Czerwiec w Zerówce obfitował w wiele przyjemnych wydarzeń.
Najpierw Dzień Dziecka pełen uśmiechów, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń. Przedszkolaki dostały dyplomy SuperDziecka, a potem czekała je niespodzianka. Mamy upiekły dla nich przepyszne gofry. Wszystkie dzieci dekorowały i zajadały się pysznymi smakołykami z bitą śmietaną, dżemem, owocami lub cukrem pudrem. Gofry smakowały znakomicie!
3 czerwca w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem „Magiczne ogrody”. Dzieci z Zerówki miały możliwość wystąpienia na scenie i zaprezentowania piosenek i tańca. Razem z rodzicami odwiedziły stoiska, które kusiły różnymi atrakcjami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podsumowano także konkurs na karmnik ekologiczny. Nagrody otrzymali dwaj chłopcy z O a – Staś Bernatek i Jaś Cieślak oraz cała Zerówka O b.
15 czerwca przedszkolaki wyruszyły na swoją pierwszą dłuższą wycieczkę do Fokarium w Sarbsku.
Na żywo, w trzech różnych basenach, oglądały pokazy fok i uchatek. Dzieci poznały niezwykłe morskie zwierzęta, podziwiały interesujące multimedia z rekinem żarłaczem na czele, wspaniale bawiły się w sali zabaw. Była to wycieczka pełna wrażeń.
Ostatnie dni w Zerówce przeznaczono na przygotowania kolejnego przedstawienia pt. „Morskie opowieści”. Rozśpiewana i roztańczona załoga zdawała egzamin przygotowany przez kapitana. Byli marynarze, byli piraci. Dzieci śpiewały, tańczyły. Był to spektakl muzyczny, podczas którego nie brakowało wspaniałej zabawy.
Przedszkolaki zaprezentowały taniec piracki w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego dla ośmioklasistów. Ich występ spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.
Całą opowieść zaprezentowano rodzicom w czasie zakończenia pracy w Oddziale Przedszkolnym. Były niekończące się brawa i gratulacje.
Zwieńczeniem cudownej uroczystości było rozdanie dyplomów. Zarówno nasi mali bohaterowie dnia, jak i ich rodzice, otrzymali z rąk wychowawczyni w pełni zasłużone dyplomy. Od rodziców dzieci dostały upominki – albumy ze zdjęciami z Zerówki oraz wielokolorowe długopisy. Gratulacjom i życzeniom sukcesów na nowej, szkolnej drodze życia nie było końca! A na kolejne dni Supersmyki otrzymały życzenia samych słonecznych chwil i wspaniałych, wakacyjnych przygód!
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Początek maja to świetna okazja do kształtowania postaw patriotycznych. Dzieci poznały symbole narodowe, takie jak flaga, godło i hymn. Z uwagą słuchały legend o początkach państwa polskiego.
11 maja w naszej szkole odbył się Dzień Piżamowy, który połączono z działalnością charytatywną. Ubrane w piżamy przedszkolaki wyruszyły na spacer po szkole, by wrzucić do puszki pieniądze przeznaczone dla dzieci leczonych onkologicznie. Dzieci czuły ogromną dumę, że mogły pomóc potrzebującym i była to także okazja do świetnej zabawy.
22 maja Supersmyki zaprezentowały rodzicom i dyrekcji szkoły przedstawienie pt. „Historia niegrzecznej żabki”. Podczas występu dzieci recytowały swoje role, śpiewały piosenki o żabkach i bocianach, tańczyły do piosenek „Żabie kroki”. Żabki przepięknie zatańczyły „Taniec kwiatów”. Dzieci dały z siebie wszystko i ich ciężka praca została nagrodzona gromkimi brawami i słowami zachwytu ze strony gości - najwdzięczniejszej widowni. Rodzice bardzo zaangażowali się w przygotowanie dzieci do przedstawienia – nauka ról oraz wykonanie wspaniałych strojów.
Przedszkolaki nie zapomniały także o Dniu Matki. Przygotowały przepiękne laurki, w których pisały po śladzie „Kocham Cię Mamo”. Swoim mamom ofiarowały także bukiety papierowych kwiatów przyklejonych na rolce papieru.
Na zajęciach znalazły czas na doskonalenie umiejętności szkolnych w zakresie czytania i pisania, rozwijały swoją kreatywność, obchodziły urodziny, przyjemnie spędzały czas na świeżym powietrzu.
Realizowały także tematykę z zakresu profilaktyki dotyczącą promowania zdrowego stylu życia.
Z ogromnym zainteresowaniem obejrzały film „Ala i piramida żywieniowa”. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda i co zawiera „piramida zdrowia”. W trakcie zabaw przedszkolaki utrwalały zdobyte wiadomości. Malowały obrazki z produktami spożywczymi, dzieliły je na zdrowe i niezdrowe, umieszczały we właściwych miejscach, tworząc własną piramidę zdrowego żywienia. Dla przedszkolaków była to pouczająca lekcja, która poszerzyła ich wiedzę na temat zdrowego odżywiania.
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Początek kwietnia to okres intensywnych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętami, robiły pisanki różnymi technikami, wyczarowały koszyczki wielkanocne i kurczaczki z żółtych zakrętek.
5 kwietnia podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny na najładniejszą kartkę świąteczną. Wśród wielu pięknych prac doceniono kartki Lei Bednarz i Zuzi Kosińskiej. Każda z dziewczynek otrzymała wyróżnienie i torbę upominków.
Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach sportowych w ramach programu Pho3nix Active School. Ogromną frajdę sprawiły im gry i zabawy marynarskie. Dzieci rywalizowały, ale przede wszystkim świetnie się bawiły. Zaangażowały się także w bicie rekordu. Z ogromnym poświęceniem wykonywały pajacyki razem z uczniami klas I-IV. Wcześniejszy trening przygotował je do wysiłku. Nikt nie czuł zmęczenia, skacząc przez 2 minuty.
Nie zapomniano też o Światowym Dniu Ziemi. Cały tydzień poświęcono na kształtowanie aktywnej postawy ekologicznej. Dzieci uczyły się, jak segregować śmieci, dbać o przyrodę, oszczędzać wodę i prąd, ograniczać zużycie plastiku. Jednym słowem – Jak być eko? W praktyce poznały termin „recykling” – dały nowe życie pustej butelce po wodzie, stworzyły bajeczne stworki.
Przedszkolaki przez cały czas pamiętały o chorym koledze, który przebywał w szpitalu. Zrobiły dla niego laurki i przesłały moc życzeń. Po powrocie wzruszony kolega obdarował wszystkich bransoletkami z ich imionami. Wykonał je samodzielnie z malutkich kosteczek.
Koniec kwietnia to czas, kiedy rodzice otrzymują od wychowawcy informacje o gotowości dziecka sześcioletniego do podjęcia nauki w klasie pierwszej. Oprócz szczegółowych opisów wszystkich sfer rozwoju rodzice otrzymują informacje o stopniu samodzielności dziecka, jego potrzebach rozwojowych, predyspozycjach, uzdolnieniach i zainteresowaniach.
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Kolejny miesiąc w oddziale przedszkolnym upłynął na ciekawych zabawach i przygotowaniu do nauki w klasie pierwszej.
8 marca, po raz pierwszy, chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom z okazji Dnia Kobiet. Były śliczne kwiatki w doniczkach, zestawy koralików, lizaki i wspólne tańce.
Z początkiem marca rozpoczęły się przygotowania do powitania wiosny. Dzięki ogromnej pracy rodziców i wychowawczyni sala przedszkolaków zamieniła się w wiosenną krainę. Pojawiły się bociany, żabki, motylki, kwiaty. Dzieci rozpoczęły obserwacje przyrodnicze pierwszych kwiatów – przebiśniegów, hiacyntów. Uczyły się wiosennych wierszyków i piosenek, poznały tradycje ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. 21 marca wyruszyły w wiosennym pochodzie, na czele którego maszerowała zimowa, słomiana panna Marzanna.
Przedszkolaki uwielbiają wycieczki! Ogromną radość sprawił im wyjazd do Swołowa na warsztaty plastyczne. Część dzieci wykonała pisanki metodą woskową, a część baranka wielkanocnego z masy cukrowej. Po skończonej pracy podziwiały żywe zwierzęta – owieczki, kury, koty i psa.
W oddziale przedszkolnym jest mnóstwo okazji do rozwijania kreatywności. Dzieci bawią się muzyką, słowami, z radością eksperymentują, poznają nowe, atrakcyjne techniki plastyczne. W marcu tworzyły motyle, wykorzystując barwioną sól. Wykonały wiosenne koszulki, ozdabiając je stemplami z ziemniaków. Chętnie tworzyły prace na konkurs plastyczny „Kochamy Bałtyk” ogłoszony przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Czuły ogromną dumę, kiedy okazało się, że ich koleżanka, Zuzia Kosińska, zdobyła I miejsce. Sukces w jednym konkursie mobilizuje do udziału w innym. Z ogromnym zaangażowaniem przedszkolaki przystąpiły do szkolnego konkursu na kartkę świąteczną. Każde starało się, by jego kartka była wyjątkowa, najpiękniejsza. Teraz z niecierpliwością czekają na wyniki.
Beata Wyroślak
Luty w Zerówce upłynął pod znakiem zabaw. Najpierw dzieci brały udział w balu przebierańców. Przedszkolaki – z pomocą rodziców – przeobraziły się w królewny, wróżki, rycerzy, piratów, sportowców, Spider - Mana, Batmana. Szkolna sala gimnastyczna została zamieniona w salę balową. Baloniki i ozdoby zachęcały do wesołej zabawy. Dzieci tańczyły, bawiły się wesoło, a uśmiech nie znikał im z twarzy.
Z równie dużym zaangażowaniem przystąpiły do zorganizowania walentynek. Przygotowały uśmiechnięte serduszka na patyczkach, laurki, prezenty dla rodziców i ulubionych kolegów. 14 lutego upłynął na zabawach tanecznych i ruchowych. Wszystkim towarzyszył wspaniały humor.
Tłusty czwartek stał się okazją do degustacji przepysznych pączków i faworków, przygotowanych przez rodziców. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o zwyczajach, jakimi od lat żegnamy karnawał. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania tradycji oraz zwyczajów.
Przedszkolaki – w czasie zajęć w przedszkolu – rozwijały swoją kreatywność. Stawały się plastycznymi czarodziejami – malowały, lepiły, wycinały, tworzyły dzieła sztuki. Coraz chętniej wyrażają swoje emocje poprzez muzykę i ruch.
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
„Babuniu, Dziaduniu
Czy wy wiecie, że
kochamy Was
najbardziej na świecie?”
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego A przygotowały krótki występ z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W tym roku święto to wypada w czasie ferii, dlatego też cały program został nagrany, by dziadkowie mogli zobaczyć, ile serca włożyły dzieci w przygotowanie niespodzianki.
Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, zagrały „Sto lat” na rurkach i kolorowych dzwoneczkach. Każde dziecko zrobiło dla babci torebkę, ozdobiło ramkę z patyczków ze swoim zdjęciem. Dla dziadka wnuczęta przygotowały laurkę i kolorowy krawat.
Wzruszone przedszkolaki mówiły:
Babciu, Dziadku życzymy Wam
zdrowia, szczęścia, pomyślności,
stu lat życia i radości!
Dzieci starały się zaprezentować jak najlepiej. Ciekawe, czy w oczach babci i dziadka pojawią się łzy wzruszenia, kiedy będą oglądać przygotowany występ.
Beata Wyroślak
Grudzień w Zerówce upłynął w atmosferze przygotowań do świąt.
Rodzice i wychowawczyni przepięknie udekorowali salę.
6 grudnia dzieci odwiedził miły i długo oczekiwany gość. Najpierw obejrzały film, z którego dowiedziały się, że ich Zerówka znajduje się w księdze grzecznych dzieci, Mikołaj już wyruszył i wkrótce miał je odwiedzić. Nie były więc zaskoczone, kiedy Pan z białą brodą i ciężkim, zielonym worem zapukał do drzwi sali. Były piosenki, wiersze, wspólne tańce. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.
7 grudnia ogłoszono wyniki i wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego „Moja kraina fantazji”. Dostrzeżono talent naszych dzieci, Zuzanna Kosińska z O „A” zdobyła III miejsce, natomiast wyróżnieni zostali: Staś Bernatek z O „A”, Adam Lech z O”A” i Adelina Blazhevska z O „B”.
9 grudnia dzieci z obu Zerówek wyruszyły do Słupska, aby obejrzeć sztukę teatralną „Kot w butach”. Pierwsza wizyta w teatrze była dla nich ogromnym przeżyciem, z przejęciem oglądały spektakl. Sceny humorystyczne wywoływały ogólny śmiech. Przedszkolaki wróciły z teatru pełne wrażeń.
Potem zmierzyły się z pierwszym aktorskim zadaniem, przygotowały Jasełka. Zaproszono Dyrekcję szkoły i bliskich. Mimo lekkiej tremy przedszkolaki świetnie poradziły sobie z przedstawieniem opowieści o narodzeniu Jezuska w Betlejem. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się także zaproszeni goście. Były świąteczne życzenia, a potem wszyscy zasiedli do stołu, aby spróbować smakołyków przygotowanych przez mamy. Dzieci obdarowały gości własnoręcznie zrobionymi lampionami.
21 grudnia rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny na najładniejsza kartkę świąteczną. Zuzanna Kosińska z O „A” zdobyła I miejsce, Staś Bernatek z O „A” II miejsce, natomiast Lea Bednarz, także z O „A”, otrzymała wyróżnienie.
Ostatniego dnia w szkole czekała dzieci pierwsza, wspólna wigilia. Nie zabrakło opłatka, życzeń, śpiewu kolęd i pastorałek, poczęstunku. Dzieci z Zerówki są dumne, że poznały polskie tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia.
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Od początku miesiąca dzieci z Zerówki przygotowywały się do obchodów Święta Niepodległości. Poznały legendy, wiersze, piosenki o naszej ojczyźnie, uczyły się hymnu, rozmawiały o symbolach narodowych, zrobiły piękne prace plastyczne.
Potem, w ramach poznawania różnych zawodów, wybrały się do zakładu krawieckiego. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się, jak Pani Magda szyła na maszynie. Dzieci były zachwycone! Każde w prezencie dostało mięciutką podusię.
Sześciolatki zaangażowały się także w pierwszy konkurs plastyczny „W mojej krainie fantazji”. Wykazały się niesamowitą wyobraźnią, przedstawiając świat, którego do tej pory nikt nie widział i nie poznał. Nie mogą już doczekać się na wyniki tego konkursu.
Włączyły się także w świętowanie Dnia Życzliwości oraz obejrzały scenki obrazujące prawa dzieci przygotowane przez kolegów ze starszych klas.
Dzieci z Zerówki skorzystały z zaproszenia pań bibliotekarek i wzięły udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały przygód Marudka, Tupcia – Chrupcia i pracowitych pszczółek. Była to pierwsza wizyta w bibliotece i na pewno nie ostatnia.
25 listopada świętowały Dzień Pluszowego Misia. Zaprosiły do Zerówki własne misie. Śpiewały im piosenki, uczyły się rymowanek, wierszyków, malowały portrety misiów. Pluszaki wirowały w chuście animacyjnej. Dziewczynki przygotowały dla nich przyjęcie, chłopcy stworzyli klinikę dla chorych misiów. Największą frajdę sprawiła mama Stasia, która upiekła ciasteczka w kształcie misiów. Każde dziecko lukrowało swoje, ozdabiało, posypywało. Ciasteczka były bardzo apetyczne i tak śliczne, że szkoda było je zjeść.
Pod koniec miesiąca, w imieniny Andrzeja, sala w zerówce zamieniła się w krainę magii i wróżb. Wśród śmiechu i zaciekawienia wszyscy dowiedzieli się, kim będą w przyszłości. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wielu niezwykłych przeżyć i emocji.
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Jesień na dobre rozgościła się w naszych Zerówkach. Dzieci poznały dary Pani Jesieni, dowiedziały się, w co się bawi z nimi jesienny wiatr, jakie plany mają zwierzęta leśne, co robić, by nie zachorować. Wzięły udział w warsztatach ekologicznych, dowiedziały się, jak ważna jest ochrona przyrody, w jaki sposób segregować śmieci.
Z ogromną przyjemnością odbyły niesamowitą podróż …w kosmos, bo do naszej szkoły dotarło Mobilne Planetarium. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych dzieci z Zerówki podziwiały rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajały wiedzę o kosmosie. Było to niesamowite doświadczenie.
W październiku w obu oddziałach przedszkolnych przygotowaliśmy zdrowe, wspólne śniadania. Wcześniej dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, które wypróbowano. Było wesoło, kolorowo, a przede wszystkim pysznie i zdrowo.
Pamiętaliśmy także o Dniu Edukacji Narodowej. Panie z Zerówek dostały śliczne laurki wykonane własnoręcznie przez swoich wychowanków.
W październiku dzieci poznały także krasnala Nosalka, który razem z Panią Martą Kiedrowicz, uczył, jak należy prawidłowo oddychać nosem. Były to pierwsze zajęcia w ramach programu profilaktycznego „Oddycham nosem cały rok”.
W ostatnim tygodniu dzieci z obu Zerówek wyruszyły na pierwszą wycieczkę do Swołowa, by wziąć udział w zajęciach muzyczno-ruchowych „Fleciki, piszczałki, klekotki”. Ogromne wrażenie zrobiły na nich proste instrumenty wykonywane dawniej samodzielnie przez dzieci: piszczałki, gwizdki z wierzbowych gałązek, klekotki. Bardzo przyjemne było wspólne muzykowanie i nauka pomorskich tańców. Na koniec każde dziecko dostało do domu prosty instrument pasterski.
A oprócz tego codzienna praca i zabawa: szlaczki, literki, cyferki, wspólne zabawy muzyczne i ruchowe w kącikach, w sali gimnastycznej, piosenki i tańce. Dużo przyjemności!
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Oj, dzieje się, dzieje w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole.
Dzieci spacerowały z panem Mariuszem (nazwanym Panem STOP - kiem) wokół szkoły, sprawdzały, czy znają znaki drogowe, czy potrafią bezpiecznie dotrzeć do szkoły.
15 września obchodziły święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Ubrane w koszulki w kropki stworzyły prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka. Pozowały do zdjęć w kapelusikach i okularach w kropki.
Z kolei 23 września powitały Panią Jesień. Były wiersze, piosenki, pląsy, zabawy, zdjęcia. Kolejne, przyjemne święto!
A potem pierwsza wspólna wyprawa obu zerówek do Komisariatu Policji w Ustce. Zawód policjanta nie ma już przed dziećmi żadnych tajemnic. Zdobytą wiedzę mogły wykorzystać w zabawach tematycznych.
Dzieci systematycznie doskonalą sprawność fizyczną podczas zajęć ruchowych w sali gimnastycznej i na placu zabaw.
Ponadto chętnie biorą udział w innowacji pedagogicznej „Dziecko kreatywne, czyli jakie?”. Stworzyły oryginalne drzewo jesienne, korzystając nie tylko z farb i pędzelków, ale wykorzystując gąbeczki i własne paluszki. Powstały prawdziwe arcydzieła!
30 września stał się okazją do świętowania Dnia Chłopaka. Były medale dla chłopców, lizaki dla dziewczynek i okazja do zabaw, konkursów, rywalizacji chłopców z dziewczynkami.
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Minął pierwszy tydzień „zerówkowego życia”.
Dzieci z grupy A i B poznają zasady zachowania w oddziale przedszkolnym. Odwiedziły Pana Dyrektora w jego gabinecie, spotkały się z policjantem, korzystają z placu zabaw, śpiewają, tańczą, recytują, bawią się w kącikach zabaw. Są bardzo, bardzo zajęte! Najważniejsze, że szybko i przyjemnie minął ten najtrudniejszy dla dzieci czas.
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek