Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie z rządowego programu Dobry Start (tzw. 300 plus). Od tego roku przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń zajmuje się ZUS. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia trafią wyłącznie na rachunki bankowe.
W ramach programu Dobry Start rodzice i opiekunowie dzieci mogą otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na zakup podręczników i artykułów szkolnych.
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie online:
Od 1 lipca 2021 r. obsługą wniosków, przyznawaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się ZUS. Dlatego wszystkie informacje o złożonym wniosku i świadczeniu będą dostępne na portalu PUE ZUS. Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracownika ZUS - w naszej placówce, podczas e-wizyty, w czasie naszego dyżuru w innej instytucji.
ZUS wypłaci pieniądze tylko na konto bankowe wskazane we wniosku. Wypłata będzie realizowana:
Aby ułatwić wypełnianie i składanie wniosku o świadczenie z programu Dobry Start przez rodziców, opiekunów prawnych oraz osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem, na PUE ZUS udostępniliśmy intuicyjny kreator wniosków. Kreator krok po kroku prowadzi wypełniającego wniosek przez proces uzupełniania wymaganych danych i informacji.
Każda osoba, która będzie potrzebowała wsparcia w złożeniu wniosku o świadczenie z programu Dobry Start może liczyć na pracowników ZUS. Pomoc można uzyskać:
Więcej informacji na www.zus.pl
Na terenie naszej szkoły organizowane są zawody sportowe - „Czwartki Lekkoatletyczne”. Uczestnikiem może być każde dziecko pod opieką trenera, nauczyciela lub opiekuna w wieku 9-12 lat (4-6 klasa szkoły podstawowej). Zawodnik startuje:
• w jednej konkurencji technicznej (do wyboru: skok w dal lub rzut piłeczką palantową, dla szóstych klas pchnięcie kulą),
• w jednej konkurencji biegowej ( do wyboru: dla dziewcząt 60m, 300m, 600m, dla chłopców 60m, 300, 1000m).
Cykl jesiennych zawodów odbywać się będzie w dniach: 9,16,23 września 2021 r. o godz. 15.30.
Daty zawodów mogą ulec zmianie z powodu deszczu.
Serdecznie zapraszamy:)
Miło nam poinformować, że tegoroczne absolwentki naszej szkoły odebrały Stypendia Starosty Słupskiego.
Stypendium Omnibus otrzymały Olga Szydloch i Małgorzata Adamowicz, natomiast w kategorii Czempion Olga Szydloch i Alicja Piątak.
Uroczystość odbyła się 01.09.2021 o godzinie 14:00 w siedzibie starostwa.
Gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!
Grażyna Malczewska
W dniach 24 – 28 sierpnia piłkarki ręczne z naszej szkoły uczestniczyły w Międzynarodowym Turnieju Wrocław Handball Cup. W imprezie brało udział 80 drużyn z różnych państw, a mecze odbywały się w10 halach sportowych.
W klasyfikacji końcowej dziewczęta z rocznika 2009/2010 zajęły IV miejsce, przegrywając, po zaciętej walce, tylko jedną bramką z drużyną z Tułowic.
Reprezentacja rocznika 2009/2010:
Andrzejewska Nina, Dziopak Zuzanna, Gębusia Julia, Horbacz Lena, Jarkiewicz Weronika, Kraśnik Hanna, Krzemińska Paulina, Pietroń Zuzanna, Witkowska Zuzanna, Zalińska Wiktoria, Orzoł Amelia, Ciszkowska Kamila, Dąbkowska Gabriela, Jakubek Wiktoria, Kosieradzka Iga, Tochowicz Amelia, Wiencek Maja, Wiencek Zuzanna, Woźniak Aleksandra, Zwolińska Joanna. Trenerkami dziewcząt są Agnieszka Sałach i Izabela Gajewy
Natomiast zawodniczki z rocznika 2007/2008 w klasyfikacji końcowej uplasowały się na III miejscu, bez trudu pokonując drużynę UKS Szczypiorniak Rusiec.
Reprezentacja rocznika: 2007/2008:
Babiarz Wiktoria, Gromek Tatiana, Górska Iga, Krasucka Emilia, Kowalczyk Zuzanna, Krawczyk Nikola, Michałowska Paulina, Olszewska Maja, Puć Julia, Rajnert Jagoda, Szanter Zuzanna, Szatyńska Oliwia, Szulc Emilia, Szulc Lena, Tkacz Jagoda, Zawada Antonina, Zbytniewska Matylda, Odelska Wiktoria. Trenerkami dziewcząt są Ewa Wrześniak i Izabela Gajewy.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne występy naszych uczennic! Będzie ku temu okazja już 3 września. Tego dnia rusza Bałtycki Festiwal Piłki Ręcznej w Ustce, którego mecze będą się odbywać w hali SP2 i hali sportowej ZSOiT.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do kibicowania!
Agnieszka Sałach
Dorota Bernacka 7d s.35
Katarzyna Bury 7b s.43
Maria Drapalska 5a s.30
Aldona Feszler 8a s.14
Mariola Gruszczyńska 7a s.29
Małgorzata Iwańczuk 8d s.10
Beata Kostrzewska 3b s.6
Agata Łobocka 2b s.4
Marzena Markowicz 6a s.32
Katarzyna Meldner 8c s.36
Iwona Mordal 1b s.12
Małgorzata Niedziałkowska 5c ms s.31
Ewa Olek 8b s.39
Anna Poturaj 1a s.9
Marzena Roszman 7e s.37
Agnieszka Sałach 7f ms s.11
Janina Sulewska 4a s.15
Rossita Tęsna 7c s.24
Gabriela Troczyńska 8e s.24 (blok sportowy)
Agnieszka Wardecka 2a s.7
Ewa Wrześniak 8f ms s.42
Beata Wyroślak 3a s.5
Beata Zduniak 4b s.38
Lesja Ziółkowska 5b s.28
Od 1 września 2021 roku rusza V ogólnopolska edycja programu „Gramy w Ręczną”, w którym weźmie udział trzynaście szkół z województwa pomorskiego, w tym nasza szkoła. Uczniowie, pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego, będą realizować program gier i zabaw z piłką ręczną. Celem programu jest ogólny rozwój sprawności uczniów ale i rozwijanie podstawowych umiejętności związanych z grą w piłkę ręczną jak chwyt piłki, podanie, rzut do bramki oraz umiejętności poruszania się po określonej przestrzeni boiska z wykorzystaniem naturalnych form ruchu jak bieg, skok, zatrzymanie się, zmiana kierunku poruszania się.
Jednym z elementów programu „Gramy w Ręczną” jest także rozwój i edukacja nauczycieli prowadzących zajęcia, dlatego Związek Piłki Ręcznej w Polsce udostępni wszystkim nauczycielom niezbędnie materiały dydaktyczne w postaci publikacji książkowych oraz materiałów multimedialnych (płyty DVD oraz online).
Program potrwa do 23 grudnia 2021 r.
Agnieszka Sałach
W piątek 25 czerwca nasi uczniowie pożegnali się ze szkołą i powitali upragnione wakacje. Wcześniej, bo już w czwartek po południu odbyła się uroczystość ukończenia szkoły przez tegorocznych ósmoklasistów. Dyrektor Cezary Tokarczyk złożył gratulacje i podziękowania wszystkim absolwentom oraz rodzicom wyróżnionych uczniów.
Największe laury zdobyli uczniowie klasy VIIIc:
Swoje nagrody – Złote tarcze – wręczył również Samorząd Uczniowski.
Bardzo liczne grono uczniów otrzymało nagrody książkowe od wychowawców, a następnie wszyscy odebrali świadectwa ukończenia szkoły i złożyli podpisy w Księdze Absolwentów.
Klasy I – III oraz IV – VII zakończyły rok szkolny w piątkowe przedpołudnie. Dyrektor złożył podziękowania za pracę w tym trudnym roku zarówno uczniom, jak i nauczycielom oraz rodzicom. Wszystkim życzył udanego i bezpiecznego odpoczynku. Wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody i gratulacje, a uczniowie klas III – Srebrne Tarcze.
Ważnym elementem spotkania były podziękowania dla Rady Rodziców, złożone na ręce przewodniczącej – p. Moniki Prądzyńskiej.
Najbardziej wyczekiwane słowa wypowiedział na koniec dyrektor Tokarczyk: „Rok szkolny 2020/2021 ogłaszam za zakończony!”
Małgorzata Lipska
Dnia 22.06.2021 klasy 8c i 7e miały przyjemność wziąć udział w wycieczce. Autokarem dojechaliśmy do Elbląga, który urzekł nas zespołem zrekonstruowanych kamieniczek oraz budowli gotyckich jak katedra pw. Św. Mikołaja czy Brama Targowa.
Na Starym Mieście na turystów czekają liczne kawiarenki, puby i pizzerie. Tam też zjedliśmy posiłek i rozpoczęliśmy niesamowitą wyprawę po Kanale Elbląskim jego najpopularniejszą trasą (Elbląg-Buczyniec) zwaną „Statkiem po trawie”, przebiegająca przez rezerwat ornitologiczny na jeziorze Drużno.
Kanał Elbląski został zaprojektowany aby połączyć Prusy Wschodnie z Morzem Bałtyckim. Największym problemem technicznym przy budowie kanału była znaczna różnica poziomów wysokości wody pomiędzy jeziorem Drużno a miejscowością Buczyniec, która wynosiła około 100 m na odcinku około 10 km.Tę różnicę wysokości zniwelowano przez zbudowanie zespołu 5 pochylni, które są szynowymi urządzeniami wyciągowymi mechanicznie napędzanymi siłą przepływu wody. Dzięki pochylniom statki są umieszczane na tzw. wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin poruszanych przez koło wodne.
Kanał Elbląski zbudowany w latach 1844-81 uznawany jest w skali światowej za unikatowy zabytek myśli ówczesnych inżynierów hydrotechniki, a w Polsce od roku 2011 został uznany za Pomnik Historii.
Przez 4,5 godziny rejsu, relaksując się, poznawaliśmy piękną przyrodę i bogatą historię regionu, a wrażenia i wspomnienia z takiego rejsu pozostaną na długo w naszej pamięci.
Z Buczyńca autokarem udaliśmy się do domu. Z dużą dawką dobrego humoru dotarliśmy późną porą do Ustki.
Gabriela Troczyńska
Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 7e Igor Wysoczański uczestniczył z drużyną Czarni Słupsk z trenerem Przemysławem Słapikiem w II EDYCJI POLISH CHAMPION (NMP) U-14 o PUCHAR SKM RADOM w dniach 15-20.06.2021, gdzie na 32 drużyny zajęli 5 miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Wychodząc naprzeciw rodzicom, którzy nie zdążyli złożyć dokumentacji niezbędnej do rekrutacji na półkolonie letnie w poprzednim terminie (16.04.2021 r. - 28.05.2021 r.), od piątku 25 czerwca 2021 r. rusza dodatkowy nabór uzupełniający na wolne miejsca na półkolonie letnie w dotychczas utworzonych już turnusach oraz dodatkowo na II turnus w Szkole Podstawowej Nr 3.
Szczegóły: https://www.ustka.pl/pl/news/content/7427
Zgodnie z przyjętym harmonogramem rekrutacji do klasy sportowej SP nr 2 w Ustce o profilu lekkoatletyka komisja rekrutacyjna, składająca się z nauczycieli wychowania fizycznego , przeprowadziła w dniu 11.06.2021 r. test sprawnościowy dla kandydatów do klasy sportowej w SP nr 2 w Ustce w roku szkolnym 2021/2022.
Test sprawnościowy składał się z trzech prób, których wyniki zostały przeliczone na punkty.
Pierwsza próba obejmowała bieg na 20 m, druga to skok w dal z miejsca oraz trzeci to próba gibkościa (skłon w przód o nogach prostych).
W wyniku przeprowadzonego testu sprawnościowego do klasy sportowej zostało zakwalifikowanych 25 uczniów.
W dniu 18.06.2021 w naszej szkoły odbył się Dzień Sportu klas 1-3. Dzieci rywalizowały na trzech obiektach sportowych SP2.
W hali sportowej odbywały się wyścigi rzędów prowadzone przez panią Katarzynę Podściańską. W sali gimnastycznej pan Marek Przełuski rozgrywał turniej dwóch ogni.
