Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

Prace laureatów i wyróżnionych Podsumowanie konkursu Wyniki konkursu Fundatorzy nagród Regulamin konkursu Archiwum Patroni konkursu

Międzynarodowy Konkurs Literacki 2021/22

Podsumowanie konkursu

Układaj słowo za słowem. Znajdź takie, które pasują i po prostu je zapisz.

Neil Gaiman


Wiosna w pełni, więc podsumowujemy kolejną edycję Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”, Ustka 2021/2022.


Już trzeci rok oczekiwaliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 na prace literackie uczniów polskich i polonijnych. W lutym zacne jury zasiadło do czytania zestawów poezji i utworów prozatorskich, aby wyłonić najlepsze teksty.

Mamy już kilkoro stałych uczestników, którzy – nie bez sukcesu – prezentują swoje wiersze lub opowiadania. W opinii jurorów tegoroczną poezję licealistek z polskich szkół charakteryzuje emocjonalność i pesymizm, proza została doceniona za „szczególne ukazanie potrzeby akceptacji przez otoczenie w kontekście odczucia własnej inności” oraz dobrą charakterystykę psychologiczną bohaterów i ciekawy sposób połączenia narracji realistycznej z fantastyczną.

Świat przedstawiony w prozie uczniów klas VII-VIII to głównie narracja pełna fantazji i magii, natomiast wyróżnione wiersze charakteryzuje duża wrażliwość w dostrzeganiu otaczającej rzeczywistości, pojawiają się w nich trafne puenty. Ciekawe są też utwory nawiązujące do mitologii.

Prozę młodszych uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VI) wyróżnia połączenie ulubionej przez nich fantastyki grozy z irracjonalną motywacją i osadzenie jej w realnym świecie. Poruszane są też „ciągle aktualne wśród młodych dziewcząt problemy anoreksji, wynikającej z często wydumanego zjawiska braku akceptacji” oraz ważna – a niedoceniana – kwestia przyjacielskiego wsparcia rówieśniczego.

Najstarsi uczestnicy konkursu ze szkół polonijnych podejmowali w swoich tekstach zagadnienie patriotyzmu i bycia przyjacielem w trudnych chwilach, były to bardzo osobiste rozważania. Poezja dotyczyła wiary w człowieczeństwo, w dobro ukryte w ludziach.

Wyróżnione utwory poetyckie siódmo- i ósmoklasistów cechowała dojrzałość i dyscyplina językowa, ale też, co podkreślali jurorzy, rozwój przez rezygnację z nieudanych rymów i odnalezienie słów prostych, ale trafnych, służących wyrażeniu emocji. W nagrodzonych tekstach prozatorskich doceniono przede wszystkim „piękną, ale prostą i niestylizowaną polszczyznę” oraz próbę „wglądu w siebie, we własną sytuację egzystencjalną, dostrzeżenie własnej dwoistości polsko-amerykańskiej”.

W tekstach najmłodszych uczniów dostrzeżono bogate słownictwo, różnorodność zastosowanych środków poetyckich, zaskakujące morały, odniesienie do wartości i refleksyjność, mimo młodego wieku twórców.

Wszystkie prace laureatów i wyróżnionych w konkursie zostaną zaprezentowane na stronie internetowej naszej szkoły.

Dziękujemy Uczniom, którzy zasiedli za klawiaturą komputera, zapisali pomysł i przysłali go do Ustki w postaci wiersza lub opowiadania. Dziękujemy Rodzicom oraz Nauczycielom za wspieranie dzieci i młodzieży. To oni często dopytywali mailowo lub telefonicznie, czy praca młodego autora do nas dotarła.

Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta Ustka, Wójt Gminy Ustka, Staroście Słupskiemu, Prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Usteckiemu Towarzystwu Oświatowemu za objęcie patronatu nad konkursem.

Jesteśmy wdzięczni fundatorom nagród dla laureatów i wyróżnionych: Wójt Gminy Ustka, Usteckiemu Towarzystwu Oświatowemu i Wodociągom Ustka.

Nasz konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby prac nie przeczytali specjaliści: pisarka Grażyna Kamyszek, nauczycielki języka polskiego: Maria Drapalska, Żaneta Miąskowska-Dusza i Marzena Roszman, bibliotekoznawczyni dr Marianna Borawska i literaturoznawcy – profesorowie Akademii Pomorskiej w Słupsku: Bernadetta Żynis, Sławomir Rzepczyński oraz Tadeusz Sucharski – przewodniczący jury. Bardzo Im dziękujemy za wnikliwe oceny i recenzje uzasadniające wybór najlepszych wierszy i opowiadań.

W imieniu organizatora konkursu

Iwona Perużyńska

 

Logo konkursu – Sylwia Mencel

Wsparcie techniczne – Maja Perużyńska, Filip Zerbst

Patroni honorowi:

Fundatorzy nagród:

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii i wyróżnieni oraz uczestnicy konkursu, których prace spełniały kryteria zapisane w regulaminie, otrzymają dyplomy. Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu przekażemy też nauczycielom.
Dyplomy i podziękowania w wersji elektronicznej prześlemy do końca maja do skrzynek mailowych szkół, których adresy podano w formularzu zgłoszeniowym.
Prosimy zainteresowanych, żeby zaglądali do sekretariatów szkolnych.

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć