27.10.22 w siedzibie Słowińskiej Grupy Rybackiej w Przewłoce odbyły się warsztaty realizowane w ramach programu „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Żagle Wiedzy”.
Grupa uczniów zgłoszona do projektu uczestniczyła w mini wykładzie na temat darów Morza Bałtyckiego. Brała udział w doświadczeniach związanych z zatapialnością bursztynu w słodkiej wodzie. Uczniowie szukali w piasku, w świetle ultrafioletowym, bursztynu oraz obserwowali, jak zachowują się bursztyn i kamień podczas oddziaływania wysokich temperatur.
Był też czas na zabawę i inwencję twórczą. Z przedmiotów wyłowionych z morza i ozdobnego papieru konstruowaliśmy żaglówki.
Bardzo dziękujemy Instruktorkom Słowińskiej Grupy Rybackiej za cudowne zajęcia.
Gabriela Troczyńska
Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Celem tej ważnej akcji jest przypomnienie kobietom o konieczności regularnego badania piersi. Z tej okazji corocznie podejmujemy działania profilaktyczne skierowane głównie do uczennic klas ósmych.
Powstała tablica, na której pod hasłem „Październik na różowo – żyj długo i zdrowo” umieszczone zostały najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki raka piersi. Również na ekranie Wirtualnej Gazetki Szkolnej pojawił się różowy slajd z symbolami światowej kampanii przeciw rakowi piersi.
26 października miało miejsce spotkanie uczennic klas VIII z paniami Małgorzatą Parol i Karoliną Jagusiak z Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.
Uczennice przed wejściem na spotkanie otrzymały różowe wstążeczki – międzynarodowy symbol walki z rakiem piersi oraz ulotki z instrukcją samodzielnego badania piersi.
Na spotkaniu dziewczynki poznały czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jego objawy. Miały także możliwość indywidualnie przećwiczyć, na fantomach, badanie palpacyjne piersi.
Cieszymy się, że nasze uczennice uświadomiły sobie wagę problemu i znaczenie profilaktyki.
Sylwia Mencel i Ewa Krawiec
Jesień na dobre rozgościła się w naszych Zerówkach. Dzieci poznały dary Pani Jesieni, dowiedziały się, w co się bawi z nimi jesienny wiatr, jakie plany mają zwierzęta leśne, co robić, by nie zachorować. Wzięły udział w warsztatach ekologicznych, dowiedziały się, jak ważna jest ochrona przyrody, w jaki sposób segregować śmieci.
Z ogromną przyjemnością odbyły niesamowitą podróż …w kosmos, bo do naszej szkoły dotarło Mobilne Planetarium. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych dzieci z Zerówki podziwiały rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajały wiedzę o kosmosie. Było to niesamowite doświadczenie.
W październiku w obu oddziałach przedszkolnych przygotowaliśmy zdrowe, wspólne śniadania. Wcześniej dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, które wypróbowano. Było wesoło, kolorowo, a przede wszystkim pysznie i zdrowo.
Pamiętaliśmy także o Dniu Edukacji Narodowej. Panie z Zerówek dostały śliczne laurki wykonane własnoręcznie przez swoich wychowanków.
W październiku dzieci poznały także krasnala Nosalka, który razem z Panią Martą Kiedrowicz, uczył, jak należy prawidłowo oddychać nosem. Były to pierwsze zajęcia w ramach programu profilaktycznego „Oddycham nosem cały rok”.
W ostatnim tygodniu dzieci z obu Zerówek wyruszyły na pierwszą wycieczkę do Swołowa, by wziąć udział w zajęciach muzyczno-ruchowych „Fleciki, piszczałki, klekotki”. Ogromne wrażenie zrobiły na nich proste instrumenty wykonywane dawniej samodzielnie przez dzieci: piszczałki, gwizdki z wierzbowych gałązek, klekotki. Bardzo przyjemne było wspólne muzykowanie i nauka pomorskich tańców. Na koniec każde dziecko dostało do domu prosty instrument pasterski.
A oprócz tego codzienna praca i zabawa: szlaczki, literki, cyferki, wspólne zabawy muzyczne i ruchowe w kącikach, w sali gimnastycznej, piosenki i tańce. Dużo przyjemności!
Beata Wyroślak, Iwona Wieczorek
Mamy zaszczyt poinformować o sukcesach plastycznych naszych ósmoklasistek w miejskim konkursie „Lepsze połączenia” organizowanym przez Urząd Miasta Ustka w ramach Programu działań na rzecz wzrostu jakości powietrza w Ustce oraz Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM). Jego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Miasta Ustka.
Uczennica klasy 8a, Zuzanna Adamczewska, zdobyła pierwsze miejsce, a Zuzanna Kowalczyk z klasy 8f wyróżnienie.
21 października 2022 r. Burmistrz Miasta Ustka Jacek Maniszewski uroczyście wręczył nagrody i dyplomy autorom nagrodzonych prac.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Aldona Feszler
Z wielką radością informujemy, że nasza biblioteka pozyskała nieodpłatnie bogaty zbiór książek w języku ukraińskim. Wydawnictwo Nowa Era podarowała nam liczny zestaw dla dzieci młodszych (kolorowanki, ćwiczenia do pisowni polskich liter oraz piękne pakiety składające się z książeczek i przyborów do rysowania) i nieco starszych (tutaj mamy wiele opowieści, także ukraińskie tłumaczenia polskich książek).
Po analizie przydatności książek zapadła decyzja, że książeczki dla najmłodszych zostaną podarowane ukraińskiemu oddziałowi zerowemu oraz grupie pierwszaków z 1b, które uczęszczają na dodatkowe zajęcia języka polskiego.
Aby polskie pierwszaki z 1a nie czuły się pokrzywdzone, otrzymały prezent w postaci ćwiczeniowych książek o tematyce związanej z Unią Europejską. Te pomoce pochodzą z Urzędu Miejskiego, który przekazał szkole różnorodne materiały informacyjne o UE oraz o roli Polski we wspólnocie europejskiej.
Wszystkie obdarowane dzieci oraz ich nauczycielki były mile zaskoczone i ucieszone z niespodziewanych prezentów.
Natomiast książki dla starszych uczniów zostały wprowadzone do księgozbioru biblioteki, a następnie pięknie wyeksponowane na honorowym miejscu w wypożyczalni. Teraz niecierpliwie czekają na swoich pierwszych czytelników…
Bardzo dziękujmy naszej koleżance Lesji Ziółkowskiej za merytoryczną i techniczną pomoc językową.
Małgorzata Lipska, Iwona Słomka
Pod takim właśnie hasłem w miniony czwartek odbyła się w naszej szkole sportowa impreza dla klas III i IV.
PGE Szkolna Lekcja WF-u to projekt przybierający formę otwartych, ogólnorozwojowych zajęć pod okiem wybitnych sportowców, takich jak: Artur Siódmiak, Patryk Zaborowski czy Jakub Wawrzyniak. Dzieci mogły przekonać się, że szkolne lekcje wychowania fizycznego nie muszą być nudne i każdy – bez względu na stopień zaawansowania – może brać w nich czynny udział.
Uczniowie naszej szkoły byli bardzo zaangażowani, znakomicie sobie poradzili z ćwiczeniami, a za uczestnictwo w zajęciach otrzymali pamiątkowe kosz
Jesteśmy przekonani, że wśród uczniów kryje się następca Artura Siódmiaka.
Agnieszka Sałach
14 października w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. W tym szczególnym dla nas wszystkich dniu odbyła się akademia, którą poprowadziła pani Agnieszka Wardecka. Program artystyczny przygotowały wraz ze swoimi uczniami wychowawczynie klas drugich, pani Anna Poturaj i pani Iwona Mordal. Uczniowie wystąpili w przedstawieniu słowno-muzycznym „Dla naszych nauczycieli”. Pięknie recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali jesienne piosenki. Wzbudzili aplauz wśród oglądających ich z wielką ciekawością dorosłych widzów. Swój występ drugoklasiści zakończyli życzeniami złożonymi w narodowym języku dzieci reprezentujących grupę obcokrajowców uczących się w naszej szkole, a dzieci ukraińskie odśpiewały swoją ludową pieśń „Czerwona kalina”. Zaraz po nich wystąpił zespół taneczny pod kierunkiem pani Lidii Klein oraz zespół wokalno-muzyczny klas IV-VII pod kierunkiem pani Urszuli Tamulis.
Przepiękne życzenia pracownikom szkoły złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Pan Dyrektor dołączył się do życzeń i obdarował artystów słodyczami.
Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do nagrodzenia wyróżniających się nauczycieli i pracowników szkoły. Niektórzy z nich obchodzili również jubileusz pracy zawodowej.
Nagrody Burmistrza Miasta Ustka otrzymali:
Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:
Atalska Marlena, Bellwon Beata, Bernacka Dorota, Chojnacka Jolanta, Chojnacka Natalia, Cybulska Małgorzata, Drapalska Maria, Feszler Aldona, Kargul-Szewczyk Justyna, Kiedrowicz Marta, Konieczna Alicja, Kościów Dawid, Lipska Małgorzata, Maciejczyk Joanna, Malczewska Grażyna, Nowicka Magdalena, Pietrzyk Anna, Rogaczewski Michał, Roszman Marzena, Rżysko Janusz, Sałach Agnieszka, Wiśniewski Mariusz, Wrześniak Ewa, Ziółkowska Lesia.
Jubileusz obchodzili:
Rogaczewski Michał – 40 lat, Mordal Iwona – 35 lat, Przełuski Marek – 35 lat, Gumbis Ewa – 35 lat, Przybylska-Dys Beata – 30 lat, Gruszczyńska Mariola – 30 lat, Bernacka Dorota – 30 lat,
Modzelewska Beata – 30 lat, Pietrzyk Anna – 25 lat, Szponar Anna – 25 lat, Krawiec Ewa – 20 lat, Wrześniak Ewa – 20 lat, Ziółkowska Lesia – 20 lat, Kulec Monika – 20 lat.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.
Iwona Mordal
https://www.ustka.pl/pl/news/content/8510https://www.ustka.pl/pl/news/content/8510
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.
Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą.
Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi:
WYCHOWYWAĆ TO KOCHAĆ I WYMAGAĆ
Przewidywany początek warsztatów 17.10.2022 o godzinie 16:30 ,
chętnych proszę o kontakt osobisty,
lub telefoniczny 696 072 121,
lub przez sekretariat szkoły 59 8 145 081
zapraszam pedagog Anna Szponar
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej - święto pracowników oświaty. Dzień ten w naszej szkole jest wolny od zajęć dydaktycznych.
Uczniowie wszystkich klas spotykają się ze swoimi wychowawcami w godzinach 8:00-10:30. Spotkania uczniów mają charakter dobrowolny i są dla tych, którzy chcą się spotkać z wychowawcami.
Świetlica szkolna czynna jest bez zmian.
Z okazji Święta Edukacji Narodowej Portal edukacyjny www.dyktanda.pl zaprasza wszystkich zainteresowanych, a w szczególności Uczniów i Nauczycieli, na specjalne dyktando z nagrodami!
Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie 14.10.2022 r. Będzie rozegrane w całości online, a zatem do udziału niezbędny będzie komputer z dostępem do internetu. Istotne jest także, aby móc skorzystać z głośników lub słuchawek, ponieważ będzie to dyktando ze słuchu. Takie, jak na szkolnej lekcji!
Do rozwiązywania dyktanda będzie można przystąpić między 18:00 a 19:00. Nagranie, którego treść będzie należało prawidłowo zapisać, będzie można dowolnie zatrzymywać i przewijać, a więc każdy będzie mógł dopasować tempo do swoich możliwości.
Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów wydarzenia oraz do zapisania się na Dyktando na Święto Edukacji Narodowej. Wystarczy kliknąć “Zapisz się do konkursu” na poniższej stronie:
https://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-dzien-edukacji-narodowej-2022?audio=1
Warto wcześniej poćwiczyć, aby osiągnąć dobry wynik, ponieważ organizatorzy przygotowali nagrody! Powodzenia!
Regulamin konkursu Dyktando na Dzien Edukacji Narodowej.docx
Kolejny DZIEŃ Z WITAMINKĄ za nami! Było kolorowo, smacznie i zdrowo. Przygotowania do akcji promującej zdrowy styl życia rozpoczęły się dużo wcześniej. Uczniowie klas 4-7 brali udział w konkursach plastycznych, ósmoklasiści przygotowywali stoiska z warzywami i owocami w wylosowanym kolorze.
Dużym zainteresowaniem – jak co roku – cieszył się BAR SAŁATKOWY, w którym serwowane były świeże soki i surówki. Wszystko zagrało dzięki nieocenionej pomocy witaminowych pomocników z klasy 7a, którzy dzień wcześniej myli, obierali i tarkowali „tony” owoców i warzyw.
Wyniki konkursów plastycznych:
„Magiczna kraina witamin” dla klas 4:
wyróżnienia: Aleksander Adamski, Julia Pianka i Igor Zdrzeniecki z klasy 4a.
„Prezentacja witaminy” dla klas 5:
wyróżnienia: Oliwia Hyjek i Filip Radziejewski z klasy 5a.
„Zostań zielonym odkrywcą – zioła w kuchni” dla klas 6:
wyróżnienia: Julia Pożdał 6a, Zuzanna Witkowska i Aleksander Polkowski z klasy 6c.
„Owocowe wariacje – ulubiony owoc” dla klas 7:
Ósmoklasiści przygotowali stoiska w wylosowanych wcześniej kolorach: czerwonym, zielonym, pomarańczowym, żółtym, białym i fioletowo-różowym. Prezentowali owoce i warzywa, witaminy i ciekawostki z nimi związane. Najlepiej oceniony został zespół zielony (klasa 8c), drugie miejsce zdobył zespół pomarańczowy (klasa 8f), a trzecie stoisko czerwone klasy 8e.
Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów, rodziców i wychowawców klas 4–8, za ich wsparcie i pomoc w realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Za pomoc w przygotowaniu BARU SAŁATKOWEGO dziękujemy pani Gabrieli Sulimie.
Dzień z witaminką jest wyjątkowy, ponieważ zachęca do spożywania świeżych owoców i warzyw, a jego przygotowanie rozbudza wśród uczniów pomysłowość, kreatywność i uczy współpracy.
Za rok kolejne święto zdrowia. A my każdego dnia pamiętajmy o tym, że „Zdrowe jedzenie, to zdrowe życie”.
Organizatorzy: Hanna Kostrzewska, Aldona Feszler, Marzena Markowicz i Milena Kaczmarek
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy szkoły!
W ogłoszonych wynikach na wybór zadania zgłoszonego w Budżecie Obywatelskim Ustki nasz projekt „Miasteczko Ruchu Drogowego i Kreatywnych Gier Podwórkowych SP 2 Ustka” uzyskał 620 głosów, co stanowi 77,69% wszystkich oddanych głosów i zajął pierwsze miejsce wśród zadań inwestycyjnych z kwotą na jego realizację wynoszącą 100 000 zł!
Serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy oddali głos na nasze zadanie.
W chwili obecnej mamy do realizacji 2 zadania. Jedno – zaległe z 2019 roku – z Budżetu Zielona Ustka „Magiczne ogrody – ekologia, zmysły, działanie, teren Szkoły Podstawowej nr 2” , drugie z Budżetu Obywatelskiego „Miasteczko Ruchu Drogowego i Kreatywnych Gier Podwórkowych SP 2 Ustka”.
Zgodnie z obietnicą Pana Burmistrza Jacka Maniszewskiego realizacja zadania „Magiczne ogrody” rusza jeszcze w październiku bieżącego roku.
Cezary Tokarczyk - dyrektor szkoły
W dniach 4-5.10 w naszej szkole gościliśmy planetarium, dzięki czemu uczniowie odbyli niesamowitą podróż w … kosmos.
Klasy 0-3 uczestniczyły w seansie „Rakietą do Planet".
Seans dla klas młodszych był pełen emocji i zabawy. Zwiedzając Układ Słoneczny, uczniowie poznali planety. Dowiedzieli się, ile ich jest, jakie mają cechy charakterystyczne. Zaobserwowali, że Księżyc krąży dookoła Ziemi, a wszystkie planety dookoła Słońca.
Poznali znaki zodiaku i zobaczyli gwiazdozbiory nieba północnego.
Klasy 4-6 brały udział w seansie „Kosmiczny Zegar".
Dowiedzieli się, że wszystko wokół się kręci i obraca – nasza Ziemia dookoła własnej osi, księżyce dokoła planet, a planety dookoła Słońca. Kosmiczny Zegar tyka od miliardów lat.
Ponadto uczniowie obejrzeli planety Układu Słonecznego. Razem z Neilem Armstrongiem wylądowali na Księżycu i poznali tajniki misji Apollo 11. Dowiedzieli się, czym jest widnokrąg, rozpoznawali kierunki świata i odnaleźli Północ „N" przy pomocy Gwiazdy Polarnej. Pracowali z aktualnym ustawieniem nieba nad szkołą (w planetarium w szkole także uruchomimy niebo nad szkołą, więc każdy będzie mógł odnaleźć na niebie – nad swoim domem – zaobserwowane zjawisko).
Klasy 7-8 uczestniczyły w seansie „Miejsce Ziemi w Kosmosie - i co z tego wynika". Uczniowie dowiedzieli się, jak powstał Układ Słoneczny i jego planety, poznali podstawy teorii geocentrycznej i heliocentrycznej, ruchu wirowego i obiegowego Ziemi oraz gwiazdozbiory nieba północnego.
Zabawy i emocji było mnóstwo. Do zobaczenia w kosmosie!
Ewa Olek
W ramach realizacji projektu „Dotknij, poczuj, zobacz” uczniowie klas III a i III b tworzyli wielobarwne obrazy na mleku.
Przy użyciu oleju i barwników spożywczych na mleku powstały niepowtarzalne arcydzieła.
Brawa dla małych artystów!
Agata Łobocka, Agnieszka Wardecka
30 września nasza szkoła po raz kolejny obchodziła Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie, międzynarodowe święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji!
W poprzedniej edycji ESSD wzięło udział blisko 2 mln uczniów z blisko 4 tys. szkół w 38 krajach na całym świecie!
ESSD zachęca do wspólnego spędzania czasu na zabawie, przy jednoczesnej promocji aktywności fizycznej, nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale także w salach matematyki, języka polskiego, czy geografii. Dlatego 30 września w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.
W tym dniu w hali sportowej od 2 do 5 godziny lekcyjnej odbywały się różne rozgrywki sportowe: klasy drugie – po rozgrzewce przy muzyce – grały w dwa ognie. W klasach trzecich zorganizowaliśmy wyścigi rzędów, klasy czwarte przeciągały linę, sprawdzały się na zręcznościowym torze przeszkód oraz brały udział w wieloboju rzutowym. Klasy piąte uczestniczyły w Turnieju kwadranta siatkarskiego.
Dziękuję wszystkim dzieciom i nauczycielom biorącym udział w akcji.
Gabriela Troczyńska