W tym roku szkolnym na zajęciach świetlicowych prowadzone są zajęcia logorytmiczne, polegające na połączeniu terapii logopedycznej z rytmiką. Dzięki temu połączeniu zajęcia oddziałują na sferę słuchowo-ruchową dzieci. W logorytmice stosowane się elementy gimnastyczne przy muzyce. Na bazie ćwiczeń muzyczno-ruchowych wykonywane są ćwiczenia słowno-ruchowe, w których wiodący jest rytm. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach.
Wychowawcy świetlicy
W tym roku szkolnym kontynuujemy pracę na zajęciach koła kulinarnego. Wraz z dziećmi gotujemy i przygotowujemy potrawy według przepisów naszych mam i babć. Podczas zajęć dzieci sprawnie i chętnie przygotowywały pizzę według własnych upodobań. Każdy miał rozmaite dodatki, które najbardziej preferuje i lubi. Pod czujnym okiem nauczyciela dzieci doskonaliły technikę krojenia, obierania i dekorowania, a co najważniejsze przestrzegania higieny podczas przygotowania posiłku. Nie zabrakło również rozmów na temat wartości odżywczych produktów użytych do pizzy. Następnie w miłej atmosferze dzieci delektowały swoje potrawy.
Wychowawcy świetlicy
Świetlica szkolna oferuje dzieciom szeroki wachlarz zajęć. Działają koła zainteresowań rozwijające różnorodne aktywności uczniów. Równocześnie wychowawcy świetlicy pomagają dzieciom w odrabianiu zadań domowych. Praca odbywa się w kilkuosobowych grupach (dzieci z tej samej klasy) lub indywidualnie. Uczniowie, u których występują braki w wiadomościach i umiejętnościach wynikających z deficytów rozwojowych, słabszej predyspozycji psychofizycznej i intelektualnej, objęci są pomocą w formie zajęć wyrównawczych. Zajęcia te mają na celu wspomaganie i stymulowanie rozwoju uczniów oraz wyrównywanie braków w nauce. Metody pracy dostosowywane są indywidualnie do potrzeb i możliwości dzieci. Świetlica dysponuje bogatym zbiorem pomocy dydaktycznych, które wykorzystywane są w trakcie ćwiczeń. Zajęcia mają często charakter zabawowy. Podczas ćwiczeń panuje atmosfera życzliwości i spokoju. Nauczyciele świetlicy są w stałym kontakcie z rodzicami, wychowawcami klas oraz terapeutami.
Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczniowie spędzają czas zarówno przed zajęciami, jak i po ich zakończeniu. Głównym celem naszej pracy jest zapewnienie opieki dzieciom. Świetlica pełni różne funkcje, ale najważniejsze z nich to: opiekuńcza, wychowawcza i dydaktyczna. Dziecko ma się tu czuć bezwarunkowo akceptowane i bezpieczne. Wychowawcy świetlicy kształtują w młodym człowieku odpowiedzialność, samodzielność oraz chęć współpracy. W świetlicy uczeń poszerza swoją wiedzę i możliwości poznawania świata. Nasza świetlica jest miejscem, w którym prowadzone są zajęcia muzyczne, plastyczne, ruchowe, taneczne oraz szachowe. Dzieci bardzo lubią interaktywne gry z użyciem magicznej ściany czy też magicznego dywanu
W świetlicy szkolnej dzieci uczestniczą w różnych formach aktywności. Jedną z nich jest aktywność plastyczna. Głównym celem zajęć jest wspieranie twórczej postawy dzieci poprzez rozwijanie kreatywnego myślenia i doskonalenie sprawności manualnej. Przyjazna atmosfera sprzyja powstawaniu więzi w grupie, wyzwala radość tworzenia oraz pobudza wiarę we własne możliwości. Tematyka zajęć plastycznych dobierana jest stosownie do przypadających świąt, pór roku oraz zainteresowań dzieci. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Dzieci posługują się różnymi narzędziami i materiałami plastycznymi, co pozwala na rozwinięcie w nich wrażliwości artystycznej. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności plastyczne, realizując następujące techniki: malowanie, rysowanie, rzeźbienie w masie solnej, malowanie odlewów gipsowych, kolaż, szkicowanie, papieroplastyka. Prace dzieci, eksponowane w świetlicy, przynoszą im satysfakcję z uczestnictwa w zajęciach oraz motywują je do dalszej aktywności.
Zajęcia szkolnego koła szachowego rozpoczęły się na początku września. Przede wszystkim były to indywidualne spotkania z uczniami typowanymi do międzyszkolnych rozgrywek szachowych. Odbywała się także nauka podstaw gry dla chętnych uczniów z klas I-IV.
Pierwszym sprawdzianem dla reprezentantów szkoły miał być Turniej Szachowy w ramach Miejskiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży. Niestety doszło tylko do jednego spotkania, w którym młodsza reprezentacja naszych szachistów pokonała swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowe nr 3 (wynik meczu 3:1). Zatem całą Miejską Olimpiadę Dzieci i Młodzieży wygrała nasza szkoła, głównie walkowerem przeciwników. Zwycięstwo to utorowało nam drogę do udziału w Półfinale Wojewódzkiego Turnieju Szachowego, który miał odbyć się w miejscowości Czarne. W ostatniej chwili turniej został odwołany.
Od początku października szkolne koło szachowe liczyło 12 uczniów z klas młodszych i 4 reprezentantów grupy starszej, z kl. VII i VIII. Zajęcia odbywały się w poniedziałki w godz. 12.30 -14.00. Na zajęciach ćwiczyliśmy umiejętności w zakresie debiutów szachowych, gry środkowej oraz
końcówek szachowych.
Ważnym wydarzeniem w życiu szkolnego koła szachowego był udział starszych szachistów w I Mistrzostwach Polski Juniorów w Slowingu, tj. w rozwiązywaniu zadań szachowych online. Tutaj nie odnieśliśmy sukcesu, ale zdobyliśmy doświadczenie, które w przyszłości może zaowocować lepszymi lokatami.
Wojciech Sypiański