Literackie spotkania dla grup zerowych w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” stały się już tradycją naszej biblioteki. Impreza czytelnicza odbywa się w uroczyście przystrojonej czytelni, gdzie można podziwiać bogatą wystawkę książek dla dzieci.
W tym roku odwiedziła bibliotekę nasza jedyna „zerówka”, która przybyła pod opieką wychowawczyni p. Iwony Mordal. W role lektorów wcieliły się kolejno: p. Anna Poturaj – nauczycielka klas I-III, polonistka – p. Katarzyna Meldner oraz p. Hanna Kostrzewska, która uczy geografii i przyrody.
Pani Ania brawurowo odczytała opowieść „O kotku Grubasku”, dzięki której dzieci zrozumiały, że ważny jest charakter człowieka, jego serce, a nie wygląd.
Następnie pani Kasia zaprezentowała historyjkę „Szukając Marudka” o zaginionym piesku. Forma książki – tzw. teatrzyk kamishibai – wprost oczarowała widzów, nie tylko dzieci…
Na zakończenie pani Hania przedstawiła książeczkę „Pracowite pszczółki”. Wyjaśniła ona, na czym polega praca tych owadów i jakie korzyści mają z nich ludzie. Dowodem na to był pyszny miodowy przysmak.
Tegoroczna edycja imprezy czytelniczej „Cała szkoła czytała zerówce” była wyjątkowo udana: dzieci wychodziły z biblioteki z pamiątkowymi zakładkami, obdarowane słodkim upominkiem. A także pełne dobrych emocji i z przekonaniem, że książki naprawdę warto czytać, gdyż objaśniają świat, przynoszą zabawę oraz wskazują, co jest ważne w życiu.
- Bardzo dziękujemy wszystkim lektorkom za poświęcony czas i wysiłek.
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
Po roku przerwy wróciła do nas Pomorska Wiosna Literacka, organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Słupsku.
Z powodów epidemicznych pisarze dotarli do naszych uczniów tylko dzięki łączom internetowym. Uczących się stacjonarnie uczniów klas I-VI odwiedziło dwoje polskich twórców: Dominik Wieczorkiewicz oraz Wioletta Piasecka, natomiast pracująca zdalnie klasa VIId miała spotkanie z Krzysztofem Piersą. Pisarze opowiadali o bohaterach swoich książek (Andersen, Paderewski, Wojtyła), o swoich pasjach (zwierzęta, jazda hulajnogą, podróże), a K. Piersa uzmysławiał naszej młodzieży, jak wielkim zagrożeniem może być uzależnienie od gier komputerowych. Ogromną satysfakcję sprawiała naszym uczniom możliwość zadawania pytań pisarzom oraz świadomość, że w tej samej chwili w spotkaniu uczestniczą dzieci z wielu innych szkół.
Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu pracownic biblioteki, wychowawczyń oraz wielu innych nauczycieli całe przedsięwzięcie przebiegło pomyślnie. W ciągu tygodnia ogromna liczba naszych uczniów miała okazję zetknąć się z polskimi pisarzami, których książki można kupić w księgarni lub wypożyczyć w bibliotece.
- Serdecznie dziękujemy za udzieloną nam pomoc.
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
Ciekawe spotkanie on-line z pisarzem dla dzieci odbyli uczniowie klas Ia, Ib, IIb, IIIa i IIIb. Gościem, zaproszonym dzięki uprzejmości Biblioteki Miejskiej w Ustce, był Tom Justyniarski. To pisarz i obrońca zwierząt. Jego misją jest szerzenie miłości, empatii i szacunku do wszystkich istot żywych. Jest rzecznikiem praw zwierząt, inicjatorem pierwszego na świecie „Okienka Życia dla zwierząt”, słynnej akcji „Dzieci czytają psom w schroniskach”. Propaguje także szkolne koła „Anioły ze szkoły”. Głosi, że tylko w symbiozie ze zwierzętami i przyrodą, my - ludzie możemy stworzyć piękny kochający raj na ziemi.
Tom Justyniarski uratował tak dużo zwierząt, że ma o czym opowiadać dzieciom. Podczas spotkania uwrażliwiał dzieci na los zwierząt, opowiadał o swojej twórczości i działalności. Przyznał, że główny bohater książki „Psie troski’ to on sam. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania pisarza, a także sami pytali go o interesujące ich zagadnienia. Pisarz przekazał wychowawcom klas, które wzięły udział w spotkaniu, scenariusz lekcji wg lektury jego autorstwa "Psie troski".
Bardzo dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Ustce za zaproszenie naszych uczniów na to interesujące spotkanie.
Małgorzata Lipska, Iwona Słomka
Pomimo pandemii w bibliotece szkolnej praca trwa w najlepsze: przychodzą do nas uczniowie klas młodszych i nauczyciele, a starsi uczniowie są obsługiwani przy drzwiach wejściowych – po wcześniejszym umówieniu się przez e-dziennik. W czytelni uczy się zdalnie chłopiec z klasy siódmej.
Korzystając z mniejszej liczby wypożyczających, odbyłyśmy szkolenia na temat wartościowych nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży. Dzięki wyrozumiałości dyrekcji udało się nam zakupić wiele bardzo cennych, naprawdę niezwykłych książek. Każdą z nich polecamy zarówno uczniom, jak i rodzicom: warto ją razem przeczytać, a potem przedyskutować. Książki będą też ciekawym pomysłem na lekcje z wychowawcą.
Wszystkie nowe tytuły łączy jedna ważna cecha: opisują różne problemy, które dotyczą wielu uczniów, ale także próbują wskazać na sposoby wyjścia z trudnych sytuacji. Książki dla młodszych dzieci wyróżniają się bardzo ciekawą warstwą graficzną.
M. Lipska, I. Słomka
Nareszcie! To najlepsze podsumowanie wydarzenia, które miało miejsce w szkolnej bibliotece. W tym roku z powodu pandemii wyjątkowo późno pierwszoklasiści z klas Ia i Ib wraz z wychowawczyniami: p. Agnieszką Wardecką i p. Agatą Łobocką odwiedzili wypożyczalnię, aby wstąpić w szeregi czytelników szkolnej biblioteki.
Po zapoznaniu się z zasadami wypożyczania i wysłuchaniu „Skargi książki” uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnicze i wypożyczyli swoje pierwsze książki ze szkolnej biblioteki. Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały kolorowanki tematycznie związane z czytaniem.
Pozostaje mieć nadzieję, że nauka stacjonarna młodszych klas pozostanie już do końca roku szkolnego i nowi czytelnicy będą mogli cieszyć się z możliwości korzystania z wypożyczalni.
Iwona Słomka, Małgorzata Lipska
Biblioteka szkolna nie ustaje w staraniach, aby wzbogacać i unowocześniać swoje zbiory. W miarę finansowych możliwości kupujemy nowości wydawnicze oraz pozyskujemy książki od zaprzyjaźnionych darczyńców: osób prywatnych oraz wydawnictw.
W związku z tym, że ogromna większość uczniów pozostaje w domach i ma utrudniony dostęp do naszego lokalu, dokonałyśmy zakupu 35 e-booków z lekturami szkolnymi. Dzięki temu każdy chętny czytelnik ma dostęp do potrzebnego tekstu: książkę w postaci pliku elektronicznego odczytujemy na ekranie komputera lub innego sprzętu. Jest to też dodatkowa korzyść dla osób słabowidzących – można dowolnie powiększyć widok czcionki.
Listę książek oraz instrukcję użytkowania e-booków przekażą uczniom nauczycielki języka polskiego.
Natomiast wyłącznie z myślą o uczniach o specjalnych potrzebach edukacyjnych szkoła zakupiła urządzenia do odsłuchu audiobooków.
Są to tzw. czytaki; wyglądają jak telefony starszej generacji.
Za ich pomocą ściągamy z internetu potrzebny tekst w formie dźwiękowej, a następnie słuchamy go w dowolnym miejscu i czasie.
Czytaki zostaną wypożyczone uczniom słabowidzącym oraz dyslektykom; biblioteka pozostaje tu w ścisłej współpracy z pedagogiem szkolnym.
Małgorzata Lipska, Iwona Słomka
Uroczystość ślubowania klas pierwszych została w tym roku uświetniona wręczeniem uczniom Wyprawek Czytelniczych. Przygotował je Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Akcja została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.
Przekazując pierwszoklasistom ten wspaniały prezent, szkolne bibliotekarki pragną ich zachęcić do czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.
Organizacja pracy biblioteki
w związku z chorobą COVID - 19
1. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.
2. Uczniowie korzystający z biblioteki muszą mieć zasłonięte usta i nos.
3. Do wypożyczalni wchodzą maksymalnie 3 osoby naraz i stają w odpowiedniej odległości w wytyczonej do tego strefie.
4. Z czytelni może korzystać maksymalnie 5 uczniów.
5. Użytkownicy zachowują wymagany dystans przestrzenny, czyli minimum 1,5 m odległości.
6. Powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, blaty, klawiatury, myszki są regularnie odkażane.
7. Pomieszczenia biblioteki są często wietrzone.
8. Książki oddawane przez uczniów są składowane w wydzielonym miejscu, odseparowane od reszty książek i poddawane trzydniowej kwarantannie.