Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

2023/2024 Godziny pracy Regulamin korzystania z podręczników Centrum multimedialne Darczyńcy biblioteki Księgozbiór 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015

Biblioteka

2014/2015

 

KONKURS CZYTELNICZY – PODSUMOWANIE ROKU

Biblioteka szkolna dokonała podsumowania stanu czytelnictwa w roku szkolnym 2014/2015.
W klasach I-III indywidualnie zwyciężyła uczennica klasy IIIb Michalina Trześniak, która przeczytała łącznie 55 książek. Natomiast w kategorii zespołowej pierwsze miejsce zajęła jej klasa – IIIb. Średnio każdy uczeń tej klasy wypożyczył ponad 21 książek. Warto dodać, że statystyczny uczeń całej szkoły wypożyczył około 7 książek, a nauczyciel – ponad 6 sztuk.

Ponadto wyróżnienia zdobyli następujący uczniowie klas młodszych:
kl. If – Adam Łapiński – 25 książek
kl. IIc – Emilia Chilońska – 52 ks.
kl. IIc – Olga Szydloch – 50 ks.

Natomiast w kategorii klas starszych najwięcej książek wypożyczyła uczennica klasy VIa Katarzyna Koteras – 40 egzemplarzy.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe lub upominki rzeczowe podczas podsumowania roku na Gali Samorządu Uczniowskiego.

 

 

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „SAM PRZECZYTAŁEM

 

Biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję konkursu plastycznego dla uczniów klas pierwszych. Zadaniem chętnych dzieci było stworzenie ilustracji do samodzielnie przeczytanej, ulubionej książki. Technika i forma prac były dowolne.

W tym roku na konkurs wpłynęło dużo ciekawych prac; część z nich powstała pod kierunkiem wychowawczyń, część pod opieką rodziców.

W wyniku skrupulatnej oceny: atrakcyjności, pracochłonności i samodzielności dostarczonych ilustracji, wieloosobowe jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Antoni Mordal, kl. Ia

II miejsce – Antonina Nałęcz, kl. Ic

III miejsce – Jakub Lisiak, kl. Ic

                     Jan Zwoliński, kl. Ie

 

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:           Aleksandra Chmara – kl. Ic

Livia Jeziorska – kl. Ia

Martyna Lemańczyk – kl. Ib

Jagoda Pilarczyk – kl. Ib

Fabian Sava – kl. Ia

Grzegorz Sawczuk – kl. Ic

Adam Sieciński – kl. I a

 

         Prace wszystkich laureatów można podziwiać w bibliotecznej gablocie.
Organizatorki konkursu bardzo dziękują za poświęcony czas i wysiłek wszystkim uczestnikom, a paniom wychowawczyniom oraz rodzicom – za pomoc i dopingowanie naszych uczniów do dodatkowej pracy.
Nagrody dla wszystkich wymienionych wyżej dzieci zostaną wręczone na podsumowaniu roku szkolnego.

Kliknij, aby obejrzec zdjęcia.

 

SZKOLNE WYBORY KSIĄŻEK

 

            W dniach 10 i 11 marca odbyły się w naszej szkole „Wybory książek”.
W ten sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, której celem jest zbudowanie listy książek najbardziej ulubionych przez uczniów. W nowym roku 2015/2016 zostaną one zakupione z budżetu państwa dla szkolnych bibliotek.
Akcję przeprowadziły pracownice biblioteki szkolnej w ścisłej współpracy z polonistkami oraz wychowawczyniami klas I-III. Uczniów klas młodszych często wspierali rodzice – zwłaszcza gdy trzeba było zapisać trudne tytuły i nazwiska autorów.

            Szkolne wybory nowych książek okazały się świetnym pomysłem na uczniowską aktywność oraz rywalizację o ulubione tytuły – niektórzy uczniowie wyraźnie lobbowali wśród rówieśników za własnymi propozycjami.

W głosowaniu klas I-VI łącznie wzięło udział 404 uczniów na 518 możliwych, przy znacznej liczbie dzieci nieobecnych z powodu choroby. Osiągnęliśmy więc frekwencję 78%, czego mogą nam pozazdrościć dorośli, rzadko wykazujący się tak wysoką aktywnością w „poważnych” wyborach.

W uczniowskich propozycjach liczną grupę stanowią książki znane od lat: klasyczne wiersze, baśnie i lektury – to oczywisty dowód, że dzieci lubią lektury omawiane na lekcjach. Pracownice biblioteki ucieszyły także tytuły zakupione w ostatnim czasie z budżetu szkoły lub zdobyte dzięki darczyńcom. Dzieci młodsze bardzo często podawały jako swoje ulubione książki popularnonaukowe: zwłaszcza o zwierzętach, sporcie i motoryzacji.

Jednak największą korzyścią głosowania są polecane przez uczniów nowości, o które biblioteka postara się od nowego roku szkolnego.

            Po podliczeniu wszystkich głosów zwycięskimi tytułami okazały się następujące książki:

I . w klasach I-III

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – 23 głosy

Dzieci z Bullerbyn – 21

Baśnie Andersena – 17

Plastusiowy pamiętnik – 14

Martynka – 14

Pinokio – 13

Wiersze Jana Brzechwy – 11

Anaruk, chłopiec  z Grenlandii – 10

Mikołajek – 10

Kubuś Puchatek – 9

Detektyw Pozytywka – 9

O psie, który jeździł koleją – 9

Baśnie z 1001 nocy - 9

 

 

II. w klasach IV-VI

Harry Potter – 41 głosów

Gwiazd naszych wina – 19

Opowieści z Narnii – 18

Mikołajek – 18

Magiczne drzewo – 17

Eri i Smok – 17

Ania z Zielonego Wzgórza – 16

Bracia Lwie Serce – 13

Pies i chłopiec – 13

Akademia pana Kleksa – 12

O psie, który jeździł koleją – 12

Hobbit – 11

Niekończąca się historia – 11

Strasznie głośno, niesamowicie cicho – 11

 

Całościowe wyniki głosowania wraz ze szczegółowymi sprawozdaniami zostały przesłane do inicjatora akcji ogólnopolskiej. Tam posłużą jako wskazówka przy finansowaniu zakupów do bibliotek szkolnych w całej Polsce.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wyborów – dzięki Waszemu zaangażowaniu biblioteka szkolna zakupi nowe książki – właśnie te, które chcecie czytać, a których do tej pory nie mogliście u nas wypożyczyć.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

 

Pierwszoklasiści czytelnikami

 

            Wyjątkowo duża liczba pierwszoklasistów (aż sześć klas!) złożyła w tym roku szkolnym przyrzeczenie czytelnicze.

            Najpierw jednak uczniowie odbyli całogodzinne zajęcia, podczas których zapoznali się z zasadami wypożyczania książek, korzystania z komputerów i szkolnej czytelni. Każda grupa odwiedziła bibliotekę w innym terminie, zależnie od tego, w jakim stopniu dzieci opanowały już umiejętność czytania, zwłaszcza że dwie klasy pierwsze to sześciolatkowie.

            Po zapoznaniu się ze „Skargą książki” i „Prośbą książki” dzieci samodzielnie opracowały reguły poszanowania książek, chętnie podając przykłady niewłaściwego postępowania.

            Zajęcia zakończyły się najważniejszym punktem programu – pierwszym wypożyczeniem wybranej przez siebie książki. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali kolorowankę tematycznie związaną z biblioteką. Odtąd  - jako czytelnicy – będą już częstymi gośćmi wypożyczalni i czytelni szkolnej.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

 

LAURY MŁODYCH LITERATÓW

Zgodnie z wieloletnią tradycją biblioteka szkolna przeprowadziła I etap Międzynarodowego Konkursu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. Pod opieką nauczycielek języka polskiego powstawały wiersze i opowiadania na dowolny temat.  Po wnikliwej analizie prac jury konkursu ogłosiło następujące wyniki:

 

                 I. POEZJA

                       nagroda: Martyna Więch, kl. Vc, op. E. Tyszkiewicz

                       wyróżnienie: Zuzanna Bobko, kl. Vc, op. E. Tyszkiewicz

 II. PROZA

nagroda: Jakub Rymarz, kl. VIa, op. I. Piotrowska (Legenda o Pani Kwiatów)

wyróżnienie: Joanna Łukowicz, kl. Vc, op. E. Tyszkiewicz (Paciorki jednego różańca)

 

         Wszystkie prace zostaną wysłane na finał Międzynarodowego Konkursu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.Nagrody dla szkolnych laureatów wręczymy podczas Gali Parlamentu na zakończenie I półrocza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz paniom polonistkom za twórczy wysiłek.

Aby przeczytać prce kliknij poniższe linki.

Dobrana_para.docx

Legenda_o_Pani_Kwiatow.doc

Paciorki_Jednego_Rozanca.docx

Zuzanna_Bobko.doc

Moj_najlepszy_przyjaciel.docx

Osa.docx

 

 

 

 

 

ZERÓWKI Z WIZYTĄ W CZYTELNI

 

W środę 19 listopada w naszej bibliotece odbyła się kolejna edycja szkolnej imprezy czytelniczej w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Jesienią każdego roku oddziały zerowe zapraszane są do szkolnej czytelni, gdzie czeka na dzieci specjalna sceneria oraz niezwykli goście: nauczyciele i pracownicy szkoły.
Dzięki temu spotkaniu dzieci poznają nowe, ważne osoby – zwykle znane tylko z widzenia. Jednocześnie przekonują się, że naprawdę warto czytać książki, bez względu na to, ile ma się lat i jaką pracę się wykonuje. Ponadto uczniowie czują się wyjątkowo istotni, skoro specjalnie dla nich organizuje się spotkanie z udziałem najważniejszych osób w szkole.

            Tegoroczne czytelnicze święto otworzyło spotkanie klasy „0a” z trzema lektorkami: p. dyr. Leokadią Kuper, nauczycielką klas I-III p. Anną Poturaj  oraz szkolną pedagog p. Anną Szponar.

Pani dyrektor przeczytała opowieść o nocnym potworze, którym okazał się chrapiący tata tytułowego Kazia – „ Kazio i nocny potwór”. Następnie pani Poturaj przedstawiła historyjkę „O kotku grubasku”, dzięki której dzieci przekonały się, że nie wygląd jest najważniejszy, ale charakter i serce. Na zakończenie pani pedagog odczytała opowieść z serii „Kamilka” pt. „Mama i tata pokłócili się”, z której jasno wynika, że jeśli rodzice się rozstają, to nigdy nie są temu winne ich dzieci.
Wychowawczyni kl. „0a” p. Agnieszka Wardecka opuszczała gościnne biblioteczne progi z gromadką szczerze uradowanych i hojnie obdarowanych sześciolatków.

            Na następne spotkanie przybyła p. Izabela Orłowska wraz z grupą pięciolatków  z „0b”. Na dzieci oczekiwali goście specjalni: p. dyr. Jolanta Wójtowicz, logopeda p. Milena Kaczmarek oraz konserwator p. Robert Mielniczek.
Jako pierwsza zadebiutowała p. dyr. Wójtowicz, która zaprezentowała dzieciom mrożącą krew historię „Sekret ponurego zamku”. Nastrój zmienił się na radosny wskutek opowieści pani logopedy, dzięki której dzieci dowiedziały się, jak ważne są „Pracowite pszczółki”, i z lubością smakowały miodowe przysmaki przygotowane przez pszczółkę – panią Milenę. Na zakończenie pan Robert odczytał książeczkę „Uśmiechnij się, piesku”, za sprawą której uczniowie upewnili się, że psy uśmiechają się ogonem, a każde zwierzę cieszy się na własny sposób. Pokazali też, jak pięknie sami potrafią się uśmiechać.
Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą przy akompaniamencie teledysku kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci, obdarowane pięknymi zakładkami oraz słodkościami, tanecznym krokiem wróciły do swojej sali.

Środowe święto czytania książek było wyjątkowo udane, radosne i pełne miłych niespodzianek. Dzięki niemu nasi najmłodsi uczniowie na pewno będą miło wspominać i kojarzyć szkolną bibliotekę oraz głośne czytanie książek. Z pewnością będą także czuć się pewniej na terenie szkoły wśród nowo poznanych nauczycieli i pracowników.

Małgorzata Lipska, Iwona Słomka

 

Kliknij, aby obejrzec zdjęcia.

 

 

WOJNA W SIECI

 

W środę 22 października biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs internetowy Druga wojna światowa w sieci. Był to istotny akcent przypominający siedemdziesiątą piątą rocznicę wybuchu tego kataklizmu, a także siedemdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W gronie najsprawniejszych internetowych szperaczy pojawili się przedstawiciele wszystkich klas szóstych, po dwoje z każdego oddziału. Wszyscy walczyli o laury indywidualne, ale również zespołowe.
W czasie dwóch godzin lekcyjnych nasi młodzi internauci zmierzyli się z bardzo różnorodną tematyką i formą zadań związanych z wybuchem i przebiegiem drugiej wojny światowej, przy czym zawodnicy nie musieli posiadać wiedzy na ten temat – mieli jedynie umiejętnie korzystać z internetu.
Wszyscy uczniowie wykazali się dużą biegłością w tej dziedzinie, a także wnikliwością i ambicją, co potwierdziły ostateczne wyniki konkursu – kolejnych zawodników dzieliły zaledwie pojedyncze punkty, a czasami były to nawet mniejsze różnice:

 

I. KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA:

  1. miejsce – Kinga Dziura, kl. VIa – 13,5 pkt. (na 15 pkt.)
  2. miejsca: – Ola Czaja, kl. VIc – 12,5 pkt.

Bartosz Komar, kl. VIc – 12,5 pkt.

  1. miejsce – Jakub Rymarz, kl. VIa – 12 pkt.
  2. miejsce – Mikołaj Mordal, kl. VIb – 11,75 pkt.
  3. miejsce – Paweł Skiba, kl. VIb – 10 pkt.

 

II.KLASYFIKACJA ZESPOŁOWA:

  1. miejsce – klasa VIa – 25,5 pkt. (na 30 pkt.)
  2. miejsce – klasa VIc – 25 pkt.
  3. miejsce – klasa VIb – 21,75 pkt.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu rywalizacji, a naszym bibliotekarkom: Iwonie Słomce i Małgorzacie Lipskiej dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawego konkursu.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia.

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć