Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

2024/2025 Godziny pracy Regulamin korzystania z podręczników Centrum multimedialne Darczyńcy biblioteki Księgozbiór 2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015

Biblioteka

2023/2024

Najlepsi czytelnicy – uhonorowani

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2023/24 zostali nagrodzeni zwycięzcy szkolnego konkursu czytelniczego.

Najlepszą czytelniczką całej szkoły została uczennica klasy 3b Zuzanna Iwańcz, fanka komiksu „Garfield”, która wypożyczyła łącznie aż 114 książek.

W klasach młodszych nagrody zdobyły:
Maja Chwajoł z klasy 1a
Snizhana Kyrylchatenko z 2a
Maja Woźniak z 3b

Najlepsze czytelniczki klas 4 – 7 to:
Monika Lesik z 5a
Nicola Durkowska z 5c

Wśród najstarszych zwyciężyła Wiktoria Czwartos z klasy 8a

Specjalne dyplomy otrzymali również uczestnicy ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Wyróżnienia zdobyli: Marcel Szewczyk z klasy 5b oraz Julia Kamińska – Żynis z 8a. Pamiątkowe dyplomy otrzymały pozostałe reprezentantki szkoły: Gosia Juraszek z klasy 2b, Patrycja Skoneczna z 8a oraz trzy uczennice klasy 7a – Małgorzata Giza, Gabriela Michońska i Julia Pożdał.

Wszystkim laureatkom (i Marcelowi…) serdecznie gratulujemy. Cieszymy się bardzo, że książki są tak ważne w Waszym życiu. Jesteście naszą podporą w promowaniu czytelnictwa.
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij

KIERMASZ KSIĄŻEK

Jak co roku, podczas festynu szkolnego biblioteka przygotowała kiermasz taniej książki.
Były atrakcyjne tytuły dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych; niektóre całkiem nowe, inne – prawdziwe białe kruki, np. tradycyjna „Kuchnia polska”. Najlepiej sprzedawały się klasyczne bajki, powieści młodzieżowe oraz książki popularno-naukowe: o zwierzętach i pojazdach.

Bogata oferta naszego kiermaszu to zasługa wielu darczyńców; książki podarowali nam uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Wspólny wysiłek sprawił, że udało się zebrać aż 520 złotych, które zostały przekazane naszej Radzie Rodziców.

Wiele książek na kiermasz podarowali nam między innymi: uczniowie klasy 1a, państwo Katarzyna i Patryk Kassijan, Julia Pożdał z klasy 7a i Mikołaj Ryba (wraz z rodzicami) z 8a.
Wymienionym ofiarodawcom oraz tym, którzy już wcześniej znaleźli się na liście darczyńców biblioteki, bardzo serdecznie dziękujemy

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

 

kliknij

 

Finał Wielkiego Maratonu Czytelniczego

W ostatnim tygodniu kwietnia uroczyście zakończyliśmy tegoroczny Wielki Maraton Czytelniczy. Jest to ogólnopolski, bardzo popularny i ceniony konkurs dla uczniów ze szkół podstawowych i średnich.

Konkurs trwał od września do kwietnia. Uczestnicy co miesiąc czytali nową książkę, a następnie pisali test z jej znajomości. Testy były bardzo trudne: dotyczyły nie tylko ważnych szczegółów, ale wymagały też dokładnego rozumienia treści oraz kojarzenia faktów.
Uczniowie szkół podstawowych pracowali w trzech grupach wiekowych: klasy 2-3, 4-6 i 7-8. Nasi reprezentanci to: Małgosia Juraszek z klasy 2b, Marcel Szewczyk – 5b, trzy uczennice z klasy 7a: Małgosia Giza, Gabrysia Michońska i Julka Pożdał oraz z klasy 8a: Julka Kamińska – Żynis i Patrycja Skoneczna.
Wszyscy nasi uczestnicy wykazali się wielką odpowiedzialnością i wytrwałością – znaleźli czas i siły na dodatkową, niełatwą pracę, pomimo codziennych lekcji oraz innych zadań i konkursów. Zasłużyli na nasz wielki podziw i wdzięczność za godne reprezentowanie szkoły na forum ogólnokrajowym.
Dziękujemy także Rodzicom, nie tylko za motywowanie swoich dzieci, ale również za pomoc w zdobywaniu potrzebnych książek, gdy były one nieosiągalne w naszej bibliotece.

Końcowe wyniki ogólnopolskie poznamy pod koniec maja, ale już dziś uważamy wszystkich uczestników za zwycięzców, bo podjęli się trudnego zadania i doprowadzili je do pomyślnego finału. Dlatego na uroczystym podsumowaniu wszyscy otrzymali pamiątkowe odznaki „Czytam, bo lubię” oraz książkowe i słodkie upominki.

Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy pani dyrektor Iwonie Perużyńskiej, pani Aldonie Feszler oraz szkolnej ekipie filmowej. Podziękowania za pomysł i wsparcie składamy też pani Marzenie Markowicz.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

klknij

 

Wyprzedziliśmy „Wiosnę Literacką”

Tegoroczna „XXX Pomorska Wiosna Literacka” rozpocznie się dopiero 23 kwietnia, tymczasem nasza szkoła otworzyła to święto przedpremierowo!
Dzięki wspaniałej współpracy ze słupską Biblioteką Pedagogiczną już w piątek 12 kwietnia przybyła do nas pisarka Barbara Kosmowska – autorka około 20 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dorośli zapewne najlepiej kojarzą „Teren prywatny”, dzieci – „Dziewczynkę z parku”, a młodzież – „Pozłacaną rybkę”.

Zaszczytu i przyjemności spotkania ze sławną pisarką dostąpili uczniowie klasy 6b oraz 7 osób dorosłych: pani wicedyrektor, nauczycielki i pracownice administracji.
Uczniowie byli zainteresowani tajnikami literackiej twórczości, a pani Barbara odpowiadała na pytania barwnie i bardzo ciekawie. Łatwo nawiązała kontakt z młodzieżą – mówiła do uczniów z szacunkiem, wykazała się znajomością ich problemów, chętnie nawiązywała do doświadczeń z własnego życia. Pobieżnie omówiła tematykę swoich najnowszych i najbardziej ulubionych powieści. Pisarce udało się zaciekawić nawet uczniów, którzy nie przepadają za książkami – jeden zapytał, ile można zarobić, pisząc książki. Może to początek jakiejś oszałamiającej kariery…

Na zakończenie można było zdobyć książkę z autografem, były kwiaty i podziękowania. Miłym akcentem było wręczenie pani Kosmowskiej bibliotecznej odznaki „Czytam, bo lubię” z numerem 1.

Za projekt i wykonanie odznaczenia wyrazy wdzięczności składamy naszej plastyczce p. Aldonie Feszler. Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy: p. Marcie Kiedrowicz, wychowawczyni 6b –  p. Rossicie Tęsnej oraz pani dyrektor Iwonie Perużyńskiej.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij


 

 

 

Kiermasz książek – dla Olafa

Dzień wagarowicza to od lat w naszej szkole – Dzień Patrona Szkoły.
Tak jak rok wcześniej, zorganizowaliśmy działania charytatywne – tym razem zbieraliśmy środki na leczenie synka naszego absolwenta.

Biblioteka zorganizowała kiermasz pięknych książek, podarowanych przez zaprzyjaźnione osoby: naszych pracowników i rodziców naszych uczniów. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu oraz hojności kupujących udało się zgromadzić 610 złotych.
Oprócz korzyści finansowej bezcenne były dla nas spotkania z gośćmi: tymi najmłodszymi i dużo starszymi. Licznie odwiedzili nas pracownicy Ratusza oraz nasi emerytowani nauczyciele i absolwenci.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkanie – w czerwcu, podczas szkolnego festynu integracyjnego.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka, Marta Kiedrowicz

kliknij

 

 

Internetowy konkurs o patronie szkoły

Zgodnie z wieloletnią tradycją biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła konkurs internetowy na temat patrona naszej szkoły – komandora Bolesława Romanowskiego.

Zadaniem uczniów było wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z patronem: jego życiem osobistym, ale głównie – z działalnością podczas II wojny światowej.
W szkolnej czytelni stawiły się trzyosobowe reprezentacje klas szóstych: „a” i „b”. Po wylosowaniu zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi i wnikliwego czytania ze zrozumieniem. Każdemu uczestnikowi przytrafiły się drobne niedokładności, jednak wyniki okazały się niezwykle wyrównane.
* W klasyfikacji indywidualnej podium zajęli:

I miejsce - Stanisław Pożdał, kl. VI b – 14 pkt.
II miejsce – Amelia Tórz, kl. VI a – 12,5 pkt. 
III miejsce – Paweł Bigus, kl. VI a – 11,25 pkt.

Poza podium znalazły się: Hanna Polakowska z 6a oraz uczennice 6b: Elina BielaievaPolina Podolian.

* W rywalizacji zespołowej lepszy wynik uzyskała klasa 6a – 32,50 punktów,
a kl. 6b – 26 pkt.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Nagrody zostaną wręczone w najbliższym możliwym terminie. 

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij

 

 

 

PIERWSZAKI – CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI    

Jak zawsze po pierwszym półroczu, kiedy najmłodsi uczniowie opanują umiejętność czytania, odbywają w bibliotece specjalne szkolenie. W pięknie udekorowanej czytelni dzieci dowiadują się, jak wypożyczyć książkę, a następnie składają uroczyste przyrzeczenie.

W ostatnią środę lutego wszystkie trzy klasy pierwsze wysłuchały wiersza „Skarga książki” i z przejęciem opowiadały, jak należy dbać o książki. Po szkoleniu praktycznym każdy uczeń własnoręcznie podpieczętował kontrakt o treści:

„My, uczniowie pierwszej klasy,
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy!”

Wówczas nastąpił uroczysty moment, gdy dzieci z powagą odczytały przyrzeczenie i oficjalnie stały się czytelnikami biblioteki.
Każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książkę, ogromnym powodzeniem cieszyła się seria Minecraft oraz książki o zwierzętach.
Od teraz pierwszaki mogą samodzielnie korzystać z biblioteki i robią to bardzo chętnie.

Zapraszamy codziennie w godzinach: 8.00 – 15.00.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij
 

 

Jak oswajać dziecko z problematyką śmierci

Pracownice naszej biblioteki uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w Słupsku.
Prelegentką była p. Marta A. Sałapata z Uniwersytetu Pomorskiego. Jest ona przede wszystkim psychotraumatolożką – głównym motywem jej działalności teoretycznej i praktycznej jest problem śmierci i żałoby po stracie.
Towarzyszy osobom przeżywającym stratę, prowadzi konsultacje, grupy wsparcia oraz warsztaty i szkolenia m.in. na temat tego, w jaki sposób wspierać dzieci i młodzież w sytuacji straty i żałoby. Link do jej strony: www.alfabetzaloby.pl

Podczas szkolenia p. Marta skoncentrowała się na tym, jak dorośli powinni rozmawiać z dziećmi o śmierci, zwłaszcza gdy umiera ktoś bliski, nawet ukochane zwierzątko. Najgłośniej wybrzmiało zalecenie: Nie okłamujmy dzieci, bo to niszczy ich zaufanie do dorosłych, czasami nawet na całe życie…

Praktyczna korzyść ze szkolenia to bogata lista książek, które pomagają przeprowadzić dziecko przez trudny czas żałoby:
„Gęś, śmierć i tulipan”, „Esben i duch dziadka”, „Chusta babci”, „Jesień liścia Jasia”, „Długa wędrówka”, „Pustka”, „Do widzenia, dzień dobry”, „Plasterki na tęsknotę”, „Puste miejsce po zajączku”, „Żegnaj, niedźwiadku”, „Jestem życie”, „Jestem śmierć”, „Rozmawiamy o przemijaniu”, „Elfie pogotowie. Terapia żałoby”, „Odszedłeś, ale wciąć tu jesteś”, „Chłopiec, kret, lis i koń”, „Tamtej nocy nadeszła zima”, „Trzecie życzenie Tumbo”, „Miałam kiedyś ogród”, „Trudne tematy. Śmierć i pogrzeb”, „Życie – co to takiego?” (seria: „Dzieci filozofują”).

 Bardzo dziękujemy koleżankom z PBP za zaproszenie na to cenne i przejmujące spotkanie.
 

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

 


 

Spotkanie autorskie z Łukaszem Dębskim

Jak długie włosy noszą Włosi?

Jaka obelga drażni Belga?

Czy Fina w saunie spotka pech?

Czym często toast wznosi Czech?

Gdzie są sąsiedzi nasi – Szwedzi?

Czy chcecie poznać odpowiedzi?

Jeśli na podróż brak Wam środków,

to odpowiedzi są tu – w środku!

"Wierszownik z podróży dookoła świata"

5 grudnia 2023 r. klasa V b wybrała się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z autorem książek dla dzieci Łukaszem Dębskim. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali fragmentów książek, z przejęciem rozwiązywali zagadki kryminalne i kibicowali opiekunkom, które musiały na czas zmierzyć się z wierszykiem łamiącym język. Godzinne spotkanie minęło bardzo szybko, aż żal było wracać do codziennych zajęć. Na szczęście ustecka Biblioteka Miejska dysponuje książkami krakowskiego artysty, które piątoklasiści będą mogli wypożyczyć.

Katarzyna Meldner

kliknij

 

 

Biblioteczne mikołajki

Wtorek 6 grudnia obfitował w miłe wydarzenia.
Wczesnym rankiem do klas pierwszych dotarły trzy elfy z klasy 8a: Julia, Patrycja i Wiktoria. Dziewczyny uroczyście wręczyły dzieciom piękne „Wyprawki Czytelnicze”. Jak co roku ufundował je Instytut Książki w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
W skład wyprawki wchodzi piękna książka oraz broszura dla rodziców. Mamy nadzieję, że będzie to dodatkowa motywacja do wspólnego czytania książek. Dzieci były mile zaskoczone i szczerze uradowane z niespodzianki.

Natomiast w czytelni przygotowałyśmy dla wszystkich uczniów i nauczycieli bogatą wystawę nowo zakupionych książek.
Zgodnie z obietnicą, z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa kupiłyśmy: książki, które zwyciężyły w „Wyborach książek”, nowe lektury, tytuły zaproponowane przez nauczycieli, książki potrzebne do „Maratonu czytelniczego”, przepiękne książeczki 3D dla najmłodszych, audiobooki dla uczniów słabowidzących i dyslektyków, książki w formie luźnych kart do teatrzyku kamishibai, mnóstwo wartościowych nowości polecanych przez fachowców podczas szkoleń bibliotekarzy.
Zachwytom dzieci i dorosłych nie było końca – czytelnia prezentuje się naprawdę niesamowicie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij

Jak budować mosty kultury?

W ostatni wtorek listopada pracownice biblioteki uczestniczyły w spotkaniu Sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy, które, jak zwykle, odbyło się w macierzystej jednostce – w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku.
Wykład „Mosty Kultury: współpraca bibliotekarzy z ukraińską społecznością” poprowadziła kierowniczka Zakładu Psychologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku – dr Maria Aleksandrovich, z pomocą swej asystentki Aleny Tiupovej. Było nam szczególnie miło, gdyż pani Alena wiosną odbywała praktykę w naszej szkole.
Obie panie przybliżyły nam specyfikę kultury ukraińskiej, skupiły się zaś na działaniach, jakie mogą podejmować polskie biblioteki, aby pomagać uchodźcom z Ukrainy: dzieciom, dorosłym, osobom starszym. Prowadzące podkreśliły, że jednym z najważniejszych zadań jest rozpowszechnianie rzetelnych, sprawdzonych informacji.

Z dumą pochwaliłyśmy się naszą aktywnością: już kilka miesięcy po wybuchu wojny w bibliotece powstał (wyłącznie dzięki naszej prywatnej aktywności) księgozbiór w języku ukraińskim. Uczniowie ukraińscy, zwłaszcza młodsi, korzystają z niego z ogromną radością. I być może dlatego odwiedzają nas prawie każdego dnia…

I tu czekała na nas przemiła niespodzianka: godzinę wcześniej została otwarta wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci ukraińskie z sierocińca w Ustce. Pani Maria i pani Alena pracowały z naszymi uczniami w ramach arteterapii, w ten sposób postała wystawa „Pod niebem usteckim”.
Oglądałyśmy piękne dzieła z wielką radością i wzruszeniem.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij

 

 

Spotkanie z pisarzem Marcinem Kostrzyńskim

W czwartek 23 listopada 2023 r. uczniowie klasy 6 b wraz z wychowawczynią udali się do Biblioteki Miejskiej w Ustce na spotkanie z autorem książek i filmów przyrodniczych Marcinem Kostrzyńskim. Pisarz od najmłodszych lat pasjonuje się życiem dzikich zwierząt, zna ich zwyczaje i charaktery. Pan Marcin w sposób bardzo interesujący i przystępny przedstawił uczniom codzienność zwierzaków żyjących na kilku kontynentach. Klasa miała okazję usłyszeć opowieści o życiu wielu gatunków zwierząt: niedźwiedzi, sarn, delfinów, fok, lisów, rysiów, dzików, dzięciołów i zobaczyć je utrwalone na fotografiach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali pana Marcina, zadawali pytania, aby pogłębić wiedzę o życiu dzikich zwierząt. Wszyscy pozostali pod wielkim wrażeniem opowieści autora.

 

                                                                                                                        Rossita Tęsna

 

Spotkanie drugoklasistów z pisarzem

17 listopada 2023 r. klasa 2b wzięła udział w spotkaniu z Rafałem Witkiem – autorem powieści, opowiadań oraz zbiorów wierszy dla dzieci i młodzieży, które zorganizowano
w Bibliotece Miejskiej w Ustce. Uczniowie zapoznali się z bogatą twórczością pisarza. Spotkanie przebiegało bardzo interesująco i z poczuciem humoru. Rafał Witek ciekawie opowiadał o początkach swojej przygody z pisaniem. Zdradził dzieciom tajemnicę, jakie trzy wartości pozwalają człowiekowi tworzyć z sukcesem. Są to: pomysł, talent i najważniejsze to szczęście. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć czynnie w spotkaniu, występując z  pisarzem. Zadawali mu pytania i chętnie odpowiadali na jego zagadki. Na zakończenie dzieci miały możliwość zakupienia książek Rafała Witka. Poprosiły również autora o wpis do  książek, które znajdują się w naszej szkolnej bibliotece. Podzieliły się spostrzeżeniami na temat publikacji, które oczywiście wcześniej przeczytały. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. Zachęci też uczniów do czytania książek Rafała Witka.

Dziękujemy Bibliotece Miejskiej za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym, a Dorocie Bernackiej i Małgorzacie Lipskiej z biblioteki szkolnej za koordynowanie spotkania.

 

Beata Kostrzewska

kliknij

Spotkanie z pisarzem

7 listopada 2023 r. klasa 4a wzięła udział w spotkaniu z Pawłem Wakułą – polskim rysownikiem prasowym, ilustratorem, pisarzem, które zorganizowano w Bibliotece Miejskiej w Ustce w ramach projektu „Wiedzieć więcej. Zablokuj swój czas”. Uczniowie zapoznali się z twórczością autora, mieli też możliwość zadawania mu pytań. Poznaliśmy początki jego przygody z pisaniem, pierwsze książki czy inspiracje. Paweł Wakuła to twórca książek dla młodszych dzieci, historycznych, które mogą pomóc w nauce i zrozumieniu historii. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać  interesujących opowieści związanych z kolejnymi utworami pisarza. Mogliśmy zobaczyć również jego rysunki, powstające na naszych oczach, na jednym z nich był Władysław Jagiełło. Pisarz obecnie pracuje nad Sagą Bjørn, ukazały się już 3 jej części. Na koniec wizyty w bibliotece można było zakupić książki z autografem pisarza.

Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które na długo pozostanie w pamięci. Wierzymy, że zachęci uczniów do czytania książek Pawła Wakuły. Dziękujemy Bibliotece Miejskiej za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym.

Spotkanie koordynowały pracownice biblioteki szkolnej – Dorota Bernacka i Małgorzata Lipska.

Marzena Roszman

kliknij

 

 

 

Wielki Maraton Czytelniczy

W tym roku szkolnym grupka naszych uczniów przystąpiła do zmagań w ogólnopolskim konkursie „Wielki Maraton Czytelniczy”.

Konkurs polega na tym, że w każdym miesiącu należy przeczytać wyznaczoną przez organizatora książkę, a następnie wykazać się jej znajomością.
WMC świetnie wpisuje się w tegoroczny program Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Pierwszy test już za naszymi uczniami, a w połowie listopada będzie sprawdzian z drugiej książki. Uczestnicy są podzieleni na trzy grupy wiekowe, nasi reprezentanci to:

  • klasach 2 – 3 – Małgosia Juraszek z kl. 2a (wych. Beata Kostrzewska)
  • w klasach 4 – 6 – Marcel Szewczyk z kl. 5b (wych. Katarzyna Meldner)
  •  w klasach 7 – 8:
    Małgorzata Giza, Gabriela Michońska i Julia Pożdał z kl. 7a (wych. Maria Drapalska)
    Wiktoria Czwartos, Julia Kamińska – Żynis oraz Patrycja Skoneczna z kl. 8a (wych. Marzena Markowicz).

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za dodatkową pracę i poświęcony czas. Szczególne wyrazy wdzięczności składamy Rodzicom, którzy często samodzielnie zdobywają lub kupują potrzebne książki, gdyż są one bardzo trudno dostępne.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij

 

Pomocnicy biblioteki

Praca biblioteki jest ważna dla działania całej szkoły, a jednak często – niedoceniana. A o tym, jak jest trudna, odpowiedzialna i często po prostu fizycznie ciężka, wiedzą tylko nieliczni, ci, którzy są blisko i patrzą uważnie.

W tym roku kryzys finansowy dotarł także w biblioteczne progi – od września zamiast dwóch pracownic mamy tylko półtora etatu, a obowiązków nawet więcej niż zwykle. Realizujemy przecież bardzo wymagający projekt czytelniczy.
I jak wiadomo – prawdziwych przyjaciół poznaje się właśnie wtedy, gdy jest trudno… Z chęcią pomocy w żmudnym kasowaniu setek przestarzałych podręczników zgłosiły się dziewczynki z klas trzecich: Ala, Zuzia, Marysia, Sylwia i Maja oraz Kinga z klasy czwartej i Patryk z klasy piątej. Wszyscy pracowali wytrwale i zawsze z uśmiechem na ustach. Pewnego dnia, gdy ucztowali po ciężkiej pracy, otrzymali osobiste gratulacje od dyrektora Tokarczyka…

Nieco starsi pomocnicy, jak co roku, wynosili z biblioteki bardzo dużo kartonów po nowych książkach: te lepsze trafiły do specjalnego magazynu, a te bardziej zniszczone – na makulaturę. To zadanie wykonali między innymi uczniowie z klasy czwartej.
Na najstarszych i najsilniejszych czekała praca naprawdę ciężka – porządkowanie dużych pudeł z książkami. Świetnie ją wykonali chłopcy z klasy ósmej i siódmej, głównie: Oskar i Alek.

Wszystkim, nie tylko wskazanym w tej notatce, pomocnikom, bardzo serdecznie dziękujemy za czas i wysiłek. Bez Was byłoby nam o wiele trudniej.
Gratulujemy Wychowawczyniom i Rodzicom tak wartościowych, naprawdę wyjątkowych dzieci.

Odsyłamy do albumu fotograficznego…

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

kliknij

           

Wybory książek – zakończone!

A więc wybraliśmy /wybraliście…
Po dwóch tygodniach głosowania na ulubione i pożądane książki przyszedł czas na podanie wyników.

Wszystkie głosy zostały dokładnie policzone i każdy okazał się ważny.
Część uprawnionych uczniów, rodziców i nauczycieli zagłosowała przez e-dziennik, ale większość wybrała osobistą wizytę w bibliotece.

Najwięcej głosów zdobyła książka „Wędrówka na Zachód”
to klasyczna powieść chińska, autorstwa Wu Cheng’ena.
Powieść oparta jest na autentycznej historii podróży buddyjskiego mnicha.
Książka zwyciężyła dzięki aktywności uczennic z klasy 8a, gratulujemy zaangażowania

A oto pełna lista wybranych tytułów, w kolejności alfabetycznej:

  1. 100 rzeczy do zrobienia, zanim zostanę zombie
  2. 26 – piętrowy domek na drzewie
  3. Atak tajemniczych kucharek
  4. Awantura ze Strachulcem
  5. Dotknij mnie – seria
  6. Jak założyć magiczny sklepik w tydzień
  7. Kicia kocia
  8. Kocia szajka – seria
  9. Kocie ścieżki – seria
  10. Koszatniczki
  11. Kot w butach /Vojtěch Kubašta – 3D
  12. Kropka
  13. Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju
  14. Lepiej niż wczoraj
  15. Love is coming
  16. Mały atlas ptaków
  17. Miłość na ostatniej stacji
  18. Mio, mój Mio
  19. No game, no life
  20. Noragami – seria
  21. Oodjazd! /Gérard Lo Monaco – 3D
  22. Operacja mumia.
  23. Pestki
  24. Poczuj się dobrze /Natalia Sosin – Piotrowska.
  25. Pop – up Christmas /Fiona Watt – 3D
  26. Rywalki – seria
  27. Szynszyle
  28. Uwięzieni w słowach rodziców
  29. W stronę lasu świetlików
  30. Wędrówka na zachód
  31. Wojownicy – seria
  32. Zaczarowane kucyki

Zgodnie z zapowiedzią – zakupimy wszystkie wybrane książki, bo wola wyborców jest dla nas najważniejsza. Mamy nadzieję, że sprawimy Wam wiele radości i satysfakcji.
Tymczasem serdecznie dziękujemy wszystkim wyborcom: tym młodszym i tym nieco starszym. Dzięki Waszej aktywności biblioteka wzbogaci się o całkiem nowe i bardzo ciekawe książki różnego typu: dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych; opowiadania, powieści, bajeczki, książki o zwierzętach. Każdy będzie miał szansę znaleźć dla siebie coś naprawdę wartościowego.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

 

kliknij

 

  

Przerwa na czytanie

W środowe przedpołudnie 25 października nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”.

Podczas wyznaczonej przerwy wszyscy uczniowie z klas 0 – 8, a także nauczyciele i pracownicy udali się w magiczną krainę wyobraźni.

W młodszych klasach wychowawczynie czytały na głos, w rolę lektorów weszły nawet niektóre  dzieci: czytały na głos koleżankom i kolegom.

Natomiast starsi uczniowie, tak jak osoby dorosłe, cieszyli się książkami samodzielnie, po cichu. Niektórzy zerkali ciekawie do książek koleżanek i kolegów, a grupka dziewcząt urządziła zbiorową lekturę znanej powieści młodzieżowej „Rodzina Monet”.

