Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

2023/2024 Godziny pracy Regulamin korzystania z podręczników Centrum multimedialne Darczyńcy biblioteki Księgozbiór 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015

Biblioteka

2022/2023

Sponsorzy kiermaszu książek

Jak co roku w trakcie naszego Festynu Rodzinnego biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz używanych książek. Tym razem udało się nam zebrać łącznie ponad 440 złotych, które przekazaliśmy Radzie Rodziców.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim osobom, które podarowały nam piękne książki dla dzieci i dorosłych.

Oto lista tegorocznych darczyńców:

Adamski Aleksander – kl. 4a

Durkowska Nicola – kl. 4c

Filas Nadia – kl. 3a

Gujska Marta – kl. 8c

Kassijan Emilia – kl. 2a

p. Komorek Sylwia

p. Konieczna Alicja

Lipczyński Witold – kl. 1b

p. Niedźwiedź Milena

Pietrzyk Wiktor – kl. 1b

Radziejewska Zuzanna – kl. 2a

Rękas Filip – kl. 4a

Szczygieł Marcin – kl. 6a

Zdrzeniecki Igor – kl. 4a

p. Ziółkowska Lesja

 

Wędrowali „Drogą do gwiazd”

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika, dlatego też nasi młodzi znawcy kosmosu z klasy II a zostali zaproszeni 17 kwietnia przez Bibliotekę Miejską na niezwykle ciekawe spotkanie autorskie z Katarzyną i Pawłem Ziemnickimi.
Są oni autorami książki pt. "Droga do gwiazd", której bohaterem jest genialny astronom Mikołaj Kopernik.
Dzieci zostały zaproszone w niezwykłą podróż. która rozpoczęła się w XV-wiecznym Toruniu, następnie wiodła przez Kraków, uniwersyteckie miasta we Włoszech, Olsztynie, a skończyła się 70 lat później we Fromborku. Mikołaj Kopernik jako prawdziwy człowiek renesansu był lekarzem, duchownym, astronomem, matematykiem, ekonomistą oraz dowodził obroną Olsztyna przed Krzyżakami.
Spotkanie w Bibliotece Miejskiej było dla naszych uczniów atrakcyjnym uzupełnieniem zajęć lekcyjnych. Zwłaszcza że na koniec można było kupić książkę i zdobyć wpis autorki.

Koordynatorkami spotkania były nasze bibliotekarki: Iwona Słomka i Małgorzata Lipska. Serdecznie dziękujemy Bibliotece Miejskiej za owocną współpracę.

Anna Poturaj
 


Konkurs plastyczny „Sam przeczytałem”

Biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję konkursu plastycznego dla uczniów klas pierwszych. Zadaniem chętnych dzieci było stworzenie ilustracji do samodzielnie przeczytanej książki. Technika i forma prac były dowolne.

W wyniku skrupulatnej oceny jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Kateryna Semenets – kl. I a

                  Wiktor Waras-Jackowski – kl. I b

II miejsce – Gabriela Grabowska – kl. I b

III miejsce – Martyna Adamiak – kl. I b

 

Wyróżnienia otrzymali:

Wiktor Grzelak – kl. I b

Wiktoria Kowalczyk – kl. I b

Snizhana Kyrylchatenko – kl. I a

Witold Lipczyński – kl. I b

Polina Mandryko – kl. I a

Prace wszystkich laureatów można podziwiać w bibliotecznej gablocie.

Iwona Słomka, Małgorzata Lipska

 

kliknij

 


  Konkurs internetowy o patronie szkoły

Marzec to w naszej szkole czas szczególnie poświęcony komandorowi Bolesławowi Romanowskiemu.

Jak co roku biblioteka przeprowadziła internetowy konkurs wiedzy o patronie.
Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI – delegacje mieszane: dziewczyna i chłopak.
Zadanie każdego uczestnika polegało na wyszukaniu w sieci odpowiedzi na 16 szczegółowych pytań na temat życia B. Romanowskiego oraz jego służby w czasie wojny oraz po jej zakończeniu.

Tym razem to chłopcy wykazali się skuteczniejszym wyszukiwaniem informacji, zajmując dwa pierwsze miejsca na podium:

  1. miejsce – Filip Kaźmierski, kl. 6c – 15 pkt.
  2. miejsce – Szymon Gliński, kl. 6a – 13,5 pkt.
  3. miejsce – Gabriela Michońska, kl. 6a – 12 pkt.

 

Nina Andrzejewska, kl. 6c – 11pkt.
Zuzanna Łukaszewicz, kl. 6b – 10 pkt.
Błażej Tryba, kl. 6b – 10 pkt.

Natomiast w klasyfikacji zespołowej widoczny jest bardzo wyrównany poziom wszystkich trzech klas:

  1. miejsce – kl. 6c – 26 pkt.
  2. miejsce – kl. 6a – 25,5 pkt.
  3. miejsce – kl. 6b – 20 pkt.

 

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wysiłek oraz poświęcony czas. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Lipska, Iwona Słomka

kliknij

 


Skarby w bibliotece

Z radością informujemy, że biblioteka szkolna zakupiła cenne, naprawdę niezwykłe książki – łącznie 202 sztuki. Wszystkie wyróżniają się starannym wykonaniem oraz wyjątkową szatą graficzną. Polecamy je zarówno uczniom, jak i rodzicom: warto je razem przeczytać, a potem o nich pomyśleć i porozmawiać.

Wiele tytułów to ciekawe pomysły do wykorzystania na lekcjach.

Część publikacji stanowią książki z nowej listy lektur, zakupiliśmy również popularne nowości poszukiwane przez dzieci i młodzież.
Znaczna część to wartościowe książki dotyczące problemów, z jakimi borykają się starsi i młodsi uczniowie. Oprócz opisu trudnych sytuacji książki podpowiadają, jak rozwiązywać problemy, jak sobie radzić w niełatwej rzeczywistości.

Zanim książki trafią do wypożyczania, ich wystawę można obejrzeć w czytelni. Zapraszamy codziennie od 8.00 do 15.00.

Iwona Słomka, Małgorzata Lipska

 

kliknij


 

Pierwszaki - czytelnikami

 

Koniec pierwszego semestru nauki w szkole to dla większości pierwszoklasistów czas, gdy potrafią już samodzielnie czytać. W związku z tym uczniowie klas Ia i Ib zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki na lekcję biblioteczną. 

 

Podczas zajęć dzieci poznały zasady korzystania z księgozbioru w czytelni, a także nauczyły się samodzielnie wypożyczać książki. Były zadziwione ogromną ilością książek zgromadzonych w bibliotece. Najwięcej emocji wzbudziła rozmowa na temat poszanowania książek. Po wielu pytaniach i opowieściach o osobistych doświadczeniach z książką i czytaniem, uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnicze.

Na koniec każdy uczeń samodzielnie wybrał sobie i wypożyczył pierwszą w życiu książkę ze szkolnej biblioteki. Wizytę ma dzieciom przypominać podarunek w postaci kolorowanki tematycznie związanej z książką.

Mamy nadzieję, że od tej pory to właśnie uczniowie klas pierwszych będą naszymi najczęstszymi gośćmi.

Biblioteka zaprasza!

Iwona Słomka, Małgorzata Lipska

 

 


 

Cała szkoła czytała zerówkom

Biblioteka szkolna, jak zwykle jesienną porą, zorganizowała imprezę czytelniczą w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Zgodnie z tradycją do czytelni zaproszeni zostali nasi najmłodsi uczniowie, tym razem – dzieci z obu oddziałów zerowych. W pięknie udekorowanym pomieszczeniu wszystkich gości powitała gospodyni, pani Iwona Słomka.

Jako pierwsza pojawiła się klasa 0a wraz z wychowawczynią p. Beatą Wyroślak. Spotkanie otworzyła logopeda – p. Bożena Żytko, która przedstawiła historyjkę o piesku Marudku, w formie japońskiego teatrzyku kamishibai. Uczniowie słuchali i oglądali bajeczkę w wielkim skupieniu i z przejęciem śledzili losy zaginionego pieska. Następnie p. Milena Kaczmarek (również logopeda oraz wychowawczyni świetlicy) czytała i opowiadała dzieciom o „Pracowitych pszczółkach”. Strój pani Mileny, prawdziwy plaster pszczelego wosku i miodowy poczęstunek były dla dzieci wielką atrakcją. Na zakończenie nauczycielka klas młodszych p. Beata Przybylska – Dys zaprezentowała przygodę Tupcia – Chrupcia, który nie miał ochoty jeść obiadu, tylko czekał na cukierki. Dzieci usłyszały i uwierzyły, że warto cieszyć się  domowymi posiłkami, bo jest na świecie wielu ludzi, którym doskwiera głód. Na pożegnanie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek oraz słodycze.

W oddziale 0b program spotkania był mocno zmieniony ze względu na to, że uczą się tu wyłącznie dzieci z Ukrainy. Ich wychowawczynią jest p. Iwona Wieczorek.
Na wstępie dzieci posłuchały polskiej opowieści o pracy pszczół, podziwiały strój p. Kaczmarek, wąchały pszczeli wosk i posmakowały miodowego przysmaku.
Główną część spotkania, wyłącznie w języku ukraińskim, poprowadziły dwie panie: nasza anglistka p. Lesja Ziółkowska oraz jej mama – emerytowana nauczycielka p. Maria Czystohorska. Najpierw dzieci wysłuchały bajeczki o rękawiczce, następnie odpowiadały na pytania do tekstu, z kolei próbowały odgadywać językowe zagadki. W ramach relaksu pani Lesja przeprowadziła gimnastykę w rytm piosenki. Drugą część zajęć stanowiło zadanie plastyczne: każde dziecko rysowało Mikołaja, uważnie słuchając instrukcji pani Marii. Atrakcyjność oraz intensywność zajęć sprawiły, że dzieci z pewnością na długo je zapamiętają.

            W imieniu dyrekcji szkoły oraz własnym serdecznie dziękujemy wszystkim lektorkom za poświęcony czas i wysiłek. Także dla nas były to niezapomniane chwile.

Małgorzata Lipska, Iwona Słomka

 


Konkurs internetowy „POLSKA NIEPODLEGŁOŚĆ W SIECI

 

W przeddzień Święta Niepodległości biblioteka szkolna przeprowadziła kolejną edycję konkursu internetowego dla uczniów klas 7; tym razem uczestniczyli w nim tylko uczniowie kl.7a.
Zadanie uczestników polegało na wyszukaniu w internecie odpowiedzi na pytania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Wszyscy uczestnicy – 3 dziewczyny i 3 chłopców – pracowali w ogromnym skupieniu, maksymalnie wykorzystując wskazany czas.
Wyniki konkursu są dowodem wysokiego i bardzo wyrównanego poziomu. Maksymalnie można było zdobyć 18 punktów:

1.     miejsce – Patrycja Skoneczna: 17,5 pkt.

2.     miejsce – Maksymilian Krzyżek: 17 pkt.

3.     miejsce – Aleksander Mielniczuk-Goncalves: 16,5 pkt.

4.     miejsce – Julia Kamińska: 16 pkt.

5.     miejsce – Kamila Stolarczuk: 15 pkt.

6.     miejsce – Sebastian Wojciechowski: 14 pkt.

W uznaniu wyjątkowo wysokiego poziomu rywalizacji komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników.
Nagrody książkowe wręczył dyrektor Cezary Tokarczyk.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wysiłek i poświęcony czas.

Małgorzata Lipska, Iwona Słomka

 

kliknij

 


Różni, równi, ważni

W ramach współpracy z Biblioteką Miejską uczniowie klas 4 - 7 uczestniczą w zajęciach dotyczących komunikacji, emocji, tolerancji i integracji. Od września do grudnia, raz w tygodniu, kolejne klasy udają się w gościnne progi BM.

Spotkania realizowane są w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”, którego celem jest edukacja społeczna oraz integracja dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy poprzez wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wychowawczyniom za aktywną współpracę przy realizacji projektu.

Iwona Słomka, Małgorzata Lipska

kliknij

 


Biblioteka pomaga uczniom z Ukrainy

Z wielką radością informujemy, że nasza biblioteka pozyskała nieodpłatnie bogaty zbiór książek w języku ukraińskim. Wydawnictwo Nowa Era podarowała nam liczny zestaw dla dzieci młodszych (kolorowanki, ćwiczenia do pisowni polskich liter oraz piękne pakiety składające się z książeczek i przyborów do rysowania) i nieco starszych (tutaj mamy wiele opowieści, także ukraińskie tłumaczenia polskich książek).

Po analizie przydatności książek zapadła decyzja, że książeczki dla najmłodszych zostaną podarowane ukraińskiemu oddziałowi zerowemu oraz grupie pierwszaków z 1b, które uczęszczają na dodatkowe zajęcia języka polskiego.

Aby polskie pierwszaki z 1a nie czuły się pokrzywdzone, otrzymały prezent w postaci ćwiczeniowych książek o tematyce związanej z Unią Europejską. Te pomoce pochodzą z Urzędu Miejskiego, który przekazał szkole różnorodne materiały informacyjne o UE oraz o roli Polski we wspólnocie europejskiej.

Wszystkie obdarowane dzieci oraz ich nauczycielki były mile zaskoczone i ucieszone z niespodziewanych prezentów.

Natomiast książki dla starszych uczniów zostały wprowadzone do  księgozbioru biblioteki, a następnie pięknie wyeksponowane na honorowym miejscu w wypożyczalni. Teraz niecierpliwie czekają na swoich pierwszych czytelników…

Bardzo dziękujmy naszej koleżance Lesji Ziółkowskiej za merytoryczną i techniczną pomoc językową.

Małgorzata Lipska, Iwona Słomka

 

kliknij

 


Klasa 6a w świecie niezwykłych kobiet

Poniedziałkowe przedpołudnie 26 września klasa VI a wraz z wychowawczynią p. Marią Drapalską spędziła w Bibliotece Miejskiej.
 

Na spotkanie z naszymi uczniami przybyła Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej, laureatka Orderu Uśmiechu, miłośniczka książek i zwierząt.

Autorka w barwny sposób opowiadała o bohaterkach swoich książek biograficznych: Wandzie Rutkiewicz, Johannie Schopenhauer, Elżbiecie Heweliusz i Konstancji Czirenberg. Chętnie odpowiadała na pytania uczniów dotyczące pisarstwa i nie tylko.

Na zakończenie można było nabyć książkę autorki i otrzymać jej pamiątkowy wpis z autografem.

Dziękujemy pani Annie Czerwińskiej-Rydel za interesujące spotkanie, a Bibliotece Miejskiej – za zaproszenie. 

 

Iwona Słomka, Małgorzata Lipska

 

kliknij

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć