Ogólnopolska akcja „Cała Polska czyta dzieciom” przybrała w naszej szkole postać imprezy czytelniczej dla oddziału przedszkolnego. Do odświętnie przygotowanej czytelni przybyła grupa dzieci z „zerówki” wraz ze swoją wychowawczynią p. Iwoną Mordal.
W role lektorów, prezentujących uczniom książki, wcieliły się: wychowawczyni świetlicy p. Milena Kaczmarek, logopeda p. Bożena Żytko i bibliotekarka p. Iwona Słomka. Dzieci z uwagą i zaangażowaniem wysłuchały opowieści o powstawaniu miodu („Pracowite pszczółki”), o ludziach niszczących las („Dziwolągi”) i o zaginionym piesku („Szukając Marudka” - z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai).
Na zakończenie odbyła się wspólna zabawa taneczna w rytm tytułowej piosenki akcji. Dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek i słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim nauczycielkom za czas poświęcony na aktywne czytanie.
Małgorzata Lipska, Iwona Słomka
Tegoroczni pierwszoklasiści złożyli swoje przyrzeczenie czytelnicze.:
My, uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy!
Szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I A z wychowawczynią p. Beatą Wyroślak oraz klasy I B z wychowawczynią p. Beatą Kostrzewską. Uczniowie odbyli całogodzinne zajęcia, podczas których zapoznali się z zasadami wypożyczania książek i korzystania ze szkolnej czytelni. Po zapoznaniu się ze „Skargą książki” dzieci samodzielnie opracowały reguły poszanowania książek, chętnie podając przykłady niewłaściwego postępowania.
Zajęcia zakończyły się najważniejszym punktem programu – pierwszym wypożyczeniem wybranej przez siebie książki. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali kolorowankę tematycznie związaną z czytaniem. Odtąd będą już odwiedzać szkolną bibliotekę jako jej pełnoprawni czytelnicy.
Uczniowie klas: 2a i 2b wraz wychowawczyniami wybrali się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z pisarką, autorką ponad 30 książek dla dzieci p. Renatą Piątkowską. Temat spotkania to Empatia wobec zwierząt.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały o książkach, których bohaterami są zwierzęta - najlepsi przyjaciele człowieka. Pani Renata Piątkowska stworzyła bardzo przyjemną atmosferę, ciekawie opowiadała o bohaterach swoich książek, co sprawiło, że uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem. Następnie dzieci mogły posłuchać fragmentów książki pt. To się nie mieści w głowie, czytanych przez profesjonalną lektorkę p. Elżbietę Malwinę Kożurno.
Na zakończenie była możliwość nabycia książek autorstwa p. Renaty Piątkowskiej oraz otrzymania autografu.
Po powrocie do szkoły drugoklasiści z przyjemnością opowiadali o spotkaniu z pisarką.
Wychowawczynie klas drugich: Iwona Wieczorek i Izabela Orłowska serdecznie dziękują naszym bibliotekarkom za koordynację spotkania.
Iwona Wieczorek
W ramach współpracy z Biblioteką Miejską kolejna grupa naszych uczniów skorzystała z możliwości kontaktu ze współczesnym pisarzem. Tym razem był to Paweł Beręsewicz – autor blisko 30 książek dla dzieci, w tym cyklu o zabawnej rodzinie Ciumków. Pisarz jest anglistą, tłumaczem oraz zapalonym cyklistą.
Miłe rozmowy o książkach – stylizowane na spotkania przy herbatce – bardzo zaciekawiły naszych uczniów. W ten sposób dzieci poznały tematykę najważniejszych powieści autora, głównie serii o rodzinie Ciumków. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o książce „Czy wojna jest dla dziewczyn?” oraz o nowszych dziełach autora. Paweł Beręsewicz stworzył bardzo przyjazną atmosferę: dzieci czuły się ważne, chętnie zadawały pytania, z uwagą przysłuchiwały się rozmowom autora z kolejnymi uczniami.
Po powrocie do szkoły wielu uczniów wypożyczyło w naszej bibliotece książki P. Beręsewicza i z przejęciem opowiadało o spotkaniu z autorem.
Wychowawczynie klas 3b i 3d: Anna Poturaj i Izabela Orłowska serdecznie dziękują naszym bibliotekarkom za organizację spotkania autorskiego.
Anna Poturaj, Izabela Orłowska
Kolejna grupa naszych uczniów została zaproszona do usteckiej Biblioteki Miejskiej. Tym razem klasy: 3a, 3c oraz 6e uczestniczyły w kreatywnych warsztatach w oparciu o teatrzyk kamishibai (z japońskiego: KAMI to papier, SHIBAI to teatr).
Zofia Piątkowska – Wolska – redaktor naczelna Papierowego Teatru Kamishibai z Wydawnictwa Tibum przedstawiła dzieciom piękną historię „Dziecko” – na specjalistycznych kartach narracyjnych. Lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku skupiała uwagę uczniów w sposób nadzwyczaj skuteczny. Po odczytaniu utworu wyraźne było wyciszenie psychofizyczne uczniów nadaktywnych, mimo głębokich przeżyć emocjonalnych.
Następnie dzieci w grupach same wykonywały swoje karty ilustracyjne i tworzyły własną książkę. Wymyślały historię na podstawie pomocniczych kości obrazkowych, przedstawiały opowieść w sposób graficzny (rysowały) oraz prezentowały swoje dzieło przed publicznością.
Uczniowie wykazali się inwencją twórczą, zaskakując prowadzącą wzbogaceniem opowieści podkładem muzycznym czy efektami dźwiękowymi adekwatnymi do fabuły.
