9 stycznia 2025 r. odbył się w naszej szkole długo wyczekiwany przez uczniów bal karnawałowy, zorganizowany przez samorząd uczniowski. Był to doskonały czas do tańca i zabawy.
Mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych strojów, nie zabrakło księżniczek, postaci z bajek, komiksów czy filmów. Przebrania były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie.
Uczniowie wzięli udział również w specjalnie przygotowanych na tę okazję konkursach i zabawach (limbo, gorące krzesła). Każdy z uczestników otrzymywał słodki poczęstunek. Jednak wydarzeniem, na które wszyscy czekali, był wybór Króla i Królowej Balu. Zabawa odbywała się w dwóch grupach wiekowych, dlatego cztery osoby zostały nagrodzone. Królową w młodszej grupie została Maria Szarek z 4a, a Królem – Borys Tomczak z 5a. Natomiast wśród starszych uczniów zwyciężyli Małgorzata Giza z 8a oraz Kacper Gaik z 8b. Komisja konkursowa oceniała kreatywność, wyraz artystyczny, dbałość o detale oraz udział w zabawie.
Tegoroczny bal należał do udanych i na pewno pozostanie w pamięci uczniów.
Marzena Roszman
10 stycznia 2025 r. dzieci z klas młodszych wzięły udział w zabawie karnawałowej. Przepięknie wystrojone wcieliły się w postacie z ulubionych bajek, filmów. Na parkiecie można było dostrzec wróżki, księżniczki, piratów i mnóstwo jeszcze innych postaci. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Prowadzący zabawę pan animator zadbał, by tańce przeplatane były atrakcyjnymi konkursami, jak przystało na prawdziwy bal. Pan Maciej specjalizuje się w skręcaniu baloników. Tworzenie balonowych zwierzątek sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców w klasach.
To była bardzo udana impreza!
Beata Wyroślak
Kolejny rok za nami
Znów Boże Narodzenie
W postaci Dzieciąteczka
Przychodzi Bóg na Ziemię
Witamy Go radośnie
Kolędy zaśpiewamy
Lecz najpierw na jasełka
Was wszystkich zapraszamy!
Tymi słowami 19 grudnia 2024 r. rozpoczęły się nasze szkolne jasełka wykonane przez uczniów klas: 4a, 4b i 5a. Dzieci artyści, poprzez teksty scenariusza „Historia cudownej nocy”, przybliżyły wszystkim istotę świąt Bożego Narodzenia. Nie byłoby tej atmosfery i wspaniałego kolędowania całej społeczności szkolnej, gdyby nie wysiłek wszystkich zaangażowanych, którym w tym miejscu należą się podziękowania: zarówno Nauczycielom, Wychowawcom jak też Rodzicom oraz Rodzinom występujących dzieci. Pomogło w tym przygotowanie sceny, w które duży wysiłek włożyły nasze niezwykle zdolne i pracowite koleżanki z zespołu dekorującego. Słowa uznania dla Dyrekcji i Pracowników naszej szkoły. Każdy miał swój wkład w rzeczywistość, która podprowadziła nas pod świętowanie Bożego Narodzenia.
Niech się spełnią wszystkie dobre życzenia wypowiedziane z serca do serca!
s. Tarsycja Sadowa i Anna Chłopicka
18 grudnia 2024 r. zespół muzyczny oraz grupa taneczna „Diabełki” miały przyjemność wystąpić podczas wigilii Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ustce. Dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym ważnym spotkaniu. Występy uczniów naszej szkoły przygotowały Lidia Klein i Anna Chłopicka.
Anna Chłopicka
16 grudnia 2024 r. uczestnicy Szkolnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Jury konkursu po wysłuchaniu 31 prezentacji w trzech kategoriach, postanowiło przyznać następujące nagrody:
KATEGORIA KLASY 1-3
I miejsce: duet Joanna Matus i Wiktoria Cieślak z kl. 1b za „Pastorałkę od serca do ucha”
II miejsce (ex aequo): Julia Nadolna z kl. 1a za pastorałkę „Świeć gwiazdeczko” oraz Kinga Zielińska z kl. 1b za piosenkę „Grudniowe noce”
III miejsce: duet Gabriela Grabowska i Martyna Adamiak z kl. 3b za kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
Wyróżnienia: Zofia Michońska z kl. 1b za kolędę „Z narodzenia Pana” oraz Stanisław Wierzbicki z kl. 1b za pastorałkę „Świeć gwiazdeczko”
KATEGORIA KLASY 4-5
I miejsce (ex aequo): duet Zuzanna Iwańcz i Milena Kowalska z kl. 4b za „Pastorałkę od serca do ucha” oraz duet Maja Grabowska i Kinga Starnawska z kl. 5a za kolędę „Mizerna cicha”
II miejsce (ex aequo): Maria Szarek z kl. 4a za „Pastorałkę od serca do ucha” oraz Roksana Stachyra z kl. 4a za pastorałkę „Gore gwiazda”
III miejsce: Amelia Cieślak z kl. 4b za kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
KATEGORIA KLASY 6-7
I miejsca jury nie przyznało
II miejsce: Filip Rękas z kl. 6a za kolędę „Cicha noc”
III miejsce: Marharyta Paryk z kl. 6b za kolędę „Radość dziś nastała”
Gratulujemy!
Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 za ufundowanie nagród w konkursie.
Anna Chłopicka
Uczniom z klas I-III nie jest obcy termin ekologia, wiedzą, w jaki sposób dbać o czyste środowisko, jak segregować odpady. 19 XII 2024 r., dzięki spotkaniu z przedstawicielem firmy EMKA, dzieci dowiedziały się, że jest jeszcze jeden bardzo szkodliwy dla środowiska odpad – zużyty olej. Teraz już wiedzą, że można go wlewać do specjalnie przygotowanych przez firmę butelek. Po napełnieniu butelki wystarczy przyjść z nią do olejomatu, a następnie – upewniając się, że jest dobrze zakręcona – umieścić ją wewnątrz urządzenia. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat, czym jest olejomat, jak z niego skorzystać, do czego potrzebna jest aplikacja i założenie w niej konta. Poznały maskotkę programu EkoOlek. Wiedzą, że olejomaty zostały zainstalowane w Ustce w miejscowym PSZOK-u oraz przy ulicach Darłowskiej 10A i Grunwaldzkiej 51.
Uczniowie klas młodszych na pewno przekażą zdobytą wiedzę swoim rodzicom, by wspólnie przyczynić się do walki o czystsze środowisko.
Beata Wyroślak
8 grudnia 2024 r. klasy I b i I c z nauczycielkami: Moniką Waluk, Izabelą Orłowską i Beatą Bellwon odwiedziły Swołowo – stolicę Krainy w Kratę. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza to miejsce, w którym dzieci mogą poznać dawne życie mieszkańców na pomorskiej wsi i ich zajęcia.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, jak dawniej na wsiach robiło się ozdoby na choinkę. Mieli również okazję własnoręcznie wykonać aniołki ze słomy, nauczyć się piec i lukrować pierniczki. Wytwory swojej pracy można było zabrać do domu, aby udekorować nimi choinki. To była wspaniała zabawa.
Bardzo dziękujemy paniom z muzeum w Swołowie, które przygotowały warsztaty i w ciekawy sposób opowiadały o tradycjach bożonarodzeniowych. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
Monika Waluk
12 października 2024 r. w Radgoszczy koło Tarnowa w Mistrzostwach Małopolski Szymon Gil, w jednym z turniejów kwalifikacyjnych do MŚ, po dwóch walkach zdobył tytuł Mistrza Małopolski i tym samym wszedł do składu reprezentacji Polski z ramienia Polskiej Federacji Combat JU-JITSU na MŚ w Mikołowie koło Katowic.
29.11.2024 r. już sam udział w MŚ dla klubu jak i samego trenera to wielka radość. Szymon Gil, tocząc finałową walkę, zdobył tytuł wicemistrza świata i srebro na tych zawodach. To ogromny sukces i motywacja do dalszej pracy w osiąganiu dobrych wyników sportowych oraz duma dla Uczniowskiego Klubu Sportowego.
JU-JITSU „GEPARD” Ustka – Szkoły Sztuk i Sportów Walki
6 grudnia 2024 r. klasy 6a i 6b wybrały się do Teatru Nowego w Słupsku na spektakl pod tytułem „Opowieść wigilijna”.
Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie, które skłaniało do refleksji nad własnym postępowaniem. Na koniec gromkimi brawami podziękowali aktorom za wspaniałą grę i niezapomniane wrażenia.
Po „uczcie dla ducha” obie klasy wybrały się do McDonald`s, aby dalej świętować mikołajki.
Szczęśliwi, rozbawieni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Katarzyna Meldner
Biblioteka postanowiła dołączyć do przedświątecznych przygotowań.
Już od piątku 13 grudnia 24 r. można wypożyczać nowo zakupione książki: tytuły dla dzieci z klas młodszych, powieści młodzieżowe oraz kilka wartościowych książek dla nauczycieli i innych osób dorosłych. Mamy też powieści historyczne potrzebne na turniej czytelniczy „Mole książkowe”, ale one są już zarezerwowane dla uczestniczek konkursu.
W pierwszej kolejności nowe książki wypożyczyli chłopcy z klasy 3b (seria „Minecraft”), pani dyrektor I. Perużyńska oraz polonistka K. Meldner.
Serdecznie zapraszamy: kto pierwszy, ten lepszy…
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
W dniach 10 i 11 grudnia 2024 r. nasza szkoła była organizatorem finałów Powiatowej Olimpiady Młodzieży w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Nasze reprezentantki po 2 wygranych i 2 przegranych meczach zajęły 5 miejsce. Natomiast chłopcy wygrali swoje zawody i będą reprezentować nasz powiat w półfinale wojewódzkim.
Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Marek Owsiński
Z radością informujemy, że dwie nasze uczennice zakwalifikowały się do Wojewódzkiego Turnieju Czytelniczego „Mole Książkowe”. Hasło tegorocznego konkursu to „Dziecięcy świat w książkach o II wojnie światowej”.
Czytelnicze wyzwanie podjęły dziewczyny z klasy 8a: Gabriela Michońska i Julia Pożdał. Obie z powodzeniem uczestniczyły w ubiegłorocznym „Maratonie Czytelniczym” organizowanym przez szkoły z Gdańska. Tym razem wybrałyśmy konkurs prowadzony przez SP 2 w Kwidzynie, a dużą zachętę stanowiła jego forma – uczestnictwo polega na pracy przy komputerze. Mamy nadzieję, że dzięki temu konkurs będzie w pełni obiektywny.
Do uważnego przeczytania są następujące książki: „Bezsenność Jutki”, „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Arka Czasu” i „Złodziejka książek”. Biblioteka zakupiła brakujące egzemplarze, specjalnie z myślą o konkursie.
Wszystkie tytuły gorąco polecamy uczniom klas 7-8, a także rodzicom. A może Mikołaj spełni czyjąś prośbę?
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
11 grudnia 2024 r. członkowie samorządu uczniowskiego zorganizowali kiermasz świąteczny. Dzięki wsparciu całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać 1858,16 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim mamom, babciom, ciociom, tatom za przepyszne wypieki i ozdoby świąteczne: bombki, skrzaty, choinki i stroiki. Pieniądze zostaną przeznaczone dla samorządu uczniowskiego
i pomogą w realizacji wielu działań.
Marzena Roszman
10 grudnia 2024 r. odbył się VII Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza. Zgłosiły się do niego uczennice klas IV i V. Jurorki (Anna Chłopicka, Iwona Perużyńska i Marzena Roszman) oraz publiczność, czyli towarzyszący dzieciom rodzice i młodsze rodzeństwo, wysłuchali prezentacji utworów wieszcza. Po naradzie jury zdecydowało o przyznaniu I miejsca Mai Grabowskiej z kl. V a, II ex aequo Marii Szarek z kl. IV a i Kindze Starnawskiej z kl. V a, na III stopniu podium stanęła Weronika Koska z kl. IV b.
Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Ufundowała je Rada Rodziców, której serdecznie dziękujemy za wspieranie konkursu od siedmiu lat.
Iwona Perużyńska
Rodzice oraz uczniowie klasy 5bs rozpoczęli szkolną akcję wspierającą WOŚP.
Przygotowana loteria fantowa, kolorowy kiermasz ciast i deserów przyciągnął wielu chętnych chcących wesprzeć tę piękną inicjatywę, która stała się już tradycją w naszej szkole. Zebrano 877, 20 zł.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Dorota Bernacka
Międzyszkolną rywalizację usteckich podstawówek zorganizowano z okazji mikołajek (6 XII 2024 r.) w SP1. Burmistrz naszego miasta pan Jacek Maniszewski przywitał sportowców i zaprosił wszystkich do aktywnego udziału w tej emocjonującej zabawie. Gra naszej reprezentacji stała na bardzo wysokim poziomie. Po dramatycznych dwóch dogrywkach pokonaliśmy zawodników z SP 1 i SP 3.
Gratulacje dla naszej reprezentacji z klas 3a i 3b.
Eliza Czyżewska i Katarzyna Podściańska
6 grudnia 2024 r. klasy 8a, 8b i 8c wybrały się do Multikina w Słupsku na projekcję filmową „Wicked”.
Uczniowie obejrzeli prawie trzygodzinny musical o przyjaźni, byciu odmieńcem wśród innych, o tolerancji, o roli ambicji w życiu i nie tylko.
Jedną z głównych bohaterek zagrała piosenkarka Ariana Grande, która cieszy się niezwykłą popularnością wśród młodych widzów.
Lesja Ziółkowska
6 grudnia 2024 r. w klasie 2b przywitaliśmy wspaniałego gościa wraz pomocnikiem elfem, który odwiedził uczniów z workiem pełnym prezentów. Radość, ekscytacja, szczęście towarzyszyły wszystkim.
To był wspaniały i niezapomniany dzień. Czekamy na Ciebie, Mikołaju, w nowym roku! Będziemy grzeczni! Obiecujemy!
Barbara Selonke
Wzorem kilku poprzednich lat uczniowie klas pierwszych otrzymali „Wyprawki Czytelnicze” – upominek od Instytutu Książki w Warszawie. Instytut prowadzi ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Mała książka – wielki człowiek”.
Każdy uczeń otrzymał pakiet, w skład którego weszły:
- książka „Wnuczka antykwariusza” – do wspólnego czytania z rodzicami,
- broszura dla dorosłych „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”
Wyprawki dotarły do szkoły razem z Mikołajem, a w jego elfów wcieliły się uczennice klasy 7b: Amelia Gruba, Lena Lipińska i Daria Rudzińska.
Pierwszoklasiści byli bardzo mile zaskoczeni i ucieszeni z książkowej niespodzianki.
Za pomoc organizacyjną serdecznie dziękujemy dziewczętom z 7b, p. Marzenie Roszman oraz wychowawczyniom klas I: Iwonie Mordal, Izabeli Orłowskiej i Monice Waluk.
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka