Biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła kolejną edycję konkursu internetowego „Polska niepodległość w sieci”.
W tym roku do rywalizacji przystąpili reprezentanci wszystkich klas siódmych. Zadaniem uczestników było wyszukanie w internecie odpowiedzi na pytania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W środę 14 listopada w szkolnej czytelni stawili się siódmoklasiści wytypowani przez klasy i wychowawców. Po wylosowaniu zestawów pytań uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy – wymagała ona skupienia uwagi, szybkiego czytania ze zrozumieniem i precyzyjnego formułowania odpowiedzi. Łącznie można było zdobyć 18 punktów.
Uczestnicy pracowali w bardzo szybkim tempie, choć każdy według własnej metody. Końcowe wyniki okazały się niezwykle wyrównane – pomiędzy miejscem pierwszym a trzecim było tylko 1,5 punktu różnicy:
I miejsce – Dominik Podsaba, kl. VII a – 17,5 pkt.
II miejsce – Ksawery Tokarski, kl. VII b – 17 pkt.
III miejsce – Szymon Kubasiak, kl. VII c – 16 pkt.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom niezwykle wyrównanej rywalizacji oraz bardzo wysokiego poziomu umiejętności.
Uczniowie otrzymają nagrody książkowe.
M. Lipska, I. Słomka
14 listopada 2018 r. uczniowie klas czwartych z wychowawczyniami wybrali się na przedstawienie do Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku.
Obejrzeliśmy spektakl „Pippi Pończoszanka”, wyreżyserowany przez Jacka Popławskiego na podstawie opowieści Astrid Lindgren o rudowłosej, piegowatej dziewczynce w połatanym ubraniu, kolorowych pończochach i za dużych butach. W inscenizacji występowały lalki (Pippi, Annika, Tommy, małpka Pan Nilsson, policjant, gang łobuzów) animowane przez aktorki. Mieliśmy okazję zobaczyć wybrane przygody Pippi: pierwsze spotkanie z Anniką i Tommym i ich naleśnikowe śniadanie w Willi Śmiesznotce, dzień w szkole, do której poszła bohaterka, żeby mieć ferie i wakacje, pożar, z którego dziewczynka uratowała dzieci, pokonanie gangu łobuzów i wizytę w cyrku, gdzie Pippi jeździła konno, chodziła po linie i zwyciężyła atletę.
Scenografię spektaklu stanowiły parawany i walizki w różnych rozmiarach, które zmieniając położenie, pozwalały widzom wyobrazić sobie wnętrze domu Pippi, salę szkolną, miasteczko i namiot cyrkowy.
W godzinnym przedstawieniu cały czas rozbrzmiewała muzyka, główna bohaterka śpiewała – solo i w towarzystwie innych postaci – lub pogwizdywała. Młodym widzom na pewno długo dźwięczała w uszach rockowa kołysanka, przy której zasypiała Pippi.
Miło było spędzić środowe przedpołudnie w teatrze.
Iwona Perużyńska
„Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?”
/Maria Konopnicka, Pieśń o domu/
Dnia 9 listopada 2018 r., w związku z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości , wzięliśmy udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”. #RekordDlaNiepodległej
Punktualnie o 11:11, z wielkim zaangażowaniem i przejęciem, wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Panowała niezwykła, odświętna atmosfera, pełna dumy i wzruszenia.
Maria Drapalska
9 listopada 2018r. w Wicku Morskim na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbył się XIII Pomorski Bieg Niepodległości.
Jest on wydarzeniem cyklicznym i ma charakter edukacyjno-sportowy. W tym roku upamiętniał 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami imprezy są nauczyciele i wychowawcy dwóch usteckich szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych – p. Beata Modzelewska, p. Andrzej Gałat i p. Krzysztof Lewandowski oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii – p. Robert Dąbrowski (pomysłodawca) i p. Radosław Sobczak.
Pomorski Bieg Niepodległości to bieg na orientację połączony z konkursem wiedzy historycznej oraz zawodami sportowymi. Każda grupa, wyposażona w mapę topograficzną terenu i kompas, miała odnaleźć punkty kontrolne rozstawione na trasie. Ponadto zawodnicy musieli zaliczyć test historyczny, składający się z pytań dotyczących historii Polski, rzucić granatem i strzelać z kbks.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Łukasz Wiśniewski, Mateusz Abramczyk i Mikołaj Polak, którzy pod opieką Gabrieli Troczyńskiej po raz pierwszy brali udział w tym wydarzeniu. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal, koszulki i dyplomy. Chłopcy zmierzyli się ze swoimi słabościami i potwierdzali swoją wiedzę historyczną. Gratulujemy patriotycznej postawy.
Gabriela Troczyńska
List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego do Rodziców i Opiekunów Uczniów (pdf)
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
9 listopada br. w naszej szkole, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyła się uroczysta akademia. Hasło przewodnie uroczystości to "Drogi do niepodległości".
W jej przygotowaniu udział wzięli:
prowadzący apel – uczniowie kl. 8a
recytatorzy - uczniowie kl. 6c
zespoły śpiewające: chór szkolny, zespół „Melodyjka”, zespół „Karmelki”
solistka – uczennica kl.6c
zespół taneczny „Gwiazdeczki”
zespół taneczny – uczniowie kl.8 a, b, c
prezentacja multimedialna - kl. 8 b
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego przez chór i zgromadzoną publiczność. Akademia była lekcją historii i patriotyzmu. Prowadzący przeprowadzili widzów przez dzieje naszej Ojczyzny od momentu utraty niepodległości do chwili jej odzyskania. Tło stanowiła piękna scenografia i prezentacja multimedialna. Treści historyczne przeplatane były poezją i pieśniami patriotycznymi. Apel uświetniły: taniec z biało- czerwonymi szarfami i wykonanie narodowego tańca, mazura, przez uczniów ubranych w stroje nawiązujące do okresu Księstwa Warszawskiego.
Uroczystość została przygotowana przez: p. Marię Drapalską , Beatę Kamińską- Mikiciuk, Katarzynę Meldner, Lidię Klein , Beatę Zduniak , Aldonę Feszler, Dorotę Bernacką, Monikę Piechotę.
M. Piechota
8 listopada 2018 r. odbyły się 1. Usteckie Potyczki Ortograficzne, zorganizowane w ramach projektu #Młodzi Czytają 2.0 przez Bibliotekę Miejską w Ustce i Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku – Żyj Kolorowo, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Ustki.
Naszą szkołę reprezentowało pięć ósmoklasistek, wyłonionych w szkolnym dyktandzie. Uczennice pisały tekst p. Anny Polonis, który autorka przeczytała ze sceny kina Delfin dla ponad 130 chętnych chcących zmierzyć się z niełatwą polską ortografią. Dyktando zatytułowane „Nieurzeczywistnione marzenia Halinki” naszpikowane było trudnymi w pisowni wyrazami. Pojawiły się w nim zapomniane już trochę we współczesnej polszczyźnie: warząchew, prodiż, uwarzyć, żabot, chaszcze, charkot, ale też sadowiące się wygodnie w języku polskim zapożyczenia: scrollowanie, coming out (pełny tekst dyktanda na jednej z fotografii na stronie usteckiej Biblioteki Miejskiej).
W kategorii uczniów klas VIII i gimnazjalistów tytuł I Usteckiej Wicemistrzyni Ortografii otrzymała Helen Aslan, której serdecznie gratuluję sukcesu. Sposobem Helen na powodzenie w dyktandzie jest zamiłowanie do czytania książek.
Iwona Perużyńska
"Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r., jest dniem wolnym od pracy".
W tym dniu szkoła jest zamknięta, nie sprawuje opieki dydaktyczno - wychowawczej.
31 października klasy III z wychowawczyniami: Beatą Bellwon i Beatą Kostrzewską oraz klasa Ib z wychowawczynią Iwoną Wieczorek wybrały się na wycieczkę do Swołowa.
Celem wyjazdu były zajęcia edukacyjne „Pokaż mi, co w garnku masz” i „Fleciki, piszczałki, klekotki”. Dla trzecioklasistów było to wyzwanie, gdyż uczniowie samodzielnie musieli przygotować składniki do ugotowania wiejskiej zupy. Z zaangażowaniem i w skupieniu pracowali, zwracając uwagę na kolejne etapy kulinarnej przygody. Podczas oczekiwania na efekty swojej pracy zwiedzili obejścia gospodarcze. Ładna pogoda pozwoliła na zabawy na świeżym powietrzu. Uwieńczeniem zajęć była degustacja pysznej zupy, którą dzieci zjadły z apetytem.
W tym samym czasie pierwszaki poznawały tajemnice muzykowania. Uczniowie z radością grali na instrumentach i uczyli się dawnych pomorskich oraz kaszubskich tańców. Z ciekawością słuchali opowieści o tym, jak i na czym grały dawniej dzieci na wsi.
Na zakończenie każdy wykonał instrument z patyków i metalowych blaszek.
Przed wyjazdem wszyscy uczestnicy wycieczki zostali poczęstowani drożdżowymi pampuchami, usmażonymi w nagrodę przez panie, prowadzące zajęcia. Wycieczka była udana. Dzieci wróciły do domu najedzone i pełne wrażeń.
Beata Kostrzewska
Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości! Akcja „Rekord dla Niepodległej”
W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy.
31.10. br. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się zabawa „Allsaints CHALLENGE”.
Polegała ona na odnalezieniu na terenie szkoły siedmiu „Świętych”, w których wcielili się wybrani uczniowie. Następnie trzeba było wykonać selfe z każdym z nich, przeczytać informacje kim są i w jak najkrótszym czasie dotrzeć do komisji. Tam, po pokazaniu zdjęć i podzieleniu się wiedzą na ich temat , uczestnicy zabawy zostali zapisani na kartach konkursowych. Po podliczeniu wszystkich punktów, już wkrótce wyłonimy dziesięciu zwycięzców.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu zabawy, „świętym” za bycie z nami oraz wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowanie woleli taką zabawę niż halloween’owy „cukierek czy psikus”.
siostra Dominika Pac CSS
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie realizowanym przez Urząd Miasta w Ustce, którego celem było napisanie listów skierowanych do przyszłych pokoleń.
Ich tematyka mogła dotyczyć osobistych refleksji na temat życia w Ojczyźnie i Ustce. Można było też zawrzeć marzenia czy postulaty, które warto zrealizować w przyszłości. Dzieci z klas 4-8 bardzo chętnie wzięły udział w akcji, z wielkim zaangażowaniem stworzyły listy, które zawierały przemyślenia czy oczekiwania. Każdy z nich najpierw został sprawdzony przez nauczycieli języka polskiego, a następnie powielony i udekorowany symbolami narodowymi lub elementami charakteryzującymi Ustkę jako miasto czy ich małą ojczyznę.
W dniu 31 października uczniowie klas 4a i 4f wraz z wychowawcami, p. Mariolą Gruszczyńską i p. Marzeną Roszman udali się Urzędu Miasta w celu złożenia listów do Kapsuły Czasu. 11 listopada 2018 roku zostaną umieszczone w specjalnej skrzyni i zakopane na 100 lat, do czasu następnego jubileuszu Odzyskania Niepodległości.
Marzena Roszman
W październiku, w naszej szkole, po raz kolejny zorganizowana została akcja pomocy zwierzętom, które są pod opieką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w słupskim schronisku i na terenach wiejskich.
Akcja polegała na zbiórce karmy dla psów i kotów oraz innych rzeczy, które mogą być dla nich potrzebne. Wzięli w niej udział chętni uczniowie klas 4-8 wraz z rodzicami. Dzięki wrażliwości dzieci naszej placówki udało się zebrać 92 puszki karmy mokrej, 57 kg karmy suchej, 11 koców,24 kołdry, 17 poduszek, 121 sztuk poszew, prześcieradeł i ręczników.
Dary dla zwierząt zostały odebrane ze szkoły osobiście przez prezesa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami panią inspektor Barbarę Aziukiewicz, która w imieniu organizacji przekazała dyplom – podziękowanie dla dzieci klas 4-8 za okazaną pomoc materialną na rzecz potrzebujących zwierząt.
Agnieszka Ciesielska
W ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole została przygotowana wystawa muzealna.
Ekspozycja zawiera pamiątki rodzinne przechowywane w domach naszych uczniów. Są wśród nich zdjęcia, ważne dokumenty, medale, przedmioty codziennego użytku. Każda rodzina nosi w sobie ślady wielkiej historii, a nasi przodkowie wpisali się w jej karty przywołując sentymentalne wspomnienia.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy codziennie w godzinach pracy szkoły. Zgromadzone eksponaty znajdują się w holu na piętrze w sąsiedztwie pokoju nauczycielskiego.
Dziękujemy wszystkim uczniom i Rodzicom za udostępnienie rekwizytów i zdjęć !
wystawę przygotowały :
Monika Piechota, Dorota Bernacka, Aldona Feszler
Dnia 27 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Miejski Konkurs Recytatorski o tematyce patriotycznej.
Głównym celem organizowanego konkursu było krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych oraz kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego. Jest to również okazja do promocji lokalnych talentów recytatorskich. Komisja Konkursowa po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła czterech laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Z dumą informujemy, że w każdej z nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
W kategorii - szkoły podstawowe klasy I – II
Nina Andrzejewska, nauczyciel prowadzący – Anna Poturaj
Zuzanna Dziopak , nauczyciel prowadzący - Joanna Stróżek
W kategorii - szkoły podstawowe klasy III – IV
Maja Szydloch, nauczyciel prowadzący –Marzena Roszman
Ida Żupnik , nauczyciel prowadzący –Marzena Roszman
W kategorii - szkoły podstawowe klasy V – VIII
Dominika Krasucka, nauczyciel prowadzący – Katarzyna Meldner
wyróżnienia:
Katarzyna Sieracka, nauczyciel prowadzący Maria Drapalska
Poza osobami wyróżnionymi godnie naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Oliwia Lenczewska, Małgorzata Giza,Maja Szydloch, Szymon Pruszyński.
Uczniowie zostali przygotowani przez panie: Marię Drapalską, Katarzynę Meldner, Iwonę Perużyńską, Marzenę Roszman i Klaudię Sołoduch.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz grafiki przedstawiające Ustkę.
Gratulujemy nagrodzonym.
Marzena Roszman
W dniach od 22 do 26.10.2018r. uczniowie z klasy Vc i V d z panią Małgorzatą Iwańczuk, Katarzyną Meldner i Małgorzatą Niedziałkowską przebywali w Zielonej Szkole w Schodnie.
Urzekający krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego rekompensował chwilowe załamania pogody. Uczniowie z zapałem korzystali z zajęć przygotowanych przez specjalistów edukacji ekologicznej.W ciągu pięciu dni uczestniczyli w warsztatach :Jak czytać mapę i nie zgubić się w terenie? Różnorodność świata owadów, Świat przyrody z bliska – warsztaty pod mikroskopem. Poza tym: wyplatali koszyki, robili papier, lepili z gliny, malowali na szkle i uczestniczyli w pokazie sokolniczym. Czas wolny dzieci poświęcały na wspólną zabawę i integrację – wielką popularnością cieszyły się stołowe piłkarzyki i gry planszowe. Bardzo chętnie piątoklasiści wzięli udział w dyskotece i ognisku, które zakończyło pobyt w Schodnie. Uczniowie klasy V c i d dowiedli, że potrafią świetnie się bawić bez telefonów komórkowych, że potrafią zadbać o dobrą atmosferę, porządek i bezpieczeństwo.
Wszyscy zadowoleni i wypoczęci wrócili do domów. Teraz, nie pozostało nic innego jak wziąć się ostro do pracy i czekać do następnego wyjazdu.
Katarzyna Meldner
W sobotę - 27.10.2018r. - w strugach deszczu, uczniowie klas piątych uczestniczyli w zabawie na orientację.
Dzieci, poza aktywnym spędzaniem wolnego czasu, uczyły się posługiwać mapą. Miały do odszukania 10 punktów ukrytych na terenie szkoły. Wygrała drużyna z klasy 5b, która odnalazła w najkrótszym czasie najwięcej punktów. Wszystkim dzieciom uczestniczącym w zabawie należą się duże brawa. Organizatorami były panie: Hanna Kostrzewska, Gabriela Troczyńska, Katarzyna Podściańska i Marzena Markowicz.
Gabriela Troczyńska
26 października 2018 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły zmagało się z zawiłościami polszczyzny w eliminacjach do Konkursu Języka Polskiego.
Test trwał 60 minut i dotyczył zagadnień literackich i językowych. Aby przejść do następnego etapu, należało uzyskać 70% punktów. Uczestnicząc w szkolnym etapie konkursu, uczniowie zdobyli cenne doświadczenia – wiedzą, nad czym muszą jeszcze pracować, aby efekty były satysfakcjonujące.
Iwona Perużyńska
25 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia pierwszoklasistów.
Dzieci, niezwykle przejęte powtarzały tekst ślubowania, a pani dyrektor Leokadia Kuper symbolicznym ołówkiem pasowała ich na pełnoprawnych uczniów szkolnej gromady. Od swoich wychowawczyń uczniowie otrzymali dyplomy i legitymacje szkolne. Starsi koledzy i koleżanki przygotowali dla pierwszoklasistów upominki w postaci kolorowych zakładek. Dumni ze swoich pociech rodzice obdarowali ich kuferkami słodkości.
Po części oficjalnej, zadowoleni uczniowie klas pierwszych bawili się przy wesołej muzyce Szkoły Tańca „Szczepan” oraz z apetytem korzystali z poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
Po miłej zabawie, pełni wrażeń wrócili do domów.
Iwona Wieczorek