26 lutego odbyły się szkolne eliminacje XXXVII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Do etapu szkolnego przystąpiło 14 uczniów z klas 1-8.
Spośród wszystkich uczestników wyłoniono 8 laureatów, którzy będą reprezentować naszą szkołęw kolejnym etapie konkursu.Oto nagrodzeni:
Aleksander Adamski, kl. 1a
Zuzanna Dziopak, kl. 3b
Gabriela Bożek, kl. 5a
Stanisław Puda, kl. 6e
Ida Żupnik, kl. 5e
Antoni Mordal, kl. 6a
Valeria Gavrilita, kl. 8c
Oliwia Lenczewska, kl. 7c
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Marzena Roszman
W naszej szkole powstał pierwszy mural. Dzięki niemu,miejsce gdzie spędzamy tak dużo czasu, stało się miłe i kolorowe.
Pierwszym etapem realizacji był projekt, który wykonała p. Aldona Feszler. Następnie Pan konserwator pieczołowicie przygotowywał ścianę, na której miał się pojawić obraz. I tak w dniach 12,13 grudnia 2020 roku przez 19 godzin p. A.Feszler przy współpracy i ogromnym zaangażowaniu Liliia Shuliginy z kl.8c i Marcina Szcześniaka z kl.7c namalowali kolorowy, optymistyczny mural.
Od 15 grudnia mural wita uczniów i pracowników szkoły hasłem "SP2 Super Szkoła".
Aldona Feszler
Nasza szkoła już we wrześniu zyska nowy wygląd, a dokładnie zieleń wokół naszej szkoły.Projekt Magiczne Ogrody SP2 zwyciężył wśród innych zgłoszonych do programu Zielona Ustka.
Zadanie będzie polegać na założeniu trzech ogrodów. Pierwszy to Kwietna Łąka z hotelami dla owadów i ptasią stołówką. Drugi -Ogródek Nowalijka, w którym uczniowie będą uprawiać rośliny pod opieką nauczyciela. No i trzeci-Ogród Zmysłów- podzielony na cztery strefy: dotyku, węchu, słuchu, koloru. W ogrodzie zmysłòw powstanie ścieżka sensoryczne i miejsca do wypoczynku. Przewidziany jest również kącik ekologiczny z pojemnikami do segregacji śmieci, zgniatarką do puszek i butelek plastikowych oraz tablicą informacyjną dotyczącą segregacji i rozkładu odpadów. Całe założenie będzie służyło społeczności szkolnej jako miejsce nauki, pracy i odpoczynku. Szacunkowy koszt projektu to 145176,00 złotych.
Autorką i projektu są: Hanna Kostrzewska, Beata Przybylska-Dys i Aldona Feszler.
Aldona Feszler
Wojewódzki konkurs plastyczno- językowy "My T-shirt Sagt" cieszył się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Zadaniem uczestników konkursu pod hasłem "ICH BIN ECO-FRIENDLY” było wykonanie koszulki (T-shirtu) w dowolnej technice plastycznej.
Celem było zwrócenie uwagi uczniów na zmiany klimatyczne zagrażające naszej planecie i nakłonienie ich do życia w zgodzie z naturą, a także zmotywowanie młodych ludzi do nauki języków obcych, rozwijania talentów plastycznych.Koordynatorzy konkursu: Beata Modzelewska, Marlena Gruszczyńska, Lesja Ziółkowska, Aldona Feszler. Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie można podziwiać projekty młodych ekologów.
Czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursu.
Aldona Feszler
W obecnych czasach tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie. Zachwyciliśmy się plastikiem. Jest trwały, lekki, odporny na wodę.
