, a końcówki linek zatopiliśmy świeczką. Kładka obraca się na pudełku od kremu i przytwierdzona jest do kartonowego podłoża klejem, a pylon ma odciągi ze sznurka. Dziewczynki namalowały rzekę Słupię i chodniki w porcie. Na koniec przykleiliśmy szlaban ze słomek od napojów. Pracowało nam się dobrze, a problemy rozwiązywaliśmy wspólnie z opiekunką. Dzięki tej pracy rozwinęliśmy nasze sprawności manualne, wiedzę matematyczną, wiedzę o węzłach żeglarskich i nauczyliśmy się pracować w grupie. Podzieliliśmy się pracą tak, że chłopcy robili obliczenia matematyczne, pisali notatki na bloga i rozwiązywali trudności techniczne, a dziewczynki mierzyły, wycinały, kleiły, wydzierały i malowały. Nasz projekt jest piękny. Podziwiają go nasi koledzy i nauczyciele na wystawie w holu szkoły oraz na stronie Internetowej naszej szkoły. Jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego i liczymy na zwycięstwo w konkursie o uczestnictwo w obozie żeglarskim."
PROJEKTY ŻEGLARSKIE
Uczestnicy projektu morskiego „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” zakończyli w czerwcu pracę nad projektami, które wezmą udział w konkursie o tygodniowy obóz żeglarski w Gdańsku.
Gotowe prace zostały wystawione w szkole na dolnym holu i cieszą się zainteresowaniem kolegów, nauczycieli i rodziców.