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy wykorzystali wyjątkową chwilę ciszy na ulubione książki i czasopisma, czasami bardzo specjalistyczne…

W naszej szkole od bardzo dawna nie było tak cichej przerwy, a uczniowie chociaż raz przetrwali ją bez telefonów. Czyli jednak można!

„Przerwą na czytanie” aktywnie włączyliśmy się do propagowania czytelnictwa w ramach rządowego programu NPRCz. Całość koordynowały pracownice biblioteki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom akcji za aktywność i życzliwość. Szczególnie gorące podziękowania składamy wychowawczyniom, które, jak zawsze, były naszą podporą organizacyjną.

Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka

          kliknij

 

 

Uczta literacka

W mijającym tygodniu w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie literackie – przyjechała do nas znana w całej Polsce pisarka Barbara Kosmowska. Popularność przyniosły jej liczne i wartościowe powieści, głównie dla młodzieży. Na liście lektur znajdują się dwa tytuły: „Dziewczynka z parku” oraz „Pozłacana rybka”.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 7a i 8a. Nasi wychowankowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści pisarki i zadawali jej mądre, ciekawe pytania. Byli bardzo zaskoczeni, że pisanie jednej książki trwa średnio  siedem miesięcy…
Pani Kosmowska szybko nawiązała emocjonalny kontakt z młodzieżą, która doceniła jej szczerość i szacunek, z jakim wypowiadała się o  współczesnych problemach młodych ludzi, podkreślała ich ważne działania np. w dziedzinie walki o czyste środowisko.
Pisarka poświęciła sporo czasu na promocję swoich dwóch książek. Jedna to nowość: „Puszka” – jej akcja dzieje się w Słupsku, powinna więc szczególnie zainteresować naszych uczniów. Natomiast za wyjątkowo wartościową autorka uznała nieco starszą powieść: „Uwolnić królową”, której tematyka jest nadal bardzo aktualna, bo udowadnia, że warto być sobą, niezależnie od opinii otoczenia.

Literacka uczta trwała prawie dwie lekcje; pożegnaliśmy panią Barbarę z niedosytem – jak dobrą znajomą. Wcześniej jednak na wpis czekało wiele książek, były upominki i podziękowania.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wydatnie wspomogła nas Rada Rodziców, a duchem opiekuńczym była dyrektor Iwona Perużyńska. Koordynacją całości zajęły się pracownice biblioteki – Za pomoc bardzo dziękujemy naszym koleżankom: Aldonie Feszler, Edycie Brodowicz – Koźlak oraz wychowawczyni klasy 7a Marii Drapalskiej.

Małgorzata Lipska

  kliknij

 

 

Spotkanie autorskie

27 września 2023 r. klasy I a i III b z wychowawczyniami Beatą Wyroślak i Iwoną Mordal udały się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem – pisarzem książek dla dzieci. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości pań z biblioteki i p. Małgorzaty Lipskiej. Była to wspaniała lekcja biblioteczna.

Pan Marcin Pałasz z wielkim poczuciem humoru i sympatią do dzieci opowiadał o sobie i początkach swojej kariery, którą rozpoczął przypadkiem, pisząc pierwszą książkę dla swojego chrześniaka Krzysia. W swych opowieściach poruszył też temat wielkiej przyjaźni z psem Elfem, bohaterem jego kolejnych książek. Wszyscy ze skupieniem słuchaliśmy o kolejnych ciekawych epizodach, które rozśmieszały nas do łez i z pewnością zachęciły wszystkie dzieci do przeczytania książek właśnie tego pisarza. Marcin Pałasz zaraz po opowieściach przystąpił do podpisywania książek, które uczniowie wcześniej przeczytali i przynieśli ze sobą, jak również tych, które mieli okazję zakupić. Ze spotkania dzieci wyniosły naukę, jak wiele korzyści płynie z czytania książek i jak ciekawie można spędzić z nimi czas.

Iwona Mordal

kliknij

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć