Nawiguj

Nawiguj

Wykaz lekcji

1            800  -  845

2            855  -  940

3            950  -  1035

4          1045  -  1130

5          1140  -  1225

6          1245  -  1330

7          1340  -  1425

8          1435  -  1520

9          1525  -  1610

           10         1615  -  1700

  • Nauka przez zabawę

    5 listopada z inicjatywy i na zaproszenie nauczyciela zerówki Iwony Mordal odbyło się spotkanie logopedy pani Marty Kiedrowicz z dziećmi. Podczas przygotowanych przez logopedę zajęć grupowych uczniowie wysłuchali opowieści o myszce, która szukała braciszka.

    Bajka była pretekstem do wykonywania przez dzieci ćwiczeń aparatu artykulacyjnego ,przygotowujących  do prawidłowej wymowy głosek szumiących. Podczas zajęć uczniowie brali też udział w innych zabawach, w trakcie których usprawniali język, wargi i policzki oraz wdrażali narządy artykulacyjne do wyraźnej pracy w czasie mówienia. Ćwiczyli prawidłowy tor oddechowy, rozwijali słuch fonemowy i koordynację słowno-ruchową. Doskonalili poczucie rytmu i rozwijali słownictwo czynne. A na zakończenie zajęć dzieci narysowały bajkowy obrazek. To były wspaniałe zajęcia i dobra zabawa.

                                                                                          Iwona Mordal

  • Szkolenie nowych nawigatorów

    To już kolejny rok, w którym nasza szkoła bierze udział w warsztatach nawigacyjnych. 26 listopada przedstawiciele klas 7c, 8a i 8b pod czujnym okiem dr kmdra Dariusza Kloskowskiego przygotowywali się do matematycznych potyczek na mapie morskiej.

    Uczniom bardzo spodobała się ta forma konkursu, dlatego z zaangażowaniem wykonywali powierzone zadania. Podsumowaniem konkursu jest udział w IV Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji, do którego już teraz zaczynamy przygotowania. 

    Trzymamy kciuki za młodych nawigatorów! 

    Beata Zduniak i Hanna Kostrzewska 

  • Jesteśmy w finale!

    26.11.2019 byliśmy organizatorami zawodów eliminacyjnych Powiatowej Olimpiady Młodzieży  w piłce ręcznej dziewcząt. Nasze uczennice wygrały z Kępicami (11:1) oraz z Damnem (10:0), awansując do finału, który odbędzie się w Potęgowie 2.12.2019 .

    21.11.2019 zawodniczki walczyły z SP nr 1 z Ustki w ramach Miejskiej Olimpiady Młodzieży,  wygrywając 6:4 oraz z SP nr 3 z Ustki, zwyciężając w karnych 10:9.

    W skład drużyny wchodziły następujące zawodniczki: Weronika Chabernal, Gabriela Gołąb, Oliwia Szponar, Dominika Tkaczyk, Maja Buszka, Oliwia Troczyńska, Dagmara Mucha, Sieracka Katarzyna, Julia Adamczewska, Laura Starczewska, Sofiya Ishchak, Iwa Matwijenko. Trenerem drużyny jest Gabriela Troczyńska.

    Jesteśmy dumni z postawy naszych uczennic. Walczyły honorowo, nie szczędząc sił na parkiecie.

                                                                          Gratulujemy!!!

                                                                                                               Gabriela Troczyńska

  • Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej

    21 listopada 2019r. odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej. Głównym celem było: kształtowanie uczuć patriotycznych, rozwijanie umiejętności recytatorskich, upowszechnianie znajomości polskiej poezji  patriotycznej oraz prozy, rozwijanie zainteresowania poezją i prozą, upowszechnianie kultury żywego słowa. Każdy z uczestników zaprezentował jeden utwór.

    Laureaci zostali wyłonieni w drodze głosowania przeprowadzonego przez jury, wg ustalonych wcześniej kryteriów oceny: dobór utworu, opanowanie pamięciowe tekstu interpretacja wiersza, dykcja (sposób mówienia, poprawność wypowiedzi), ogólny wyraz artystyczny ( naturalność wypowiedzi).

    Jury w składzie: p. Maria Drapalska, p. Katarzyna Meldner, p. Marzena Roszman wyłoniło następujących zwycięzców:

    I miejsce – Gabriela Bożek (klasa 5a)

    II miejsce  - Julia Dziopak (klasa 5e)

    III miejsce – Ida Żupnik ( klasa 5e)

    Wymienione powyżej uczennice będą reprezentowały naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się 30 listopada w Objeździe.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

    Marzena Roszman

  • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

    „Kiedy śmieje się dziecko,
    śmieje się cały świat”

    /Janusz Korczak/

    20 listopada w naszej szkole był obchodzony Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który  dotyczy fundamentalnych praw wszystkich dzieci, bez względu na ich pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie. Główny cel przedsięwzięcia to poszerzenie wiedzy najmłodszych w tym zakresie, uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać.

    Dzień ten obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989r. Polska była jej inicjatorem i współtwórcą. Dokument ten do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka. W tym roku była to już 30.rocznica.

    Dziecko ma prawo do:

    • wychowywania się w rodzinie,
    • adopcji,
    • oświaty i nauki,
    • kultury, wypoczynku i rozrywki,
    • ochrony zdrowia i opieki medycznej,
    • wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
    • dostępu do informacji,
    • ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
    • prywatności,
    • równości.

    Z tej okazji każda klasa przygotowała plakat, który przedstawiał wylosowane wcześniej prawo. Prace były ciekawe i pomysłowe.  Widać, że dzieci włożyły dużo energii w ich przygotowanie. Plakaty zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych. Pamiętajmy, że należy znać swoje prawa. 

    Marzena Roszman, Aldona Feszler

  • Turniej siatkarski

    Dnia 21 listopada 2019 odbył się turniej klas szóstych w minipiłkę siatkową.
    W szranki stanęły klasy 6A, 6B i 6E. Klasy C, D nie włączyły się we współzawodnictwo, oddając mecze walkowerem. Po ciężkiej i wyrównanej walce pierwsze miejsce zajęła klasa 6A, drugie 6E i trzecie 6B.

    Swoje pierwsze próby gry sportowej w tej dyscyplinie podjęły także klasy piąte. Połączona klasa 5AB pokonała po ciężkich bojach klasę 5E.

    Dziękuję Weronice Chabernal, Oliwii Troczyńskiej i Oliwii Szponar za pomoc w organizacji i sędziowaniu zawodów.

    Gabriela Troczyńska

  • Sąd nad papierosem

    W ramach realizowanych w  szkole programów profilaktycznych, w  dniu 21 listopada  odbył się w szkole „Sąd nad papierosem” z udziałem uczniów klasy VIIIa. Celem  happeningu było ukazanie szkodliwości palenia papierosów i negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie człowieka.

    Uczniowie klas IV-VIII z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat skutków palenia papierosów oraz kilku danych  statystycznych, np.  Światowej Organizacji Zdrowia, według której papieros zabija rocznie 5 mln osób.

    Informacje na temat szkodliwości palenia papierosów znajdują się  na tablicach,  w gazetkach szkolnych. W galerii  są też bardzo ciekawe prace uczniów.

    Duże wrażenie zrobiły na uczniach kostiumy z organami i częściami ciała palaczy.

    Mamy nadzieję, że ten dzień w szkole zostawi trwały ślad w głowach uczniów, którzy zanim sięgną po papierosa,   zastanowią się nad konsekwencjami tego działania.

    Aldona Feszler i Beata Modzelewska

  • Konkurs języka angielskiego

    Dnia 20 listopada 2019 roku troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w 6. edycji konkursu języka angielskiego Track & Field w II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku.

    Uczniowie rozwiązywali następujące zadania: uzupełniali teksty piosenek, rozwijali skróty, dopasowywali cytaty do ludzi, którzy je wypowiedzieli, zamieniali słownictwo z języka brytyjskiego na język amerykański i odwrotnie.

    Bardzo ciekawa forma konkursu.

                                                     Marlena Gruszczyńska

  • Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską

    Uczniowie klasy II A i II B wraz wychowawczyniami wybrali się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z pisarką, autorką ponad 30 książek dla dzieci p. Renatą Piątkowską. Temat spotkania to „Empatia wobec zwierząt”.

    Dzieci z zainteresowaniem słuchały o książkach, których bohaterami są zwierzęta, najlepsi przyjaciele człowieka. Pani Renata Piątkowska stworzyła bardzo przyjemną atmosferę, ciekawie opowiadała o bohaterach swoich książek, co sprawiło, że skupiła uwagę uczniów. Następnie dzieci mogły posłuchać fragmentów rozdziału z książki pt. „To się nie mieści w głowie”, czytanych przez profesjonalną lektor p. Elżbietę Malwinę Kożurno. Na zakończenie była możliwość nabycia książek autorstwa p. Renaty Piątkowskiej oraz otrzymania autografu.

    Po powrocie do szkoły drugoklasiści z przyjemnością opowiadali o spotkaniu z pisarką.

    Iwona Wieczorek

  • Konkurs pięknego czytania      

    15 listopada odbył się konkurs pięknego czytania klas drugich, zorganizowany przez wychowawczynie p. Beatę Przybylską – Dys i p. Iwonę Wieczorek. Dzieci wcześniej brały udział w akcji Biedronki „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”.

    Wiedząc, że czytanie jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka, pobudza  wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację, Rodzice wspólnie ze swoimi pociechami  przez 21 dni czytali  ich ulubione książki, co najmniej przez 10 minut. Uczniowie  na zakończenie akcji „Czytaj codziennie” popisywali się swoimi umiejętnościami w czytaniu, za co otrzymali nagrody w formie maskotek i książek. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w konkursie i z otrzymania wspaniałych nagród.

                                                                                             Iwona Wieczorek

  • Szkoła do hymnu

    Rok temu, 11 listopada 2018 roku wspólnie świętowaliśmy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Polskie szkoły w kraju i za granicą wzięły udział w akcji bicia „Rekordu dla Niepodległej”, którą ogłosiła Minister Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej. O wyznaczonej godzinie – 11.11 wspólnie śpiewaliśmy  cztery zwrotki hymnu narodowego.

    Również w tym roku szkolnym Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zaprosiła szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu”.

    W piątek, 8 listopada, o symbolicznej godz. 11:11 nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

       Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

                                                                                                            Katarzyna Meldner

  • Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

    „Wolność kocham i rozumiem Wolności oddać nie umiem 

    Wolność kocham i rozumiem Wolności oddać nie umiem…”

                                              Chłopcy z Placu Broni „Kocham wolność”

    12 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca wydarzenia, dzięki którym żyjemy obecnie w wolnym kraju. W nieco współczesnej formie przybliżyliśmy naszą drogę do wolności. Słowo mówione: wiersze, narracja, wystąpienia „gazeciarzy”, przeplatane było piosenkami (m.in. „Ojczyzna” i „Wolność” M. Grechuty, „Ojczyzna” zespołu Happysad”, ‘Pierwsza brygada”, „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni) i prezentacjami multimedialnymi. Całości dopełniała przepiękna, bardzo wymowna dekoracja.

    W apelu wzięli udział uczniowie z klasy VI c i VI e oraz solistki i dziewczęta śpiewające w szkolnych zespołach.

    Odpowiedzialnymi za całą uroczystość były panie: Maria Drapalska i Katarzyna Meldner (scenariusz i reżyseria), Aldona Feszler, Edyta Brodowicz – Koźlak i Milena Kaczmarek (dekoracja), Beata Kamińska – Mikiciuk (muzyka), Dorota Bernacka (prezentacje multimedialne).

    Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

                                                                                                            Katarzyna Meldner

  • Dzień Symboli Narodowych

    8 listopada, w związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości  uczniowie klas 0 - 3 obchodzili Dzień Symboli Narodowych.

    Dzieci  poznawały historię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wykonywały kotyliony i  flagi w barwach narodowych.   Wspólnie za całą społecznością szkolną uczniowie klas młodszych odśpiewali  cztery zwrotki hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „ Szkoła do hymnu”. Tego dnia panował w szkole odświętny i patriotyczny nastrój.

    Agnieszka Wardecka

  • "Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok" - spotkanie z policjantem

    7  listopada   odbyło się spotkanie uczniów klas 0-3  z policjantem panem Marcinem Zamościkiem. 

    Zaproszony gość  opowiedział  dzieciom o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz o zachowaniu ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Zwrócił też uwagę, jak ważne jest noszenie odblasków. Na zakończenie spotkania wybrani uczniowie rozwiązywali quiz wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

    Agnieszka Wardecka 

  • Dzień Postaci z Bajek

    „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” obchodzony jest na całym świecie  5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment , aby przypomnieć sobie naszych ulubieńców.  

    W tym roku w naszej szkole święto to  obchodziliśmy po raz pierwszy . Na korytarzach szkolnych pojawiły się księżniczki, królowe , smoki , czarownice i wiele innych bajkowych bohaterów.  Uczniowie  rozmawiali o swoich ulubionych bajkach oraz rysowali do nich ilustracje W czasie przerw mieli okazję wspólnie pobawić się przy muzyce. Był to wyjątkowo  radosny  i bajeczny dzień .

    Agnieszka Wardecka

  • Ze sztuką na co dzień

    Klasa 6e miała okazję zwiedzić wystawę zbiorową Macieja Cholewy, Moniki Falkus, Bartosza Kokosińskiego, Ewy Kubiak, Moniki Niwelińskiej, Łukasza Stokłosy, Marcina Nowickiego pod tytułem: „Czarna żółć” w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Ustce.

    Wystawa ta jest próbą opisania melancholii, która może natchąć artystę do tworzenia sztuki. Uczniowie pobudzeni byli do przemyśleń detektywistycznych, ukazujących motywy powstania dzieł umieszczonych na wystawie. Dowiedzieli się też, że sztuka ma wiele obliczy. To nie tylko ryciny, obrazy, lecz także przedmioty codziennego użytku  ułożone w odpowiedniej konfiguracji z fotografiami czy wynikami badań DNA. To także nowoczesna sztuka medialna w postaci „Litanii” smutnego artysty.

    Uczniowie brali udział w warsztatach artystycznych. Po namalowaniu rzeczy, osób, sytuacji, których dzieci nienawidzą dokonali spektakularnego zniszczenia swojego dzieła. Zajęcia te nie tylko pobudziły artystycznie, lecz dokonały świetnego samooczyszczenia z negatywnych emocji.

    Jesteśmy wdzięczni Centrum Aktywności Twórczej za udostępnienie wystawy i zorganizowanie warsztatów.

    Wyjście to jest jednym z cyklu zdarzeń kontaktu ze sztuką zorganizowanym w naszej szkole przez panią Aldonię Feszler, za co serdecznie dziękujemy.

                                                                                                        Gabriela Troczyńska

  • Przedpołudnie w teatrze

    30 października 2019 r. uczniowie klas VII z nauczycielkami byli w Teatrze Nowym im. Witkacego w Słupsku na spektaklu „Dziady” Adama Mickiewicza. Reżyserem przedstawienia był Stanisław Miedziewski, premiera odbyła się w 2007 roku.

    W inscenizacji, trwającej ponad dwie godziny, zaprezentowano wybrane sceny dramatu wieszcza: m.in. obrzęd dziadów, scenę więzienną, salon warszawski, bal u Senatora. Młodzi widzowie zapamiętali Caryl Swift, która znakomicie odegrała rolę Guślarza.

    Przestrzeń teatralna była zabudowana szarymi, wysokimi kolumnami, uzupełnianymi drobnymi rekwizytami, wnoszonymi przez aktorów do kolejnych scen. Użyte światło eksponowało artystów i dekoracje oraz budowało nastrój. Scenografia wyobrażała wnętrze kaplicy cmentarnej, cele więzienne, salon warszawski i pokoje Senatora. Przedstawienie charakteryzowała bogata oprawa muzyczna, której autorką była Monika Zytke.

    Uczniowie po spektaklu mówili, że nie wszystko było dla nich jasne, ale docenili kunszt aktorski występujących na scenie. II część „Dziadów” jest obowiązkową lekturą w klasie VII.

    Iwona Perużyńska

  • Inauguracyjna I sesja Młodzieżowej Rady Gminy Ustka

    30.10.2019 o godz. 14.00 odbyła się Inauguracyjna I sesja Młodzieżowej Rady Ustka.

    Przyszłych radnych przywitała Pani Wójt. Następnie młodzi Radni zostali zaprzysiężeni, po czym już jako prawowici Radni wybrali przewodniczącego , wiceprzewodniczącego, sekretarza rady, przewodniczącego komisji rewizyjnej i 2 członków tej komisji.

    Nowo wybrany przewodniczący poprowadził dalej I sesję rady .

    Wszystkim Radnym  życzymy owocnych obrad i ciekawych dyskusji.

                                                                                                   Marlena Gruszczyńska

  •  Gościnnie na XIII Sesji Rady Miasta Ustka 

    29.10.2019 o godz. 9.00 odbyła się XIII Sesja Rady Miasta Ustka. Gośćmi obrad byli radni Młodzieżowej Rady Miasta Ustka. 

    Przyszłych radnych Młodzieżowej Rady Miasta Ustka  przywitał Pan Burmistrz Jacek Graczyk oraz Przewodniczący Rady Miasta Jacek Maniszewski. Następnie młodzi Radni otrzymali nominacje. W uroczystości wzięli udział także opiekunowie wszystkich szkół.

    Wszystkim Radnym  życzymy owocnych obrad i ciekawych dyskusji.

    Katarzyna Bury

  • Papieski koncert życzeń

    W dniu 29 października 2019 roku odbył się apel poświęcony  wybitnej osobie, jaką w historii współczesnej okazał się Karol Wojtyła. W październiku bowiem przypadają wielkie rocznice związane z tą postacią, począwszy od obchodów XIX Dnia Papieskiego, a skończywszy na wspomnieniu czterdziestej pierwszej rocznicy wyboru Jana Pawła II na następcę św. Piotra.

    Ujęty w formie koncertu życzeń apel pozwalał przypomnieć sobie teksty literackie i brzmienie utworów muzycznych nierozerwanie związanych z osobą Papieża Polaka.  Nie zabrakło w nim odniesień patriotycznych związanych z projekcją multimedialną dotyczącą najważniejszych miejsc w naszym kraju, które na zawsze już będą kojarzyć się z osobą tego właśnie Papieża, oraz występów grupy tanecznej prezentującej układ choreograficzny  z flagami w kolorach narodowych. Apel adresowany był głównie do uczniów klas szóstych ,a wydatny wkład w jego przygotowanie wnieśli uczniowie klasy 7c oraz przedstawiciele klas 5d, 5e i 6c. Oprawę muzyczną przygotowała p. B. Mikiciuk – Kamińska, projekcję multimedialną poprowadziła s. Rafaela Kowalska, grupę taneczną animowała p. Lidia Klein, dekorację wykonały p. A. Feszler i p. E. Brodowicz – Koźlak. Autorką scenariusza  i koordynatorem  całego przedsięwzięcia była s. Helena Chudyba, która niniejszym składa podziękowanie wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu apelu.

                                                                                   s. Helena Chudyba

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego
    ul. Jagiellońska 1
  • (59) 814 50 81 - sekretariat szkoły

Galeria zdjęć