9 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustce uczniowie klasy 7e uczestniczyli w spotkaniu z autorką przejmującej książki „Wszystkie moje mamy”, laureatką wielu nagród literackich, Renatą Piątkowską.
Uczniowie słuchali z przejęciem opowieści o niezwykłej osobie, jaką była Irena Sendlerowa, kobieta, która uratowała dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci z getta. To właśnie jej dedykowana jest książka „Wszystkie moje mamy”. Opowieści o odwadze, poświęceniu, traumie wojny i niesieniu dobra wywarły na uczestnikach ogromne wrażenie.
Pisarce towarzyszyła lektorka, pani Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książki.
To była piękna i przejmująca lekcja historii oraz zadumy nad tym, jak wielką wartością w dzisiejszym świecie jest dobro okazywane drugiemu człowiekowi.
Koordynatorkami wydarzenia były bibliotekarki: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska.
Dorota Bernacka
Po dwóch latach pandemicznej przerwy nasza szkoła zorganizowała kolejny festyn charytatywny. W jego ramach biblioteka przygotowała, jak zwykle, kiermasz używanych książek. Wiele z nich zyskało drugie, nowe życie, trafiając do rąk kolejnych czytelników. Cieszy fakt, że nadal słowo pisane znajduje zainteresowanie wśród młodszych i starszych odbiorców. I choć pogoda nam nie sprzyjała – wiał silny wiatr i uporczywie padał deszcz – kiermasz przeniesiony pod dach szkoły przyciągnął wielu miłośników czytania.
W ramach Festiwalu Projektów biblioteka zaprezentowała stoisko pn. „Dzieje książki”, które obrazowało powstanie pisma, książki rękopiśmiennej i drukowanej. Można było zobaczyć atrakcyjną prezentację komputerową, zwoje papirusowe i pergaminowe, zabytkowe kałamarze z piórami, stare książki, wiekową maszynę do pisania.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy podarowali nam książki na kiermasz, p. Dorocie Bernackiej i p. Ewie Olek za bardzo cenne eksponaty oraz wszystkim Rodzicom, Dziadkom i Uczniom, którzy odwiedzili nasze stoiska i zakupili książki.
Zapraszamy za rok!
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
10 maja 2022 r. uczniowie klasy 4a oraz 4b uczestniczyli w zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Ustce spotkaniu z autorką książek dla dzieci Panią Agnieszką Frączek. Pani Agnieszka to polska językoznawczyni, germanistka, leksykografka, a także autorka książek dla dzieci, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jest autorką wielu opowiadań oraz wierszy dla najmłodszych czytelników.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, jaki jest jej cykl życia – od pomysłu do rąk odbiorcy. Autorka wspomniała, jak rozpoczęła przygodę z pisaniem oraz skąd czerpie pomysły. Wymieniła trzy źródła, które ją inspirują – wyobraźnię, życie i język polski.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania dotyczące twórczości, jak również życia rodzinnego autorki, na które pani Agnieszka chętnie odpowiadała. Na koniec pisarka wpisywała dedykacje i autografy do swoich książek. Kilka z nich trafiło do biblioteki szkolnej. Wspólna fotografia upamiętniła to niezwykle ciekawe spotkanie.
Bardzo dziękujemy pracownikom biblioteki za zaproszenie.
Janina Sulewska, Beata Zduniak
Biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję konkursu plastycznego dla uczniów klas pierwszych. Zadaniem chętnych dzieci było stworzenie ilustracji do samodzielnie przeczytanej książki. Technika i forma prac były dowolne.
W tym roku na konkurs wpłynęło dużo ciekawych prac; część z nich powstała pod kierunkiem wychowawczyń, część pod opieką rodziców.
W wyniku skrupulatnej oceny: wartości, pracochłonności i samodzielności dostarczonych ilustracji, jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Zuzanna Radziejewska - kl. I a
II miejsce – Krzysztof Groszkiewicz - kl. I a
III miejsce: – Dennis Cygert - kl. I b
Oleksandra Sopiha - kl. I a
Jan Szydloch - kl. I a
Wyróżnienia otrzymali:
Zuzanna Radziejewska – kl. I a
Amelia Cieślak – kl. I b
Emilia Kassijan – kl. I a
Klaudia Szczudlińska – kl. I a
Sofiia Silifonenko – kl. I b
Emma Rosołowska – kl. I b
Prace wszystkich laureatów można podziwiać w bibliotecznej gablocie.
Organizatorki konkursu bardzo dziękują za poświęcony czas i wysiłek wszystkim uczestnikom, a paniom wychowawczyniom oraz rodzicom – za pomoc i dopingowanie naszych uczniów do dodatkowej pracy.
* Nagrody zostaną wręczone podczas festynu – 28 maja.
Małgorzata Lipska
Iwona Słomka
Marzec to w naszej szkole czas szczególnie poświęcony komandorowi Bolesławowi Romanowskiemu.
Jak co roku biblioteka przeprowadziła internetowy konkurs wiedzy o patronie. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy VI: trzy dziewczynki i trzech chłopców. Zadanie polegało na wyszukaniu w sieci odpowiedzi na kilkanaście pytań na temat życia B. Romanowskiego oraz jego służby w czasie wojny i po jej zakończeniu.
Większą cierpliwość oraz umiejętność wyszukiwania informacji wykazały dziewczęta, co jest wyraźnie widoczne zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i w drużynowej.
Klasyfikacja indywidualna:
1. miejsce – Wiktoria Czwartos – 13,5 pkt.
2. miejsce – Patrycja Skoneczna – 10,75 pkt.
3. miejsce – Oskar Kuleta – 9 pkt.
Klasyfikacja drużynowa:
1. miejsce – dziewczęta (W. Czwartos, P. Skoneczna, Daria Ryśnik) – 32,25 pkt.
2. miejsce – chłopcy (O. Kuleta, Dawid Podlak, Szymon Grzelak) – 20,25 pkt.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wysiłek oraz poświęcony czas. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Małgorzata Lipska, Iwona Słomka
Doskonałym pomysłem na spędzenie czasu podczas ferii jest czytanie książek. Do grona czytelników szkolnej biblioteki dołączyli właśnie pierwszoklasiści z klas Ia i Ib. Uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez p. Iwonę Słomkę. Dzięki temu poznali zasady korzystania z księgozbioru w czytelni, a także nauczyli się samodzielnie wypożyczać książki.
Najwięcej emocji wzbudziła rozmowa na temat poszanowania książek. Po zapoznaniu się ze „Skargą książki” i „Prośbą książki”, uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnicze:
My, uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy!
Na koniec każdy samodzielnie wybrał sobie i wypożyczył pierwszą w życiu książkę ze szkolnej biblioteki. Podczas zimowych ferii na pewno będzie dużo czasu, aby je czytać.
Wizytę ma dzieciom przypominać podarunek w postaci kolorowanki tematycznie związanej z książką. Mamy nadzieję, że od tej pory to właśnie uczniowie klas pierwszych będą naszymi najczęstszymi gośćmi. Zapraszamy!
Iwona Słomka i Małgorzata Lipska
W czwartek 18 listopada odbyła się kolejna edycja konkursu internetowego dla uczniów klas siódmych. Reprezentanci klas pracowali pod kierunkiem pań bibliotekarek w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej.
Zadaniem uczestników było wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Konkurs wymagał sprawnego korzystania z różnych źródeł informacji, czytania ze zrozumieniem i wytrwałego poszukiwania właściwych, szczegółowych faktów.
Rywalizacja była bardzo wyrównana; o ostatecznych wynikach zdecydowała cierpliwość i skrupulatność.
WYNIKI
I miejsce – Gabriela Dąbkowska, kl. 7f – 16,5 pkt.
II miejsce – Maria Rębarz, kl. 7c – 14,75 pkt.
III miejsce – Hubert Szarek, kl. 7a – 13,5 pkt.
IV miejsca : Cezary Bednarski, kl. 7b – 12,5 pkt.
Kordian Szewczyk, kl. 7e – 12,5 pkt.
V miejsce – Dawid Tomczak, kl. 7d – 12 pkt.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wysiłek i poświęcony czas. Laureaci otrzymają nagrody książkowe.
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
W gościnne progi Biblioteki Publicznej w Ustce zawitała Dorota Combrzyńska-Nogala, a na spotkania z nią udali się uczniowie klas V c i VII f z opiekunkami.
Pisarka jest polonistką i surdopedagogiem, laureatką nagrody Książka Przyjazna Dziecku, wyróżnienia w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012 oraz wyróżnienia w konkursie na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Autorka książek z serii "Wojny dorosłych - historie dzieci": „Syberyjskie przygody Chmurki", „Bezsenność Jutki", czy „Wysiedleni” dużo miejsca na spotkaniu poświęciła historii. Uczniowie mieli okazję poznać tło historyczne książek pisarki i dowiedzieć się, kim były dzieci, których przeżycia stały się zalążkiem opowiadań. Albowiem sprawcami wojen są dorośli, ofiarami zaś - dzieci. Zdarzenia opowiedziane w tych książkach uczą dzieci empatii, tolerancji i wrażliwości na drugiego człowieka.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o losach ich rówieśników w ciężkich czasach wojennych, zaś biblioteka szkolna wzbogaciła się o książki pisarki z cennymi dedykacjami.
Dziękujemy Bibliotece Miejskiej za zaproszenie, na współpracę międzybiblioteczną zawsze możemy liczyć – Małgorzata Lipska, Iwona Słomka (biblioteka SP2).
Literackie spotkania dla najmłodszych uczniów w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” stały się już tradycją naszej biblioteki. Impreza czytelnicza odbywa się w uroczyście przystrojonej czytelni, gdzie można podziwiać bogatą wystawkę książek dla dzieci.
W tym roku odwiedziła bibliotekę klasa Ia, która przybyła pod opieką wychowawczyni p. Anny Poturaj. Spotkanie uświetnił gość specjalny – dyrektor Cezary Tokarczyk. W role lektorów wcielili się kolejno: p. Marek Owsiński – nauczyciel wychowania fizycznego, wicedyrektor Iwona Perużyńska oraz wychowawczyni świetlicy p. Milena Kaczmarek.
Pan Marek odczytał książkę o tematyce ekologicznej „Dziwolągi”; dzieci z przejęciem reagowały na opowieść o ludziach, którzy niszczą lasy.
Następnie pani wicedyrektor zaprezentowała historyjkę „Szukając Marudka” o zaginionym piesku. Forma książki – tzw. teatrzyk kamishibai – wprost oczarowała widzów, nie tylko dzieci…
Na zakończenie pani Milena przedstawiła książeczkę „Pracowite pszczółki”. Wyjaśniła, na czym polega praca tych owadów i jakie korzyści mają z nich ludzie. Dowodem na to był pyszny miodowy przysmak.
Tegoroczna edycja imprezy czytelniczej „Cała szkoła czytała pierwszakom” była wyjątkowo udana: dzieci wychodziły z biblioteki z pamiątkowymi zakładkami, obdarowane słodkim upominkiem. A także pełne dobrych emocji i z przekonaniem, że książki naprawdę warto czytać, gdyż objaśniają świat, przynoszą zabawę oraz wskazują, co jest ważne w życiu.
- Bardzo dziękujemy panu dyrektorowi oraz wszystkim lektorom za wysiłek i poświęcony czas.
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
Nowy rok szkolny to także nowe tytuły w bibliotece.
Dzięki operatywności pracownic, zbiory naszej biblioteki powiększyły się o znaczną liczbę bardzo atrakcyjnych książek. Większość stanowią wartościowe nowości przeznaczone dla młodzieży i dzieci młodszych. Przeważają powieści polskich autorów, poruszające ważne dla młodego czytelnika tematy (np. „Samotni.pl” Barbary Kosmowskiej, „Bachor” Katarzyny Ryrych czy „Dzik Dzikus” Krzysztofa Łapińskiego).
Nowe zakupy to także odpowiedź na zapotrzebowanie czytelników, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, głównie sportowe, informatyczne i militarne. Na takie książki czekają zwłaszcza chłopcy.
Osobna grupa zakupów to tytuły związane z doradztwem zawodowym: dla dzieci młodszych w formie zabawowej, a dla młodzieży profesjonalne poradniki z serii Nowe zawody.
Nowe książkowe zdobycze można oglądać w czytelni do piątku 15 października; później trafią do rąk chętnych czytelników.
Biblioteka szkolna zaprasza codziennie od 8.00 do 15.00.
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
"Jest nad Bałtykiem miasteczko z bajki...."
W piątek 24 września uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w niesamowitym wydarzeniu artystycznym.
Korzystając z zaproszenia Biblioteki Miejskiej w Ustce, mogliśmy obejrzeć autorską interpretację usteckiej legendy o Rosowej Bryzdze, której wizerunek uwieczniony jest w herbie naszego miasta. Artystki z Fundacji Wielkiej Matki przedstawiły cudowne obrazy malowane ziarenkami piasku, światłem oraz wzbogacone dźwiękami pięknej muzyki. Wrażenia były niezapomniane.
Koordynatorkami wydarzenia były bibliotekarki: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska.
Dziękujemy za zaproszenie!
Wychowawczynie klas I- III
20 września uczniowie klasy IV b, wraz z wychowawcą, mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Renatą Piątkowską, jedną z najbardziej znanych pisarek dla najmłodszych, autorką książek: „Zbój”, „Mruk”, „Najlepsi przyjaciele”, „Oko w oko ze zwierzakiem”. Tematem rozmowy był: Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach Renaty Piątkowskiej.
Autorka wyraźnie podkreśliła, że nie ma nic ciekawszego niż wiedzieć więcej. Przekonywała, że dzięki czytaniu książek nasza wyobraźnia rozwija się i sami możemy kreować wygląd bohaterów, mamy również szansę być współautorami opowieści.
Ponadto uczniowie w wielkim skupieniu wysłuchali fragmentu opowiadania przeczytanego przez panią Malwinę Kożurmo – fantastyczną lektorkę, którą można usłyszeć między innymi w audiobookach z powieściami dla dzieci autorstwa R. Piątkowskiej.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o zwierzętach, chętnie zadawały pytania, a po spotkaniu uzyskały autografy i dedykacje do książek z księgozbioru szkolnego i prywatnego. Był również czas na zdjęcia.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Koordynatorkami wydarzenia były bibliotekarki: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska.
Iwona Piotrowska