Wychowawczynie: Agnieszka Wardecka, Alicja Sokołowska oraz Gabriela Troczyńska były zachwycone prowadzeniem oraz formą warsztatów, ale także możliwościami i potencjałem uczniów, jaki te zajęcia z nich wydobyły. Warsztaty odbyły się w ramach projektu MłodziCzytają 3.0. Koordynacją przedsięwzięcia zajęły się pracownice naszej biblioteki szkolnej: Małgorzata Lipska i Urszula Sobków.
W imieniu uczniów i nauczycieli serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki Miejskiej za wyjątkowo atrakcyjne zajęcia.
Gabriela Troczyńska
3 października 2019 klasa 5e wraz z wychowawczynią udała się do Biblioteki Miejskiej w Ustce na spotkanie z p. Izabellą Klebańską, autorką scenariuszy, programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, takich jak: Tut turu i Miganki czy Piosenkarnia, emitowanych przez Program 1 TVP.
Temat przewodni spotkania to "Z książką na walizkach". Autorka barwnie i dowcipnie opowiadała o swojej twórczości, czytała fragmenty książki, której bohaterem był Stanisław Moniuszko. Poruszała wiele tematów dotyczących życia bohatera, narodzin jego ogromnego talentu. Cennym przesłaniem było uświadomienie czytelnikom, że najważniejsze w życiu to odkrycie swojego powołania, które daje prawdziwe szczęście. Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygniecie konkursu plastycznego pt.: „Lokalni nieprzeciętni” . Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Turzyniecka, której praca została zakwalifikowana do kolejnego etapu.
Na koniec młodzi słuchacze mogli nabyć książki autorki oraz zdobyć pamiątkowy autograf. Do spotkania doszło dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką Miejską. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.
Marzena Roszman
W ramach stałej współpracy z Biblioteką Miejską nasze bibliotekarki zorganizowały pierwsze w tym roku spotkanie z pisarzem.
Nieszablonowo, bo od pytań, także o pielęgnację okazałych wąsów, i wzajemnych uśmiechów rozpoczęło się w Bibliotece Miejskiej spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą – pisarzem, dziennikarzem i terapeutą ds. uzależnień.
Autor „ Komputerowego ćpuna”, „ Trenera marzeń” oraz serii fantastycznej „ Kosmiczne bobry” w niezwykły sposób opowiedział naszym siódmoklasistomo swojej pracy, ale przede wszystkim o uzależnieniu od gier komputerowych oraz sposobach wyjścia z nałogu. Dowodził, że obiegowe opinie na temat edukacyjnej roli gier komputerowych, np. że uczą języka angielskiego, są nieprawdziwe.
W prosty sposób przekonywał, że warto rozwijać swoje pasje i gonić za marzeniami, a nie warto marnować czasu, bo jest on nie do odzyskania. Na swoim przykładzie pokazał, że można pogodzić ze sobą różne formy aktywności, np. pisanie książek, grę na instrumencie, śpiewanie w chórze i ćwiczenia na siłowni – jeśli tylko w odpowiedni sposób zarządza się czasem. Dowodził, że nie ma czegoś takiego jak talent, a liczą się chęci i determinacja w dążeniu do celu.
Na zakończenie spotkaniaautor pozował do pamiątkowych zdjęć, podpisywał swoje książki i rozdawał autografy.
Pracownice szkolnej biblioteki bardzo dziękują za współpracę wychowawczyniom klas VII, a zwłaszcza p. Dorocie Bernackiej za koordynację imprezy.
Maria Drapalska
Tegoroczny wrzesień, a zwłaszcza jego początek, był dla szkolnej biblioteki wyjątkowo trudny.
Długotrwała nieobecność szefowej biblioteki oraz poważne opóźnienia w dostawach podręczników doprowadziły do prawdziwego kryzysu.
Przede wszystkim należało przygotować do wypożyczenia nowe podręczniki dla klas trzecich (4 oddziały) i szóstych (5 oddziałów).
Do komputerowego systemu wprowadzono łącznie około 1.200 egzemplarzy.
Ponadto przygotowano do wydania uczniom nowe zeszyty ćwiczeń.
W klasach I – III były to pakiety do edukacji wczesnoszkolnej oraz ćwiczenia do języka angielskiego dla ok. 160 uczniów.
Uczniowie klas IV – VIII otrzymują zeszyty ćwiczeń do kilku przedmiotów. Te pomoce dostarczane są nie w pakietach, ale osobno i z kilku źródeł, a więc w różnych dostawach i terminach. W sumie przez bibliotekę przechodzi (czynności nadal trwają – czekamy na ostatnią dostawę) ponad 2.520 egzemplarzy, które trzeba przeliczyć, uporządkować i wydać wychowawcom.
Najważniejsze zadanie to wypożyczanie podręczników wszystkim ponad 520 uczniom. Rozpoczęliśmy je w piątek 6 września, a zakończyliśmy w kolejny piątek. W ciągu tygodnia bardzo intensywnej pracy zostało wypożyczonych ponad 3.400 podręczników.
Fakt, że niemożliwa misja została jednak wykonana, to zasługa ogromnego, zbiorowego wysiłku. Swój prywatny czas i energię poświęciły bibliotece następujące nauczycielki: Dorota Bernacka, Alicja Sokołowska, Hanna Kostrzewska, Katarzyna Bury, Lesja Ziółkowska, Marzena Roszman, Lidia Klein, Beata Zduniak. Wspomogła nas również praktykantka Paulina Majewska oraz uczniowie klas starszych, którzy asystowali podczas wypożyczania podręczników.
Wszystkim, którzy pomogli nam czynnie oraz wspierali duchowo, jesteśmy bardzo wdzięczne.
Serdecznie dziękujemy.
Małgorzata Lipska i Urszula Sobków