Z ogromną dumą informujemy, że Maksymilian zakwalifikował się do finału Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Wspaniała siódemka do potęgi”.
Do ostatniego etapu zmagań w kategorii klas VIII dostało się 10 uczniów z całego województwa. Finał konkursu odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Janina Sulewska
5 marca 2024 r. uczniowie klas 7a, 7b i 7c wybrali się na projekcję filmu „Cudowny chłopak, Biały ptak”. Ekranizacja powieści R.J. Palacio „Biały ptak” to bogate w treści edukacyjne kino dla nastolatków: pierwsza miłość, empatia, akceptowanie inności, prześladowanie w szkole, odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawiania się grupie w słusznej sprawie.
Było mnóstwo emocji, łez i wzruszenia.
Lesja Ziółkowska
5 marca 2024 r. w progach naszej szkoły gościli usteccy sześciolatkowie, uczestnicząc w grach i zabawach o charakterze morskim. W imprezie brały udział: Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 2 „Delfinki”, Przedszkole nr 3, Przedszkole „Na Wydmie” oraz oddziały przedszkolne z SP 2.
Ponad setka dzieci podczas zabaw mogła zapoznać się ze sprzętem związanym z morzem: kamizelkami i kołami ratunkowymi, bojami, pagajami, linami itp.
Na zakończenie dzieci na pamiątkę uczestnictwa w zawodach otrzymały dyplomy i przypinki.
Dziękuję paniom: Katarzynie Podściańskiej, Aldonie Feszler, Agnieszce Wardeckiej i Monice Waluk za piękną oprawę graficzną spotkania, a także pani Agnieszce Sałach i Elizie Czyżewskiej oraz uczennicom z 5b i uczniom z 5c za pomoc w jej prowadzeniu.
Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie wychowawczyń grup przedszkolnych, które zechciały dzieci przyprowadzić na Igrzyska i aktywnie w nich uczestniczyć, za co bardzo dziękuję.
Gabriela Troczyńska
W ramach innowacji pedagogicznej z języka angielskiego „Podróż z językiem angielskim po Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii” uczniowie przygotowywali lekcje z projektami pod okiem nauczycielek: Marzeny Markowicz i Lesji Ziółkowskiej. Od listopada 2023 r. do lutego 2024 r. „eksperci” z klas 5-7 przybliżali swoim kolegom amerykańską i australijską kulturę, opowiadali o rdzennych mieszkańcach, kuchni, zwierzętach i sporcie. Uczniowie przygotowali piękne prezentacje komputerowe i tradycyjne plakaty.
Marzena Markowicz
Jak zawsze po pierwszym półroczu, kiedy najmłodsi uczniowie opanują umiejętność czytania, odbywają w bibliotece specjalne szkolenie. W pięknie udekorowanej czytelni dzieci dowiadują się, jak wypożyczyć książkę, a następnie składają uroczyste przyrzeczenie.
W ostatnią środę lutego wszystkie trzy klasy pierwsze wysłuchały wiersza „Skarga książki” i z przejęciem opowiadały, jak należy dbać o książki. Po szkoleniu praktycznym każdy uczeń własnoręcznie podpieczętował kontrakt o treści:
„My, uczniowie pierwszej klasy,
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy!”
Wówczas nastąpił uroczysty moment, gdy dzieci z powagą odczytały przyrzeczenie i oficjalnie stały się czytelnikami biblioteki.
Każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książkę, ogromnym powodzeniem cieszyła się seria Minecraft oraz książki o zwierzętach.
Od teraz pierwszaki mogą samodzielnie korzystać z biblioteki i robią to bardzo chętnie.
Zapraszamy codziennie w godzinach: 8.00 – 15.00.
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
27 lutego 2024 r. mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce siatkowej pana Marcina Prusa. Sportowiec był ważnym ogniwem drużyny narodowej, brał udział w wielu międzynarodowych turniejach, w tym w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata oraz Igrzyskach Olimpijskich. Obecnie jest ambasadorem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Jego osiągnięcia sportowe i pozasportowe uczyniły go jednym z najbardziej szanowanych i inspirujących sportowców w Polsce. Pan Marcin Prus opowiadał o swojej drodze na szczyt w siatkówce oraz o korzyściach płynących z uprawiania tego sportu. Spotkanie z nim było niezwykłą okazją do poznania historii sukcesu sportowego, ale także wartości jakimi powinno się kierować w życiu. Siatkarz zachęcał młodych ludzi do ciągłego dążenia do doskonałości, do szanowania innych ludzi, uczciwości i pracy zespołowej. Podkreślił, że sukces nie przychodzi łatwo i wymaga poświęceń, czego on sam jest przykładem.
W spotkaniu z siatkarzem wzięli udział uczniowie z klas II-VIII.
Na zakończenie wizyty uczniowie mogli dostać autograf i zrobić zdjęcie z tym wybitnym sportowcem.
zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie
We wtorek, 27 lutego, gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy Szkoły Policji w Słupsku. Uczniowie klas VII i VIII wysłuchali prelekcji na temat odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, które zachowania naruszają przepisy prawa.
Anna Chłopicka
W lutym klasy V wzięły udział w projekcie edukacyjnym z techniki „Praca z drewna”. Celem projektu było rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych, spędzenie czasu z kimś bliskim poprzez współdziałanie w wykonaniu pracy.
Pracę należało wykonać z gotowych elementów drewnianych, np.: patyczków kreatywnych, patyczków do lodów, zapałek (pozbawionych siarki), kory drewna, korzenia, gałęzi, wykałaczek itp. Można było łączyć drewno z innymi materiałami.
Ocenie podlegały pomysłowość i staranność wykonania pracy oraz wysiłek w nią włożony.
Wspaniałe, rodzinne prace można podziwiać na szkolnym korytarzu. Część prac będzie można zakupić na kiermaszu charytatywnym, który odbędzie się 21 marca 24 r.
Serdecznie zapraszamy.
Sylwia Mencel
Dnia 22.02.24 r. nasza szkoła organizowała półfinał wojewódzki czwórek siatkarskich w kategorii dziewcząt i chłopców w ramach Wojewódzkich Igrzysk Dzieci.
W męskich rozgrywkach pierwsze miejsce zajęła SP Łubno, drugą lokatę zdobyła SP Koczała, na trzecim miejscu zakończyła zawody SP 6 ze Słupska, na czwartym SP 1 Ustka.
Drużyna dziewcząt SP 2 Ustka w składzie: Daria Rudzińska, Weronika Witkowska, Sara Nawoz-Wysocka, Nicola Lewandowska, Lena Lipińska, Zuzanna Komorek, Lena Niedźwiedź, Amelia Gruba, Elina Bieliaieva i Polina Podolian wygrała 2:0 z SP 16 Słupsk. W następnych meczach po ciężkim boju uległy 0:2 drużynie SP 3 z Miastka i uczennicom z Zespołu Szkół Sportowych z Człuchowa, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.
Należy nadmienić, że w drużynach, z którymi przegraliśmy, były same licencjonowane siatkarki, więc jestem ogromnie dumna z gry naszych uczennic, którą zaprezentowały podczas zawodów.
Gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów.
Gabriela Troczyńska
Pracownice naszej biblioteki uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w Słupsku.
Prelegentką była p. Marta A. Sałapata z Uniwersytetu Pomorskiego. Jest ona przede wszystkim psychotraumatolożką – głównym motywem jej działalności teoretycznej i praktycznej jest problem śmierci i żałoby po stracie.
Towarzyszy osobom przeżywającym stratę, prowadzi konsultacje, grupy wsparcia oraz warsztaty i szkolenia m.in. na temat tego, w jaki sposób wspierać dzieci i młodzież w sytuacji straty i żałoby. Link do jej strony: www.alfabetzaloby.pl
Podczas szkolenia p. Marta skoncentrowała się na tym, jak dorośli powinni rozmawiać z dziećmi o śmierci, zwłaszcza gdy umiera ktoś bliski, nawet ukochane zwierzątko. Najgłośniej wybrzmiało zalecenie: Nie okłamujmy dzieci, bo to niszczy ich zaufanie do dorosłych, czasami nawet na całe życie…
Praktyczna korzyść ze szkolenia to bogata lista książek, które pomagają przeprowadzić dziecko przez trudny czas żałoby:
„Gęś, śmierć i tulipan”, „Esben i duch dziadka”, „Chusta babci”, „Jesień liścia Jasia”, „Długa wędrówka”, „Pustka”, „Do widzenia, dzień dobry”, „Plasterki na tęsknotę”, „Puste miejsce po zajączku”, „Żegnaj, niedźwiadku”, „Jestem życie”, „Jestem śmierć”, „Rozmawiamy o przemijaniu”, „Elfie pogotowie. Terapia żałoby”, „Odszedłeś, ale wciąć tu jesteś”, „Chłopiec, kret, lis i koń”, „Tamtej nocy nadeszła zima”, „Trzecie życzenie Tumbo”, „Miałam kiedyś ogród”, „Trudne tematy. Śmierć i pogrzeb”, „Życie – co to takiego?” (seria: „Dzieci filozofują”).
Bardzo dziękujemy koleżankom z PBP za zaproszenie na to cenne i przejmujące spotkanie.
Małgorzata Lipska, Dorota Bernacka
Od października 2023 r. w klasie 3a realizowana jest innowacja pedagogiczna „Ortograficzny slalom z Bratkiem”. Ma ona na celu wyrabianie u uczniów nawyków poprawnego pisania poprzez atrakcyjne formy pracy oraz pokazanie dzieciom, że ortografia nie jest trudna, a poznawanie jej może być przyjemne. Zajęcia mają zachęcić i zmotywować uczniów do aktywnego działania.
Kim jest Bratek?
To przyjaciel dzieci, który towarzyszy im podczas nauki w serii podręczników „Uczymy się z Bratkiem”. Spotkania odbywają się po lekcjach. Trzecioklasiści bardzo chętnie w nich uczestniczą. Na zajęciach wykorzystywana jest Metoda Ortograffiti z Bratkiem. Wspomaga ona naukę czytania i pisania, rozwija kompetencję czytania ze zrozumieniem, wspomaga rozwój społeczno-emocjonalny oraz koncentrację, pomaga w adaptacji dziecka w szkole. Na zajęciach uczniowie nie tylko pracują z podręcznikiem. Samodzielnie wykonali słowiczki ortograficzne, lapbooki. Przy okazji nauki biegamy, wykonując zespołowo tzw. „biegające dyktanda”. Zabawy i radości przy tym jest co niemiara. Teraz wiemy, że ortografia nie musi być trudna.
Izabela Orłowska
14 lutego to bardzo wyjątkowy dzień dla wielu osób. Obchody tego święta rozpoczęliśmy dzień wcześniej. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę. Młodzież sama zadbała o repertuar muzyczny, rolę didżejów pełnili uczniowie klasy 7a. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy – limbo czy gorące krzesła. Następnego dnia na wszystkich czekała skrzynka na kartki walentynkowe. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Członkowie SU dostarczyli kartki do adresatów. W tym dniu odbył się również kiermasz ciast, to szkolna inicjatywa zorganizowana w celu pozyskania funduszy dla SU. Bardzo dziękujemy wszystkim klasom za pyszne wypieki i wsparcie naszej akcji.
Marzena Roszman
Kolejny raz włączyliśmy się w zbiórkę dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wydarzenie przebiegało pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”. Od początku grudnia uczniowie klas 4-8 wraz z wychowawczyniami i rodzicami przygotowali kiermasz ciast i innych słodkości. Udało nam się zebrać 5038,31 zł, to nasz nowy rekord. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje klasa 5a, który zebrała 1600 zł.
28 stycznia br. zebrana kwota została przekazana do sztabu WOŚP w Domu Kultury. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz włączyli się w akcję, w tym wyjątkowym dniu, kwestowali na ulicach Ustki. W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za każdy przekazany datek, a rodzicom za smaczne ciasta, desery i przepyszne ciasteczka. Bardzo dziękujemy za wielkie serce.
Marzena Roszman
25 stycznia 2024 roku klasy: 4a, 5b oraz 7a wybrały się do Multikina w Słupsku na film „Akademia pana Kleksa”, którego premiera miała miejsce 5 stycznia br. Jest to najnowsza ekranizacja książki Jana Brzechwy. Główną bohaterką jest nastoletnia Ada Niezgódka, która trafia do magicznej szkoły w świecie bajek. Akademią tą zarządza ekscentryczny pan Kleks. Film różni się od pierwotnej wersji, jest wzbogacony efektami fantastycznymi, pojawia się także zemsta Króla Wilków, który próbuje znaleźć Mateusza. Jest to bardzo ciekawa ekranizacja, warta obejrzenia. Uczniom nowa odsłona bardzo się spodobała. W dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.
Marzena Roszman
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Memory Master. Jest to konkurs leksykalny, celem którego jest nauka nowych słów oraz odświeżenie już nabytej wiedzy.
Młodzi angliści z naszej szkoły uzyskali imponujące wyniki:
Wyróżnienia:
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Lesja Ziółkowska
Karnawał to czas zimowych balów i zabaw. Dlatego we wtorek 23 stycznia 2024 r. grupa uczennic z zespołu muzycznego wraz z opiekunką p. Anną Chłopicką udała się do Przedszkoli Miejskich nr 1 i nr 2 w Ustce, aby przeprowadzić zajęcia muzyczne „Karnawałowe bale”. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, śpiewały, grały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły w rytmie cha-cha. Było dużo radości i śmiechu.
Anna Chłopicka