Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

2024/2025 Godziny pracy Regulamin korzystania z podręczników Centrum multimedialne Darczyńcy biblioteki Księgozbiór 2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015

Biblioteka

2018/2019

DARCZYŃCY „SZKOLNEJ KSIĘGARNI”
PODZIĘKOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Pracownice biblioteki szkolnej: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które podarowały książki na Szkolny Festyn Integracyjny. Otrzymaliśmy bardzo wiele pięknych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Część z nich została sprzedana podczas festynu, inne poczekają na następny rok, zaś duża część Państwa darów wzbogaci zbiory biblioteki. Dzięki temu nasi uczniowie i nauczyciele będą mieli większy wybór książek do wypożyczania.
Bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość…


A oto lista naszych darczyńców:

Adamowicz Małgorzata
Bochniak Oliwia
Borkowska Amelia
Bożek Gabriela
Brzeziński Mikołaj
Brzóska Franciszek
Bury Katarzyna
Chabernal Weronika
Damps Natalia
Domaracki Jan
Filas Dawid
Górska Aleksandra
Hałaj Jakub
Janik Weronika
Klimaszewski Bartosz
Krasucka Dominika
Leśniewski Jakub
Łapiński Adam
Łukaszewski Mateusz
Meller – Kubica Sambor
Mokijewski Maciej
Nawoz – Wysocka Sara
Nawoz – Wysocki Oskar
Panasiuk Marcin
Polan Adam
Polan Alicja
Rodziewicz Julia
Rodziewicz Wiktor
Rodzińska Agata
Sawczuk Grzegorz
Sieciński Adam
Skopiński Dominik
Sumikowska Wiktoria
Tuziak Joanna

Małgorzata Lipska

Iwona Słomka


Spotkanie autorskie z Jolantą Nitkowską-Węglarz

                                               

22 maja 2019 r. gościliśmy w szkole pisarkę – panią Jolantę Nitkowską-Węglarz. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy IV c i IV f z wychowawczyniami.

Autorka reportaży historycznych, legend słupskich i baśni pomorskich opowiedziała o początkach swojego pisarstwa i zaprezentowała bogato ilustrowane książki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, jakie są charakterystyczne elementy baśni związanych z Bałtykiem i zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie, czy syreny były fantastycznymi stworzeniami sprzyjającymi człowiekowi. Czwartoklasiści poznali utwór o zaczarowanych łabędziach z usteckiej plaży ze zbioru „Wyprawa do Krainy Baśni” i zapewnili, że będą chronić te piękne ptaki, nie karmiąc ich ciastkami i kanapkami, od których chorują. Na zakończenie dwugodzinnego spotkania twórczyni przeczytała baśń o leniwym Bałtyku i zachęciła do lektury innych opowieści.

Chętni mogli kupić najnowszą książkę Jolanty Nitkowskiej-Węglarz pt. „Zaczarowana chusta Ojca Wiatrów. Baśnie wędrujące wokół Bałtyku” z dedykacją pisarki.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach XXVI Pomorskiej Wiosny Literackiej organizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku oraz Stowarzyszenie Edukacyjne „Volumin”. Koordynatorkami wizyty pisarki w naszej szkole były panie: Małgorzata Lipska i Iwona Słomka.

 

                                                                                                                         Iwona Perużyńska

 


Spotkanie w bibliotece

DAMY I RYCERZE XXI WIEKU

Dnia 7 maja 2019r. klasy III a i III b ze swoimi wychowawczyniami Beatą Bellwon oraz Beatą Kostrzewską udały się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z pisarką Zofią Stanecką, autorką książek dla dzieci.

          Jako dziecko, pani Zofia chciała być wilkiem. Została pisarką, bo dzięki temu może stawać się kim zechce, nie przestając być sobą. Jej proza to przesiąknięta humorem i mądrością współczesna literatura dla dzieci, napisana bardzo dobrą polszczyzną. Największą popularność pisarce przyniosła seria książeczek o małej Basi. W swoim dorobku autorka ma około100 książek.     
        Tematem spotkania było dobre wychowanie. Pisarka  czytała  fragmenty dwóch utworów: „ Damą być” i „ Być dżentelmenem” . Opowiadała o kulisach powstawania książek, podając wiele ciekawych przykładów. Mówiła o tym, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jej codzienna praca. Zwróciła także uwagę na pracę ilustratora, bo to właśnie dzięki ciekawym ilustracjom, czytany tekst można lepiej zapamiętać. Autorka zdradziła, że pisząc książki dla najmłodszych,  zawsze myśli o tym, jak ich rozbawić i rozbudzić zamiłowanie do czytania.  Pani Zofia chętnie odpowiadała na pytania trzecioklasistów.
        Na koniec, uwzględniając temat spotkania, dzieci wykonały prace w formie komiksu. Zadowolone i pełne entuzjazmu podziękowały autorce za wspaniałą lekcję. W zamian otrzymały jej autograf. 

       Wszystkim gorąco polecamy twórczość Zofii Staneckiej i zachęcamy do wypożyczania jej książek ze szkolnej biblioteki.
         Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na spotkanie, miłe przyjęcie i wspaniałe wrażenia.

Beata Kostrzewska


 

DARCZYŃCY BIBLIOTEKI

2018/2019

  1. Uczniowie:
  • Marika Draghici – kl. 4 b
  • Paweł Koski – kl. 4 a
  • Igor Krupa – kl. 2 a
  • Zuzia Pietroń – kl. 2 c
  • Patrycja Szerement – kl. 5 c

 

  1. Nauczyciele, pracownicy i inne osoby:
  • Beata Górna
  • Agnieszka Ciesielska
  • Marta Kiedrowicz
  • Ewa i Piotr Piątakowie
  • Anna Poturaj
  • Gabriela Siecińska
  • Katarzyna Szerement
  • Lidia Wolska
  • Renata Wolska

 

Małgorzata Lipska

Iwona Słomka


Internetowy konkurs na temat patrona

Biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła konkurs internetowy na temat patrona naszej szkoły.


Zadaniem uczniów było wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z patronem: jego życiem osobistym, a zwłaszcza – z działalnością podczas II wojny światowej.
W szkolnej czytelni stawili przedstawiciele wszystkich klas szóstych. Po wylosowaniu zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi i szybkiego czytania ze zrozumieniem. Każdemu uczestnikowi przytrafiły się drobne niedokładności, jednak wyniki okazały się niezwykle wyrównane:

Kacper Stańczyk, kl. VI b – 14,5 pkt.
Jakub Kondraciuk, kl. VI a – 14,25 pkt. 
Wojciech Słomka, kl. VI c – 13,5 pkt.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Samorządu. 

Małgorzata Lipska, Iwona Słomka


 

Konkurs plastyczny „Sam przeczytałem”

 

            Zakończyła się kolejna edycja konkursu plastycznego dla uczniów klas pierwszych.


Odkąd pierwszoklasiści stali się czytelnikami szkolnej biblioteki są jej bardzo częstymi gośćmi. Zadaniem chętnych dzieci było stworzenie ilustracji do samodzielnie przeczytanej, ulubionej książki. Technika i forma prac były dowolne.

Prace powstawały samodzielnie lub pod opieką rodziców. W wyniku oceny dostarczonych ilustracji jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Amelia Tórz – kl. Ia

II miejsce – Sara Nawoz-Wysocka – kl. Ia

III miejsce – Paweł Czaja – kl. Ia

Wyróżnionym uczniom gratulujemy, nagrody zostaną wręczone na gali samorządu.

Małgorzata Lipska, Iwona Słomka

 

 


Przyrzeczenie czytelnicze

            Koniec pierwszego semestru to tradycyjnie już czas, kiedy pierwszoklasiści wstępują w szeregi czytelników szkolnej biblioteki. 


Na lekcje biblioteczne przybyli uczniowie klas Ia (z p. Beatą Przybylską-Dys) i Ib (z p. Iwoną Wieczorek). Po zapoznaniu się z zasadami wypożyczania książek i wysłuchaniu „Skargi książki” uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnicze i wypożyczyli swoje pierwsze książki ze szkolnej biblioteki. Odtąd – mamy nadzieję – będą częstymi gośćmi w naszej wypożyczalni.

Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały kolorowanki tematycznie związane z książkami.

Małgorzata Lipska

Iwona Słomka


 

PODSUMOWANIE KONKURSU LITERACKIEGO

Zgodnie z wieloletnią tradycją biblioteka szkolna przeprowadziła I etap Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. W tym roku w Słupsku odbędzie się już XXXV edycja konkursu.


Wszyscy tegoroczni uczestnicy złożyli prace prozatorskie. Po wnikliwej ocenie opowiadań jury postanowiło o następujących wynikach:

I miejsce – Gabriela Danielewicz, kl. 7b

„Nie wszystko jest takie Oczy – wiste”; op. Maria Drapalska

II miejsce – Igor Sitarz, kl. 5f

„Nowa planeta”; op. Klaudia Sołoduch

III miejsce – Paulina Przybyła, kl. 8c

„Rodzina jutra”; op. Katarzyna Meldner

wyróżnienia:

Antoni Mordal, kl. 5a

Michał Woźniak, kl. 5f

Amelia Borkowska, kl. 8c

Dominika Krasucka, kl. 8c

Wszystkie prace zostały wysłane na finał Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej, który odbywa się w Słupsku.
Pracownice biblioteki serdecznie gratulują laureatom oraz dziękują uczniom i opiekunom za podjęty twórczy wysiłek.
Nagrody zostaną wręczone na Gali Samorządu.

Małgorzata Lipska


 

Cała szkoła czytała zerówkom

„Witajcie w naszej bajce!” - piosenka pod tym tytułem przywitała naszych gości - dzieci z oddziałów przedszkolnych, które wraz ze swymi wychowawczyniami: p. Beatą Wyroślak i p. Lidią Foksińską przybyły do szkolnej biblioteki na imprezę z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”.


W odświętnie przygotowanej czytelni dzieci wysłuchały opowieści czytanych przez panie: dyrektor Leokadię Kuper, wicedyrektor Jolantę Wójtowicz, Beatę Górną, Milenę Kaczmarek i  Bożenę Żytko. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, żywo reagowały i odpowiadały na pytania. Tegoroczną nowością było wykorzystanie teatrzyku kamishibai, zakupionego z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek  i słodki poczęstunek.

Małgorzata Lipska

Iwona Słomka


Tysiąc książek na łączną kwotę 15.000 złotych!

Miło nam poinformować, że szkolna biblioteka w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiła niemalże tysiąc książek na łączną kwotę 15.000 złotych.


Wśród nowości są tytuły zgłaszane przez uczniów jako propozycje podczas wyborów książek, pozycje popularnonaukowe, książki – laureatki nagród literackich, audiobooki oraz lektury.

Na wystawę książek zapraszamy codziennie, indywidualnie lub grupowo, do czytelni w godzinach 8.00 – 15.00, do świąt.

Małgorzata Lipska

Iwona Słomka


Konkurs internetowy "Polska niepodległość w sieci"

Biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła kolejną edycję konkursu internetowego „Polska niepodległość w sieci”.



W tym roku do rywalizacji przystąpili reprezentanci wszystkich klas siódmych. Zadaniem uczestników było wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

W środę 14 listopada w szkolnej czytelni stawili się siódmoklasiści wytypowani przez klasy i wychowawców. Po wylosowaniu zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi, szybkiego czytania ze zrozumieniem i precyzyjnego formułowania odpowiedzi. Łącznie można było zdobyć 18 punktów.

Uczestnicy pracowali w bardzo szybkim tempie, choć każdy według własnej metody. Końcowe wyniki okazały się niezwykle wyrównane – pomiędzy miejscem pierwszym a trzecim było tylko 1,5 punktu różnicy:

I miejsce – Dominik Podsaba, kl. VII a – 17,5 pkt.

II miejsce – Ksawery Tokarski, kl. VII b – 17 pkt.

III miejsce – Szymon Kubasiak, kl. VII c – 16 pkt.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom niezwykle wyrównanej rywalizacji oraz bardzo wysokiego poziomu umiejętności.
Uczniowie otrzymają nagrody książkowe.

M. Lipska, I. Słomka


Warsztaty językowe - „Młodzi czytają”

17 października uczniowie klas 8a i 8b uczestniczyli w spotkaniu z Michałem Zawadką – konferansjerem, lektorem, animatorem publiczności, artystą estradowym i telewizyjnym,a także kaskaderem filmowym i autorem książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Ustce.


Michał Zawadka mówił młodzieży o relacjach między ludźmi, barierach emocjonalnych, świadomości przegranej oraz o sposobie osiągania założonych celów. Przekonywał, że „sukces to nie złote jajo – to odpowiedzialność i działanie”. Wiedzę na powyższe tematy przekazywał w specyficzny sposób, urozmaicając wykład ćwiczeniami, w które angażował uczniów.

Ósmoklasiści wyszli ze spotkania zadowoleni i (jak twierdzili) bogatsi o życiową wiedzę. Miejmy nadzieję, że myśl Alberta Einsteina „Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym” zostanie na pewien czas w ich umysłach, a jeżeli nie – to znajdą  ją w książce Michała Zawadki „Chcę być kimś!” , którą część z nich zakupiła.

 Koordynatorem spotkania była pani Małgorzata Lipska - bibliotekarka szkolna.

Beata Modzelewska i Beata Zduniak


Spotkanie z pisarzem   

 

W jesienny poranek (4 października 2018 r.) klasy 4 c i 4 d z wychowawczyniami wybrały się do Biblioteki Miejskiej w Ustce na XI Pomorskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami.


Była to okazja, aby poznać pana Pawła Wakułę – pisarza. Twórca opowiadał o bohaterach swoich książek i tajemniczych miejscach, w których rozgrywa się akcja opowieści. Mówił też o fantastycznych istotach występujących w polskich klechdach. W czasie rozmowy pisarz, który jest równocześnie rysownikiem-humorystą i często sam ilustruje swoje książki, stworzył kilka rysunków, co wzbudziło zachwyt widowni. Autor odpowiadał na pytania uczniów, których ciekawiło, kiedy napisał pierwszą książkę, jak długo jego utwór powstaje, co trzeba robić, żeby rysować tak dobrze jak on?

Przed spotkaniem uczniowie przygotowali prace plastyczne na konkurs „Uśmiech na medal”, które były ilustracją jednego z opowiadań Pawła Wakuły ze zbioru „Co w trawie piszczy”. Pisarz wyróżnił rysunki: Alicji Brzezińskiej, Adriana Bernatajtysa i Wiktorii Pogorzelskiej z kl. 4 c. Każde z dzieci otrzymało dyplom i książkę „Dentysta w paszczy krokodyla” z dedykacją autora. Ilustracja Wiktorii będzie oceniona w następnym etapie  konkursu, który zostanie rozstrzygnięty 6 października br.

Bardzo dziękujemy Bibliotece Miejskiej za zaproszenie na ciekawe spotkanie. Może dzięki takim lekcjom z pisarzem któryś z uczniów odkryje w sobie talent do pisania lub ilustrowania książek?

Koordynatorką wydarzenia, promującego czytelnictwo wśród uczniów, była pani Małgorzata Lipska z biblioteki szkolnej.

Iwona Perużyńska


Młodzi czytają

         

We wrześniu w ramach projektu „Młodzi czytają” w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie warsztatowe z pisarką Agnieszką Frączek.


W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 6b i 6c wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Niedziałkowską i Hanna Kostrzewską.
Młodzież przekonała się, że język polski nie jest taki trudny, jak często się wydaje. Dowiedziała się, czym są homofony, homonimy, a także poznała najczęstsze błędy językowe   i metody jak się przed nimi ustrzec.
Zainteresowani uczniowie kupili książki Agnieszki Frączek, która chętnie je podpisywała.

Koordynatorką spotkania była pani Iwona Słomka. Bibliotece Miejskiej serdecznie dziękujemy za zaproszenie na tak ciekawe wydarzenie.

Małgorzata Niedziałkowska


 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć