1 września 1983 r. rozpoczęła działalność nowa placówka oświatowa w Ustce - Zbiorcza Szkoła Gminna.
Pierwszym dyrektorem szkoły został mgr Zenon Król. Dzięki zaangażowaniu kierownictwa szkoły oraz całego grona pedagogicznego w krótkim czasie szkoła przeszła z okresu organizacyjnego do w pełni rozwiniętego okresu planowej, systematycznej pracy oświatowo- wychowawczej z dziećmi i młodzieżą miasta Ustki i okolicznych miejscowości. We wrześniu 1984r. dyrektorem szkoły został Czesław Juszczyk, jednak już od września 1985 r. Zenon Król powrócił na stanowisko dyrektora.
Biorąc pod uwagę charakter Ustki, miasta związanego nierozerwalnie z morzem, gospodarką morską i obronnością państwa na morzu, już w grudniu 1983 r. z inicjatywy dyrektora szkoły nawiązano patronacką współpracę z jednostką wojskową Marynarki Wojennej - Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej. Współpraca ta zaowocowała we wrześniu 1984 r. decyzją rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego dotyczącą wyboru patrona szkoły. Zdecydowano się na postać bohaterskiego dowódcy okrętów podwodnych Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej - komandora Bolesława Romanowskiego. Wybór patrona zadecydował o morskim charakterze szkoły. Prowadzona przez ponad dwa lata akcja przygotowawcza uwieńczona została we wrześniu 1986 r. podniosłą uroczystością nadania szkole imienia komandora Bolesława Romanowskiego oraz wręczenia szkolnego sztandaru.
W 1986 r. Zbiorcza Szkoła Gminna została przemianowana na Szkołę Podstawową nr 4. Przed budynkiem stanął okazały model galeonu „Smok” autorstwa usteckiego rzeźbiarza Jerzego Szymeczki. W czerwcu 1987 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie wmurowanej we fronton szkoły tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi. Tymczasem szkoła rozwijała się powiększając swoją bazę dydaktycz no- wychowawczą o świetnie wyposażoną halę gimnastyczną z pełnym zapleczem oraz gabinety nauk chemiczno - przyrodniczych umiejscowione w nowym skrzydle gmachu szkoły.
Od 1 lipca 1989 r. kierownictwo szkoły objęła pani mgr Leokadia Kuper pozostając dyrektorem szkoły do 2019 roku.
Od 1 września 1997 r. pilotażowo wprowadzono do szkoły podstawy programowe z przedmiotów ogólnokształcących w klasach I - IV oraz ocenę opisową w klasach pierwszych. Od 1 września 2000 r. w ramach realizowanej reformy oświatowej ośmioklasową Szkołę Podstawową nr 4 przekształcono w sześcioklasową Szkołę Podstawową nr 2.
Szkoła w okresie swojego istnienia odniosła szereg wymiernych sukcesów w działalności oświatowo - wychowawczej i sportowej. Posiadając bardzo dobrą bazę przez szereg lat zdobywała czołowe miejsca w rywalizacji sportowej uczniów na szczeblu miasta, województwa i kraju. SP 2 otrzymała tytuły: w 2004 r. - „Szkoła z klasą”, w 2007 r. - Pomorskie Certyfikaty Jakości Edukacji, w 2012 r. - „Szkoła bez przemocy”, w 2013 r. - „Szkoła Odkrywców Talentów”, w 2013 r. - „Szkoła z klasą 2.0”, w 2017 r. - „Szkoła Dobrego Wychowania”. Od 2003 r. do szkolnej tradycji wszedł Rodzinny Festyn Integracyjny. Natomiast od 2013 r. wręczane są Komandory – nagrody Samorządu Uczniowskiego dla najlepszych uczniów. W ciągu wielu lat funkcjonowania szkolne mury opuściło tysiące absolwentów, niektórzy z nich zrobili kariery międzynarodowe lub krajowe.
Kolejna reforma systemu oświaty w 2017 roku spowodowała powrót ośmioklasowej szkoły podstawowej.
Od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2024 r. Dyrektorem Szkoły był mgr Cezary Tokarczyk. Od 1 września 2024 r. stanowisko to objęła mgr Agnieszka Wardecka.