Na boisku szkolnym odbywał się miting lekkoatletyczny: bieg na 30 m ze startu wysokiego, skok w dal z rozbiegu i rzut minioszczepem. Nad prawidłowym wykonaniem konkurencji czuwały: Gabriela Troczyńska, Małgorzata Niedziałkowska i Agnieszka Sałach.
Upał negatywnie wpływał na kondycję i koncentrację zawodników, ale dzieci pod czujnym okiem swoich wychowawczyń walczyły dzielnie.
Wyróżniającymi się sportowcami okazali się:
- w klasach pierwszych: Dagmara Terpiłowska, Julia Śmiłowska, Michał Maziarz (1a, wych. Agnieszka Wardecka), Wiktor Zieliński, Marcel Jerzyk, Paulina Cyran, Stella Brożyna, Maja Grabowska, Borys Tomczak, Wiktor Klag, Aleksander Pytlak (1b, wych. Agata Łobocka)
- w klasach drugich: Julia Lewandowska, Igor Zdrzeniecki, Blanka Wojcieszek, Piotr Rutkowski, Maciej Ciszkowski, Kamil Bernatek, Sara Abramczyk (2a, wych. Beata Wyroślak), Nadia Kosiedowska, Adrian Podborski, Kamil Kaczor, Katarzyna Czaja, Miłosz Grzelak (2b, wych. Beata Kostrzewska)
- w klasach trzecich: Dmytro Shuvalov, Mateusz Maziarz, Julia Jarosz, Konstiantyn Pshenychnikov (3a, wych. Beata Przybylska-Dys), Jan Domaracki, Daria Rudzińska, Weronika Witkowska, Nicola Lewandowska, Cyprian Kaźmierczak, Lena Lipińska (3b, wych. Iwona Wieczorek).
Podziękowania należą się uczennicom 7e i 6c, które w tych niesprzyjających warunkach dzielnie pomagały w organizacji i sędziowaniu.
Gabriela Troczyńska
Miło nam poinformować, że zwycięzcami Szkolnej Ligi Języka Angielskiego 2020/2021 zostali:
w klasach VI
1. Agata Rodzińska 6e -167 p.
2. Eliza Sztafij 6e -160 p.
3. Alicja Kuliberda 6e -135 p.
w klasach VII
1. Jakub Klimczewski 7e - 255 p.
2. Damian Gorczyński 7e - 230 p.
3. Olivier Ziółkowski 7a - 226 p.
w klasach VIII
1. Nikodem Radziejewski 8c - 207 p.
2. Olga Szydloch 8c - 194 p.
3. Małgorzata Adamowicz 8c - 178 p.
Nauczycielki języka angielskiego
Uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w zajęciach kulinarnych i chemicznych przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. Uczniowie zwiedzili szkołę i rozmawiali z przedstawicielami samorządu uczniowskiego.
Zajęcia kulinarne zakończyły się konsumpcją smacznych rogalików. Pokazy doświadczeń chemicznych przygotowali uczniowie klas: technik analityk. Ósmoklasiści brali w nich czynny udział. W najbliższy piątek 25.06 uczniowie ZSA organizują koncert charytatywny, z którego zebrane środki będą przeznaczone na leczenie ich szkolnego kolegi .
Grażyna Malczewska
Olga Szydloch z klasy 8c została finalistką etapu krajowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych.
Finał odbył się na wydziale chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego .
Oldze w podróży do Krakowa towarzyszyła siostra Helena. Do konkursu przygotowywała uczennicę pani Grażyna Malczewska.
Gratulujemy osiągniętego sukcesu.
„Nie da się wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz”.
Te słowa Maya Angelou powinny towarzyszyć wszystkim każdego dnia.
Nadrzędnym celem lekcji plastyki jest rozwijanie zdolności twórczych uczniów, odkrywanie przez nich własnych możliwości oraz promocja młodych talentów w szkole i środowisku lokalnym. Zajęcia plastyczne mają przede wszystkim rozwijać wyobraźnię i kreatywność, niezbędną w rozwoju osobowości młodego człowieka. Mają także aspekt poznawczy i wychowawczy. Plastykę należy traktować jako szansę integralnego rozwoju, w którym uczniowie nie tylko wyrażają przez sztukę własne emocje, ale także uczą się cierpliwości, dyscypliny i samokontroli w trakcie powstawania prac oraz angażują się, poprzez sztukę, w życie społeczne.
Nasi uczniowie w roku szkolnym 2020/2021 wzięli udział w licznych konkursach plastycznych o zasięgu szkolnym, miejskim, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Zdobyli wiele nagród i wyróżnień.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji z podsumowania działalności artystycznej uczniów SP2 Ustka.
Aldona Feszler
Klasa IIa zrealizowała III moduł projektu edukacyjnego ”CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Bohaterka tego modułu – Mała Chmurka znalazła się tym razem w Krainie Słońca.
Wychowawczyni klasy IIa Beata Wyroślak zachęciła swoich uczniów do przeczytania przepięknej baśni R. Opali „Słonecznikowa Dziewczynka”.
Lektura ta jednoznacznie kojarzy się ze Słońcem – ważnym bohaterem, do którego po radę udawała się Słoneczna Królowa i Słoneczny Król. Główną bohaterką omawianej książki jest Mirabelka – Słonecznikowa Dziewczynka.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły przygody odważnej królewny, która z leniwej dziewczynki zmieniła się w pracowitą, potrafiła pokonać wiele przeciwności losu, odczarowała Krainę Smutku.
Uczniowie przebrali się za wybranego bohatera omawianej lektury. Najwięcej w klasie było Słonecznikowych Dziewczynek, Ogrodników, ale była także Słoneczna Królowa, Słoneczny Król czy tez postacie z Krainy Smutku – Szaruga, Robotron, Smuteczek, Budzik, Królowa Ciemność. Wielką ciekawość wzbudzili uczniowie w szkole, kiedy przebrani maszerowali na boisko szkolne i pozowali do zdjęć.
W przepiękny, słoneczny dzień zorganizowano piknik czytelniczy pod chmurką. Dzieci na kocykach zachęcane były do czytania książek przez Panią Iwonkę z Biblioteki. Z ochotą też czytały swoje ulubione książki w czasie lekcji pod chmurką.
Beata Wyroślak
Marta Kiedrowicz
Celem tego programu jest kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
Przy wypełnianiu zgłoszenia do XV edycji Programu Trzymaj Formę nie przewidzieliśmy trudności związanych z pandemią. Wybór priorytetów zadecydował o przebiegu realizacji programu. Był on prowadzony w klasach V-VIII. Inicjatywy wykraczały poza podstawę programową i programy nauczania. Mimo wielu ograniczeń cały czas zachęcaliśmy uczniów do aktywności fizycznej oraz prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się. Do realizacji zaplanowanych zadań w czasie pandemii włączyła się większość uczniów , nauczyciele, a także rodzice naszej młodzieży. Bardzo wszystkim dziękujemy !
Koordynatorzy Programu Trzymaj Formę
10 czerwca 2021r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce otrzymała certyfikat potwierdzający udział w XV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
Pod czujnym okiem samorządu uczniowskiego zakończyły się w naszej szkole dwie akcje charytatywne.
Pierwsza z nich dotyczyła pomocy dzieciom chorym na mukowiscydozę. Jest ciężką, nieuleczaną chorobą o podłożu genetycznym, co oznacza, że chory się z nią rodzi i nie można się nią zarazić. Przeciętnie 1 na 2500 noworodków rodzi się chory na mukowiscydozę. Najczęstsze problemy dotyczą układu oddechowego i pokarmowego. Choroba prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu – skutecznie skracając życie chorych. Wspólnie zebrane: maskotki, maseczki, gry planszowe, książki, środki chemiczne zostały zapakowane i odesłane do Gdańska. Jest to siedziba Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydoą. Akcja została połączona ze świętem wszystkich dzieci obchodzonym 1 czerwca.
Góra Grosza to przedsięwzięcie polegające na zbieraniu monet, które wspierają Towarzystwo Nasz Dom. Środki kierowane są do najbardziej potrzebujących osób, dzieci, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Czas jest szczególnie trudny, dlatego jesteśmy pełni uznani dla uczniów klasy 7e, którzy wraz z wychowawczynią mimo wszystko włączyli się akcję i ją wygrali!
Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie. Warto pomagać, bo okazane dobro zawsze do nas wróci i to ze zdwojoną siłą.
Opiekunki SU