Niestety tylko 9 % niepotrzebnych plastikowych przedmiotów podlega recyklingowi. Reszta zalega na lądzie i w oceanach, bardzo szkodząc naturze na wiele, wiele lat. Plastikowych śmieci stale przybywa, dlatego konieczna staje się zmiana myślenia o plastiku. Pod takim hasłem w klasach piątych, na lekcjach techniki, odbyła się akcja informacyjna, mająca na celu uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z nadmiaru plastiku na Ziemi oraz konieczności ograniczenia zużycia plastiku we własnych domach. Uczniowie odbyli cykl trzech lekcji na temat tworzyw sztucznych. Poznali ich rodzaje, wady i zalety. Tworzyli listy zadań znacznie ograniczających zużycie plastiku dla siebie i swoich rodzin.
Zwieńczeniem akcji stał się projekt Drugie życie plastikowej butelki. Wspaniałe, niezwykle różnorodne prace wytwórcze piątoklasistów i ich rodzin zostały wystawione na szkolnym korytarzu. A Ty? W jaki sposób ograniczysz plastik w swoim domu?
Postaraj się. Zrób to dla naszej pięknej błękitnej planety.
Sylwia Mencel
„Nie rozpaczajmy, że umarł człowiek.
Cieszmy się, że żył.”
Ogromnym smutkiem przejęła nas wiadomość o śmierci
p. ZENONA KRÓLA
pierwszego dyrektora naszej szkoły (1983 – 1989).
Rodzinie i bliskim składamy serdeczne wyrazy wsparcia i współczucia.
Dyrekcja i pracownicy SP-2
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. na pamiątkę tragicznych wydarzeń z roku 1952 w Bangladeszu, gdzie w demonstracji zginęło 5 studentów. Domagali się oni tego, aby język bengalski był językiem urzędowym.
21 lutego 2020 r. obchodziliśmy w szkole święto polszczyzny. Większość klas wykonała plakaty z hasłem dotyczącym języka narodowego lub krótką o nim rymowanką. Wszystkie prace zaprezentowano na holu przy scenie.Język polski nie należy do najłatwiejszych, więc uczniowie mieli okazję sprawdzić, jak sobie z nim radzą. Zabawy językowe (prowadzone przez dwie pierwsze przerwy) dotyczyły ortografii, odmiany wyrazów, definiowania frazeologizmów, wiązały się z odczytywaniem łamańców językowych. Ewentualne błędy korygowały Marzena Roszman i Iwona Perużyńska.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma przypominać o różnorodności kulturowej świata i zwracać uwagę na zanikanie języków. Pamiętajmy więc o pielęgnowaniu polszczyzny na co dzień, nie tylko od święta. A zmagając się z trudną gramatyką czy ortografią, przypomnijmy sobie, co w powieści „Dziecko salonu” napisał Janusz Korczak: Bo błąd w mowie — to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać — to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle nim mówią. (fragment z: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/korczak-dziecko-salonu.html)
Iwona Perużyńska
„Śmierć nie wymazuje miłości,
nie unicestwia uczuć.”
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
p. GRAŻYNY PRZYBYLSKIEJ.
W latach: 1983 – 1987 była zastępcą dyrektora naszej szkoły.
Naszej koleżance Beacie Przybylskiej – Dys
oraz całej Rodzinie
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrekcja i pracownicy SP-2
Mimo że walentynki świętujemy 14 lutego, nasi uczniowie mieli okazję dłużej cieszyć się tym wyjątkowo miłym dniem. Dnia 17 lutego uczniowie zostali zaproszeni do ZSOiT w Ustce.
W tym dniu klasy 8b i 8c pod okiem czujnych 'opiekunów', czyli ich starszych kolegów z tej szkoły oraz pani Moniki Dymek rywalizowali w zespołach, odpowiadając na pytania o tematyce miłosnej. Musieli między innymi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Świętego Walentego, uzupełnić miłosne powiedzenia, rozpoznać słowo 'kocham cię' w różnych językach, dopasować wykonawców muzycznych do ich utworów, połączyć słynne osoby w pary, a na koniec wysłuchać walentynkowej piosenki w języku angielskim i uzupełnić ją brakującymi słowami. Rywalizacja była zacięta. Zwyciężył damski zespół z klasy 8b.
Janina Sulewska
Z radością informujemy,iż uczniowie naszej szkoły zdobyli wysokie notowania w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego " Memory Master". Uczniowie mieli przed sobą nie lada wyzwanie, ponieważ musieli nauczyć się aż 1500 angielskich słówek.
Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!
Lesja Ziółkowska
W dniach 3 i 4 lutego br. odbyła się w naszej szkole prezentacja projektów uczniowskich. Miała ona charakter interdyscyplinarny. Uczniowie klas siódmych i ósmych dobrani w kilkuosobowe grupy omawiali tematy z zakresu historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie i ekologii.
W pierwszym i drugim dniu efekty swojej pracy przedstawiło 19 grup. Najważniejszymi celami tego przedsięwzięcia było kształtowanie umiejętności planowania i organizowania własnej nauki, efektywnego współdziałania w zespole, a nade wszystko rozwijanie zainteresowań i poszerzanie wiedzy uczniów. Efekty kilkumiesięcznych przygotowań (z możliwością konsultacji z nauczycielami) oceniała czteroosobowa komisja, która wyłoniła sześć najlepszych zespołów.
1 miejsce - ex aequo:
„Absurdy PRL- u. Życie codzienne Polaków w okresie komunizmu” – Jakub Hałaj, Jakub Kondraciuk, kl.7a
„Świat w erze globalizacji” – Hanna Winniczek, Sylwia Zdanowska, Michalina Trześniak, kl. 8a
2 miejsce - ex aequo:
„Mikroplastik i plastik – jak zmieniają życie na Ziemi” – Małgorzata Adamowicz, Patrycja Majchrzak, Nina Mordal, Alicja Piątak, kl. 7c
„Przemiany społeczne i kulturowe w II połowie XX wieku – rewolucja obyczajowa” – Oliwia Szponar, Gabriela Gołąb, kl. 8a
3 miejsce – ex aequo:
„Emancypacja kobiet” – Lilia Shulhina, Valeria Gavrilita, kl. 8c
„Przyczyny i skutki globalnego ocieplenia” – Julia Nowicka , Alicja Kupiszewska, Dominika Tkaczyk, kl.8a
Wyróżnienie za porywające przedstawienie tematu „Westerplatte – pierwsza bitwa II wojny światowej” otrzymał uczeń klasy 7a Sambor Meller-Kubica.
Młodzież z dużym przejęciem, w ciekawy sposób, za pomocą zróżnicowanych form (np. prezentacji multimedialnych, modeli, rysunków, plakatów, planów, inscenizacji) przedstawiała swoje tematy. Występom towarzyszyła atmosfera pozytywnej rywalizacji.
Monika Piechota
Od grudnia 2019 r. na dodatkowych zajęciach uczniowie pod czujnym okiem nauczyciela chemii Grażyny Malczewskiej przygotowywali swoje doświadczenia.
Z klas 7 doświadczenia prezentowali: Maja Dziedzic, Aleksandra Górska, Katarzyna Guzowska, Nina Mordal, Wojciech Slomka, Marcin Sześniak, Olga Szydloch, Daria Konieczka, Sambor Meller-Kubica. Amelia Duduś przygotowała prezentację, która była przewodnikiem do przygotowanych eksperymentów.
Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą Beatą Przybylską Dys aktywnie uczestniczyli w pokazie.Wielu uczniów chciało samodzielnie wykonać doświadczenia.Uczniowie klas siódmych zaprosili młodszych kolegów na warsztaty, na których wspólnie wykonają slime.
Grażyna Malczewska
Tegoroczni pierwszoklasiści złożyli swoje przyrzeczenie czytelnicze.:
My, uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy!
Szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I A z wychowawczynią p. Beatą Wyroślak oraz klasy I B z wychowawczynią p. Beatą Kostrzewską. Uczniowie odbyli całogodzinne zajęcia, podczas których zapoznali się z zasadami wypożyczania książek i korzystania ze szkolnej czytelni. Po zapoznaniu się ze „Skargą książki” dzieci samodzielnie opracowały reguły poszanowania książek, chętnie podając przykłady niewłaściwego postępowania.
Zajęcia zakończyły się najważniejszym punktem programu – pierwszym wypożyczeniem wybranej przez siebie książki. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali kolorowankę tematycznie związaną z czytaniem. Odtąd będą już odwiedzać szkolną bibliotekę jako jej pełnoprawni czytelnicy.
Iwona Słomka
Na lekcji wychowawczej w klasie 6e uczniowie zapoznawali się z ojczyzną swojej koleżanki – położoną na terenach historycznej Besarabii – Mołdawią. Historyczno - geograficzny rys tego państwa okazał się ciekawą opowieścią.
Przygotowana przez koleżankę prezentacja była bardzo ciekawa. Patricia wystąpiła w tradycyjnym narodowym stroju. Mieliśmy też przyjemność skosztować mołdawskich smakołyków przygotowanych przez rodziców dziewczyny. Mam nadzieję, że poznając piękny, rzadko odwiedzany przez Europejczyków kraj, pełen serdecznych i gościnnych ludzi ,przyczynimy się do jeszcze większej integracji uczniów.
Gabriela Troczyńska
31 stycznia 2020 r. odbył się XXI Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii Powiatu Słupskiego”. Wzięli w nim udział uczniowie klas VII i VIII: Małgorzata Adamowicz, Nina Mordal, Olga Szydloch, Gabriela Danielewicz i Krystian Dożynkiewicz.
W zmaganiach ortograficznych rywalizowali z koleżankami i kolegami z usteckich SP 1 i SP 3 oraz z Katolickiej Szkoły Podstawowej Świętej Rodziny z Nazaretu – Ziarno w Słupsku.
Zadanie uczniów polegało na uzupełnieniu właściwymi literami tekstów z lukami. Musieli zatem wykazać się znajomością zasad pisowni polskiej. Najlepiej z zadaniem poradziła sobie Gabriela Danielewicz z kl. VIII b, zajmując II miejsce, a tuż za nią uplasowała się Olga Szydloch z kl. VII c. Wicemistrzynie ortografii otrzymały nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Słupsku. Podziękowania za wytrwałość w zachęcaniu uczniów do poznawania zasad pisowni polskiej otrzymały także nauczycielki: Maria Drapalska i Iwona Perużyńska.
Iwona Perużyńska
W tym roku Orkiestra zagrała już 28. raz, główny cel to zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
Nasza szkoła od wielu lat wspiera akcję i w tym roku nie mogło nas zabraknąć. Od połowy grudnia rozpoczęliśmy organizację kiermaszów, na których można było zakupić przepyszne ciasta, kolorowe galaretki czy udekorowane babeczki. 12 stycznia br. zebrana kwota została przekazana do sztabu WOŚP w Domu Kultury. Dołożyliśmy swoją cegiełkę w wysokości 4861,72 zł.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom, pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie i przekazane datki. Natomiast rodzicom, babciom za przepyszne wypieki.
Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy: 7c (1500 zł) oraz 6a (1081,65 zł).
Dziękujemy wszystkim, którzy z nami grali.
Marzena Roszman
W dniu 18 grudnia odwiedzili nas szczególni goście. Tego dnia po raz pierwszy progi szkoły przekroczyły przedszkolaki . W szatni czekała na nich pani Ania Poturaj, która pokazała dzieciom najciekawsze miejsca w szkole, takie jak: halę sportową, salę integracji sensorycznej oraz salę, w której odbywają się zajęcia kółka żeglarskiego.
W tej ostatniej znajduje się żaglówka typu optymist, na której żeglarstwa uczą się najmłodsi. Przedszkolaki odwiedziły także bibliotekę szkolną, a swoją wycieczkę zakończyły w świetlicy. Tutaj czekała na nie cała masa atrakcji przygotowana przez panią Marlenę Atalską i Edytę Brodowicz Koźlak. Chętne osoby mogły pod okiem pani Edytki wykonać pracę plastyczną, a gry i zabawy na interaktywnym dywanie oraz szalone konkurencje na magicznej ścianie wypełniły do ostatniej minuty czas pobytu przedszkolaków w naszej szkole. Na zakończenie każdy gość otrzymał słodki drobiazg.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego dnia. Niedługo odwiedzą nas kolejni goście z usteckich przedszkoli .
Agnieszka Wardecka
W grudniu 2019 uczniowie klas II i III wzięli udział w cyklu konkursów w ramach ogólnopolskiego programu „Stypendiada wczesnoszkolna”. Koordynatorkami konkursów były panie: Beata Przybylska-Dys i Agnieszka Wardecka.
Od 9 do 12 grudnia odbywały się kolejno: konkurs czytelniczy poświęcony baśniom Hansa Christiana Andersena oraz braci Grimm, konkurs ortograficzny oraz konkurs matematyczny. W dniu 10 grudnia odbył się również konkurs plastyczny.
Uczniowie mieli możliwość wykonania jednej lub kilku prac :
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i zaangażowanie, a wychowawcom za przygotowanie uczniów.
Beata Przybylska-Dys
Agnieszka Wardecka
19 grudnia klasa III a , przygotowana przez panią Agnieszkę Wardecką , siostrę Liliannę oraz panią Beatę Kamińską – Mikiciuk, zaprezentowała jasełka swoim kolegom i koleżankom z klas młodszych. Oprócz tradycyjnych postaci występujących w jasełkach, takich jak Józef , Maryja i pastuszkowie, w naszym przedstawieniu wystąpiły postacie z bajek dobrze znanych wszystkim dzieciom.
Pojawiła się dziewczynka z zapałkami, która chciała ogrzać zimną stajenkę , Pinokio, który z miłości do Pana Jezusa przestał kłamać i chodzić na wagary oraz smerf Pracuś, który przyniósł Jezusowi upominek i życzenia od kochającej się i zgodnej rodzinki smerfów. Dobre serce okazały Jezuskowi Czerwony Kapturek , Jaś i Małgosia oraz Sierotka Marysia. Na zakończenia Pani Dyrektor oraz Pan Dyrektor złożyli wszystkim bożonarodzeniowe życzenia.
Serdecznie dziękuję siostrze Liliannie za scenariusz przedstawienia, pani Beacie Kamińskiej – Mikiciuk za oprawę muzyczną oraz pani Aldonie Feszler za pomoc w przygotowaniu piękniej świątecznej dekoracji. Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów klasy IIIa za pomysłowość w przygotowaniu strojów dla młodych wykonawców.
Agnieszka Wardecka
W atmosferze przedświątecznych przygotowań udało się nam w tym roku podarować uczniom klas 4-8 prawdziwą gwiazdkową niespodziankę.
Dlatego właśnie w dniu 20 grudnia 2019 roku, gdy wszyscy spotykaliśmy się na klasowych Wigiliach, uczniowie klasy 8a wraz z siostrą Heleną przygotowali inscenizację betlejemskich wydarzeń, które rozegrały sią przed ponad dwoma tysiącami lat. Pełne humoru i niespodziewanych zwrotów akcji jasełka nie tylko ujawniły liczne talenty naszych uczniów, ale również pozwoliły wsłuchać się w piękne brzmienie kolęd w interpretacji wokalistek z zespołu „Karmelki” pod kierunkiem pani B. Mikiciuk – Kamińskiej. Pomimo tego, że za oknem panowała aura daleka od zimowej, występy zespołu tanecznego pod opieką pani L. Klein, wprowadziły nas w nastrój świąteczny, a składane przez uczniów życzenia pozwoliły zachować nadzieję na szczęśliwe dni, które przyniesie Nowy Rok.
Siostra Helena