We wtorek, 24 października w Wytownie, odbyły się przesłuchania uczestników, biorących udział w Festiwalu Piosenki Angielskiej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Wytownie.
Jury pod przewodnictwem pani Urszuli Tamulis wysłuchało kilku solistów oraz zespoły. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół miasta i gminy. Zespół „Bard(z)o”, reprezentujący naszą szkołę, w którego skład wchodzą uczniowie z klasy 7a: Alicja Kupiszewska, Julia Nowicka, Michalina Trześniak, Sylwia Zdanowska i akompaniujący na ukulele Krystian Rozdzialik, zachwycił profesjonalizmem, umiejętnościami wokalnymi i językowymi. Uczniowie zaśpiewali utwór „Riptide”podbijając serca publiczności i zdobywając Nagrodę Specjalną.
Marzena Markowicz
W środę, 24 października 2018r. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, które poprzedzone były krótką kampanią wyborczą.
Kandydaci wywiesili swoje plakaty z reklamującymi ich hasłami, zamierzeniami i pomysłami, rozdawali ulotki wyborcze i rozmawiali z uczniami. Wszystko to, aby zachęcić społeczność szkoły do głosowania. Dzięki współpracy i zaangażowaniu nauczycieli, wybory przebiegły niezwykle sprawnie i według ustalonego harmonogramu. Zadaniem każdego głosującego było postawienie krzyżyka przy nazwisku kandydata na karcie do głosowania. Komisja wyborcza wydała 309 kart z nazwiskami kandydatów. Tylko jeden głos okazał się nieważny. Głosy zostały przeliczone przez panią Malwinę Nizielską.
Przewodniczącą Rady Samorządu Uczniowskiego została Oliwia Szponar z klasy 7a– 59% głosów.
Zastępcami: Marta Talarek (kl. 8c) i Julia Meldner (kl.8a).
Trwa nabór uczniów do poszczególnych sekcji Samorządu Uczniowskiego. Chętnych do pracy prosimy o zgłaszanie się bezpośrednio do opiekunów.
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego klas 4-8:
Marzena Markowicz, Katarzyna Podściańska
W Ustce grą miejską uczczono 100 urodziny współczesnej Polski.
Gracze musieli rozwiązać 11 rebusów, odgadnąć o którego z patronów usteckich ulic chodzi, dotrzeć do określonego miejsca i odnaleźć żądaną informację, a następnie przekazać ją agentowi.
W grze – w 12 drużynach, wzięło udział kilkadziesiąt osób z Ustki, Słupska, Bytowa, a także nawet z Golubia Dobrzynia. Między uczestnikami znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Wygrała dwurodzinna drużyna "Orzechy", wyprzedzając "Kowalskich" i "Unikorny". Bardzo dobrze wypadły nasze dwie uczennice - Nadia Klemiato i Blanka Rybicka z klasy V c, które same – bez wsparcia doroslych – zdołały rozwiązać większość zadań. Grę zorganizowała Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej wspólnie z Usteckim Stowarzyszeniem Miłośników Historii "Orzeł" oraz "Bunkry Bluechera".
Dnia 23 października, w ramach cyklicznych spotkań z przedszkolakami, uczennice klasy VII b, Julia Adamczewska, Oliwia Troczyńska, Oliwia Górska, Dagmara Mucha, Oliwia Dembkowska, Katarzyna Sieracka, Kornelia Krzywicka, przygotowane przez Marię Drapalską i Grażynę Malczewską, odwiedziły przedszkole „Na Wydmie”.
Dziewczęta czytały, pięciolatkom i trzylatkom, wiersze polskich poetów. Dzieci aktywnie słuchały i chętnie odpowiadały na pytania. Na zakończenie spotkania otrzymały kolorowanki o jesiennej tematyce.
Maria Drapalska
„Dwukropek” to nazwa gabinetu terapii pedagogicznej, który zaczął swoją działalność w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym.
Gabinet powstał z myślą o uczniach, którzy potrzebują wsparcia w pokonywaniu codziennych trudności związanych z nauką. Do najbardziej charakterystycznych przyczyn niepowodzeń szkolnych zaliczamy dysleksję, dysgrafię i dysortografię, które są specyficznymi trudnościami w nabywaniu umiejętności czytania i pisania, a jednocześnie są podstawowymi umiejętnościami człowieka. Terapia pedagogiczna u uczniów uczestniczących w zajęciach powoduje pozytywne zmiany w zakresie sfery poznawczej, emocjonalno - motywacyjnej oraz w strukturze wiedzy i umiejętności szkolnych. Prawidłowe funkcjonowanie analizatorów wzrokowego i słuchowego oraz prawidłowy rozwój ruchowy jest niezbędnym warunkiem opanowania przez dziecko umiejętności czytania i pisania w czasie przewidzianym programem szkolnym. Zajęcia terapeutyczne prowadzi pani mgr Izabela Orłowska, która z wielkim zaangażowaniem pomaga dzieciom w przezwyciężaniu napotkanych trudności.
Izabela Orłowska
22 października 2018 r. odbył się w naszej szkole I etap Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”.
Z zawiłościami pisowni polskich słów zmagało się 15 uczniów klas IV-VIII. Pracowali oni pod kierunkiem polonistek: Iwony Perużyńskiej, Marzeny Roszman i Klaudii Sołoduch. Zadania testowe były bardzo trudne, ale mamy nadzieję, że uczestnikom konkursu dało się przejść pierwszą próbę. Wyniki poznamy pod koniec listopada. Trzymamy kciuki !
Klaudia Sołoduch
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanej pracy pedagogicznej i poczucia wartości zawodu.
Życzymy wielu sukcesów w nauczaniu i wychowaniu dzieci i młodzieży, aby mądrość, uczciwość i odpowiedzialność stały się dewizą ich życia.
Dziękujemy Państwu za wskazywanie autentycznych wartości życia, naukę tolerancji oraz przekazywanie najcenniejszego daru, jakim jest bogactwo wiedzy.
W tym wyjątkowym dniu życzymy także spokoju, radości, zdrowia, a także cierpliwości i optymizmu w dążeniu do wyznaczonych celów.
Z dumą informujemy, że uczennica klasy II d Alicja Pryczkowska zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Zaleskich.
Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy III a Weronika Duduś. Ala recytowała wiersz Jana Brzechwy pt."Dziura w moście", Weronika "Kokoszkę - Smakoszkę". Uczennice zostały przygotowane przez panie: Annę Poturaj i Beatę Bellwon.
Gratulujemy nagrodzonym.
Anna Poturaj
W Gminie Ustka, corocznie w październiku, przyznawane są nagrody najzdolniejszym uczniom.
Katarzyna Meldner
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który inauguruje Światowy Tydzień Zwierząt.
W związku z tym w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas 4 pod hasłem: „Zwierzęta myślą, czują , potrzebują opieki i miłości”. Naszym gościem była prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pani inspektor Barbara Aziukiewicz . Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że zwierzęta to nie rzeczy, ale istoty żywe, które czują, mają swoje potrzeby i prawa, a od ludzi oczekują szacunku i odpowiedzialności. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak zapewnić dobrą opiekę swoim milusińskim, jak reagować w sytuacji okrucieństwa wobec naszych braci mniejszych i nieść pomoc zwierzętom bezdomnym i zaniedbywanym przez swoich właścicieli. Podczas spotkania została ogłoszona październikowa akcja zbiórki karmy dla psów i kotów, którym pomaga Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Słupsku.
Agnieszka Ciesielska
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
12 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ustce odbyła się akademia z tej okazji. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. W części artystycznej uczniowie klas czwartych pod kierunkiem pani Klaudii Sołoduch, pani Marzeny Roszman oraz pani Bożeny Świedzińskiej tańcem, śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Pod koniec uroczystości głos zabrała Pani dyrektor Leokadia Kuper, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń, a także wręczyła nauczycielom i innym pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora.
Był to bardzo miły dzień, który na pewno na długo pozostanie w naszych sercach
i naszej pamięci.
Marzena Roszman
5 października odbyła się w naszej szkole akcja: „Zdrowe odżywianie – czas na drugie śniadanie”.
Dzieci z klas 0 – III poznały korzyści, wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się, jak ważna jest zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce i produkty zbożowe. Uczniowie podjęli trudne wyzwanie – sami mieli przygotować dla siebie drugie śniadanie. Z zachowaniem zasad higieny myli, obierali i kroili owoce i warzywa, które przynieśli z domu. Dzieci wykonały owocowe szaszłyki oraz kanapki, a soki warzywno – owocowe przygotowali rodzice. Najmłodsi uczniowie z apetytem zjadali przygotowane przez siebie drugie śniadanie. Mamy nadzieję, że taka akcja choć trochę wpłynie na poprawę nawyków żywieniowych naszych dzieci.
Alicja Sokołowska
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszym mieście przyznawane są nagrody wyróżniającym się nauczycielom i uczniom, którzy są laureatami konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich.
Na uroczystej gali, która odbyła się w Urzędzie Miasta uhonorowano również nauczycieli i uczniów z naszej szkoły.
Nagrodę Burmistrza otrzymały panie:
mgr Leokadia Kuper - dyrektor szkoły,
mgr Jolanta Wójtowicz - wicedyrektor szkoły,
mgr Małgorzata Lipska,
mgr Aldona Feszler,
mgr Mariola Gruszczyńska,
mgr Anna Poturaj.
Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się:
Franciszek Śledź - klasa Vc,
Małgorzata Adamowicz - klasa VIc,
Helen Aslan - klasa VIIIa,
Aleksadra Turek - klasa VIIIa,
Dawid Mikołajczak - klasa VIIIb,
Dawid Filas - klasa VIIIb,
Sebastian Kryński - były uczeń klasy VIII b.
Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów!
Katarzyna Meldner
W jesienny poranek (4 października 2018 r.) klasy 4 c i 4 d z wychowawczyniami wybrały się do Biblioteki Miejskiej w Ustce na XI Pomorskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami.
Była to okazja, aby poznać pana Pawła Wakułę – pisarza. Twórca opowiadał o bohaterach swoich książek i tajemniczych miejscach, w których rozgrywa się akcja opowieści. Mówił też o fantastycznych istotach występujących w polskich klechdach. W czasie rozmowy pisarz, który jest równocześnie rysownikiem-humorystą i często sam ilustruje swoje książki, stworzył kilka rysunków, co wzbudziło zachwyt widowni. Autor odpowiadał na pytania uczniów, których ciekawiło, kiedy napisał pierwszą książkę, jak długo jego utwór powstaje, co trzeba robić, żeby rysować tak dobrze jak on?
Przed spotkaniem uczniowie przygotowali prace plastyczne na konkurs „Uśmiech na medal”, które były ilustracją jednego z opowiadań Pawła Wakuły ze zbioru „Co w trawie piszczy”. Pisarz wyróżnił rysunki: Alicji Brzezińskiej, Adriana Bernatajtysa i Wiktorii Pogorzelskiej z kl. 4 c. Każde z dzieci otrzymało dyplom i książkę „Dentysta w paszczy krokodyla” z dedykacją autora. Ilustracja Wiktorii będzie oceniona w następnym etapie konkursu, który zostanie rozstrzygnięty 6 października br.
Bardzo dziękujemy Bibliotece Miejskiej za zaproszenie na ciekawe spotkanie. Może dzięki takim lekcjom z pisarzem któryś z uczniów odkryje w sobie talent do pisania lub ilustrowania książek?
Koordynatorką wydarzenia, promującego czytelnictwo wśród uczniów, była pani Małgorzata Lipska z biblioteki szkolnej.
Iwona Perużyńska
Pobyt w DWD w Bardzie to wspaniała przygoda dla uczniów klas 6b,c oraz 7a i b i ich wychowawców.
Młodzi podróżnicy zwiedzili miasteczko ukryte wśród malowniczych wzniesień Gór Bardzkich i ozdobione przełomem Nysy Kłodzkiej. Zobaczyli Bazylikę pw. Nawiedzenia NMP z cudowną figurką, organami i ruchomą szopką. Brali udział w grze terenowej na twierdzy „Srebrna Góra”, zdobyli Szczeliniec i przeciskali się w labiryntach skał. Najwięcej emocji wywołał jednak pobyt w Folwarku Szyfrów, gdzie uczniowie próbowali wydostać się z jednego z sześciu pokoi. Grupy zostały zamknięte na 60 minut. W tym czasie, współpracując ze sobą, przeszukując pomieszczenia i odkrywając kolejne tajemnice, musiały rozwiązać zagadkę wyjścia. Potyczki umysłowe były rozgrzewką przed spływem pontonowym na bardzo płytkim odcinku rzeki. Większość aktywności uczyło współpracy, umiejętnego rozdzielania ról w grupach, wspólnego działania i zabawy.
Marzena Markowicz, Hanna Kostrzewska, Małgorzata Niedziałkowska
Uroczystość Jubileuszu 35-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 już za nami !
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy aktywnie pracowali nad organizacją Jubileuszu. Brawa należą się twórcom programu - paniom polonistkom: Marii Drapalskiej i Katarzynie Meldner. Dziękuję wspaniałym wykonawcom: Dominice Krasuckiej, Julii Meldner, Alicji Pryczkowskiej, Ninie Andrzejewskiej, Konstantemu Łostowskiemu, Stanisławowi Chileckiemu, Bartoszowi Klimaszewskiemu, Dawidowi Mikołajczakowi, Dawidowi Szołtysikowi, Remigiuszowi Wagnerowi i Dariuszowi Gulbickiemu, czuwającemu nad techniczną stroną występu.
Dziękuję pani Bożenie Świedzińskiej i Beacie Kamińskiej – Mikiciuk za oprawę muzyczną, chórowi „Słoneczka”, zespołom wokalnym: „Karmelki” i „Melodyjka”, wokalistkom: Małgorzacie Gizie, Aleksandrze Górskiej i Katarzynie Guzowskiej. Dziękuję pani Lidii Klein za przygotowanie zespołów tanecznych: „Diabełki”, „Gwiazdeczki” i „Para Step”, pani Aldonie Feszler za przygotowanie pięknej okolicznościowej dekoracji i wszystkim zaangażowanym w wystrój szkoły: pani Agnieszce Wardeckiej, Dorocie Bernackiej, Grażynie Malczewskiej, Gabrieli Troczyńskiej, Hannie Kostrzewskiej, Grażynie Górajek, Bożenie Żytko, Marzenie Roszman i panu Markowi Przełuskiemu. Szczególne podziękowania chciałabym przekazać pani Milenie Kaczmarek, która zadbała o uroczyste przyjęcie naszych gości. Wspomagały ją panie: Marta Kiedrowicz, Beata Belwon, Beata Wyroślak, Katarzyna Podściańska, Gabriela Troczyńka. Ich słodkie wypieki umiliły nasze spotkanie.Bardzo dziękuję zespołowi do spraw promocji szkoły i wszystkim tym, którzy przygotowywali upominki dla gości.
Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom i pracownikom, którzy aktywnie pracowali nad przygotowaniami Jubileuszu.
Wszystkim zaproszonym Gościom bardzo dziękuję za przybycie. Cieszę się, że zechcieliście Państwo uświetnić swoją obecnością naszą uroczystość.
Leokadia Kuper
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2
„Szkolny zegar odmierzył czas – to już 35 lat”
W piątek, w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość – 35 – lecie szkoły. W programie artystycznym, przygotowanym specjalnie na tę okazję, uczniowie z klas 8 przybliżyli historię i teraźniejszość naszej szkoły. Dzieci z klasy 2 zaprezentowały wizję przyszłości jaką urzeczywistnić chciałby każdy z nas. Całość wzbogaciły występy solistów, chóru „Słoneczka” ,zespołów wokalnych: „Melodyjka” i „Karmelki” oraz zespołów tanecznych: „Diabełki”, „Gwiazdeczki” i „Para Step”. Oczywiście nie można pominąć wspaniałych dekoracji i wystaw przygotowanych, aby dopełnić obrazu szkoły – szkoły, która pamięta o przeszłości, żyje teraźniejszością i dba o przyszłość. Nie zabrakło także niespodzianki, piosenki dedykowanej pani dyrektor, wykonanej przez panią Beatę Kamińską – Mikiciuk.
Nad występami uczniów, oprawą muzyczną i plastyczną czuwały panie: Maria Drapalska, Katarzyna Meldner, Bożena Świedzińska, Lidia Klein i Aldona Feszler z zespołem dekoratorskim.
Wszystkim Gościom jeszcze raz bardzo dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.
Katarzyna Meldner
Witaj szkoło!
Z bijącym sercem i niepewnością szliśmy do zerówki. W sali powitała nas uśmiechnięta Pani, która wręczyła nam kolorowe baloniki. Kolejne dni także były pełne niespodzianek. Poznaliśmy zasady zachowania, bezpieczeństwa w sali i poza nią, zawarliśmy kontrakt z Panią o tym czego będziemy przestrzegać podczas pobytu w szkole. Była też nauka praktycznego zachowania się na drodze podczas wycieczek oraz określanie co mówią znaki drogowe ustawione wokół szkoły i w najbliższym otoczeniu. Ćwiczyliśmy z Panią ze Straży Miejskiej bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Dostaliśmy odblaski, dzięki którym będziemy bardziej widoczni. Dużo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu. Piękna pogoda zachęcała nas do biegania, huśtania się, wspinaczek czy wspólnych zabaw ruchowych. Bardzo podobały nam się także zabawy w naszej sali. Wspólne pląsy, wyliczanki, zabawy w kącikach, budowanie z klocków... Bardzo przyjemny był ten pierwszy miesiąc w zerówce.
Beata Wyroślak
W piękny, wrześniowy dzień klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniam i wybrały się na pieszą wycieczkę do Megalandii.
W tym zaczarowanym miejscu, gdzie czarodziej o imieniu Megaliusz wszystko powiększył do niespotykanych rozmiarów, czekało na dzieci mnóstwo atrakcji.
Czarodziej zadbał, by wszyscy wesoło spędzili u niego czas. Pierwszaki pełne wrażeń wracały do domów.
Beata Przybylska - Dys
19 września dzieci z klas II i III rozpoczęły zajęcia żeglarskie w klubie Opty w ramach Ogólnopolskiego Programu Żeglarskiego PolSailing.
Projekt ten ma za zadanie popularyzację żeglarstwa oraz naukę bezpiecznego zachowania nad wodą. Zajęcia odbywają się w środy od godz.16.00 do 19.00 pod fachowa opieką trenerów: Wiesława Szczepaniaka i Roberta Dorucha. Koordynatorem projektu jest trener Marek Czaban, a szkolnym opiekunem jest Anna Poturaj. Dzieci uczestniczą w zajęciach na wodzie, pływając na łodzi żaglowej Dezeta oraz na jachcikach Optymst. W klubie mają też zajęcia teoretyczne i ogólnorozwojowe.
Anna Poturaj