Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

Podsumowanie konkursu Organizacja konkursu Patroni konkursu Wyniki konkursu Praca jury Fundatorzy nagród

Międzynarodowy Konkurs Literacki edycja 2019/2020

Podsumowanie konkursu

 

POLSKA I POLONIA SĄ TWÓRCZE

Podsumowaliśmy pierwszą edycję Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”. Zgłosiło się do niego 330 młodych autorów z Polski, Litwy i USA, którzy nadesłali do Ustki 195 utworów prozatorskich i 405 wierszy.

Zacne grono jurorskie:

Marianna Borawska – dr, literaturoznawca, bibliotekoznawca,

Maria Drapalska – nauczycielka języka polskiego,

Beata Górna – nauczycielka języka polskiego,

Grażyna Kamyszek – pisarka, polonistka, bibliotekoznawca,

Żaneta Miąskowska-Dusza – nauczycielka języka polskiego,

Marzena Roszman – nauczycielka języka polskiego,

Sławomir Rzepczyński – dr hab. prof. AP, literaturoznawca,

Klaudia Sołoduch – dr, językoznawca, nauczycielka języka polskiego,

Bernadetta Żynis – dr hab. prof. AP, literaturoznawca,

pod przewodnictwem dr. hab. prof. AP Tadeusza Sucharskiego wytypowało laureatów i wyróżnionych w kilku kategoriach wiekowych, których lista znajduje się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 2 (https://sp2ustka.edupage.org zakładka: Międzynarodowy Konkurs Literacki, wyniki konkursu).

Dziękujemy wszystkim Młodym Autorom, Nauczycielom, którzy czuwają nad rozkwitem talentów pisarskich swoich uczniów, i Rodzicom wspierającym dzieci, chcące rozwijać własne pasje, za umożliwienie nam przeczytania wierszy i opowiadań, w których ujawniły się wrażliwość, umiejętność podpatrywania rzeczywistości, ogromna dziecięca wyobraźnia, a równocześnie dojrzałość w formułowaniu myśli.

Na finał naszego konkursu planowaliśmy zaprosić Was pod koniec maja do urokliwej Ustki, jednak los pokrzyżował plany. Nie chcąc narażać niczyjego zdrowia, musieliśmy zmienić zamiary i ograniczyć się do nagrodzenia Was i Waszych Nauczycieli dyplomami, wysyłając je pocztą elektroniczną. Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe, których fundatorami są: Burmistrz Miasta Ustka, Wójt Gminy Ustka, Starosta Słupski, Wydawnictwo Literackie Białe Pióro, Wydawnictwo Literatura, Henryk Bienenstok. Będziemy je przesyłać do szkół pocztą do 26 czerwca br.

Chcemy wymienić również tych darczyńców, którzy zadeklarowali nagrody dla zwycięzców w konkursie, ale z powodu odwołania finału nie mogli ich ofiarować, ponieważ były do odebrania tylko na miejscu. Są to: Patrycja Puławska – hotel „Aleksander”, Wojciech de Lubicz-Szeliski – hotel „The Sun by Lubicz”, Beata i Adam Jakubiakowie – kawiarnia „Cafe Mistral” oraz Tawerna „Columbus”. Liczymy na ich wsparcie również przy następnej edycji konkursu.

Przedsięwzięcie, które zorganizowaliśmy, zyskało patronów: Burmistrza Miasta Ustka, Wójt Gminy Ustka, Starostę Słupskiego, Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, co świadczy o tym, że nasz projekt został doceniony i uznany za ważny, aby go zrealizować. Bo przecież za główne cele konkursu uznaliśmy rozbudzanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności pisania poprawnych językowo i stylistycznie tekstów oraz zachęcenie młodych twórców do prezentowania swojego talentu. Zaproszenie do  konkursu uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą ma służyć jeszcze jednemu – spotkaniu młodych ludzi, mieszkających w różnych zakątkach świata, na wspólnej twórczej płaszczyźnie. To także docenienie pracy nauczycieli polonijnych, którzy dbają o zachowanie i rozwój języka narodowego poza granicami ojczyzny.

Wszystkie teksty laureatów oraz autorów wyróżnionych zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły. Czytelnicy dostrzegą na pewno w tych utworach, jak ważne dla młodych pisarzy są: życzliwość, dobro, uśmiech, więź emocjonalna z bliskimi, pomoc drugiemu człowiekowi, przyjaźń. Zaobserwują często powracającą tematykę ekologiczną. Mamy nadzieję, że odbiorcy docenią świeże, odważne i zaskakujące puenty, zabawę słowem i humor językowy w wierszach oraz liryczne opisy zwyczajnych zdarzeń w opowiadaniach.

Pierwsza edycja konkursu zakończona, zapraszamy na kolejne. Poinformujemy o niej jesienią. Pragniemy, aby konkurs w Ustce był miejscem spotkań uczniów i nauczycieli ze szkół polskich i polonijnych, promowania polszczyzny i polskiej literatury.

Młodzi Twórcy, nie traćcie pisarskiego zapału, niech źródło Hippokrene wciąż bije.

Najlepszy czas na działanie jest teraz! [Mark Fisher]

 

                                                                                     W imieniu organizatora konkursu

                                                                                              Iwona Perużyńska

 

 

Logo konkursu – Sylwia Mencel

Wsparcie administracyjne i techniczne: Alicja Konieczna, Małgorzata Lipska, Iwona Słomka, Maja Perużyńska, Filip Zerbst.

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć